Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Debata o nekonečnosti vesmíru
Ať to tady trochu odlehčíme, udělám menší offtopic.

"Co si myslíte o přistání na Měsíci, resp. o konspirátorech, kteří tvrdí, že nikdy neproběhlo" ?

Věříte jim, máte nějaké pochybnosti?

Nebo je máte za blázny, kteří nezvládají ani fyziku ze základní školy?

Ostré stíny?
- není atmosféra, není rozptyl

Stíny zužující se v dálce?
- chlapci asi nikdy neslyšeli o perspektivě

Stíny běžící různými směry?
- ono ve vesmíru není jen Slunce, ale jako zdroj světla se dá vzít i Země!

Viditelná místa v zákrytu?
- rozptylové světlo


Co ale považujete za nejlepší záruku, že je to skutečnost?

Já osobně 2 věci:

1) NASA měla/má 400.000 zaměstanců. Pochybuji, že by je někdo dokázal všechny uplatit, a nebo by se někdo neprokecl.

2) SSSR! Ten by si nenechal ujít sebemenší záminku, aby to mohl zpochybnit.


Já si o víkendu jdu číst "Jamisovu" knihu o matematice. Kéž by něco takového bylo použito, když jsem já chodil do školy Twilightoops
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
Tak konspirační teoretiky nebere vážně nikdo, kdo si dokáže dát dvě a dvě dohromady - viz ty jejich námitky typu vlající vlajka... a jako důkaz se mimochodem dá brát, že jedna sonda místa přistání vyfotila při oběhu Měsíce - na fotkách jsou vidět přístroje, která tam byly ponechány i cestičky vyšlapané kosmonauty. Ale kdo chce nevěřit, ten si nějakou blbost vždycky najde a nevymluvíte mu to.
My friends laugh with me, not at me.

Moje růžová armáda Pinkiecrazy (aktuální k 20.2.2017)

Pinkie L♥vers
Odpovědět
Právě ony cestičky jsem na fotkách viděl, a jakožto průkazný důkaz bych je zrovna 2x nebral. Ostatně, ty cestičky mohlo vytvořit robotické vozidlo a že tam jsou vidět přistávací moduly, to ještě neznamená, že v nich byli lidi Pinkiesmile

Ale jinak máš pravdu. Člověka až zaráží, že si tihle lidé neuvědomují, že vypadají jako hlupáci. Ostatně ale proč ne. Určitě existuje další sorta lidí, pro které vypadáme jako hlupáci zase my - nemyslím bronies, ale průměrně inteligentního člověka (a určitě budou mít pravdu) Twilightoops

Ta vlajka mne ale fascinuje. Já když jsem viděl, jak to s ní při startu zamávalo, tak jsem jen nechápal, že si to chlapci risknuli a píchli jí do země takhle blízko.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
Jen tak mimo aktuální téma. Před dvacetišesti lety to bouchlo v souhvězdí honících psů. Jde o erupci, která nemá v historii astronomie obdoby.
http://osel.cz/index.php?clanek=7799
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
Ad: Pristani na mesici, doporucuji se kouknout na ten dil Mythbusters, kde to resi. Moc pekny.
OT: Koukejte, co jsem dneska nasel - kamera co foti i v jinych spektrech. http://drawsolderprintplay.blogspot.cz/2...plete.html
Odpovědět
Aha, to je docela novinka. Až doteď jsem považoval červené trpaslíky za relativně klidné důchodce, u kterých se životu musí dařit i kdyby nechtělo.

Musím zde Jamisovi rovněž poděkovat za odkaz na onu knihu o přírodní matematice (a částečně i fyzice). Další zabité dopoledne.

Do strany 55 to byla brnkačka. Pak jsem zjistil, že se mi z hlavy trochu vykouřily znalosti o komplexních číslech. Pak už to zase šlo Pinkiesmile Vysvětlení binární a trojkové soustavy přes lichá a sudá čísla je zajímavé. Sice používám jiné matematické vysvětlení (s přetečením), ale zřejmě nebude jediné.

Jsem rýpal, ale mají tam jedno nepřesné zjednodušení: "dráhy některých komet jsou paraboly". Myslím, že se dá spíš říci, že dráha většiny komet v části u Slunce je parabola (parabola je neuzavřená).

Od kapitoly 70 to začíná být zajímavé i z hlediska studia vesmíru. Vlnění. Ona znalost, že foton je částice i vlnění nestačí k tomu, když to člověk správně neaplikuje. Vysvětlit dopad fotonu jako částice a červený posuv přes vlnu je velmi jednoduché. Pokud to ale člověk zkusí obráceně, zavaří si mozek. V tomto případě se ani nemá cenu u člověka s mými znalostmi snažit najít přesný vztah mezi částicí a vlnou u fotonu (rovnice tomu opravdu, ale opravdu nemohou).

