Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunismus
#1
Zdravím vážené čtenáře,
dnes bych se vás rád zeptal,co si myslíte o komunismu ? Chcete ho ? A proč ano či ne ?

Než začnete odpovídat,tak se ptám ohledně KOMUNISTICKÉHO režimu,né socialistického jako byl v ČSSR Pinkiesmile

Rád bych věděl vaše názory a trochu podiskutovat o tom proč je komunismus dobrý či špatný Pinkiesmile
Odpovědět
#2
Ty jsi asi nikdy nestál frontu na banány že? Rainbowlaugh

Jsem jeden z mála, který tu dobu zažil. Sic jako malej kluk, ale docela dobře si to pamatuju.
Pamatuju si, jak mamka měla problémy s tím, že nechtěla do strany a to pak vyplývalo u mě, jaký problémy bych pak já měl v budoucnosti se studiem. Že bych se tam prostě nedostal. Hold kárný posudky.

Každý kluk, musel být bez vyjímky v první třídě jiskřičkou ( přípravka ), aby se pak ze mě stal pionýr a řádný občan, který miluje bratra sověta.

Samozřejmě, že veškeré věci ze západu byly k nesehnání a když už, tak to bylo o držku, protože buržoazní výdobytky, přece nemohou být v komunistické zemi, kde jediný a pravý výdobytek je přeci z komunistických zemí. Takže bratrská Kuba nám posílala jejich ovoce, které opravdu nebyly k sehnání a když už se o vánocích objevily na pultech, tak to bylo řešeno tak, že každý dostal na hlavu dva banány, dvě mandarinky a tím to haslo. Nedej bože, když obchody neměly toaletní papír! Twilightoops

Muži museli mít na krátko střižené vlasy a pokud je měli dlouhé, tak nezapadl a byl častokrát zesměšňován, či přímo popotahován veřejnou bezpečností, že nedodržuje standardy a mohl mít rovněž problémy i s hraním západní muziky.

Bylo také zajímavé, když se člověk chtěl dostat na dovolenou za hranice na západ. To nebylo pro každého a i tak vznikaly situace, že jeden člen rodiny, musel zůstat doma, aby se nááhodou nestalo, že celá rodinka tam zůstane a emigruje. A toho papírováního, co bylo!

Když jsem pak četl, co chtěl Sovětský Svaz udělat s námi ( měli jsme se stát atomovou baterkou pro východní země ), že jsme měli mít na našem území hodně přes 10 atomových elektráren ( na co by měli mít nestabilní jádro u sebe doma, když jej pak mohou v nejvyšší nouzi odpálit ve střední Evropě a zamořit tak značnou část západu ), tak mi taky nebylo dobře po těle.

Já nevím, ale žít stále v těhto podmínkách by se mi opravdu nechtělo a ani nevím, jaký stát s tímto komunistickým režimem dokáže v dnešní době žít na takové úrovni, aby byl prohlášen za stabilní, kde se lidé mají dobře a kde to klape. Z komunistických zemí tu už je jen Sev. Korea a Kuba a o nich se nedá říci, že by se tam lidé měli nejlépe. Čínu do toho nezahrnuji, protože ta už nemá takový statut.

