Bronies.cz

Úplná verze: Pravidla pro formátování textu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Podobné téma se již řešilo několikrát (viz Spisovatelský workshop nebo Stylistika), ale mému korektorskému já to nedá, aby nevytvořilo toto téma. 90% lidí, kteří nově zveřejňují svá díla, do těchto vláken ani nekoukalo.

Autoři, možná si myslíte, že je formátování a úprava textu něco podřadného, ale mýlíte se! Úprava textu je to první, co po otevření čtenář uvidí. Buď si tím získáte body k dobru (u mě určitě - patřičně upravený text vypadá mnohem profesionálněji), nebo necháte čtenářovy oči krvácet a vyvoláte tím řadu negativních vedlejších reakcí, např. znechucení.
 • Autor nemá o psaní asi hlubší zájem, když se ani neobtěžuje porozhlédnout se někde, jak má text vypadat.
 • Je líný se tím zabývat. K čemu taky, hloupý čtenáři? Je to přece moje dílo.
 • Autor si to udělá tak, aby se mu to líbilo, ale už ho nezajímá, že se to blbě čte. Je to přece jeho dílo a nikdo nemá právo mu do toho kecat!
ODSTAVCE!

V poslední době se rozmáhá nešvar, že autoři odstavce zcela ignorují a z "díla" vytvoří jednolitý text. Co je to odstavec a jak to funguje? Dovolím si použít citaci z článku "Dělení není žádná věda" od Ekyelky: Odstavec má jednotný, ucelený obsah, což znamená, že v rámci jednoho odstavce se například věnujete popisu krajiny jako celku (hypertéma) a to různými prostředky: rozčleněním půdy na lesy a pole, vylíčením celkové podoby a podobně (jednotlivé výpovědi). Jakmile se však soustředíte třeba na určitý bod v popisované krajině a směřujete k němu pozornost, už vám vzniká nové hypertéma a tedy logicky následuje nový odstavec.

Problematika odstavců je učivo základní školy a je to zároveň jedno z nejzákladnějších pravidel pro psaní, jaké vůbec existuje. Měla by to být automatická záležitost, ale očividně na to mnozí autoři kašlou a z lenosti/neznalosti se tím vůbec nezabývají. Neuvědomují si však, jaké utrpení to pro čtenáře vlastně je.

Prosím, dodržujte ODSTAVCE a zarovnání do bloku. Já sama budu upřímná - pokud se přede mnou objeví Google Docs s mizerným formátováním (tzn. dlouhý jednolitý odstavec textu, který svědčí o lenosti a neúctě autora), dostane se autorovi náležité reakce.

Ano, někdy se může stát, že text sice upravíte, ale při odesílání se v něm něco porouchá a dorazí v jiném stavu, než v jakém jste ho posílali. Ale tento případ je svým výskytem tak nízký, že vám to nikdo pravděpodobně nespolkne, s navijákem, nebo bez něj.

Jistě, je otrava mít na všechno kupu pravidel, ale některá pravidla (odstavce a zarovnání) opravdu nejsou na škodu. Koneckonců je čistě ve vašem zájmu upravit si svůj text tak, aby se lépe četl… Text je vizitkou autora!

A ještě závěrem pár slov o literárních soutěžích.

Píšete dlouho a máte chuť porovnat síly s jinými. Jak naformátovat povídku podle (ve většině vyhlášení nepsaných) pravidel, aby byl její obsah pro porotce-čtenáře stravitelnější? Jak to udělat, abyste za odfláknutou práci nedostali penalizaci (viz níže)? Zájemci o toto mohou rozkliknout následující spoiler.

