Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizody 25+26: School Raze (S08E25 + S08E26)
#1
http://www.mlpinfo.cz/clanek/ceske-titul...hool-raze/


[Obrázek: 831669083_8x26Swedish(NickDK)SDTVkuco.mk...ce5bed.jpg]
(zdroj: https://mlpforums.com/topic/179477-what-...hool-raze/ )


A máme tu závěr předposlední sezóny 4. generace..Jak bývá už ve FIM zvykem, celá sezóna je jeden příběhový celek, takže se nám vše hezky uzavírá.

Vrací se nám zde staří známí, jen tedy zřejmě Chrysalis dostane prostor až v S9.


Hm, takže si probereme některé okamžiky, které mě osobně zaujaly..


Padající exkurze. Jojo, hlavně, že pegasové, gryf a hipogryf mají čumendu. Jen se nesnažit, dokud nebude jisté, že za nás práci neudělá někdo jiný.. Pinkiesmile Cože, Starlight to nejde? No, co, určitě jsme nepromeškali cenné vteřiny nutné k záchraně.

btw. Jak jsem kdysi počítal na Jamisův popud množství energie nutné k ovládání nebeských těles a přemýšlel vůbec nad tím, jakou hustotu má vlastně atmosféra, případně zda to není jen mikrosvět, tento pád by to nejspíš mohl potvrdit.

Totiž, když vezmeme v úvahu gravitační zrychlení, tak padající objekty "na" Zemi mohou dosahovat rychlosti cca. 1350 km/h. Pravda, bylo to ve výšce 20 km a i tak trvalo skoro minutu, než člověk této rychlosti dosáhne. Jak dlouho padala Yona (střih tomu nepomáhá)? No, opravdu nevím, ale jde spíš o to, jaké zrychlení by Rainbow Dash, a hlavně ostatní letci museli přežít, aby ji dokázali dohonit? Být to mikrosvět, toto omezení by odpadlo (protože ten pád by ve skutečnosti byl velmi pomalý).


Moje maminka by se hodila docela jako takový radar na lži. Ačkoliv si beztak vůbec nepamatuje, kdo Cozy je, v prvních minutách měla jasno: za vším je ona*. A jak na to přišla? Cituji: Je až moc aktivní! Pinkiesmile Ještě, že mám prakticky všechny spoilery nastudované předem, takže mě to ani nijak nemůže zážitek z dílu pokazit.

*) což my, kteří si pamatujeme, jaké postavy byly v minulém díle, už nějaký ten pátek vímeTartarus. To, že se poníci rádi zbavují nepohodlných různými způsoby, to už víme. A často aniž by řešili příčinu - že, Celestie nebo Původní elementy? No, nečumte do země.. k vám se mluví. Že se FIM postupně během sezón přesouvá z idealizovaného světa, kde by chtěl každý žít, protože je 1000x lepší než náš lidský svět, do kopie dnešní společnosti, ke které si ovšem přidává ještě magické pohromy, kde by chtěl žít málokdo, to už také nějakou dobu víme.

Teď se to přesunulo na vyšší level. Jak vidno, jejich systém soudnictví (což v podstatě Tartarus nebo zkamenění je), funguje stejně efektivně, jako to naše. Tedy nijak. Reformace se sama od sebe nekoná, a dokonce se to nedá brát ani jako ochrana před odsouzenými (aneb jak Tirek stejně ohrožuje všechno, i když je za katrem, čili jak vidno, nejen, že neuhradil škody, které způsobil (v kleci asi těžko), ale ani prevence nezafungovala - nositelem zkázy je zde myšlenka/ideologie, nikoliv někdo konkrétní). Ale tím to nekončí.

Poníci se očividně zbavují všeho nepohodlného. Jak lidské. Zvířata (byť magická) do klecí? Hm, proč ne, že? Že by neexistovalo kouzlo, které by jim nedokázalo sebrat škodlivé vlastnosti (např. proměnění někoho v kámen)? Nebo vůbec... jak jsme viděli, stačilo jim sebrat magickou podstatu, a byla z nich roztomilá, neškodná zvířena. Ale zřejmě to je týrání proti "věčnému uvěznění". Kdo tohle napsal?

Kdo je tam krmí, mimochodem?

A propo, takže tato zvířata jsou tedy nebezpečná a hodná uvěznění, ale takové Quarray Eels jsou zřejmě naprosto v pohodě? Opět, velmi lidské: vybíráme si, co je dobré a co je špatné. Ty dobrý, na gauč, ty špatný, na talíř..Co jsem (ti, Twilight) říkal minule o tom, že se ti po škole válí nechráněné magické artefakty? Tak to proto! Ajsmug Příležitost dělá zloděje, takže který "uklízeč" se přihlásí jako spoluviník? To asi nečekal, že neukrytím pár krámů ohrozí celý svět Rainbowlaugh

A řeknu znovu již řečené: Takto, Twilight, si pan Kancléř (zřejmě) představoval, jak může být přátelství zneužito proti poníkům. Ajsmug Byť asi ani on sám si nepředstavoval totální apokalypsu.


Tirek příliš nedomyslel svůj plán. Nikdo nedohlédneme za rozhodnutí, která nechápeme Rainbowlaugh Většina lidí není schopná plně pochopit do důsledků své chování a řetězec událostí, které to spustí.


