29.08.2018, 11:30
Tak, jakpak jste přežili sucha?
Výnosy nebyly zrovna takové, jaké jsme chtěli mít, ale čest jsme uhájili. Na příští rok se musíme lépe připravit proti takovému počasí, protože nelze moc předpokládat, že by toto byla výjimka jednou za století..
Je až s podivem, jak dobře může růst rajče nebo dýně z malého kyblíčku nebo krabičky.
Spadla nám první zralá jablka. Mimochodem ale jabloň a hrušeň nám stále kvetou. A borůvka po druhém kvetení už nasazuje plody.
Připravujeme se na dodávku zeminy, což zahrnuje vykopat díry pro další stromy nebo jahodníky. Naštěstí teď trochu zapršelo, takže je zemina alespoň do 3 cm trochu měkčí. Přebytky zeminy (jíl) zasypávám nádrže, aby byly víc odolné proti mrazu.
A pokračuje stavba skleníku (dělám to jen o sobotách, tak 2 hodinky, což je v podstatě tak přidělání asi 10-15 profilů). Kdybych se jen tolik nebál výšek Ono je trochu rozdíl dělat na střeše garáže (kde jsem si už zvykl) a nebo na žebříku, který prakticky visí ve vzduchu (a ještě k tomu 5 kg vrtačka nad hlavou - to je tak, když jste líní si postavit lešení).
Připravuji instalaci FV mikroelektrárny, abych trochu snížil spotřebu (nejen kvůli klimatizaci, ale také kvůli růstovým světlům a skleníku). Zatím mám hotové vnitřní elektrické rozvody.
Jedno řešení řeší více problémů najednou. Fotovoltaické panely na střeše jednak vyrábějí elekřinu, ale zároveň stíní samotnou střechu, takže ta se nezahřívá. A byť se můžeme hádat o jejich ekologické výrobě, stále je to jen šutr a hliník (+trochu mědi a křemíku na kabely/mikroinvertor), který alespoň nevypouští skleníkové plyny, když tu elektřinu vyrábí (ona ani těžba uhlí nebo uranu není zrovna čistá, víme?).
Shodou okolností můj poskytovatel energie BE nabízí produkt výkupu eletkřiny. Čili, kupte si za 6500 Kč 250Wp FV panel s mikroinvertorem (a cca. 300 Kč za kabel), píchněte ho do zásuvky 230V (sfázuje se, a má ochranu proti výpadku proudu v síti - vypne se), sepište jednoduchou smlouvu, ověřte si, zda máte 4Q (obousměrný) elektroměr (nebo si pořiďte druhý s "brzdou" do opačného směru, pokud to vyjde levněji - aby nepočítal přetoky jako spotřebu) a je to.
Služba, kdy za vás papírování a prodej zařizuje někdo jiný, sice něco stojí (cca. 350 Kč na 1 MWh), a musíte platit daň z příjmu, ale za to prodáváte za tržní ceny (je pohyblivá nejen kvůli kurzu EURa, ale v průměru asi 1000-1100 Kč/MWh).
Pokud si třeba platíte životní či důchodové, nebo máte hypotéku, nějaká daň vás moc nezajímat nemusí, protože ji vynulujete odpočtem úroků/ze spoření. Každopádně, výhodnější je danou elektřinu spotřebovat než ji prodávat, to dá rozum (pokud si nejste si jisti, že spotřeba domu bude vždy vyšší, a nechcete platit za to, co jste sami vyrobili, pokud máte klasický elektroměr bez brzdy, stačí použít proudové relé - vypne přívod od FV, pokud spotřeba domu bude nižší než navolená)
Co jsem se díval, tak můj elektroměr je nejspíš tento:
https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/ele...310:p4.htm
Budu se asi muset přeptat, jestli mám ten samý, a co vlastně znamená "měření oběma směry" (aby to nebyl 4Q, ale jen by počítal přetoky jako spotřebu, což nechci). Nicméně dle PDF ("odběr a dodávku pro každý ze 4 tarifů a pro každou ze 3 fází") bych možná mohl ušetřit za výměnu elektroměru, tak uvidíme.. Snad jen nemám špatný štítek, protože podle obrázku to je spíš:
https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/tri...312:p5.htm
Můžete si nechat také vybudovat FVE na klíč přímo od dodavatele eletkřiny (a o moc dražší to někdy ani nebude při přepočtu na kWh, jen musíte počítat s tím, že budete mít víc panelů, a tedy i vyšší cenu - FVE na 1 panel vám nikdo dělat nebude), za to to ale máte bez starostí, někdy s větší zárukou, možností čerpat různé bonusy, atd. Pokud si tedy nechcete dělat vše sám po zkušenostech z minula..