 1. Okraje všude 2,5 cm
  Toto je standard. Pokud chcete být puntičkářští a nastavit si normostranu [spoiler: Normostrana (zkráceně NS) je strana textu o délce 1 800 znaků (symbolů a mezer).], nechť nastaví hodnoty 3 cm z obou stran, 2,5 cm shora a zdola. Upozorňuji, že toto platí pro níže pokračující formátování.
 2. Písmo patkové (například klasický "Times New Roman") velikosti (!) 12
  Text na obrazovkách se po určité době začne špatné číst – řádky se začnou slévat; patkové písmo napomáhá tomu, že oko lépe váže řádek, a text je tak snáze čitelný. Navíc to ukáže alespoň nějakou vaši snahu.
 3. Řádkování 1,5
  Když už ve vás nehlodá nutkání usnadnit čtenáři život a čtení, mohl by na vás zapůsobit fakt, že si tím opticky prodloužíte dílo. Pro dobrý pocit, ne?
 4. Odsazené odstavce
  Minimálně o 0,75 a maximálně o 1,25. Nikoli "tabem", ale přes rozložení stránky a nastavení odstavců (nebo přes pravítko). Vím, že po vás asi tímto chci trochu moc. Vypadá to však mnohem lépe. Odsazení pomocí tabulátorů zavání amatérstvím. Já sama využívám 0,75.

Pokud máte ambice v literárních soutěžích a chcete vzbudit pozornost, skutečnou pozornost bez penalizace, pokud chcete adekvátní reakci na své dílo, řiďte se VŠEMI těmito pravidly. Všimněte si seznamu povídek přijatých do literární soutěže O Dračí řád 2014. Tři povídky byly penalizovány ztrátou bodů, protože autor odflákl formátování. Chápete, o čem mluvím? Mazlíte se, vypipláváte povídku do dokonalosti a pak si šance snížíte vlastní leností a odfláknete formátování. Dokonalá povídka si pak sníží šance na vítězství. Není škoda těch pár jednoduchých pravidel opomenout?

Vymakané bonusy (on by to čistě teoreticky měl být stále standard, ale málokdy je k vidění), za které dostanete v soutěžích malé (bez)významné plus:
 1. Název povídky (popřípadě jméno autora) by se měl objevit na začátku souboru s povídkou a až pak by měl následovat text samotné povídky.
 2. Zarovnání do bloku.
 3. Počet stránek v závěru stránky (zarovnaný např. na střed).
 4. Vhodné využívání grafických prostředků pro dělení textu (hvězdičky, pomlčky,...).
 5. Název povídky do záhlaví.
Na samý závěr jedna malá rada - ujasněte si, jakým stylem chcete psát odstavce. Varianta, kdy používáte odsazený první řádek odstavce a navíc vynecháváte řádek mezi odstavci, je nepřípustná. Sikar, jeden ze členů Triumvirátu a porotce v soutěžích, "vzkazuje": Jakmile se s tímhle někde pokusíte vylézt veřejně v něčem seriózním, dostanete čočku. Abyste se tomu vyhnuli, doporučuji klasické odstavce s odsazením prvního řádku bez vynechávání mezer mezi odstavci. Mezery používejte při přechodu do jiné scény, k jiné postavě.
Poznámka k publikování:
Na Google se dá přímo nahrát dokument z Wordu a když na něj dáte odkaz, zobrazí podobně jako dokument Google Docs. Navíc se ale dá stáhnout původní soubor a čtenáři si ho můžou otevřít ve Wordu nebo v nějaký čtečce knih. A když máte nainstalovanej Google Drive a nastavenou synchronizovanou složku, tak stačí, když do ní ukládáte váš dokument a všechny změny se automaticky uploadujou na internet.

Podobně to jde i u Microsoftího SkyDrive, kde se myslim daj navíc sledovat změny, když na jednom souboru dělá víc lidí. Ale to jsem moc nezkoušel.
(13.08.2013, 08:23)Aidrien Assagir Napsal(a): [ -> ]Odsazené odstavce
Minimálně o 0,75 maximálně o 1,25. Nikoli "tabem", ale přes rozložení stránky a nastavení odstavců (nebo přes pravítko). Vím, že po vás asi tímto chci trochu moc. Vypadá to však mnohem lépe. Odsazení pomocí tabulátorů zavání amatérstvím. Já sama využívám 0,75.

U těch odstavců je víc možností. Nás ve škole učili 2 možnosti.