Á, mocný kancléř se nám vrátil. A opět nám tu platí nesmyslná logika, že jeden je víc než tisíc. Ale očividně ne na dlouho (v tomto poníkům zřejmě funguje osvícení poněkud rychleji než nám lidem). Tak, milé děti, co věříte na pohádky v mocné elity.. teď se dívejte, jak kancléř Valorum.. ehm, Neighsay ztratí svou moc Pinkiesmile Ironie pro nás trochu je, že "převrat" měli na starost studenti. Řekněme děti, se kterými se ve světě (často ani v tom poníkovském) při rozhodování moc nepočítá.

Stádo užitečných idiotů 2x na scéně.Strom Deus ex Machina. Jaký je vlastně tedy zdroj magie poníků (nebo potažmo vůbec ostatních tvorů, jako je třeba Discord), když se dá takto snadno vysát, ale přitom strom (nebo magická stvoření - či spíše mutanti) tak náchylní nejsou? Apropo, takže kdyby Young6 nespadli do té magické koule, tak by strom nehnul ani brvou a nechal magii ze světa poníků zmizet?Přemýšlím, jaký systém hodnocení trestných skutků Equestria používá, případně jak dlouho si musíte odpykávat trest, než je vám umožněna reformace nebo odpuštění. Luna nebo Discord byli ve vězení 1000 let, nad Starlight Glimmer nebo Sunset Shimmer bez ohledu na společenskou nebezpečnost se prakticky jen mávlo rukou.

Friendship is Magic přešlo k temné straně síly. Viděli jsme.. jak zavírají děti!

To víte, ono se dá cokoliv omluvit. Ale když se někomu šáhne na majetek moc, tak to se prosím nehodlá trpět!

Tohle není na vězení, to je do blázince. Zřejmě ale v Eq neexistuje nic jako nepříčetnost*. Zvlášť, když to Twilight sama řekla: selhalo vzdělání/výchova. Když to řeknu drsně, kvůli něčí neschopnosti domyslet důsledky a hlavně neschopnost vidět pravdu (co se kolem děje - třeba "tajné" dveře v knihovně) má teď jeden poník zničený život (bohužel nevíme, jak dlouho to plánovala, tedy zda to bylo dlouhodobé a nebo jen takové "blesknutí hlavou").

*) existuje, ale asi jen když se to hodí. Cozy bohužel zapomněla štěkatCozy Glow je takový dokonalý příklad, že zdání může klamat (Tichá voda břehy mele).

Otázka spíš je, proč by někdo toužil po moci? Vypadá to, že Equestrie se od Země až tak moc neliší. Ačkoliv tu byla skoro 1/2 sezóny, moc backstory k ní nemáme.

Buď je Cozy jen dokonalý psychopat navíc ještě bez racionálního uvažování, a nebo by se Luna s Celestií měly zamyslet nad reformací ekonomiky Equestrie Rainbowlaugh Není to poprvé, co se tu kvůli moci/penězům dějí dost nehezké věci (Flim&Flam), ale teď se to podařilo dotáhnout už na pomlslný vrchol.

Discord je prostě blázen, proti tomu těžko bojovat logikou. SunsetStarlight myslela spíš víc na pomstu než na co jiného. Sunset je špatně vychovaný žák (takový ambiciózní Anakin v sukni). U Cozy to vypadá zřejmě na obyčejné finanční (materiální) motivy, a nebo.. na nedostatek přátel v dětství, a tedy by moc představovala jakousi snahu toto prázdno zaplnit. Byť to je jen má spekulace a ani nevím, jak by to mělo fungovat..

To, co tam Cozy ve druhé části celou dobu vysvětluje, je už jen důsledek něčeho, co jsme neviděli (na Zemi platí: majetek=peníze,moc=manipulace,manipulace=peníze, takže je logické, že když nemáte peníze, a nechcete krást, moc si toho nekoupíte, tak je moc logickým důsledkem, jak se dostat skrze jiné lidi k penězům).


P.S. Dobrá poznámka pod jedním videem:

maybe I'm not understanding this, but you said all the alicorn magic's gone, that means Celestia  can't rise the sun and there can't be a thirth sunset

No, tak přestanu hýbat sluncem a měsícem, a bude času habaděj, ne? Pinkiesmile
(to je jako když Bůh teprve 4. dne stvořil Slunce, podle kterého se určuje "den")

Fór je spíš ale v křížové referenci. Totiž, Equestrie má myslím 24 hodinový den (podle některých ciferníků hodin), ale pravděpodobně je hodina definovaná jako 1/24 dne, tedy od východu k východu slunce. Jenže, jak samy princezny uznaly, bylo teď docela těžké vůbec Sluncem a Měsícem hýbat, tedy pravděpodobně nestíhaly držet tempo, takže den ve skutečnosti měl víc než původních 24 hodin. Čili je možné, že to, co Twilight nazvala druhým a třetím západem už ve skutečnosti byl 3. resp. 4. den. Kdo ví, možná bylo pozdě už v momentě, kdy se teprve dostaly do tartaru, protože jen proto, že špatně měříte čas se nějaká událost nezačne zpomalovat taky..
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#2
To máš dobrú maminku Pinkiesmile S tou svojou nemám najideálnejší vzťah a hlavne ona si myslí, že pre deti sú aj Simpsonovci a ďalšie animáky pre dospelých, nieto ešte MLP, čo naozaj pre deti je Rainbowlaugh Rád by som, aby si pozrela aspoň prvý diel. Už len preto, že by sa našla pri téme kráľovských sestier, keďže sama má s tou svojou zaujímavý vzťah. Ale hlavne preto, že sa furt pýta, čo s tými poníkmi neustále mám. Ale čo čakať od diváka Markízy, že áno? Applejackunsure