Proto jsem docela rád za to, že alespoň tímto způsobem, jak žijeme ( i když se to zdá pro některé hrozné ) a můžeme být všichni rádi za to, že máme volnost v cestování, možnost sami rozhodovat o svém životě, bezpečně serfovat a hrát po netu a v obchodech zbožího mít k prasknutí.
A měli bychom být všichni vděční za tu šanci, že tu je klid a že se bez obav takto můžeme dívat na seriály z USA či Kanady, a to přímo na My little Pony. Protože kdybychom ještě stále byli v jiném režimu, těžko bychom je mohli vidět. A být přímo Brony, nebo jakákoli jiná skupina? Tak na to bychom mohli rovnou zapomenout. Pokud se to nevztahovalo k socialistickým a komunistickým věcem a nebylo to řádně zkontrolované od vyšších orgánů, tak to bylo nezákonné, ba i trestné. Viz jakékoli shromáždění většího počtu lidí na jednom místě.
Věřím, že pár pestrobarevných poníků dokáže udělat svět alespoň trochu lepším. Pinkiesad2
Odpovědět
#3
OK, bluestorme a teď to zkus o tom komunismu...
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
#4
Co je Eleveo? Nelíbí se ti mé věci o tom, jak si to pamatuju a co jsem prožil? Nemohu sem napsat, že se mi to nelíbí? A co dal tedy komunismus tak převratného, aby v tehdejším Československu nemuselo dojít k sametové revoluci, nebo k rozpadu Sovětského svazu? Kdyby tedy ten "čistý" komunismus byl schopný, proč se tedy zhroutily tyto státy?
Už od samýho začátku to celé stálo na násilí a vraždách, aby se komunismus dostal k moci. Nebo ne?

Budu velmi rád za tvoji konstruktivní úvahu o komunismu, na místo jedné nepodstatné krátké věty?
Ale máš pravdu. Marxe jsem opravdu nečetl.

A dosti možná, že toto vlákno by tu ani nemělo být.
Nebo tu je někdo tak dosti znalý a prostřelý, aby nám tu dal opravdu obsáhlý rozbor, co to komunismus je? Třeba ty?

Stolička chtěl názor. Má ho tam.
Věřím, že pár pestrobarevných poníků dokáže udělat svět alespoň trochu lepším. Pinkiesad2
Odpovědět
#5
Jistě, že sem můžeš napsat, že se ti to nelíbí. To nezpochybňuji.

Drobná poznámka ke Stoličkovi (Stoličce? Twilightsmile ): Tyhle diskuze vždycky rozproudí vášně. Předpokládám, že s tím počítáš.

A nyní k Bluestormovým argumentům...
Komunismus je uměle vytvořená myšlenka organizace utopického beztřídního státu. Vznikla jako reakce na tehdy vzniknuvší (a dodnes v měkké formě trvající) kapitalistickou formu ekonomiky ve státech, jež jsou dnes nazývány západem. Během průmyslové revoluce totiž došlo k v té době neznámým jevům, se kterými se tehdejší společnost nedokázala vyrovnat.
Mezi tyto jevy patří především sociální nejistota. Zatímco za feudalismu bylo obyvatelstvo nějakým způsobem vázáno k půdě a jiným statkům, protože feudálové se o něj nějakým způsobem starali (samozřejmě, neplatilo to úplně), setkali se v nové době lidé s faktem, že jsou prakticky bez majetku a možnosti, jak se zaopatřit v případě, že se stanou nezaměstnanými. Dnes je tento problém řešen sociálním polštářem, který vzniknul jako reakce právě na rozvoj socialistických ekonomik. Kdyby neexistovala alternativa v komunistické myšlence, je pravděpodobné, že by sociální systém nikdy nevzniknul. Typickým příkladem je právě Čína, kde se sociální systém teprve buduje. Výsledkem jsou milionové bouře, o kterých se v televizi nemluví a v novinách nepíše, protože jsou tak časté a vůči velikosti Číny tak zanedbatelné.
Pokud jde o zřízení, která se nazývají komunistická, KLDR se může nazývat jak chce. Jde o vojenskou rodinou juntu. Co se Kuby týče, jde o velmi specifickou záležitost. Ten stát je pod embargem půlky světa a ještě nějaký pátek bude. USA jej považuje za zlobivý periferní stát stejně, jako Čína považuje za zlobivý Taiwan.
Obecně se socialismus s cílem komunistického zřízení prosadil ve státech, které si prošly diktátorským režimem nebo nějakým sociálním šokem. Takže zatímco například v Británii se o komunismu mluvilo a výsledkem byl sociální stát, v Rusku, na Kubě, ve Vietnamu a v dalších státech došlo přímo k revolucím. Dle mě k revolucím oprávněným. Romantické filmy od Disneyho nemohou zakrýt fakt, že carské Rusko prostě svoje obyvatelstvo terorizovalo. Miliony lidí byly zotročeny a často žily jako zvířata a otroci. Běžně se s nimi obchodovalo. Tohle měla revoluce změnit a změnila.
Lenin se samozřejmě do Ruska nedostal jen tak náhodou. Byl tam propuštěn z vězení tehdejšími mocnostmi osy, aby provedl revoluci a uzavřel na východní frontě příměří, což se nakonec stalo.
Obecně u komunismu je problém ten, že se nelíbí lidem, u nichž by došlo v případě stáního převratu ke ztrátě postavení. Tito lidé drží banky (britští invetoři v Rusku přišli o neskutečné peníze, které nový stát odmítl vyplatit), média a velké množství majetku (a tím se myslí především výrobní prostředky). Takoví lidé proti komunismu budou vždycky brojit a démonizovat ho. Je jedno, jestli ke svému přišli vlastními schopnostmi nebo dědictvím. Jenom blbec nebo fanatik by se vzdal svého společenského statusu. Tedy dnes. V dobách vzniku myšlenky komunismu se stávalo, že se majetní lidé dobrovolně svého majetku v rámci komun vzdávali. Především v Británii a Francii.
Komunismus je postaven na demokracii. Je ale jiného typu, než ji známe dnes. V komunistickém zřízení je řízení státu řešeno skrz několik vrstev zástupců. Je postaveno na dělnických svazech, které své zástupce delegují na orgány místní moci, jež delegují své zástupce výše. Princip tohoto systému je vymyšlen tak, aby bylo možné v případě chyby zastupitele nebo jeho zneužití moci jej bezodkladně odvolat. Žádné nové volby. Prostě okamžitá výměna zástupce. Paradoxní je to, že vliv na moc mají v tomto systému vlády jen pracující lidé. Je to docela vtipné, když poslouchám lidi, jak nadávají na takzvaná nemakačenka a zároveň na komunismus. Přitom komunismus tento problém řeší a docela efektivně (alespoň dle teorie).