První je ta, o které píšeš (ale u této možnosti by se neměl vynechávat řádek mezi odstavci), nebo druhá možnost, která vypadá následovně:
- na začátku řádku se nic neodsazuje, prostě se píše rovnou od kraje
- mezi odstavci se poté vynechá jeden volný řádek, resp. word většinou po enteru na konci odstavce sám vytvoří menší mezeru, takže není třeba vynechávat extra volný řádek, protože je mezera potom dost velká. Ale tato mezera by neměla být mezi odstavci, pokud se použije ten první způsob, u kterého se na začátku odstavce odsazuje text.

Mě připadá, že to každého učí jinak (už se to tu snad jednou řešilo a každý tvrdil něco jiného), ale pár lidí ze třídy si dělalo státnice z obchodní korespondece (přímo psaní dopisů, teď nemyslim psaní v rychlosti na klávesnici) a potvrdili, že při kombinování těchto 2 stylů to bylo špatně.

Mě se třeba víc líbí ten styl, kdy se na začátku věty nic neodsazuje a mezi odstavci se vytvoří mezera a i ten jsme ve škole používali častěji. Ale co tak koukám v práci, používá se obojí. Spíš mě udivuje, že třeba ze soudu často chodí texty, ve kterých se kombinují oba dva způsoby, což nám učitelka okamžitě ohodnotila známkou 5 Rainbowlaugh

Třeba to někomu pomůže.

Jinak pěkně sepsaná pravidla Pinkiesmile
Dobře napsané. Je pravda, že sama to až takhle striktně nedodržuju, ale asi začnu.

Autoři si možná neuvědomují, že u povídky někde na netu to může být celkem šumafuk, ale tohle je vyžadované formátování odborných prací (seminární, bakalářské a diplomové práce, atp.) A tam už to odrbat se slovy "dyť je to jedno, mě se to tak líbí" nemůžete.
S dovolením přidám ještě varování před naprostým typografickým peklem, se kterým se občas setkávám. Jedná se o mezery kolem interpunkce. A to jsem pravidla pro jejich psaní považoval za naprostou samozřejmost… Takže, mezery se píší vždy po interpunkci. Ne před, nebo nedej Eris vůbec. Jak vidím něco takového, přestávám číst.
(„Ahoj, jak se máš?“, „Ahoj ,jak se máš?“, „Ahoj,jak se máš?“)

Doplnění bezvýznamného plusu pro fajnšmekry, zalamování řádků a mezery:
Možná vás to překvapí, ale běžně se používají tři druhy mezer. Obyčejná, tvrdá, úzká. Pro naše účely pro začátek bohatě postačí znalost prvních dvou. A jelikož obyčejnou znáte, napíšu něco o té tvrdé. Ve Wordu i Open Office se dá napsat zkratkou Ctrl+Shift+Mezerník, jinak ve Windows Alt+160.
A jaký je její účel? Co opravdu dělá? Nezalamuje se na konci řádku, ale naopak, znaky spojené tvrdou mezerou se při zalamování chovají jako jedno slovo. Užívá se v případech, kdy by zalomení odtrhlo dvě k sobě patřící věci dělené mezerou. (1. máje, 12 m, praha 4… )

(13.08.2013, 09:01)niemand Napsal(a): [ -> ]- mezi odstavci se poté vynechá jeden volný řádek, resp. word většinou po enteru na konci odstavce sám vytvoří menší mezeru, takže není třeba vynechávat extra volný řádek, protože je mezera potom dost velká. Ale tato mezera by neměla být mezi odstavci, pokud se použije ten první způsob, u kterého se na začátku odstavce odsazuje text.

Ne že není třeba. Prosím, nikdy tohle nedělejte. V jakémkoliv textovém procesoru (Word, Writer, Google docs) je použití více mezer pro odsazení znaků, nebo vynechání jednoho a více řádků pro posunutí řádku následujícího (například pro předčasné ukončení strany a přechod na stranu další, nebo pro zmíněnou mezeru mezi prvním řádkem odstavce a dalšími) zlem největšího kalibru a vede jen ke komplikacím (99% nadávek na Word, který „rozbil dokument“ je způsobeno právě těmito chybami)
Mě přijde divné, že ti lidi prostě píšou, aniž by se třeba předtím koukli na nějakou dobrou knihu. Takové kvalitní knihy, jako je Harry Potter, mají formátování správně a úplně rozmazlují moje oči.

Vždyť stačí tak málo, kouknout se na příklad. Ušetří si tím kritické komentáře lidí, kterým na tom záleží. Ale u některých je opravdu formátování a gramatika to poslední, na co pomyslí.
Co máš Pacholíčku furt s tím Potterem? Já vím, je to fajn série, ale těch knih takhle dobře zformátovaných jsou miliony Rainbowlaugh

Podíval jsem se na některé své starší práce z google docs a pak na ty, které mám na své stránce. Na té z googledocs je to takové neforemní, ale při správné formě je to i čitelné. Písmo je sice Arial 11, což může někomu vadit, ale je použitelné.

Odstavce dělám zásadně tabem, s tím, že pro přímou řeč odstavec nedělám, ale dám vždy jednu osobu na nový řádek. Je to taková kombinace pravidel, ale je dle mého názoru funkční.

Na mé stránce to funguje trochu jinak. Jsou tam větší mezery mezi řádky, takže najednou z řádkování 1,0 je 1,5, což je pro někoho čitelnější.

Všechno píšu ve Wordu a pak to jen překopíruju na stránku. Ne kvůli chybám, ale protože jen zřídka napíšu celou kapitolu najednou a nechce se mi kvůli tomu přihlašovat do systému, když mohu jednoduše otevřít jeden dokument.
(13.08.2013, 08:23)Aidrien Assagir Napsal(a): [ -> ][*]Řádkování 1,5
Když už ve vás nehlodá nutkání usnadnit čtenáři život a čtení, mohl by na vás zapůsobit fakt, že si tím opticky prodloužíte dílo. Pro dobrý pocit, ne?
Proč 1,5? Mě se třeba tohleto řádkování špatně čte. Musím hodně lítat očima sem a tam, což je dost nepohodlné. Raději 1,25.
A to s tím optickým prodlužováním pro 'dobrý pocit' beru jako vtip.
(13.08.2013, 08:23)Aidrien Assagir Napsal(a): [ -> ][*]Odsazené odstavce
Minimálně o 0,75 maximálně o 1,25. Nikoli "tabem", ale přes rozložení stránky a nastavení odstavců (nebo přes pravítko). Vím, že po vás asi tímto chci trochu moc. Vypadá to však mnohem lépe. Odsazení pomocí tabulátorů zavání amatérstvím. Já sama využívám 0,75.
[/list]
[align=justify]
Jaký je praktický rozdíl mezi tabem a používáním odstavců? Kromě rychlosti a pohodlnosti?
(13.08.2013, 08:23)Aidrien Assagir Napsal(a): [ -> ]Pokud máte Word a už nám přeposíláte svá díla v Google Docs, Google automaticky přejímá formátování, ve kterém jste to do něj vložili. Schválně si to vyzkoušejte. Nastavte si ve svém Wordu text podle těchto požadavků a zkopírujte ho do Google Docs. Co se stalo? ANO! Je to úplně stejné!
Když jsem používal ještě word03, měl jsem s Google Docs docela problémy. Jejich editor nějak nebral odsazování pravítkem a tak jsem musel povídku o 10k slovech celou předělat.


Jinak pokud chcete jít s dobou použijet místo TNR písmo Georgia. TNR je již 'zastaralé', stejně jako například 'tučné' písmo, které bylo v oblibě při psaní na psacích strojích.
Já osobně používám TNR už jenom z nostalgických důvodů. U kratších povídek Georgie.
Řádkování 1,5 je oficiální řádkování dokumentů. To, že se ti dobře čte 1,25 je tvoje věc Rainbowlaugh (nadsázka)

To, co Aidrien popsala je normostrana, která se používá nejen v soukromém sektoru, ale i při zpracování oficiálních textů a má svůj standardizováný mezinárodní rozsah a formu.
Takto upravené texty se například vyžadují, pokud se hlásíte do literárních soutěží apod.
Smolíček: jen to, že ji všichni znají, je to kvalitní kniha a právě ji čtu Rainbowlaugh
Stran: 1 2 3 4 5 6 7