Takže zatiaľ, čo sa čuduješ, ako mohli poslať do Tartaru aj žriebä, tak toto som pochopil hneď spolu s Twi. Nie nadarmo máme rovnaké zmýšľanie Twilightblush Twi je tá, čo dáva druhú šancu aj ťažkým nepriateľom (Starlight, Tempest), hlavne vtedy, keď sa dozvie ich príbeh. A tam si už ona spraví svoj obraz o daných nepriateľoch. Najprv chcela ešte od Cozy zistiť, že prečo to spravila, ale napokon videla, že tam bolo celkové nepochopenie učenia sa o priateľstve a jednak, že milá Cozy má zrejme o koliesko viac. Takže očividne tam nemajú blázinec, ináč by isto putovala tam. O Cozy, hlavne o jej príbehu ešte budeme možno niečo počuť. Ale vzhľadom na ten koniec je jasné, že proste je prepnutá a radšej ju nechať tak Rainbowlaugh

Tie zvery v Tartare ma inak tiež prekvapili. Očividne tam dávajú takých väzňov, s ktorými sa nedá vyjednávať, viď. Tirek. Proste sa nechcú polepšiť alebo sa s nimi nedá ani priamo komunikovať a to je zase prípad tých zverov. Až na tú manticoru nerozpráva ani jedno z nich, pokiaľ viem. Ale správne si podotkol, že bez mágie sú celkom krotké. Možno po tomto ich stade aj vypustia niektoré Pinkiesmile A kŕmiči? No podľa mňa po tom chaose so zmiznutím mágie proste odišli preč aj poníci, ktorí sa starajú o tých väzňov.
"It does not matter where you go and what you study, what matters most is what you share with yourself and the world." Princess Twilight Sparkle
"I wanted to remind you that through hard times, one of the greatest gifts you can give is letting your light shine for others." Princess Celestia
"Nech se bráti proudem mysli, tam kde řeka snů do reality se vlévá a nech své oči utrápené, plně otevřené a hleď na krásu té hvězdy šesticípé" Drake Damage
"No you can't give up your laughter 'cause you're scared of a little pain." Autumn Blaze
Odpovědět
#3
Martine, kdyz uz budes zakladat vlakno s epizodama mohl by jsi si nechat sve eseje pro sebe a napsat jednoduchy nadpisek a pak individualni prispevek, ktery vetsina lidi nebude cist ? Raritywink Diky.
Twilightsmile  READ &  RAVE ! djpon3
Fancy some DA?
Attending in 2018: Friendship Fest, Japan, Festival Fantazie, 7. Zimní Karaoke party
Wielder of the BassCanon Mk.VIII !

CZ/SK bronies z.s.
Odpovědět
#4
@Melgarh:

Určitě, není problém. Omlouvám se. Stačí říct a provedu - od příště na to budu myslet, pokud nestihne vlákno založit někdo dřív.

(to upozornění mohlo přijít i dřív a ne až na konci sezóny Ajsmug )@LEGION_1:
V podstatě nás můžeš taky považovat za diváky Markízy (do minulého roku, třeba Farma).


Budu se s dovolením divit i nadále.

Myslím, totiž že blázince mají Ajsmug https://www.youtube.com/watch?gl=SN&page..._X-BRekE1k

A Cozy je obyčejný poník. Sama o sobě žádnou magickou moc nemá, kterou by mohla ostatní ohrožovat. Když už nic jiného, myslím, že se od ní právě Twilight a spol. mohly poučit, co všechno spadá pod "přátelství" (zvlášť ve světě, kde friendship = magic) a jak je nebezpečné nehlídat mocné artefakty.

V našem světě máme přeci stejný problém. Například využití atomové energie (mírové vs. vojenské), a možná právě proto k daným technologiím nemá přístup kdejaká školačka Ajsmug

Existuje nějaký důvod, kterým by se Cozy mohla před Twilight ospravedlnit, aby neskončila v Tartaru? Jo, možná máš pravdu - třeba se s ní ještě uvidíme a nějak se to dořeší, ale na to, kolik času se věnovaly třeba Discordovi, jí odbyly nějak rychle (dalo by se říct, že od Discorda si slibovali, že svou magii použije v jejich prospěch, ale co nám může nabídnout obyčejná klisnička, že?) Twilightoops

To, že se Twilight nejprve zeptala, proti tomu nic nenamítám, ale asi se neshodneme na tom, jak se mělo pokračovat dál (na důvody se ptal soud i Milady Horákové, a přesto už bylo dávno rozhodnuto - Twilight taková sice rozhodně není, ale výsledek se tak moc neliší).

