Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizoda 18: She Talks to Angel
#1
[Obrázek: latest?cb=20130120222813]
"When Fluttershy and Angel Bunny's relationship hits the skids, Zecora gives them a potion to help them understand each other."
Link: https://yadi.sk/i/XvsJzIaFyz04pA
Odpovědět
#2
Zajímavá epizoda.

Připomněla mi pár povídek ze Sborníku. Tak jedna či dvě se rozhodně věnovaly tématu Angel vs.Fluttershy (možná mezi těch pár budou patři tři, když tam připočtu i tu "svatbu s Discordem" Pinkiesmile ). A ani netuším, kolik podobných jich existuje mimo ČR.


Navíc, ne tedy, že by převtělování bylo něco nového. Pokud vyškrtám vyloženě vtipné výskyty typu starých želv ninja, tak ho sem tam použije Disney a to i se záměnou druhu (Medvědí Bratři), nejen například pohlaví, tolik oblíbené proměny v japonských komixech či anime.

FIM to vlastně už také mělo, byť tam šlo o záměnu talentů (Luna a Celestie, Mane6 mínus Twilight). A zase bych si mohl vzpomenout třeba na DisneyFairies.

Tím pádem by se to dalo považovat za klišé (ale co také chcete neustále vymýšlet nového, že?), nicméně je to fajn umělecké vyjádření prostého "nauč se vidět svět očima toho druhého". Nebo prosté empatie (ta se mimochodem podle mne dá naučit bez ohledu na vaši "diagnózu" Pinkiesmile Otázka je, jak moc to chcete).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Empatie

Mimochodem, zvířata prý mají schopnost vctít se do situace pohledem jiného tak maximálně na úrovni našich dvou až tříletých dětí (alespoň pokud šlo o testy, kde se posuzovalo, kterou krabici otevře postavička, do které předtím tajně jiná schovala například hračku).

Naše děti se snad prý naučí empatii ke zvířatům až 7-11 letech. I tak s ní má spousta z nás (i těch normálnějších) v dospělosti potíže. Což ostatně demonstruje sama Fluttershy, u které je to o to větší paradox.


Je zvláštní, že zatímco u králíčka Angela se to dá zpočátku považovat jen za sebestřednost, či otravování (vyžadování pozornosti) a vlastně až později zjistíme, proč tak touží komunikovat neustále s FS, u ní samotné je to prostě jen špatná organizace práce, která jí nakonec přeroste přes hlavu.

Mohli bychom polemizovat o tom, že ta má vyšší důležitost než neustálý pokec s králíkem, jenže tím se dostáváme často do zóny "péče o domácí mazlíčky".

Já sám se už dost dlouho snažím nemít žádné zvíře, které by na mne bylo nějak zvlášť závislé. Proto se často staráme o toulavé kočky. Mají plnou svobodu si dělat co chtějí, naše péče je pro ně bonus, a když náhodou zapomeneme, nic se nestane (je to takové "veganství z nutnosti" Pinkiesmile ).

Ze zvláštních důvodů je má paměť plná jen těch špatných věcí, co jsem za život udělal nebo se nepovedly, a péče o mazlíčky patří bohužel mezi ně.

Možná to znáte. Někdy je to problém "rodič pořídí dítěti zvíře k vánocům".

Zajímáte se o zvířátka, takže si jich naděláte hromadu, jako třeba morčata a křečci, rybičky či andulky. Jenže časem začnete mít jiné zájmy a na živé tvory už si tolik času neuděláte. Či vám dokonce budou vadit (andulky jsou hlučné, akvárium taky - vzduchování).

Lituji závěru své kariéry péče o zvířata, protože si moc dobře pamatuji, že naše oblíbené morče v podstatě dožívalo většinu dne venku s lidským kontaktem maximálně pár hodin, a péči o samečka andulky jsem završil nehodou, kdy mi při skoku do klece upadl (už zapomněl létat) tak nešťatně, že si zlomil vaz. Tu druhou jsme raději už věnovali někomu, kdo se o ní dokáže (a hlavně chce) lépe postarat.

Možná i proto se snažím vyhýbat všem situacím, kde by na mne někdo závisel, protože není blbější pocit, než když vám pak někdo (nebo něco) umírá v dlani TwilightoopsJe to velký problém. Živý tvor, ať už je to zvíře nebo člověk, prostě není něco, co můžete odložit do skříně a zapomenout, jen proto, že už vás to třeba nebaví. Mnohým z nás chybí maximální míra odpovědnosti za svět okolo nás.

V případě Fluttershy je sice péče o útulek důležitá, ale ta by neměla být zase na úkor jiných. Ostatně, je vidět, že některé úkoly se jí již podařilo delegovat na jiné poníky, a tak se nabízí otázka, zda si jen neměla lépe zorganizovat svůj čas.

A kdo ví, pokud to je otázka financí, neměla by mít sama Equestrie (potažmto princezna) zájem na tom, aby se na podobné projekty dávalo víc zdrojů? Vlastně, proč nutně princezna.. sami občané. Princezna je malý pán (zvlášť v ekonomické rovině).

Ale co si to namlouvám.. běžné poníky jsme měli možnost vidět často, a odrážejí docela věrně společnost naši. Nezájem o globální problémy, včetně těch lokálních, co mají pak dosah na mnohé strany jako domino, protože řeší své, mnohdy zbytečné problémy.Pochopitelně se tento problém empatie neomezuje jen na mezidruhové soužití.

Jen s lidmi až takový kontakt nemám, tedy i méně zkušeností, a navíc předpokládám, že jsou dost inteligentní na to, aby si dokázali v případě potřeby poradit. Samozřejmě jsou výjimky, které když si nejsou jisté, co si o nich vlastně myslíte nebo snažíte, raději automaticky zvolí tu nejhorší variantu, která je napadne, a udělají z vás svého nepřítele Pinkiesmile

Jak vidno, to, že vás někdo podle vás otravuje, nebo se vám dokonce snaží ničit život, může být úplně jinak a dotyčný se snaží o naprosto jinou věc. To, že si někdy neuvědomuje způsob, jakým to dělá, a nebo si ho sice uvědomuje, ale předpokládá, že na formě tolik nesejde, je už věc druhá.

Nevím ale, jak jinak to řešit, než neustálým kontaktem, což je vlastně komunikace a konfrontace, která tzv. obrousí hrany.

Těžko to ale bude fungovat, když spolu lidé nemluví a nebo nemají čas si nedorozumění vysvětlit. A nebo o to ani nestojí z těch či oněch důvodů.

A je trochu vtipné, že o tom mluvím zrovna já PinkiesmileJen Zecora by si měla dávat lepší pozor na to, co a komu ordinuje. To, že "lék" aplikují mimo vymezené instrukce je asi normální - lidé to také tak dělají často - ale když si to vezmete, svým způsobem mohla být spoluodpovědná za postižení (nebo dokonce smrt) mnohých.

Kdyby se Fluttershy (v realitě, a ne v pohádce) při cestě za ní něco stalo, jak by pak dopadla ona zvířata, která vyžadovala péči?

DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)