Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mytologie
#1
*Loremaster Azuliana presents!*

Znáte světové mytologie? Zajímáte se o některé konkrétní? A o které?

Let´s discuss!

Já začnu.

Můj záběr je poměrně široký a časem se různě měnil.
Začalo to tím, že mi dědeček jako malé čtenářce vrazil do ruky Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky a já byla ztracena. Tu knihu jsem četla pořád dokola, naučila se jména všech bohů a tak. Do toho se zapojila maminka a její láska pro starý Egypt. Doma jsme měli Sedm divů světa od Vojtěcha Zamarovského.

Někdy na druhém stupni základní školy jsem začala chodit do keramiky. S učitelkou jsem sem tam vedla rozhovory o mytologii a ona mi vtiskla do ruky tuhle knihu.
Tehdy jsem objevila keltskou mytologii. Nakonec jsem ze série Mýty a legendy přečetla skoro všechno (skoro).

A páč někdy v té době si moje maminka vzala otčíma, který byl šermíř, tak jsem díky němu a kamarádům z řad šermířů objevila fantasy literaturu, kde byly odkazy na nejrůznější mytologie. Hlavně Tolkien a jeho fascinace severskými mýty.

Takže, vyznám se v řecké, římské a egyptské, ale mému srdci jsou bližší keltové a germáni. Někdy bych si chtěla přečíst Eddu, Kalevalu a Mabinogion. Prozaickou Eddu jsem zatím našla jako skvělou audioknihu Twilightsmile

Z těch fiktivních mytologií u mě samozřejmě vede kosmologie Ardy Pinkiesmile
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#2
[Obrázek: 141948_big.jpg]

je to příjemná kniha Twilightsmile

Těším se druidskou kapitolu.
.
Odpovědět
#3
Jo, řecká a egyptská mytologie jsou už profláknuté až moc. Ne, že bych to vyloženě vyhledával, ale když broník hledá podklady, narazí občas na zajímavé věci. Kelti mají pěkné příběhy o dracích a seveřani s jejich Asgardem... to už začíná být něco, zvlášť když chcete zajít do podrobností, nezbývá často než zajít do skutečně velké knihovny a tam se hrabat.

Mimochodem, víte, že Frein vůz táhnuly dvě obří okřídlené kočkovité šelmy? Jedna se jmenovala Brygun a druhá Trejgun. Víc jsem o nich zatím nenašel, ale na to dojde Twilightsmile. To by bylo, abych si nechal uniknout kočičí verze pegasů Rainbowwild.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
#4
Oh, ano. Freya a její vůz tažený dvěma kočkami Pinkiesmile (ne nadarmo je hned po Elbereth a Eponě jednou z mých oblíbených bohyň)

[Obrázek: tumblr_m617qqzpYY1qho0ulo1_500.jpg]
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#5
Pokud by se vám nechtěla číst Poetická ani Prozaická Edda (páč to jsou bichle jako kráva), tak tu jsem našla audioknihu (anglicky).

Dobrá zábava na skoro tři hodiny Rainbowlaugh

You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#6
The best GOD ever Rainbowlaugh
Odpovědět
#7
Mě zas jednu dobu zajímaly blízkovýchodní a indický nebo i sibiřský mytologie. Takže místo Eddy to pro mě byl Gilgameš :-) Trochu i počátky křesťanství a jak se míchalo se zvykama z okolí. Čim zvláštnější, tim víc mě to fascinovalo.
drunken mantis grabs your ass
Odpovědět
#8
S indickou mytologií jsem chvilku koketovala (hlavně díky kamarádce hinduistce), ale nakonec to skončilo jen u přečtení Máhabharáty.

Když teda nepočítám A:tLA, který se silně inspiruje Asií.
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#9
Končil jsem základu a dostal jsem nádhernou knihu o Egyptě. Už dříve mě přitahovaly pyramidy, život lidí v Egyptě a tak jsem začal hltat tu knihu, abych pochytil toho co nejvíce. Od prvních dynastií faraonů, přes první stavitele pyramid, rozkvět celého Egypta, sjednocení bohů, až po poslední dynastii Ptolemaiovců. Celých tři tisíce let měla tato země své faraony, velekněze a za tu dobu se utvořila spousta nádherných mytologických postav, které neměly daleko k bohům. To samé je i u řecké mytologie, kterou jsem si rád četl. Bylo vidět, že lidé v té době měli nádhernou fantazii, která leckdy přešla i ve skutečnou víru k těmto bytostem. Pinkiesmile
Věřím, že pár pestrobarevných poníků dokáže udělat svět alespoň trochu lepším. Pinkiesad2
Odpovědět
#10
Já se celkem zajímám o mytologii japonskou. Všeobecně se zajímám o kulturu Japonska, a tam na něco z tamní mytologie narazíte na každém kroku. Strašně bych si chtěl zahrát hru Okami, která je japonskou mytologií velmi inspirovaná, a hlavní hrdinkou je tam bohyně Amaterasu (v japonské mytologii bohyně slunce).

Celkem zajímavá mi přijde i slovanská mytologie, už jen tím, že je to "naše" mytologie. Bohužel není zas tak profláklá, jako egyptská, nebo třeba indická mytologie. I v ní se však dají nalézt zajímavá božstva a stvoření. Vždycky mi imponoval Triglav, který měl překvapivě tři hlavy (na sobě).

Ještě bych někde měl mít knihu Mytologie, v níž se píše o mytologii několika národů. Vedle profláklých mytologií tam byly i mýty, které nejsou moc známé, jako právě ty japonské, nebo třeba africké. Myslím, že jsou tam i popsána hlavní božstva té které mytologie.
Čteme [mejpl tvistr].
Představitel druhu krutič javorový (mapulla tavister). Nekrmit.

9. 11. 2013, never forget

mlpinfo.cz. Je to zdarma.

Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)