Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak správně připravit zrnkovou kávu?
#1
Lidičky, chtěl bych se vás zeptat, zejména Toma, jak správně připravit zrnkovou kávu a případně, jestli by jste mi nedoporučili kde nakupovat a nebo jaký druh kávy. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy Tom dělal kávu na pony linii a byla provoněná celá místnost až jsem chtěl pomalu zvednout svůj líný zadek a zajít si pro hrneček abych ochutnal Pinkiesmile

Já jsem si včera koupil zrnkovou kávu u prodejce v malém obchůdku ale takovou tu aromatizovanou ( ne Tome prosím nevraždi mně pokud je to nějákej sajrajt ) Rainbowlaugh Ale přijde mi že to dělám špatně, dělám to v moca konvičce ale pouze takové malé levné ale rozhodně to neprovoní místnost jako ta Tomova káva tehdy.
Máte nějáký dobrý postup jak připravit kávu " domácím způsobem"? Znám jen jeden ale džezvu nemám ( zatím ) a krom moca konvičky a kávovaru ani nic jinéhoTwilightoops Dopusud jsem kafe prostě jen natřikrát zalil vodou, ale to je snad jen český způsob dělání turka a asi by se jinde podivili jak může někdo zničit kafe.
Člen řádu Equestrijských rytířů.
Ve svitu měsíce klaním se tobě mocná Luno, jež chráníš náš spánek a klid.
S příchodem prvních paprsků slunce klaním se tobě mocná Celestie. Nechť teplé paprsky slunce prosvětlují naši cestu životem.
Odpovědět
#2
Nejlepší je mít automat na espresso Pinkiehappy základem je ale dobrá kvalitní káva, nejlépe zrnková s možností si čerstvě namlít dávku tak akorát na okamžitou spotřebu. A taky ji dobře skladovat (již namletou v dóze, zrnkovou se doporučuje dát do ledničky, déle pak vydrží)

Jinak doma děláme kafe ve french pressu.

O tom jak dělám kafe v práci se bavit nebudu Pinkiehappy (jo, dělám v kavárně) (kdo vymyslel latté ze sojového mléka?!?)
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#3
To je těžké, způsobů příprav kávy je hodně a každému asi bude vyhovovat něco jiného.
Osobně jsem začínal na instatní (aka spařené bukvice), pak pokračoval přes french press, dále kapslový kávovar, následně dripper (ten měl Tom na PGF) a momentálně mám pákový kávovar.

Je dobré si nají pražírnu a kupovat co nejčerstvěji upraženou kávu, a jakou to je zas na osobních preferencích.

Do začátku bych doručil french press nebo třeba ten dripper. Nejsou to takové investice jako například kávovary Pinkiesmile .
"...I always thought they were lighthouses..."
"...Billions of lighthouses, stuck at the far end of the sky." - River (To the Moon)


http://farglider.deviantart.com/
Odpovědět
#4
Pravá turecká káva

Na přípravu této kávy potřebujeme džezvu (konvička kónického tvaru), 7 g velmi jemně namleté kávy a 100 ml vody. Do džezvy nalijeme studenou vodu, přidáme kávu a přivedeme k varu. Káva zpění a naplní konvičku až po okraj.V této chvíli kávu odstavíme a necháme pěnu spadnout. Zpěnění opakujeme ještě 2krát. Potom necháme usadit kávovou sedlinu a kávu naléváme z výšky 8 - 10 cm do šálků. Kávu můžeme připravovat i s lžičkou cukru, přidanou do džezvy ještě před zpěněním. Tím se překryje nahořklá chuť kávy, způsobená únikem těkavých aromatických látek při opakovaném varu.

"Ale já jsem nevyrostla ve stodole. Jen jsem se tam narodila a prožila většinu dětství." Applejack

Moje literární tvorba 

Love and Tolerate
Odpovědět
#5
Pravá česká káva - návod:

„Z pytlíku si nasypeme plnou hubu nemleté kávy. Až vám začnou zrníčka vypadávat koutkama, přestaňte se ládovat. Poté začněte provádět pohyby horním pantem doleva a spodním doprava, čímž dojde k rozdrcení zrnek - nerozlouskaná zrnka polykáme. Vše zapijeme vařící vodou. Točivým trhavým pohybem hlavou na všechny světové strany obsah promícháme a po malých dávkách polykáme a zároveň vychutnáváme doušky báječné kávy...”
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět
#6
Jamisi a pošleš i video navod protože na mě je tam moc slov a taky to chci vidět v akci Rainbowlaugh
Heart batponies 4ever Heart
uctívejte naše boha JAMISE
Odpovědět
#7
Tak teda jo. Nabízím příspěvek plnej subjektivních věcí a dost možná je to všechno úplně špatně. Text neprošel významovou ani gramatickou korekturou.