Já se jen pořád nedokáži vypořádat s kanclářem a jeho sporem s Twilight. Totiž, oba dva se mýlili. Budu teď předpokládat, že to, co kancléř řekl v epizodě "Friendship University" nebyla jen zášť vůči Twilight, že si dovolila nejen podle EVA, ale že to tvůrci mohli zamýšlet i jako "hint" k finále. Cituji:

Chancellor Neighsay: Ah, yes. How to teach friendship to creatures who will one day use it as a weapon against us.
Twilight Sparkle: How could they use friendship as a weapon?!


Kancléř se pletl v tom, že tu zbraň proti poníkům použijí jiní tvorové. Nečekal "zradu" ze svých vlastních řad. A Twilight se možná ani tak nemýlila, jako že odmítala připustit takovou možnost.

Teď máme závěr sezóny, kancléř se tam hezky kaje, ale poučení pro Twilight? Chápu, je to dvojdíl, a není dost času (tentokrát bylo tempo děje tak akorád). Možná ale Twilight trochu křivdím. Co když neví, kde Cozy skončila? Ostatně, na starost si jí vzala Celestia s Lunou.

Snažím se pochopit její motivy. Chtěla být císařovnou přátelství. A..? Co z toho?
To s tou magií na konci u těch zvířat bylo tak trochu "střelba od vlastní branky". Dejme tomu, že mi celá ta představa věčného vězení, zvlášť pro něco, co se jen chová přirozeně, nejde na rozum, ale tak nějak přijmu, že jsou to nebezpečné bytosti, které prostě nemohou být nechány volně (např. teď je v ČR aktuální kauza Medvěd).

Ale když je tak jednoduché z nich udělat neškodné tvory (dokáže to v podstatě Alicorn, kterému už magie měla přestat fungovat), proč Tartarus? Tirek, OK, ale ta zvířata mi přijdou spíš, že tam tvůrci narychlo potřebovali něco, pomocí čeho by Mane6 mohla uniknout. A oponoval bych i s tím, že se s nimi nedá komunikovat. Nedalo celkem problém je přesvědčit, aby pomohli. Pravda, mohli to udělat ve své slabé chvilce, protože i je celkem "ohrožovalo" mizení magie.

Opět, můžeme to svést na to, že tvůrci neměli moc času řešit takové prkotiny.

To s tím krmením byla spíš taková řečnická otázka (maminka se zeptala mě a mě to přišlo docela příhodná připomínka). Ale možná máš pravdu, krmiči to mohli zabalit. Pak ale Tirek vůbec nedomyslel svůj plán, protože by tím pádem brzy umřel hlady, a to mi na na něj docela nesedí (předpokládám teda, že i on musí něco jíst).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#5
Máte tam také super stanice ako Prima Cool či Prima Zoom a ty pozeráš Markízu International? Rainbowhuh Unsuresweetie

A hej, moja chyba. Zabudol som na Screwloose či Screwball. Tie sú isto v blázinci Rainbowlaugh

A inak mi nenapadlo, že Cozy je len malý pegas a tak nebola potrebná a preto nedostala šancu narozdiel od takej Starlight. Ale nemyslím si, že by až takto kalkulovali a už vôbec nie Twi. Naozaj som si jednu chvíľu aj myslel, že príde typické oľutovanie všetkého a Twi sa jej zastane ako aj Starlight. A Starlight by sa pridala, keďže by sa v nej v takom prípade aj videla. No napokon tvorcovia ukázali tentoraz inú situáciu. A som za to aj rád, že všetci sa len nepolepšujú, ale sú aj iné situácie. Presne ako v reálnom živote. Najlepšie to ukázali na Chrys. Chcete niekoho polepšiť, ale môže to aj odmietnuť.

A myslím, že práve tvorcovia to boli, čo museli nejak domyslieť, ako sa Mane 6 z Tartaru dostane. A tak im napadli tie zvery v klietkach. Tak by sa to tiež dali vysvetliť a hlavne pomocou nich mohli vysvetliť a ukázať ďalšiu vec týkajúcu sa equestrijskej mágie.

A mimochodom Martin, aj keď sa niekomu zdajú tvoje príspevky pridlhé, tak ja patrím k tým, čo si to celé v pohode prečítajú. Najmä, ak to v týchto vláknach nejak utíchlo celkovo Applejackconfused Ale chápem, niekoho to môže odrádzať od čítania.
"It does not matter where you go and what you study, what matters most is what you share with yourself and the world." Princess Twilight Sparkle
"I wanted to remind you that through hard times, one of the greatest gifts you can give is letting your light shine for others." Princess Celestia
"Nech se bráti proudem mysli, tam kde řeka snů do reality se vlévá a nech své oči utrápené, plně otevřené a hleď na krásu té hvězdy šesticípé" Drake Damage
"No you can't give up your laughter 'cause you're scared of a little pain." Autumn Blaze
Odpovědět
#6
OT:
No, máme asi 40 stanic, ale většinou sledujeme televizi tak 5-10 minut (než projedeme všechny EPG a zjistíme, že zase nedávají nic). Jak by řekla maminka: Hitler, Stalin, druhá světová, druhá světová, první světová, zprávy.. aha, ty zrovna skončily, zase Hitler, TV War.. zase válka Rainbowlaugh Nic proti tomu, ale těch jsme viděli tolik, že už nám to nic nového nedá.
Oprava: dívali jsme se na Markízu. Teď už většinou jen JOJka (Nove Byvanie, abychom si mohli zanadávat, jak máte u vás všechny domy a pozemky děsně předražené - To jsi jen v koupelně, slyšíš "..kuchyně za 8000 EUR" a pak je slyšíš "si dělaj pr**l ne?!" Pinkiehappy.