Teď se zrovna v televizi řešil RoundUp, nebo-li glyfosát. Mám pro lidi novinku: jestli chcete daný výrobek používat, používejte ho (až už proto, že víte jak, a nebo z blbosti). Jestli se ho bojíte nebo ho nechcete používat, zkuste používat mozek. K tomu, abyste ho nepoužívali přeci nepotřebujete stát ani evropskou unii. Proč se nerozhodnete sami, a čekáte, až za vás (zase) rozhodne někdo jiný?!
Fér diskuze o firmě Monstanto:
https://www.youtube.com/watch?v=UJWNFgyVkS8 (+ https://youtu.be/ydY6Qu2w_YQ?t=778 )
(současně taková ukázka, jak by vypadal svět, kdyby o všem rozhodovali neodborníci - zde porota; jak se říká: k soudu se chodí kvůli rozsudku, ne kvůli pravdě)
Mám totiž na danou věc ještě jiný pohled: i kdyby byl RoundUp naprosto bezpečný, je to pesticid (herbicid v tomto případě). A co dělá pesticid? Hubí plevel (škůdce). Resp. on hubí veškeré rostliny, jen některým říkáme plevel a jiným ne. A teď se zamyslete: když zničíte všechny rostliny v půdě kromě té vaší, znamená to, že budete mít okolo své rostliny odhalenou půdu. A teď se dostáváme do oblasti "generalizovaných vědců" (znalost komplexních vazeb):
To znamená, že Slunce bude zahřívat povrch, ve kterém je voda a ta se rychleji odpaří. Také to znamená, že vzduch bude stoupat už od země, a ne až od vršků rostlin, a tím unášet vypařenou vodu pryč. Přehřáté rostliny přestávají růst a přecházejí do chladícího režimu, pokud mají dost vody. O tu jste je ale právě připravili. I kdyby přehřáté nebyly, neporostou, pokud nebudou mít dost vody. O tu jste je právě připravili.
Vodu dobře udrží jen kvalitní půda. Slovo kvalitní znamená půdu živou, s vysokým obsahem uhlíku. Uhlík mimo jiné produkují bakterie. Hnojení jen hnojem nebo zeleným hnojivem (natož cereritem) nepomáhá, protože to obsahuje převážně dusík. Jenže, bakterie nemají rády UV záření (proto máme UV lampy na čištění vody).
https://www.wikiskripta.eu/w/V%C3%BDskyt...Drod%C4%9B
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC182496/
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&...yrCNv2-YOw
https://sever.rozhlas.cz/bezudrzbova-zah...ci-7192037
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-caso...ystem.html
Co jste ale použitím pesticidu udělali? Odhalili povrch země paprskům UV a jiným. Nejen tím jste zabili (některé) bakterie, půda je "mrtvá", obsah uhlíku se může snižovat (vyčerpání), klesá schopnost zadržet vodu + zvyšuje se její výpar, půda tvrdne, přítomnost živočichů v ní (např. žížaly) se snižuje, půda přestává být kyprá, hrozí eroze. Vaší snahou o méně práce jste si přidělali mnohem více práce se zaléváním, okopávání, dohnojováním. Poděkujte své blbosti (nebo svému "bohu"). Nekvalitní půda rovněž znamená menší výnosy v budoucnosti. Poděkujte své blbosti.
Samozřejmě že třeba výrobci UV lamp podporují nechemické řešení: http://www.zazijchemii.cz/blog/Stranky/U...terie.aspx ale na rozdíl od chemie alespoň nezanechává trvalé stopy (a jablko narozdíl do člověka rakovinu ze slunce nedostane).
Když se řešilo zavlažování a kvalitní péče o půdu, někdo namítl, že je rozdíl mezi zahrádkou, kterou si důkladně prohnojíte a zalijete, a proti obrovskému poli, kde to nejde. S odhledem na nadcházející sucha v extrémním klimatu se o to víc bojím být závislý na debilním zamědělství, které si ničí půdu, a navíc, jak sami odpůrci nesystémových řešení přiznávají, se nedá ani pořádně zachránit například onou zálivkou (tomu se říká "střelba do vlastní branky, hoši").