Na začátek bych rád uvedl pár způsobů, jak kafe nepřipravovat:
  • Kávovar na kapsle.
  • Automatický presovač pod 20 tisíc.
  • Pákový kávovar pokud nemáme kvalitní mlýnek.
  • Pokud máme kávu namletou v mlýnku s noži. (Tu vyhodíme a začneme znovu.)

A jak teda kafe připravit? Způsoby bych rozdělil na 2 skupiny + Aeropres.

Ale nejdřív musíme vyřešit jak to kafe vlastně nameleme.
Kvalitní mlýnek je základ. Jde nám o tři věci. Hrubost mletí, konzistenci mletí a nastavitelnost hrubosti mletí. Pokud nebudeme připravovat espresso nebo typického turka (liší se od turka z Turecka), můžeme si koupit prakticky jakýkoli výrobek od firem Hario, Porlex, Lodos, Tchibo... Prostě alespoň trochu kvalitní kousek. Třeba Lodos se dá sehnat od třech stovek.

U mlýnků na espresso je to složitější. Musíme mlít na velmi jemno. Za nějakou rozumnou cenu jsem našel mlýnek jen v Tchibu, OK by měl být také Porlex Tall (ten je ale za minimálně 1200 Kč). O Lodosech se názory dost různí, žádný zatím nemám.

Ano, mluvím jen o ručních mlýncích. Kvalitní elektrický stojí minimálně šest tisíc (Rocket...). Pokud nutně potřebujeme elektrický, hledáme nějaký s mlecími kameny. Ale můžeme zapomenout, že bychom ho používali pro přípravu espressa. Pokud máme doma mlýnek s noži, poohlédneme se po nejbližším hydraulickém lisu a mlýnek do něj vložíme. Vážně. Nože to kafe spálí.

Pokud máte doma nějaký mlýnek (a má kameny, ne nože), tak zkontrolujte, jestli mele konzistentně.

Skupina 1 - espresso
Espresso. Pár desítek mililitrů fakt hodně silného kafe. Na začátek jedna poznámka - v ČR espresso skoro nikde nedostanete. Pokud si ho objednáte kdekoli, mimo opravdu dobrou kavárnu, dostanete přinejlepším lungo. Správné espresso má cca 30 mililitrů a je připravené z 7-8 gramů velmi jemně mleté kávy. Pokud jste závislák jako já, tak použijete sítko na dvojitou dávku, 60 ml vody a lehce prodloužíte dobu extrakce.

Jak ho tedy připravit? Co budeme potřebovat? Tři věci. Čerstvé kafe (ideálně z nějaké lokální pražírny), kvalitní mlýnek a pákový kávovar.

Kafe nameleme na velmi jemno. To znamená, že se nám téměř začnou tvořit hrudky. Přesypeme do páky pákového kávovaru, pořádně upěchujeme a spustíme extrakci. Nutno poznamenat, že kávovar musí být pořádně prohřátý. Ne, to že svítí kontrolka READY nestačí. Alespoň pět minut pak ještě počkáme. Extrakce by měla probíhat při cca 87-93 stupních.

Kávovar. To je širokej pojem. Jak ho vybrat? Na takové to domácí kávování bych se nebál libovolné páky od dvou tisíc nahoru. Chceme možnost nastavení teploty, množství vody a aby se nám po pěti minutách sám nevypnul (ekoteroristi zapláčou, my budeme rádi, že se nám prohřeje).

Jsem si vědom, že tohle je na houby manuál. Ale nepředpokládám, že by si na jeho základě někdo chtěl kupovat kávovar. Stačí hledat "Jak připravit espresso" a na test kávovarů nekoukat na dTest (neví, co dělají). Já mám nějaký Delonghi EC 680. Pokud bych kupoval teď, šel bych do Gagia Classic (ne Classic Plus!). Všeobecně Delonghi vyhrává recenze, lidi se nechají zlákat a buď jsou spokojení, protože neví, co mají chtít, nebo zklamaní jako já.

Další možnost je koupit si plnoautomatický kávovar. Pod dvacet tisíc to v žádném případě nemá cenu, to co z toho teče má k espressu daleko. Zvláště levné Delonghi jsou receptem na příliš velký šálek hořkého hnusu. Chodím do kavárny, kde mají plnoautomat za čtvrt mega. Já ze své páky za 4k udělám espresso lepší. A všeobecně, kavárnám, kde mají automat, se vyhněte. Teda pokud tam kafe nestojí dvacku a nemáte to po cestě z přednášky na cviko.