A většinu zajímavých pořadů (třeba o vesmíru, nebo Partička i Ano,šéfe, když už to musí být) davají od 22:00 do ráno, což lidi, co ještě chodí do práce, nemají O2 TV a jsou líní si programovat video, často nedávají.


Jo, jasně, beru, že to především seriál. Nikoliv realita. Co tam bude, má nějaký smysl pro tvůrce, kteří na tom něco chtějí ukázat, takže třeba prostě ani nedomýšlejí všechny možné i nemožné vazby, které nějakého týpka na druhé staně planety můžou napadnout, aby je začal pitvat PinkiesmileTřeba ta Cozy si myslím, že asi neměla moc času na lítost. Zřejmě, jak její plán vybouchnul, tak to psychicky neunesla.

Jo vidíš, na Starlight jsem trochu "zapomněl". Především je otázka, jak ji Cozy přemohla. Nejspíš ale zneužila dost častou vlastnost přátelství - důvěru. Pak asi nebyl problém ji nalákat do pasti sestavené z artefaktů. Je jen zvláštní, že třeba Rainbow Dash byla velmi podezřívavá (a právem), když se snažila chránit Scootaloo před zraněním, ale tady jaksi celé škole unikal nejspíš dost dlouho chystaný komplot.

Přátelství jim zatemnilo mysl, příteli Pinkiesmile

Nemám nic proti různým situacím, aneb ne každý je polepšitelný. Máme tu různé psychické poruchy, někdy léčitelné, někdy (zatím) ještě ne (třeba kleptomanie). Pak tu jsou lidé, kteří k tomu, co dělají, mají nějaké své důvody (pomsta, pocit křivdy, osamělost a přehnaná reakce/neadekvátní pokus o řešení, atd.). Kdyby stačilo k polepšení pokání/domluva, nepotřebovali bychom trestní právo.

Jen prostě zastávám názor, že vězení nefunguje
(nevím, jak ve světě poníků, ale v tom našem světě má možná tak 50% úspěšnost (delikvence, rozvrácená společnost - občanské války/chudinská ghetta), a v případě prevence u nových případů asi ještě nižší - nemyslím si, že 90% lidí nekrade jen proto, že se bojí vězení). Naproti tomu pobyt.. říkejme tomu klidně psychiatrie, ale může jít prostě o léčbu v rámci komunity (třeba jak se léčí alkoholici na různých sezeních), má nejspíš vyšší účinost. Oboje ale selže, pokud se neodstraní příčina (někdo třeba začal chlastat, protože nezvládá životní situaci doma, má třeba dluhy, manželka nebo matka ho bije, atd., tak ho z toho vylečíme, ale pak ho šoupneme zpátky do původní rodiny.. jak dlouho vydrží nechlastat? Resp. nezačne chlastat někdo jiný? Protože zatímco bude oběť pryč, najdou si jako cíl vybití nějaké své frustrace třeba jeho děti? - to je jen příklad, místo manželky si klidně dosaďte manžela).


Jen seriál beru, že je jakýmsi odrazem naší společnosti, našich vad, a ukazuje, jak je ne/řešit, tak si všímám právě i podobností s tím, jak ... nestandardně je řešíme my.

A v případě zvířat, byť nebezpečených.. to umíme lépe než takhle. A poníci taky.

Napadá mě třeba ta zvířata vypustit do nějaké rezervace typu Everfree Forest, a pokud by nebyla dost rozlehlá, aby nedocházelo ke kontaktu s poníky (nebo jinými tvory), udělat okolo nějakou magickou zeď či alespoň systém čidel (jo, tady je opravdu nevýhoda, že poníci ještě nezají čipování zvířat). To, i kdyby z nich nešlo za normálních podmínek udělat neškodné tvory, mi přijde stále ještě mnohem humánější než je prostě zavřít do klecí.

Prostě jde o klasický střed civilizace a přirozenosti. Buďme realisti. Proč bychom se měli nechávat sežrat od divokých zvířat? Na druhou stranu, civilizace se tímto snaží elimovat zákon silnějšího nebo-li zákon džungle. Ten by měl zůstat právě v té džungli. Což ovšem znamená, že pokud já, jakožto člen civilizace, vlezu do té džungle vědomě, a nějaká Chiméra mě napadne, jaké právo má civilizace ji zavřít do klece?

Je to fajn "deus ex machina", jak se bez kouzel dostat z Tartaru, jen asi tvůrce nenapadlo, že to někdo bude brát jako protiklad k tomu, co se seriál snaží učit (už jsme měli jednu epizodu o zvířecím útulku, kde Fluttershy odmítla klece).