Co se týče toho, co Bluestorm napsal... Popsal normalizaci. Nic víc, nic míň. To už nešlo ani o socialismus jako takový, ale o fašizaci našeho státu pod dohledem ze zahraničí. Rok 1968 byl z hlediska SSSR katastrofou na všech úrovních politické moci. Ani my jsme neztratili tolik, jako Sovětský svaz tím, že nás obsadil. Celosvětově drtivá většina sympatizantů komunizmu odhodila červené trikoty a zařadila se do svého chlívečku ve svém malém státě. Nejen voliči, ale i většina aktivních politiků i tajných agentů tehdy přestala s Ruskem komunikovat a výsledkem bylo to, že se revoluce zastavila. Rok 1968 je přelomový tím, že od té doby nedošlo k žádnému významnému rozvoji myšlenek a systém začal upadat ve většině zemí východního bloku.
Je paradoxem, že Pražské jaro bylo původně jen kulturní akcí, která měla účel upozornit vládnoucí garnituru na chyby ve vládě a prosadit změny v přístupu k právům a svobodám. O nějaké ekonomice se tehdy nejednalo. Systém řízení ekonomiky měl být stále centrální. Lidem to vyhovovalo. Chtěli si jen svobodně pokecat a mít možnost podívat se ven. Stejně jako v roce 1989.
Nedávno jsem četl o tom, že během pádu Berlínské zdi volala Thatcherová Gorbačovi, aby si udělal v Berlíně pořádek. Obávala se obřích přílivových vln uprchlíků. Stejně jako dnes necháváme potápět desítky lodí uprchlíků ročně ve středozemním moři, aby se nedostali do Evropy, i tehdy západní mocnosti nestály o naši volnost pohybu. Západní pohled na svobodu lidí je jen omezen na svobodu jejich vlastních občanů. Jediný rozdíl je v tom, že teď stavíme ostnatý drát na delší hranici EU proti přistěhovalcům. Toliko ke svobodě pohybu.
Co se týče přístupu k západním věcem... Tam byl jiný problém. Systém obchodutehdejšího zřízení byl založen na vyrovnaném zahraničním obchodě. Tedy ne schodek dovozu nebo vývozu. Ne, že bychom nechtěli vyvážet více, ale byl pevně určen vnitřní kurs měny. Bylo to samozřejmě z politického důvodu, abychom ukázali, jak máme silnou ekonomiku. Jen si vzpomeňte na pád Klausovy vlády. Došlo k tomu z důvodu fiskálního uvolnění kursu koruny. Výsledek byl pád jak brno. Omezený přísun valut tedy byl zase omezeně vydáván. Ale pozor. Pokud jste chtěli do zahraničí, zažádali jste si o devizový příslib a ty peníze jste dostali zdarma. Vaše korunky zůstaly doma a vy jste měli v ruce marky, které jste mohli (vlastně museli, protože po návratu jste byli povinni vrátit, co vám zbylo) utratit. Zbylé peníze se používaly přednostně na nákup v národohospodářském zájmu. Tedy když bylo třeba koupit ze zahraničí počítač pro škodovku, třeba, tak dostal přednost před barevnou televizí značky sony pro dělníka.
No, ale samozřejmě můžou tu být i jiné argumenty. Běžte si do obchodu koupit xbox one a uvidíme, jak pochodíte. V lepším případě máte strejčka v emerice nebo v německu a ten vám to koupí a pošle. To, že nám ze západu prodávají zboží, které už u nich nechtějí, je vám doufám jasné. O nějakém volném trhu se taky mluvit nedá.

