no, představoval jsem si něco majestátnějšího a většího než kudlu spíš by mě zajímalo, kdybych měl meče, dokázal bys třeba vyrýt nějaký obrázek do čepele? nebo upravit jílec? přidat hlavičku poníka na konec jílce atd? jsou to možná velmi zkreslený představy, ale bylo by super kdyby to vyšlo
Odpočívám, čas se vleče,
leč až se znovu chopím meče.
Pár duší sťatých pošlu jemu,
smích znovu zazní sluchu mému!
myslis tim majestatnim neco jako ze skyrimu ocelovy obourucni mec
(17.09.2013, 14:58)Weredragon Napsal(a): poctivé a kvalitní péroviny
delas si srandu pruzinovou ocel na mec ci dyku ??
na dyku je to hola zbytecnost a na mec se spis pouzije Damascénská ocel
teda na vysoce kvalitni a drahy mece
17.09.2013, 22:50 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.09.2013, 13:04 uživatelem Weredragon. Edited 3 times in total.)
Amegan: Srandu si děláš ty, jelikož blbě čteš příspěvky.
Z péroviny je dobrá kudla, nože různých tvarů; O meči z péroviny jsem se vůbec nezmiňoval. (I když zas na druhou stranu by to bylo furt kvalitnější než co seženej u vietnamcům, heheh)
Ale to je přesně to, nebudu dělat meče na zakázku, když ještě ani nedělám do damašku. Možná někdy zkusím sendvič, ale to až kdoví kdy.
18.09.2013, 12:48 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.09.2013, 12:48 uživatelem Weredragon. Edited 1 time in total.)
Ivan Hrozný: Jinak ano, rytí by teoreticky šlo, ale záleželo by na kvalitě čepele. Udělat novou hlavici pro meč by bylo zajímavé to zkusit a možné by to bylo ; Záleží také na tom jakým stylem je zakomponovaná do rukojeti. Jiné úpravy by nemuselí být problém, záleží na konzultaci nad konkrétní věcí.
(17.09.2013, 22:35)Amegan Napsal(a): delas si srandu pruzinovou ocel na mec ci dyku ??
na dyku je to hola zbytecnost a na mec se spis pouzije Damascénská ocel
teda na vysoce kvalitni a drahy mece
Jako bývalý šermíř si dovolím se vložit do debaty.
Damašek je zbytečně náročný na výrobu a drahý, obzvláště pokud má meč sloužit na machrování a po většinu času bude viset doma na zdi.
Pérovina se na repliky mečů normálně používá, protože vyhovuje požadavkům na repliky. A teď mluvím o zbraních, se kterými se opravdu šermuje.
Citace ze stránek zbrojíře (od kterého jsme mimochodem pár těch párátek měli)
Jak bylo již jinde uvedeno, nesnažíme se do detailu reprodukovat historické originály. S tím souvisí i použití moderních materiálů a technologií při výrobě. Bohužel nelze (a málokterý neodborník si to uvědomí) používat moderní ocel a zpracovávat ji tradičním historickým způsobem . Přesněji – technicky to lze, ale kvalita a parametry výrobku budou vždy horší než při postupu doporučeném železárnou, dodávající materiál.
Při výrobě je použit postup tváření za tepla (kování, válcování), hrubé broušení, tepelné zpracován (tomu je věnována obzvláštní péče), konečné broušení a povrchová úprava.
Pro čepele je použita ocel 14260 dle ČSN (54SiCr6 dle evropských norem). Tento materiál se v průmyslu využívá na vysoce rázově namáhané pružiny – železniční vozidla, ventilové pružiny spalovacích motorů. Při tvrdosti cca 50 HRC (Rockwell) je zaručena dobrá odolnost proti úderům a současně vysoká a dlouhodobá vrubová houževnatost, tedy minimální riziko lomu. Současně nehrozí odletování malých odštěpků (což je velmi nebezpečné pro okolí).
Na ostatní části zbraní je použita běžná konstrukční ocel, případně barevné kovy.
14 260 je takovej evergreen historickýho šermu :-)
Na broušenej meč s kterym se má do něčeho sekat jsou prej lepší, ale kdo tohle bude doopravdy dělat?