Zajímavá je kapitola o poměru povrchu a objemu tělesa. Resp. ta část o vyzařování tepla povrchem je známá (proto i menší hvězdy o stejném objemu chladnou pomaleji, např. bílí trpaslíci), ale že myš vlastně funguje sama o sobě jako padák, to mne nenapadlo "zkoušet".

Pravděpodobnost a statistiku jsme ve škole vůbec nebrali, co si vzpomínám, a přitom by mne docela bavila Twilightoops A ten počítací stroj na další stránce jsem dokonce měl jednou doma (máma ho měla v práci, než začaly počítače). Ach, to byly časy.

Proč tahle knížka ale nebyla na školách, když je očividně dost stará (měna je tam Kčs)?

Ani logaritmická pravítka nás neučili Twilightoops Říkáte si, že na to byly počítače? Pche! My jsme začínali na Didakticích/Spektrech, kde nás učili programovat geometrické obrazce v BASICu, a pak jsme přešli na PCčka a výuky ve stylu "toto je Word. První ikona vlevo nahoře založí nový soubor" Twilightoops

Tak sláva, konečně už chápu rozdíl mezi výškou a tónem v hudbě. Ne že bych se po tom někdy pídil, ale je fajn zase znát něco nového.

Zajímavé je také vysvětlení důležitosti zlatého řezu pro malování (jako poměr pro estetické vnímání ho nepopisovala ani knížka věnující se základům kreslení).

Na praktikování toho karetního triku bych musel mít trochu jinak stavěný mozek, abych to zvládl v reálném čase.

Njn, chyba školství. Za celou mou školskou kariéru jen asi 2 učitelé vysvětlovali látku rovnou na příkladech ze života (z nichž jeden to bral stylem, že na písemky byly povolené i sešity, tabulky, prostě všechno, jenže jeho výuka probíhala stylem "tohle, pánové, je písek, cement, cihla" a v písemce znělo zadání "postavte zeď"; známkování také probíhalo podle celkových znalostí třídy (bodování testů) - největší koncentrace (střed bodového pole) byly trojkaři a pak to vzal dělením na obě strany).

Způsob, jak sečíst konečnou řadu čísel pomocí trojúhelníkových čísel: já teda osobně používám spíš jako (první+poslední)*(polovina počtu):

1 2 3 4 5 6 7 8 = 36
1+8 = 9*4 = 36

1 2 3 4 5 6 7 = 28
1+7 = 8*3.5 = 28 (nebo 8*3 + číslo uprostřed = 24+4 = 28)



např. součet čísel 50 až 95:

50+95 = 145*(46/2) = 3335 (pozor! 95-50=45+1 !!!)

Můžete si ověřit Ajsmug

var i,p : longint;
begin
p := 0;
for i := 50 to 95 do
Inc(p,i);
Writeln(p);
end.


nebo Céčkaři:

#include <stdio.h>
main()
{
int p = 0;
for (int i = 50; i <= 95; ++i) p = p+i;
printf("%d",p);
}


Ale asi bych to neuměl z hlavy tak rychle jako pan Gauss.

Kapitola "Dnešní užití matematiky" se zřejmě nevztahuje na občany působící v pořadech Nikdo není dokonalý nebo Aj múdrý schybí (a vůbec, jak mohli vymyslet jako jedinou správnou odpověď, že obojživelník je zvíře, které žije současně ve vodě a na souši? Vždyť to je blbost. Od kdy je krokodýl nebo ptakopysk obojživelník?).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
Obávám se, že optimální dráha bez gravitačního vlivu ostatních těles je elipsa. Vyjímky tvoří například komety, jež jsou gravitačním polem planet nakopnuty ke Slunci a někdy přecházejí na parabolickou dráhu, pokud je jejich rychlost úniková.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
Očividně ten díl o Bořičů mýtů patří mezi ty, které jsem neviděl. Co se týče stínů, také možnost jak vyvrátit nesmyslné tvrzení.