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho...vody-48232
Mozek, Halík, používejte Mozek . Jestli chcete hubit plevel, co má většina života na Zemi společného? Jeho buňky (enzymy) umírají při teplotě nad 42C. Plevel není výjimka. Co takhle používat parní generátor (kachnu)? Voda má totiž jednu výhodu: je o hodně levnější než TM chemie nějaké firmy. A nezatěžuje životní prostředí. Kvalitní, živá, zastístěná půda byť s trochou "plevele" znamená méně práce pro vás - méně zalévání, méně starostí s tím, že neprší, zároveň je chladnější, žije se vám lépe, a zadarmo. Kde je víc vody, zbyde víc i pro vaše plodiny, takže trocha plevele okolo už nepředstavuje žádný problém.
Myslíte si, že my třeba zastřiháváme rajčata, jak se neustále radí? Necháváme je růst jako džungli. I tak máme rajčat víc než sníme, a téměř bez práce
Pokud si pozemek řádně zastíníte zelení, Slunce se nedostane tolik k zemi, tedy výpar vody z půdy je minimální, teplý vzduch logicky neklesá dolů, takže ochlazujete okolí domu (přehřívá se jen střecha, nikoliv už zdi od sálání tepla ze země), ušetříte za klimatizaci. Tedy v dnešní době i peníze. Rostliny mohou růst například ve skleníku, kam se Slunce dostane, ale teplo tolik nebude unikat do zahrady. A kde můžete lépe regulovat i klima (například vzdušnou vlhkost), a nebát se mrazíků (kromě toho si prodloužíte sezónu). Navíc, je pravda, že rostliny potřebují Slunce, ale jak vidíte v pralesech, roste zde mnoho rostlin, i kvetoucích, a to ve stínu často až 100 metrů vysokých monster.
Následky sucha vidíme asi vidíme všichni okolo sebe. Ale je tu jedna zajímavost. To, že nejméně postižené jsou vniřní části lesa, to asi dává smysl. Ale zatímco mnohé stromy (listnaté i jehličnaté, velké či malé keře) umírají (shazují listy), jiné dělají, že žádné sucho není. Některé jsou krásně zelené, jiné mají dokonce i plody. Často jde o starší stromy nebo rostliny v lepších půdách. Týká se to i trav - mezi žlutými uschlými stébly zázračně raší "plevel". Teď se nedávno sklízela předčasně kukuřice, protože už nedozrává, ale jen usychá. I u nás to vzali šmahem ten samý den. Zajímavé ale je, že kukuřice na poli bez plevelu byla suchá, ale 1 metr vedle ní byla zelená tráva a mezi ní rostou zelené stromky.
Divné, co? Já myslel, že plejeme právě proto, aby nám plevel nebral vodu. Tak čím to, že kukuřice na holé půdě uschla? Každopádně se toto nebude týkat jen veganů (zdražení rostlinných produktů). V TV zprávách proběhlo, že kukuřice je tím pádem nedostatek, krmí se i senem, jehož cena roste, ale i tak mnozí zemědělci uvažují o vybíjení stád. Což může vést k nadbytku masa na trhu a tím pádem spadnou výkupní ceny (jestli i prodejní, to těžko říct). Mnoho zemědělců tak bude mít ztráty: trh nezajímá, že krmení pro to maso je dražší, je ani nezajímá, že to je klíčová komodita pro život lidí (potraviny), trh vidí jen: "obecná komodita" + "nadbytek" = "nízká hodnota při prodeji na trhu". Ale uvidíme, jak se to vyvine. Pokud zkrachují, příští rok bude logicky výrobců masa méně, což se zase odrazí na ceně.
A teď ještě nějaká děsně chytrá hlava zjistila, že když necháme stromy zničené kalamitou nechat volně ležet, poradí si v dlouhodobém horizontu (nejen) s kůrovcem samy a lépe, než s naší snahou o těžbu. Ne, vážně? To chce Nobelovku!
Ale zpět: Když si nikdo nebude onen RoundUp ani jiné pesticidy kupovat, obchody je neprodají. Když je neprodají, nebudou je odebírat. Výrobce je nebude moci prodat. Pokud nepomůže reklama, protože lidé budou vědět lépe, bude muset buď změnit výrobu a nebo prostě zkrachuje. Tak to v kapitalismu chodí. Źádný Bůh ani vláda, byť sebedemokratičtější s tím nic nesvede.