Poslední možností je Bialettka (moka kovička). Tohle je čistá magie. Jednak kafe bude vždycky trochu chutnat spáleně, ale to je vedlejší. Postup je následující: Naplníme spodek vodou až po ventil, vložíme sítko, nasypeme kafe namleté trošku hruběji jak na espresso a zapneme plotýnku na cca dvě třetiny výkonu. Víčko necháme otevřené. Jakmile do konvičky začne velmi pomalu téct káva, tak plotýnku vypneme a víčko zavřeme. Až konvička začne chrchlat, máme hotovo.
Někteří tvrdí, že bychom měli plotýnku zapnout na max, nechat kafe velmi rychle překypět a pak konvičku zchladit mokrým hadrem. Mně z toho vždycky vylezl spálenej blivajz.

Skupina 2 - pour over / překapávaná káva / budu toho mít kýbl
Tady máme hned několik možností. Patří mezi ně automatický překapávač, ruční překapáváč (dripper), french press...

Automatický překapávač nám vytvoří kýbl poměrně dobré a na kofein bohaté kávy. Tohle pijou Američani v Burger Kingu. Nalejeme vodu, nasypeme kafe namleté na středně hrubo a pustíme. Držíme se předpisu 60 gramů na litr bez ohledu na to, co píšou v manuálu k překapávači. Překapávač nás vyjde na 400-2000 Kč, vybíráme třeba podle dTestu. Ale ne podle celkového hodnocení. Kolik překapávač sežere elektřiny a kolik vody zůstane v kávě řeší opět jen ekoteroristi. Nás zajímá chuť, takže si kávovary seřadíme podle senzorického hodnocení.

Ruční překapávač, neboli dripper. Moje cestovní číslo jedna. V tomhle uděláte suverénně nejlepší překapávanou kávu, ale taky ji nejsnáž zkazíte. Je to nejvyšší úroveň magie. Co budeme potřebovat? 370 ml vody, 21 gramů kávy namleté na cca střední hrubost (budeme experimentovat, co nám chutná nejvíc), rychlovarnou konvici (ideálně s nastavením teploty), dripper*, konvičku a (ideálně nebělený) filtr.

Postup? Dripper postavíme na konvičku, do něj vložíme filtr, propláchneme vařící vodou, vodu vylejeme, nasypeme kafe, uděláme do něj důlek a zavoláme Twilight Sparkle, aby na tu sestavu aplikovala značnou dávku magie. Pokud Twilight není doma, připravíme si vodu (ohřejeme na 93 stupňů) a kafe zalijeme tak, aby se všechno namočilo. Jakmile začne něco kapat do konvičky, přestaneme. Počkáme 20-30 vteřin a začneme lít vodu. Krouživým pohybem. Dripper nikdy nebude plný, lijeme pomalu. Tohle se strašně špatně vysvětluje, koukněte na video
https://www.youtube.com/watch?v=l9rVHUxROzE
a fakt dodržte postup. Jinak bude extrakce nerovnoměrná.

Tohle je ten způsob, co jsem používal na PGF. Nádherně provoní místnost.

*Do začátku si koupíme plastový Hario V60-2 za 250 Kč. Nic jiného jednak nemá pro začátečníka cenu a druhak je Hario prostě špička.

Frenchpress. Nameleme kávu na hrubo, hodíme do frenchpressu (60 gramů na litr), zalijeme vodou o teplotě 95 stupňů. nasadíme víko. Pořkáme 3-4 minuty, stlačíme píst a ihned cedíme. Easy.

Český turek. To znáte, ale nenechte kafe louhovat moc dlouho. Ve výsledku se jedná o poměrně šetrnou metodu přípravy, ale je důležité si pohrát s dobou extrakce.

Skupina 2.4278 - Aeropress
Podíváme se na video na youtube, hledáme "Aeropress inverted method". Tohle je něco mezi překapávanou kávou a espressem. Zdaleka se nejedná o něco tak silného jako espresso, ale káva je mnohem silnější než ta překapávaná. Nepoužívám, neumím. Je tam šíleně velká spotřeba kafe na množství tekutiny a já jsem chudý student.

Co používat za kávu?
Zrnkovou. Mletou nekupujeme, mletou neskladujeme, mletou použijeme během 20 minut od umletí. Žádná dóza, nic takového. Mletou kávu doma prostě nemáme. Tečka.

Pro kávu zajdeme do nějaké lokální pražírny. Na překapávanou volíme nejlépe jednodruhovou 100 % Arabicu, na espresso nějakou směs, ale opět 100 % Arabicu. Vždy si necháme poradit v pražírně.