Nabízí se ale ještě jedna otázka, jestli to teď nebude bezpečnostní díra. Tirek umí nasávat magii, že? A ta zvířata mají dost magie na to, aby se alicorn (byť bez kouzel) dostal ven. Co když se to Tirek naučí taky? O důvod víc přestěhovat zvířata jinam Ajsmug (na Kerbera bych se nespoléhal, už jednou mu zdrhnul)Taky mi to docela chybí. Dřív tu byly flamewary, debaty o blbostech, uživatelé zde sdíleli své názory a postřehy, člověk se dozvěděl mnohé o chování lidí, o interakci mezi nimi, objevil něco, co v dílech přehlédl, nebo o tom začal přemýšlet jinak, ale teď?

Proč z 20 minutového dílu neudělat hodinou seanci aneb prodloužení přívalu informací?

Nejspíš se o tom čas od času mluví na srazech, ale není moc efektivní finančně ani logisticky objíždět všechny cony i menší srazy v ČŘ, abych nepřišel o nějaký názor na díl či postavu (a často to ani není možné, i když jsem fyzicky přítomen - stačí sraz o 10 lidech, a když se baví 3 skupinky naráz, nestihnete všechno zchroustat Pinkiesmile ). Písemná forma trvá déle na vytvoření i pročtení, ale je trvalejší, nezávislá na čase a díky netu i nezávislá místně.

Osobně mám názor, že když někdo napíše blbost, ještě to není konec světa. Prostě zbytek přeskočím. Ale když někdo nenapíše zajímavý (nebo "zajímavý") názor, s tím se moc dělat (studium) nedá Ajsmug

Vždycky je možnost si dát uživatele do Ignore listu Ajsmug (zajímalo by mne, kolik lidí mě v něm má)

Paradoxní je právě to, že zvlášť ve vláknech přímo určených MLP:FIM se vlastně už skoro nedebatuje vůbec.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#7
Poslední dvojdíl byl skvělý Twilightsmile o to lepší, že jsme jej v počtu několika desítek bronies sledovali společně.

Cozy Glow byla kandidátem na záporáka už několik epizod - obzvláště po What Lies Beneath, která do jisté míry předurčila, co se bude dít ve finále. Dlouho jsem si říkal, jestli to zase není Chrysalis v přestrojení. Nebyla a tím lépe.

Epizoda byla fajn i v tom, jak zapojila do děje mnoho postav - v té či oné roli. Čekal jsem trochu víc od CMC, ale na ty patrně kvůli času nedostalo. young6 jsou daleko víc rozdílní než mane6, někteří jsou typičtí pro svůj druh, jiní se snaží být spíše jiní - což je výborný mix na příběh, kde když jde do tuhého dokáží táhnout za jeden provaz.

Když mane6 odešla ze školy, trochu jsem se bál, zda to nebude další díl "Starlight saves everything again", naštěstí nebyl. Způsob, jak děj soustředit na young6 byl imho skvělý nápad - mane6 nebyla nějakým záhadným způsobem zcela vyšachována ze hry, ale měla taktéž svoji roli, byť vedlejší.

Strom Harmonie jako myslící bytost v hlavním ději... to byla docela pecka. Jsem zvědavý, co se z toho ještě vyvine.

Co se Cozy Glow a tartaru týče - nojo, i Equestria má svá vězení. Když epizoda vyšla, tak se vyrojila spousta komentářů, jak to celé bylo nerealistické a navíc zavírání dětí do vězení, který bylo "jistou narážkou na Guantanámo" je přece strašné. Mno... nerealistické? Tak jasně - co bychom my udělali s podobnými, kteří by chtěli zlikvidovat náš svět? Asi je pustíme na svobodu, ne?

Hlavní rozdíl, mezi Starlight (byť ji jako charakter nijak nemusím) a Cozy Glow (nebo třeba Chrysalis), podle kterého se dá říct "proč dostali druhou šanci a proč ne" je vcelku zřejmý: Starlight nechtěla zničit či ovládnout Equestrii - její motivace byla úplně jiná (a to jak ve vesnici, tak později), což se později ukázalo. Navíc projevila lítost nad svými činy a jejich nezamýšlenými důsledky (což je i v reálném životě polehčující okolnost) - nakonec sama uznala, že to nebyl správný způsob. Cozy Glow i po své porážce zatvrzele trvala na svém. A k tomu se váže ještě jeden podle mě velmi důležitý a nový aspekt...

Poslední díl ukázal velmi názorně, že i s něčím tak pozitivním, jako je přátelství, lze manipulovat a zneužít je. Že nelze jen slepě následovat jeden slogan a vyložit si ho po svém (s argumentaci "dyť je to přece pravda!"), protože vždycky záleží na tom, jak objektivní skutečnost použijete - protože jak bude ve finále vypadat naplnění "Friendship is Magic" je věcí především toho, jak se k přátelství kdo postaví. Není to záležitostí jen rozumu ale i srdce.

OT dlouhé příspěvky/neaktivita:
PS: Patrně jako ostatní jsme si našel příhodnější (pozitivnější) místo na sdílení svých dojmů ohledně epizod, anžto se tam dají sdílet hlavně ty pozitivní věci, kvůli kterým MLP:FiM vyhledávám (včetně pochybů a kritiky, kterou lze světe div se podat taky rozumně). Martinovy příspěvky mám od jisté doby skryté, protože pro mě diskuzi na dané téma obvykle zlikvidují a dojem z epizod taky - takže to beru "číst jen na vlastní nebezpečí", raději nikoliv. To je ale můj osobní pohled na věc - reskeptuju odlišné názory ostatních a svobodu jejich vyjádření (dokud nepřekročí hranici pravidel), což ale neznamená, že je budu vyhledávat, či přijímat.
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět
#8
Takisto je možné, že v S9 sa ku Cozy vrátia a možno nakoniec predsalen tam bude nejaká backstory. Sakra, keď si pomyslím, že z jedného obrázka čo som predčasne videl, som si myslel, že Cozy pracovala pre kancelára a že ten bude zloduchom (juj, ale som ovplyvnený Star Wars Rainbowlaugh ) A zastávam zjednodušene ten názor, že je jedno či je to inak malý a obyčajný pegas. Takmer spôsobila obrovskú škodu, neprejavila ani len ľútosť a očividne to má až príliš mocenské chúťky. Starlight a Tempest toto nikdy nechceli, Tempest dokonca chcela len opraviť roh a prečo by mala ľutovať obete Storm Kinga, keď ju tiež nikto nepoľutoval? Znie to možno až príliš zjednodušene, ale už to niekto povedal aj po MLP movie. Twi vie veľmi dobre rozhodnúť, kto si čo zaslúži. A aj preto sa s ňou tak stotožňujem Pinkiesmile (ale áno, samozrejme aj ona môže spraviť chybu, čo sme opäť mohli vidieť v samotnom filme, ale to je skôr téma pre iné vlákno)
"It does not matter where you go and what you study, what matters most is what you share with yourself and the world." Princess Twilight Sparkle
"I wanted to remind you that through hard times, one of the greatest gifts you can give is letting your light shine for others." Princess Celestia
"Nech se bráti proudem mysli, tam kde řeka snů do reality se vlévá a nech své oči utrápené, plně otevřené a hleď na krásu té hvězdy šesticípé" Drake Damage
"No you can't give up your laughter 'cause you're scared of a little pain." Autumn Blaze
Odpovědět
#9
@Jamis:

Tipoval jsem taky Chrisalis. Nějak jsem si neuměl představit (tvůrci mají malé, bezvýznamné plus), že by "děcko" bylo záporák. To snad ani není vlk v rouše beránčím, ale přímo neochota si přiznat, že by něco tak hodného nebyl převlek. Pak lze vlastně chápat, proč Mane6 ani nikdo další nevěděl, odkud vítr vane. A pro Young6 byla vlastně podezřelá tím svým "nějak moc se snaží".

CMC byly časově fajn. Takový pokus, co nevyšel. Na druhou stranu, kdyby tam nebyli vůbec, asi by to na děj nemělo žádný vliv, jen nám to trochu poodhalilo, že Cozy není úplně hloupá (ostatně, jako mistr manipulace - proti kancléři a mimo záběr proti Starlight - by asi měla poznat, když na ní někdo šije boudu; kdyby nezakročil strom harmonie, plán by vyšel).


Právě Starlight překvapila. Nebo možná spíš Cozy, protože Starlight si moc slávy neužila.co bychom my udělali s podobnými, kteří by chtěli zlikvidovat náš svět?

Předně by mne zajímalo:

- jakými prostředky se k tomu dostal
- jaký měl motiv (což bohužel u Cozy stále nechápu)
- z čeho vycházel (prevence: aby se zítra neobjevil další, co chce zničit svět)
- za jakých okolností by byl ochotný pracovat pro mne (pytlák jako ochránce parku, bývalý hacker jako bezpečnostní IT)

Guantanámo? Popravdě, ani jsem si na něj nevzpomněl Pinkiesmile

Asi je pustíme na svobodu, ne?

Volba A: vězení
Volba B: svoboda
Volba C: neexistuje nic než volba A a B, ani nic mezi


Stygian taky nechtěl zničit Equestrii, a bylo mu to houby platné. Jeho potrestání bylo na základě úsudku. Moudrých poníků, dalo by se říci. Mýlili se tehdy, často se mýlí i dnes (Starswirl). Nechtěl bych to odpálkovat ve stylu: Jenže to bylo tehdy, jsou to staré struktury, dneska už víme všechno správně. Nezpochybňuji právo na názor (Twilight vůči Cozy), jen upozorňuji, že ne všechno musí být provedené dobře (včetně odsouzení).

Naproti tomu Discord ji v podstatě zničit chtěl (předělat podle svého, což byla Cozy Glow v bleděmodrém), a byť šel do vězení taky, dostal šanci na reformaci prakticky ještě před tím, než projevil lítost (a prakticky ani snahu, protože to jeho předstírání bylo jasné jak facka i samotné Mane6).

Abych si mohl udělat obrázek o Cozy, musel bych znát její motivaci a plán:

1. ovládnu školu
2. zničím magii
3. PROFIT ???

S posledním odstavcem souhlasím. V té souvislosti by mě zajímalo, když to kancléř řekl poprvé, jestli to myslel vážně a uvědomoval si rizika, a nebo to plácnul jen jako pseudoargument proti Twilight a její neakreditované škole pro "cizáky". Protože to by pak přidávalo další rozměr:


Může vypadat a chovat se jako xenofob a rasista se snahou se pomstít těm, kdo ho neposlechli, ale což když má pravdu a nebo ví něco, co my ne? Já bych mu ještě v díle Univerzita přátelství hádal jen to první.


OT: byť ne tak moc OT

Nikdo pochopitelně nemůže nikoho nutit, aby diskutoval někde, kde mu to není příjemné, ale když někam pozitivní náladu nejdřív nedonesete, jak by tam mohla být, že? Jak se říká, "k vítězství zla stačí, aby dobro mlčelo", tak se stačí ozvat, případně, když to nepomůže, nechat příspěvky skrývat a vše by mělo být v cajku.

Nevedu si přehled, ale mám tušení, že pokud 90% fóra nejsem úplně ukradený, nejspíš je tak i či onak štvu. A ozvalo se kolik lidí? Když řeknu deset, tak jsem možná ještě přidal

Jestli nejsem moc zvědavý, jak se dá zničit dojem z epizody, která se mi líbí, názorem někoho jiného? Omlouvám se, jestli to vyzní jako neúcta k tobě, ale připomíná mi to výkřik "my childhood is ruined" Pinkiesmile (bez ohledu na to, zda dotyčný obrázek někdo někam postnul nebo si tam uživatel sám došel). Osobní názor na subjektivní záležitosti (estetika, atp.) by měl hrát prim před těmi cizími. Jestli to chápu dobře, v podstatě jste se nechali vyštvat krysou/krysami z vlastního domu.

Na druhou stranu, pokud je to místo lepší (ne jen nepřítomností určitých lidí) než tady, tak proč ne..
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#10
@Legion_1:

Pokud se objeví v S9, tedy to bude něco ve stylu "zatím jsme si ji uklidili, že vymyslíme, co s ní", nemám problém změnit názor.

No vidíš, já si prakticky celou S8 myslel, že kancléř je typ zloducha (ne teda ve smyslu, že by chtěl ovládnout školu nebo Equestrii).

Star Wars se přímo nabízí Pinkiesmile i kdyby jen jako zdroj glosovacích hlášek.

Co se týče Tempest, tak to zatím nemohu posoudit, jelikož jsem se ještě nedokopal ke shlédnutí filmu, ale co tak vím z doslechu, proti katastrofám, které způsobila Starlight (alternativní reality) nebo které by mohla způsobit Cozy (ekvivalent celoplanetárního EMP tady na Zemi), byla Tempest neviňátko.


Pokud jde o mocenské choutky jako o důvod, zda někomu odpustit či ne, Sunset Shimmer je ukázkový příklad. Ta měla v plánu ovládnout Eqeustrii. Pravda, totálně debilní plán, když to musím říct takhle Pinkiesmile ale to by nemělo rozhodovat. Milost za neschopnost/blbost? Pinkiesmile Pokus o vraždu vs. dokonaná vražda?

Důležité je, jak jsi řekl, že "téměř" způsobila škodu. A možná, že kdyby všichni okolo (a musím uznat, že téměř celou druhou polovinu S8 já taky - kdybychom neviděli, co bylo jen pro diváky, nejspíš by Cozy netušil jako záporáka do poslední chvíle nikdo) neměli klapky přes oči, nemusela se dostat ani k pokusu. Možná, že jediná, kdo na to přišel, byla Starlight, ale byla na to sama (moment překvapení, nevěděla, co v podzemí čekat).

Já bych se teda osobně snažil, aby někdo, kdo dokáže odhalit (byť zneužít) nekrytá místa obrany, zvlášť, pokud je to teprve dítě, najmout do svých řad za nevím co - i Von Braunovi bylo odpouštěno Ajsmug Mám velké pochyby, že kdybych nechal nehlídaný ovládací pult k jaderné elektrárně volně přístupný ze dvorku mateřské školky, že by při následném odstraňování spad bylo obviněno a potrestáno jen to jedno dítě, co si tam úmyslně šlo hrát na válku. Kdybych věděl, co Cozy chce, tak jí to dám. Jenže to nevíme. Ta její císařovna je jen prostředek. Asi jako klíčník v Matrixu. Prostředek k čemu? Nevíme a proto jsme bezradní. takže jí místo toho uvězníme. Plýtvání potenciálem. Pokud by stejný přístup aplikovalo USA, nejspíš by měli kulové a ne vesmírný program (a z něj odvozené věci).

Promiň mi rýpnutí, ale myslíš tu "Twilight, co ví dobře rozhodnout", která ještě o pár epizod dřív (Marks for Effort) obvinila a potrestala CMC "zaslouženým" vyhoštěním ze školy? Co kdyby ten trest nešel vzít zpět? Což je, jak píšeš, že může udělat chybu. Ale tu si v soudnictví nesmí dovolit. Nikdo nejsme neomylný, takže bychom neměli ani vynášet soudy, zvlášť takto tvrdé.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)