OT:
Výnosy nebyly zrovna takové, jaké jsme chtěli mít, ale čest jsme uhájili. Na příští rok se musíme lépe připravit proti takovému počasí, protože nelze moc předpokládat, že by toto byla výjimka jednou za století..
Je až s podivem, jak dobře může růst rajče nebo dýně z malého kyblíčku nebo krabičky.
Spadla nám první zralá jablka. Mimochodem ale jabloň a hrušeň nám stále kvetou. A borůvka po druhém kvetení už nasazuje plody.
Připravujeme se na dodávku zeminy, což zahrnuje vykopat díry pro další stromy nebo jahodníky. Naštěstí teď trochu zapršelo, takže je zemina alespoň do 3 cm trochu měkčí. Přebytky zeminy (jíl) zasypávám nádrže, aby byly víc odolné proti mrazu.
A pokračuje stavba skleníku (dělám to jen o sobotách, tak 2 hodinky, což je v podstatě tak přidělání asi 10-15 profilů). Kdybych se jen tolik nebál výšek Ono je trochu rozdíl dělat na střeše garáže (kde jsem si už zvykl) a nebo na žebříku, který prakticky visí ve vzduchu (a ještě k tomu 5 kg vrtačka nad hlavou - to je tak, když jste líní si postavit lešení).
Připravuji instalaci FV mikroelektrárny, abych trochu snížil spotřebu (nejen kvůli klimatizaci, ale také kvůli růstovým světlům a skleníku). Zatím mám hotové vnitřní elektrické rozvody.
Jedno řešení řeší více problémů najednou. Fotovoltaické panely na střeše jednak vyrábějí elekřinu, ale zároveň stíní samotnou střechu, takže ta se nezahřívá. A byť se můžeme hádat o jejich ekologické výrobě, stále je to jen šutr a hliník (+trochu mědi a křemíku na kabely/mikroinvertor), který alespoň nevypouští skleníkové plyny, když tu elektřinu vyrábí (ona ani těžba uhlí nebo uranu není zrovna čistá, víme?).
Shodou okolností můj poskytovatel energie BE nabízí produkt výkupu eletkřiny. Čili, kupte si za 6500 Kč 250Wp FV panel s mikroinvertorem (a cca. 300 Kč za kabel), píchněte ho do zásuvky 230V (sfázuje se, a má ochranu proti výpadku proudu v síti - vypne se), sepište jednoduchou smlouvu, ověřte si, zda máte 4Q (obousměrný) elektroměr (nebo si pořiďte druhý s "brzdou" do opačného směru, pokud to vyjde levněji - aby nepočítal přetoky jako spotřebu) a je to.
Služba, kdy za vás papírování a prodej zařizuje někdo jiný, sice něco stojí (cca. 350 Kč na 1 MWh), a musíte platit daň z příjmu, ale za to prodáváte za tržní ceny (je pohyblivá nejen kvůli kurzu EURa, ale v průměru asi 1000-1100 Kč/MWh).
Pokud si třeba platíte životní či důchodové, nebo máte hypotéku, nějaká daň vás moc nezajímat nemusí, protože ji vynulujete odpočtem úroků/ze spoření. Každopádně, výhodnější je danou elektřinu spotřebovat než ji prodávat, to dá rozum (pokud si nejste si jisti, že spotřeba domu bude vždy vyšší, a nechcete platit za to, co jste sami vyrobili, pokud máte klasický elektroměr bez brzdy, stačí použít proudové relé - vypne přívod od FV, pokud spotřeba domu bude nižší než navolená)
Co jsem se díval, tak můj elektroměr je nejspíš tento:
https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/ele...310:p4.htm
Budu se asi muset přeptat, jestli mám ten samý, a co vlastně znamená "měření oběma směry" (aby to nebyl 4Q, ale jen by počítal přetoky jako spotřebu, což nechci). Nicméně dle PDF ("odběr a dodávku pro každý ze 4 tarifů a pro každou ze 3 fází") bych možná mohl ušetřit za výměnu elektroměru, tak uvidíme.. Snad jen nemám špatný štítek, protože podle obrázku to je spíš:
https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/tri...312:p5.htm
Můžete si nechat také vybudovat FVE na klíč přímo od dodavatele eletkřiny (a o moc dražší to někdy ani nebude při přepočtu na kWh, jen musíte počítat s tím, že budete mít víc panelů, a tedy i vyšší cenu - FVE na 1 panel vám nikdo dělat nebude), za to to ale máte bez starostí, někdy s větší zárukou, možností čerpat různé bonusy, atd. Pokud si tedy nechcete dělat vše sám po zkušenostech z minula..