Proč si někdo myslí, že mastodontí organizace se pokusí nafilmovat podvod, všude naseká do očí bijící chyby, a přesto, že ty samé fotky měl určitě k dispozici i Sovětský svaz, tak pak on jako nějaký konspirátor ihned odhalí podvod století na základě něčeho, čeho si nikdo ostatní podle něj vůbec nevšiml Pinkiesmile

Když už jsme u těch konspirací v nekonečném vesmíru, je asi hloupost se vás ptát, zda věříte v existenci jiných civilizací, natož v jiné obydlené planety (byť by šlo o mikroby - v tomto případě by šlo asi o miliardy planet jen v naší místní skupině), ale jaký máte názor na přítomnost mimozemšťanů tady na Zemi?

Můj postoj bude asi jasný, když řeknu, že věřím ve význam SETI, mám rád Vzpomínky na Budoucnost od Danikena (knihu jsem moc nečetl, ale film mám sjetý snad stokrát), a pokud jde o pořady na Prima Zoom, většinou nevynechám ani jeden díl.

Většinu toho sežeru i s naviákem, ale u některých dílů jsem teda hodně kritický, a u Mimozemských spisů jsem uznal za reálné asi jen 5% toho, co se nám snaží naservírovat jako 100% důkaz.

Nemyslím si třeba, že by UFONi s námi komunikovali nějakou telepatií a předávali své zprávy jen vybraným jedincům, ale zase mi nedávají spát některé pozůstatky z dávné doby.

Ostatně, pokud bychom se opravdu snažili, nemusíme ani cestovat víc jak 10% rychlostí světla (tedy bez použití červích děr), a měli bychom být schopni do několika milionů let obsadit celou naši Galaxii. Vzhledem k jejímu stáří (přes 10 miliard let) a množství hvězd a tedy i potencionálních obydlených planet či měsíců (kdyby byl Jupiter na našem místě, tak tu nemáme 1 Zemi, ale minimálně 3-4) se rovná téměř nesmyslu, že bychom tu byli jediní (byť samozřejmě ke vzniku inteligentního života je potřeba pár drobností, jako je velký Měsíc stabilizující orbitu - ale proč ne, Pluto ho má taky - nějaké ty katastrofy, které nutí jednobuněčný život taky něco "dělat", atd.), ale i kdyby z těch miliard planet jen jediná dala vzniknout civilizaci třeba před 1 miliardou let, tak už technicky na nás asi žádná volná planeta nezbyde Twilightoops
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
(06.10.2014, 09:28)Martin Napsal(a): Musím zde Jamisovi rovněž poděkovat za odkaz na onu knihu o přírodní matematice (a částečně i fyzice). Další zabité dopoledne.

Rádo se stalo - jsem rád, že se líbilo Twilightsmile

(06.10.2014, 10:07)Elevea Napsal(a): Obávám se, že optimální dráha bez gravitačního vlivu ostatních těles je elipsa. Vyjímky tvoří například komety, jež jsou gravitačním polem planet nakopnuty ke Slunci a někdy přecházejí na parabolickou dráhu, pokud je jejich rychlost úniková.

Zkusíme to latinsky Twilightsmile hádejte, co to je:

Citace:Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus illud a viribus impressis cogitur statum suum mutare.

Z toho vyplývá, že bez (gravitačních) vlivů zvenčí je dráhou tělesa přímka - teprve vzájemné působení s jinými tělesy tuto dráhu mění

Dráhy komet mohou být eliptické, parabolické a gravitace planet je může změnit i na hyperbolickou (takže opustí Sluneční soustavu) - viz. dráhy komet.

(06.10.2014, 15:22)Martin Napsal(a): Když už jsme u těch konspirací v nekonečném vesmíru, je asi hloupost se vás ptát, zda věříte v existenci jiných civilizací, natož v jiné obydlené planety (byť by šlo o mikroby - v tomto případě by šlo asi o miliardy planet jen v naší místní skupině), ale jaký máte názor na přítomnost mimozemšťanů tady na Zemi?

Tohle je velká otázka - protože stále nevíme, zda mimozemský život existuje (v tomto jsou naše znalosti stále velmi omezené), tak je otázka mimozemského života na Zemi spíš otázkou víry než faktů. Klidně se sem mohly dostat spory s nějakým tělesem (jedna z teorií říká, že tímto způsobem se život na naši planetu dostal) - to se dá těžko zjistit.

Pokud připustíme existenci mimozemského života podobného našemu, zůstává otázka motivace. Když je člověk zažraný do sci-fi jako Star Trek a jim podobné, je to skoro tutovka Rainbowlaugh
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět
Počkej, Jamisi, počkej... Na elipse se shodneme, ale tu hyperbolu nějak nedávám... Když vezmeš dvě tělesa, která se nikdy nepotkala, letí proti sobě a ovlivní se gravitací, jaká je jejich dráha?
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)