Kávy nekupujeme moc, zásoby si tvoříme maximálně na dva měsíce. Pokud nám zbude káva z Czequestrie, tak to zkousneme a dopijeme ji až v únoru. Ale snažíme se to nedělat.

Zdůvodnění prvních čtyřech bodů
Kapslový kávovar - Kapsle stojí osm korun. Nevíte, co je vevnitř. Je to namletý kafe, který tam leží kdo ví jak dlouho. Subjektivně: To kafe je hnusný a stojí strašně moc peněz.
Automatický presovač pod 20k - Výš jsem napsal, že kvalitní mlýnek stojí minimálně 6k, kvalitní páka stejně tak (ta Gagia). Pak to kafe musíme stlačit, automatizovat vyhazování použitého logru... No pod 20k se nemáme šanci dostat. Pokud chcete opravdu dobré a rychlé espresso doma, kupte si mlýnek (6k), Gagii (6k), tamper + odklepávač (1k) a jste na nižší ceně za výrazně lepší kafe. Fakt. A jak jsem psal, vyhněte se levným Delonghi.
Pákový kávovar pokud nemáme kvalitní mlýnek - To už jsem doufám vysvětlil výše. Prostě pokud to kafe nenameleme správně, bude podextrahovaný, přeextrahovaný... Bylo to myšleno převážně tak, že pokud kafe nenameleme dostatečně na jemno, nespasí nás žádný kávovar.
Káva namletá v mlýnku s noži - Káva se spálí!!!

Zapomněl jsi na džezvu (turka z Turecka) a instantní kafe
Džezvu jsem vynechal schválně. Vyžaduje extrémně jemné mletí (kdo na to má mít mlýnek...) a kafe se musí nechat několikrát vzkypět + se brutálně moc sladí. Pokud vás to zajímá, návod psal Macáman. Já asi nemám odvahu na to to zkoušet.
Instantní kafe - ne, nezapomněl jsem na něj. Bavíme se tu o kávě.
Odpovědět
#8
Za tenhle příspěvek mi sice kávoví elitisti vyhubujou, ale tak… proč ne? Co se takhle vykašlat na džezvy, mlýnky, drahé kávovary, moca konvičky a podobně? Je s tím hodně práce a než něco vybereš, abys splnil normy (které má každý jinak nastavené), jak správně připravit kafe, tak to trvá dlouho.

Co takhle na to jít co nejprimitivněji a nejjednodušeji, jak to jde? Prostě si kup zrnkovou kávu. Pokud ještě není pražená – absolutní většina zrnkové kávy je už předem upražená – tak ju hoď na pánvičku. Když už upražená je, tak ju rozdrť. Nepotřebuješ drahé mlýnky, stačí ti např. dřevěná deska na krájení jídla a nějaký větší kámen. Tím prostě to kafe rozdrť do tebou chtěné konzistence. A pak jen zalij horkou vodou. Jako filtr využij šátek, ponožku, prostě nějakou látku. Zbytek nadrceného kafe skladuj běžným způsobem, tedy na suchém místě bez přístupu vzduchu pokud možno trošku chladnějším (dóza v ledničce postačí).

To mi takhle na čundru zhruba před rokem ukázal kámoš přípravu kafe na ranní kocovinu uprostřed lesa. Rainbowlaugh Měl s sebou ještě nepraženou, zelenou kávu. Tu opražil na ešusu, pak jsme ju v něm rozdrtili, zalili a začali vařit vodu. Byla to nejlepší káva, kterou jsem kdy měl (a to mi moc kafe nechutná). Zatím se jí od té doby nic nevyrovnalo, žádné french pressy, drahé kávy v kavárnách, prostě nic. Možná to byl pocit tvrdé práce (do té doby jsem nikdy nevěděl, jak je těžké nadrtit takovýmhle způsobem kávu). Možná to byl ten pocit jednoduchosti a nezávislosti na technologiích typu kávovary, french pressy apod. Ale byla fakt dobrá.
Odpovědět
#9
(24.02.2018, 14:11)Tom0147 Napsal(a): Instantní kafe - ne, nezapomněl jsem na něj. Bavíme se tu o kávě.

Profesní postesknutí: lidi, co příjdou do kavárny a chtějí "nesku" bych preventivně fackovala (a že jich je!). Je to asi stejné, jako vlézt do luxusního autosalonu a chtít Ochcávku.
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#10
May the taste be with you.


PS: Po víkendu jsem přešel na max jeden šálek denně. Pokud spojíte minimum spánku, hodně kofeinu a fyzickou aktivitu... tak sice dorazíte do místa určení v jednom kuse, ale vaše tělo z toho nebude nadšený ještě pár dní.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)