Teď se zrovna v televizi řešil RoundUp, nebo-li glyfosát. Mám pro lidi novinku: jestli chcete daný výrobek používat, používejte ho (až už proto, že víte jak, a nebo z blbosti). Jestli se ho bojíte nebo ho nechcete používat, zkuste používat mozek. K tomu, abyste ho nepoužívali přeci nepotřebujete stát ani evropskou unii. Proč se nerozhodnete sami, a čekáte, až za vás (zase) rozhodne někdo jiný?!
Fér diskuze o firmě Monstanto:
https://www.youtube.com/watch?v=UJWNFgyVkS8 (+ https://youtu.be/ydY6Qu2w_YQ?t=778 )
(současně taková ukázka, jak by vypadal svět, kdyby o všem rozhodovali neodborníci - zde porota; jak se říká: k soudu se chodí kvůli rozsudku, ne kvůli pravdě)
Mám totiž na danou věc ještě jiný pohled: i kdyby byl RoundUp naprosto bezpečný, je to pesticid (herbicid v tomto případě). A co dělá pesticid? Hubí plevel (škůdce). Resp. on hubí veškeré rostliny, jen některým říkáme plevel a jiným ne. A teď se zamyslete: když zničíte všechny rostliny v půdě kromě té vaší, znamená to, že budete mít okolo své rostliny odhalenou půdu. A teď se dostáváme do oblasti "generalizovaných vědců" (znalost komplexních vazeb):
To znamená, že Slunce bude zahřívat povrch, ve kterém je voda a ta se rychleji odpaří. Také to znamená, že vzduch bude stoupat už od země, a ne až od vršků rostlin, a tím unášet vypařenou vodu pryč. Přehřáté rostliny přestávají růst a přecházejí do chladícího režimu, pokud mají dost vody. O tu jste je ale právě připravili. I kdyby přehřáté nebyly, neporostou, pokud nebudou mít dost vody. O tu jste je právě připravili.
Vodu dobře udrží jen kvalitní půda. Slovo kvalitní znamená půdu živou, s vysokým obsahem uhlíku. Uhlík mimo jiné produkují bakterie. Hnojení jen hnojem nebo zeleným hnojivem (natož cereritem) nepomáhá, protože to obsahuje převážně dusík. Jenže, bakterie nemají rády UV záření (proto máme UV lampy na čištění vody).
https://www.wikiskripta.eu/w/V%C3%BDskyt...Drod%C4%9B
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC182496/
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&...yrCNv2-YOw
https://sever.rozhlas.cz/bezudrzbova-zah...ci-7192037
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-caso...ystem.html
Co jste ale použitím pesticidu udělali? Odhalili povrch země paprskům UV a jiným. Nejen tím jste zabili (některé) bakterie, půda je "mrtvá", obsah uhlíku se může snižovat (vyčerpání), klesá schopnost zadržet vodu + zvyšuje se její výpar, půda tvrdne, přítomnost živočichů v ní (např. žížaly) se snižuje, půda přestává být kyprá, hrozí eroze. Vaší snahou o méně práce jste si přidělali mnohem více práce se zaléváním, okopávání, dohnojováním. Poděkujte své blbosti (nebo svému "bohu"). Nekvalitní půda rovněž znamená menší výnosy v budoucnosti. Poděkujte své blbosti.
Samozřejmě že třeba výrobci UV lamp podporují nechemické řešení: http://www.zazijchemii.cz/blog/Stranky/U...terie.aspx ale na rozdíl od chemie alespoň nezanechává trvalé stopy (a jablko narozdíl do člověka rakovinu ze slunce nedostane).
Když se řešilo zavlažování a kvalitní péče o půdu, někdo namítl, že je rozdíl mezi zahrádkou, kterou si důkladně prohnojíte a zalijete, a proti obrovskému poli, kde to nejde. S odhledem na nadcházející sucha v extrémním klimatu se o to víc bojím být závislý na debilním zamědělství, které si ničí půdu, a navíc, jak sami odpůrci nesystémových řešení přiznávají, se nedá ani pořádně zachránit například onou zálivkou (tomu se říká "střelba do vlastní branky, hoši").