Uf, to jsem se rozepsal. No nic, du spát. Těším se na tvou polemiku, Bluestorme.
Doufám, že nenapíšeš, že jsem demagogem. Snažím se rozumně diskutovat...
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
#6
Jenom to přečíst.. Z velké části bych souhlasil, jenom bych ještě drobně na závěr doplnil, aby to bylo stoprocentně jasné. Komunismus jako takový, je pouze teoretický. Pouze myšlenka. Protože to je dokonale fungující stát (resp. ve větším měřítku) svět, s přesnou logistikou a plánováním za účelem dosažení maximálního pokroku, efektivity a zisku. Všichni pracují pro všechny. A totéž platí i pro zajištění soc. potřeb obyvatelstva.
Je jasné, že to se nikdy nestane. Vždy se najde někdo kdo kope sám za sebe.
Partition, recognition, emotion, intuition, action.
Kód:
default;
Odpovědět
#7
No, současný svět má tři možnosti:

1)Nadvládu bankéřů
2)Smrt hlady
3)Válku

Dají se vzájemně kombinovat, ale vždy nastane nejméně jedna, která se prosadí, aby svět ''ochránila'' před zbývajícími dvěmi. A současná demokracie je možnost většiny vybrat si nějakou z nich.

Proto komunismus, jako opak demokracie, je lákavý, nicméně rozpad sssr svědčí o tom, že není schopen udržet sám sebe, a i kdyby porazil své nepřátele, nakonec se kvůli lidské zkaženosti postaví sám proti sobě a prohraje.

Jiná alternativa by byla teokracie, nicméně i ta je vždy zastoupena člověkem, náchylným ke špatnosti, a tak slouží zase jen jako zástěrka pro vládu pouhých lidí - a proto je nefunkční.

Faktický komunismus není možný a je nucen k rozpadu, protože i když se pravěká tlupa dělila o žrádlo, tak se nakonec rozhádala kvůli ženským, i hippies se nakonec v komunitě starali o své vlastní děti více než o cizí, což některé z nich rozeštvalo. A zatím se nenašlo nic, co by tyto věci mohlo dostatečně nahradit, aby komunita dál fungovala (kromě v úvodu zmíněných 3 věcí, které ale likvidují funkčnost komunity samy o sobě ještě hůř).

Ostatně, každá vteřina lidské historie je důkazem nemožnosti mezilidské harmonie, a i kdyby byla dosažena, pak za cenu takové disharmonie člověka se světem a přírodou, že by lidstvo stejně nemohlo fungovat. Proto komunismus, založený na mezilidské vzájemnosti, je vždy překonán tržním systémem, založeným na osobitosti - a obojí jsou pouze dvě strany jednoho a téhož svinstva.

Když není řešením ani prázdnota (ono slavné heslo ''Není člověk, není problém'' už tu také bylo, a dokonce v ''pseudokomunistické'' vládě, a harmonický systém to rozhodně nebyl), pak nezbývá než vytvořit hmotné médium jako náhražku peněz, které bude sloužit jako základní platforma pro lidskou existenci (místo geometrických ploch lidských staveb), na které budou všichni napojeni a které je bude spojovat v tělesné i duchovní harmonii - a bude jim sloužit jako potrava, platidlo, nástroj, zdroj moci i dopravní prostředek. Je to šílená utopie, ale připadá mi přeci jen reálnější než všechny spasitelské ''-ismy'', které tu byly doteď.

A na závěr bych všem idealistům toužícím po jakémkoliv změně (například na komunistický režim) chtěl odpovědět realistickými slovy Johna Ramba: ''A máte zbraně? Ne? Tak nic nezměníte.''
Prominutím schvaluješ to, co jsi prominul a souhlasíš, aby se to stalo znovu.
Člověk by si měl nechat zajít chuť na vracení facek, dokud není schopen si sehnat drátěnou rukavici.
Spravedlnost je víc než vztah.
Odpovědět
#8
Krásně slohovky tu píšete,a jsem rád že jsem v tak úžasné komunitě Pinkiesmile
Názorů bylo dost,jsem rád že jste byli ochotni se rozepsat,ovšem rád bych se teď zeptal na jinou věc...

...chtěli by jste Komunismus po celém světě ?
Odpovědět
#9
Teď je otázka, co myslíš pojmem svět.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
#10
Zatím jsem odpověděl na některé tvoje argumenty, možná se časem dokopu abych napsal o něktré vlastní.

Zatímco za feudalismu bylo obyvatelstvo nějakým způsobem vázáno k půdě a jiným statkům, protože feudálové se o něj nějakým způsobem starali (samozřejmě, neplatilo to úplně), setkali se v nové době lidé s faktem, že jsou prakticky bez majetku a možnosti, jak se zaopatřit v případě, že se stanou nezaměstnanými.
Když velké mase lidí dáš svobodu a nepovíš jim, co mají dělat a necháš to na nich, plno z nich to samozřejmě zasáhne, neboť jim nedojde, co mají dělat. Tento problém nevyřešil komunismus, ale založení odborů. Které mimochodem byli v ČSSR povinné a nedělaly takřka nic.
Miliony lidí byly zotročeny a často žily jako zvířata a otroci. Běžně se s nimi obchodovalo. Tohle měla revoluce změnit a změnila.
V Rusku byla nejtvrdší forma nevolnictví. Ta se však už za carů začala uvolňovat. Problém však byl, že Rusko je obrovská země ve které je silná centrální vláda těžce realizovatelná. Proto mají velkou moc lokální vládci. Nemyslím si, že by revoluce skutečně ve výsledku zlepšila životní podmínky obyvatel. Otázkou je, zda Rusko někdy vůbec se bude moct oprostit od svého komplexu silného vládce.
Komunismus je postaven na demokracii. Je ale jiného typu, než ji známe dnes. V komunistickém zřízení je řízení státu řešeno skrz několik vrstev zástupců. Je postaveno na dělnických svazech, které své zástupce delegují na orgány místní moci, jež delegují své zástupce výše. Princip tohoto systému je vymyšlen tak, aby bylo možné v případě chyby zastupitele nebo jeho zneužití moci jej bezodkladně odvolat. Žádné nové volby. Prostě okamžitá výměna zástupce. Paradoxní je to, že vliv na moc mají v tomto systému vlády jen pracující lidé. Je to docela vtipné, když poslouchám lidi, jak nadávají na takzvaná nemakačenka a zároveň na komunismus. Přitom komunismus tento problém řeší a docela efektivně (alespoň dle teorie).
Kdo tedy rozhoduje o odvolání z funkce? Má skutečně dělnická, nevzdělaná třída nejlepší předpoklady ke vládnutí státu? Navíc dnes už má velmi malou roli, ekonomiku táhnou roboti v továrnách a služby.
Je paradoxem, že Pražské jaro bylo původně jen kulturní akcí, která měla účel upozornit vládnoucí garnituru na chyby ve vládě a prosadit změny v přístupu k právům a svobodám. O nějaké ekonomice se tehdy nejednalo. Systém řízení ekonomiky měl být stále centrální. Lidem to vyhovovalo. Chtěli si jen svobodně pokecat a mít možnost podívat se ven. Stejně jako v roce 1989.
Ano, politické tváře Pražského jara byli rozumnější komunisté, ale že by lidem státní a ekonomické zřízení plně vyhovovalo? Lidé byli rádi za nějaký vývoj a leckteří volali po větších změnách. A zboží chtěli mít taky vždy dostatek, když už ne západního, tak alespoň domácího.

Takový přístup k přistěhovalcům pokládám za zcestný, ale tohle je problém odvěký a s politikou tolik nesouvisející. I mezi mnoha rozumnými lidmi a mými kamarády jsou lidé se sklony se na přistěhovalce koukat zpatra. Zvlášť když u nás žadné problémy zatím nejsou, po odsunu Němců jsme jedna z nejvíc národnostně homogenních zemí na světě.
Co se týče přístupu k západním věcem... Tam byl jiný problém. Systém obchodutehdejšího zřízení byl založen na vyrovnaném zahraničním obchodě. Tedy ne schodek dovozu nebo vývozu. Ne, že bychom nechtěli vyvážet více, ale byl pevně určen vnitřní kurs měny. Bylo to samozřejmě z politického důvodu, abychom ukázali, jak máme silnou ekonomiku. Jen si vzpomeňte na pád Klausovy vlády. Došlo k tomu z důvodu fiskálního uvolnění kursu koruny. Výsledek byl pád jak brno. Omezený přísun valut tedy byl zase omezeně vydáván. Ale pozor. Pokud jste chtěli do zahraničí, zažádali jste si o devizový příslib a ty peníze jste dostali zdarma. Vaše korunky zůstaly doma a vy jste měli v ruce marky, které jste mohli (vlastně museli, protože po návratu jste byli povinni vrátit, co vám zbylo) utratit. Zbylé peníze se používaly přednostně na nákup v národohospodářském zájmu. Tedy když bylo třeba koupit ze zahraničí počítač pro škodovku, třeba, tak dostal přednost před barevnou televizí značky sony pro dělníka.

Vyvážet se nechtělo, neboť kvůli chybějící vědecké spolupráci zaostal výzkum a vývoj (čest výjimkám) a suroviny povinně putovaly do SSSR a ani dovážet se nechtělo, neboť západní výrobky byly imperialistické. Devizový příslib poskytl na dovolenou peněz naprosto minimálně, nemluvě o potupných prohlídkách na hranicích nebo kolika kádrovými posudky musel člověk projít než ho dostal. A jaké valuty člověk dostal musel hned odevzdat.
No, ale samozřejmě můžou tu být i jiné argumenty. Běžte si do obchodu koupit xbox one a uvidíme, jak pochodíte. V lepším případě máte strejčka v emerice nebo v německu a ten vám to koupí a pošle. To, že nám ze západu prodávají zboží, které už u nich nechtějí, je vám doufám jasné. O nějakém volném trhu se taky mluvit nedá.
Nedostupnost z Ameriky a dalších zemí je zapříčiněna různými faktory, především ale tím, že jsme jednoduše malá země. A XOne konkrétně je blbost a arogance Microsoftu, který je prostě neschopný. PS4 se normálně prodává. Ze západu nám posílají nekvalitnější zboží také kvůli všudypřítomnému českému tlaku na cenu.
Co myslíš tou poslední větou o žádném volném trhu?
Love and Tolerate není hloupost.

723462958

vanamartincz@gmail.com
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)