Anketa: Jaký styl povídek byste nejradši ode mě četli? (vybírejte 2 možnosti)
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Pony tématika předně
29.31%
17 29.31%
Fantasy
17.24%
10 17.24%
Komické
6.90%
4 6.90%
Sci-fi
12.07%
7 12.07%
Záhadné
6.90%
4 6.90%
Romantické
10.34%
6 10.34%
Dobrodružné
8.62%
5 8.62%
Hororové
8.62%
5 8.62%
Celkem 58 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winter Breeze stories/ Cesty slunce a měsíce
#59
Trochu rozšířím, co pravila Aidrien. V literatuře se odstavce typicky dělají odsazením a jak sama říkáš, Winter, jedná se o první kapitolu knížky, tudíž pokud plánuješ podporu i jiné verze než elektronické (u elektronické verze přeskočení řádku kvůli odstavci tolik nevadí vzhledem k tomu, že nespotřebuješ tuny papíru) měla bys text vsadit do klasického formátu.

V literatuře se způsob vynechání řádku užívá, ale jinak než to teď děláš ty. Většinou se strukturují odstavce, které se točí kolem jedné tématiky a jakmile se potebuješ přesunout ve scéně, přeskočí se řádek. Ukážu to na příkladu, jak by to mohlo fungovat:

Mějme kapitolu, která bude mí tři scény:
1) Lov zvěře
2) Pečení masa
3) Spánek

První část se bude týkat lovce, který stopuje zvěř, aby ji následně mohl ulovit. V jednotlivých odstavcích popíšeš celý průběh: co se mu honí hlavou, co vlasně loví, popis samotného lovu. Tohle je první scéna a jakmile ji dopíšeš, můžeš pokračovat dále v psaní odstavců na nový řádek a nebo jeden přeskočit a dát tak čtenáři najevo, že došlo k ukončení nějakého děje. Druhá scéna bude mít obdobný postup a jakmile dopíšeš i tu, opět vynecháš řádek a zase uděláš to samé.

Teď jsem se s tímto principem opět setkal a jako čtenáři mi to vůbec nevadilo ba naopak, docela jsem ocenil, že jsem věděl, že se něco událo a v momentě, kdy jsem došel k prázdnému řádku, jsem si mohl v klidu promyslet, o čem celá scéna byla, než jsem se vrhl na další.

Doufám, že jsem ti trochu pomohl osvětlit, proč je styl odsazení a vynechání řádku pro každý odstavec z funkčního hlediska nepatřičný.

[spoiler: Psáno pozdě večer, omlouvám se za případnou nesrozumitelnost a chyby.]
"You want dubbing quallity? Bah! It´s the quantity what earns money!"


Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Winter Breeze stories/ Cesty slunce a měsíce - od Tuxik - 20.02.2014, 02:05

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)