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho...vody-48232
Mozek, Halík, používejte Mozek . Jestli chcete hubit plevel, co má většina života na Zemi společného? Jeho buňky (enzymy) umírají při teplotě nad 42C. Plevel není výjimka. Co takhle používat parní generátor (kachnu)? Voda má totiž jednu výhodu: je o hodně levnější než TM chemie nějaké firmy. A nezatěžuje životní prostředí. Kvalitní, živá, zastístěná půda byť s trochou "plevele" znamená méně práce pro vás - méně zalévání, méně starostí s tím, že neprší, zároveň je chladnější, žije se vám lépe, a zadarmo. Kde je víc vody, zbyde víc i pro vaše plodiny, takže trocha plevele okolo už nepředstavuje žádný problém.
Myslíte si, že my třeba zastřiháváme rajčata, jak se neustále radí? Necháváme je růst jako džungli. I tak máme rajčat víc než sníme, a téměř bez práce
Pokud si pozemek řádně zastíníte zelení, Slunce se nedostane tolik k zemi, tedy výpar vody z půdy je minimální, teplý vzduch logicky neklesá dolů, takže ochlazujete okolí domu (přehřívá se jen střecha, nikoliv už zdi od sálání tepla ze země), ušetříte za klimatizaci. Tedy v dnešní době i peníze. Rostliny mohou růst například ve skleníku, kam se Slunce dostane, ale teplo tolik nebude unikat do zahrady. A kde můžete lépe regulovat i klima (například vzdušnou vlhkost), a nebát se mrazíků (kromě toho si prodloužíte sezónu). Navíc, je pravda, že rostliny potřebují Slunce, ale jak vidíte v pralesech, roste zde mnoho rostlin, i kvetoucích, a to ve stínu často až 100 metrů vysokých monster.
Následky sucha vidíme asi vidíme všichni okolo sebe. Ale je tu jedna zajímavost. To, že nejméně postižené jsou vniřní části lesa, to asi dává smysl. Ale zatímco mnohé stromy (listnaté i jehličnaté, velké či malé keře) umírají (shazují listy), jiné dělají, že žádné sucho není. Některé jsou krásně zelené, jiné mají dokonce i plody. Často jde o starší stromy nebo rostliny v lepších půdách. Týká se to i trav - mezi žlutými uschlými stébly zázračně raší "plevel". Teď se nedávno sklízela předčasně kukuřice, protože už nedozrává, ale jen usychá. I u nás to vzali šmahem ten samý den. Zajímavé ale je, že kukuřice na poli bez plevelu byla suchá, ale 1 metr vedle ní byla zelená tráva a mezi ní rostou zelené stromky.
Divné, co? Já myslel, že plejeme právě proto, aby nám plevel nebral vodu. Tak čím to, že kukuřice na holé půdě uschla? Každopádně se toto nebude týkat jen veganů (zdražení rostlinných produktů). V TV zprávách proběhlo, že kukuřice je tím pádem nedostatek, krmí se i senem, jehož cena roste, ale i tak mnozí zemědělci uvažují o vybíjení stád. Což může vést k nadbytku masa na trhu a tím pádem spadnou výkupní ceny (jestli i prodejní, to těžko říct). Mnoho zemědělců tak bude mít ztráty: trh nezajímá, že krmení pro to maso je dražší, je ani nezajímá, že to je klíčová komodita pro život lidí (potraviny), trh vidí jen: "obecná komodita" + "nadbytek" = "nízká hodnota při prodeji na trhu". Ale uvidíme, jak se to vyvine. Pokud zkrachují, příští rok bude logicky výrobců masa méně, což se zase odrazí na ceně.
A teď ještě nějaká děsně chytrá hlava zjistila, že když necháme stromy zničené kalamitou nechat volně ležet, poradí si v dlouhodobém horizontu (nejen) s kůrovcem samy a lépe, než s naší snahou o těžbu. Ne, vážně? To chce Nobelovku!
Ale zpět: Když si nikdo nebude onen RoundUp ani jiné pesticidy kupovat, obchody je neprodají. Když je neprodají, nebudou je odebírat. Výrobce je nebude moci prodat. Pokud nepomůže reklama, protože lidé budou vědět lépe, bude muset buď změnit výrobu a nebo prostě zkrachuje. Tak to v kapitalismu chodí. Źádný Bůh ani vláda, byť sebedemokratičtější s tím nic nesvede.
OT: