Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cosmission- platit vaši práci či ne ?
#6
(12.07.2015, 14:47)Baterka Napsal(a):
Zajímalo by mne jaký máte názor na  placení autorům za jejich tvorbu pro vás či na vaši objednávku.

S placením za tvorbu, která pro mě má význam, nemám problém. Custom třeba obrázky jsem si dělat nenechal (prostě proto, že to pro mě zatím takový význam nemá a radši vidím dopředu, co dostanu) , nicméně třeba většinu brony hudby, kterou poslouchám, jsem si koupil, byť je ke stažení v mp3 zdarma, protože proto, že chci ocenit autora.

Jsem v tomhle směru trochu opatrnější, protože ne vždy umělci dostojí svému slovu: na plyšovou Celestii od Midnight čekám už roky, na mince od Akilli taky. Obě věci jsou už roky zaplacené.

Citace:- Pro ostatní - Kolik jste ochotni dát autorovi za jeho práci, zda ho vůbec platit  - jelikož je to "jenom obrázek." 

Tohle je hodně subjektivní - pokud se mi něco líbí, byť to z uměleckého hlediska je kýč a bezcenné, tak jsem ochoten za to adekvátně zaplatit (bez ohledu na to, o jaké dílo se jedná - ať už hmotné, nebo nehmotné). Těžko házet konkrétní částky, protože to se všechno odvíjí od složitosti a formy zpracování.

Citace:- Pro autory -Zda to považujete za méněcenné si nechat zaplatit za to co vás baví dělat.

- Zdají se vám taxy za  různé formáty, ikony,zpracování   přemrštěné ?
-Má to vůbec cenu nabízet npř Bronies,(dosaď libovolný fandom )  komunitě ?
- Nakolik se vlastně cenit ? 
- Díváte se na tyto nabídky skrz prsty - či to považujete za méněcenné ?

K tomuhle jako k celku - nemyslím si, že je to méněcenné. Nicméně mám ten dojem, že mnoho autorů si neuvědomuje, jak velká změna je od komunitní (míněno neplacené) k profesionální (placené) tvorbě. Ve chvíli, kdy do hry vstupují peníze a zisk, tak se celá situace dost rapidně mění z obou stran. Navíc jsme v Čechách, kde je zisk dost často považován za něco nemravného.

Myslím, že nabízet to smysl má, ale myslet si, že ten přechod bude "to co jsem dělal teď jen tak, bude od nynějška za peníze a nic dalšího se nemění" je dost naivní. Když jde o věc se ziskem, tak tomu musí odpovídat úroveň (nejen výsledné kvality), což se imho neděje pokaždé - v tu chvíli začíná platit princip nabídky a poptávky, takže nelze čekat, že všichni, kteří řekli, že se ta tvorba líbí, si ji automaticky koupí.

Taky je třeba rozlišovat tvorbu na zakázku, kde se pouze platí hmotné náklady (třeba u činností, na kterých se vydělávat nedá) a kde už figuruje zisk za odvedenou práci pro tvůrce.

Nabídky nepovažuju za méněcenné, ale aktuálně je prostě automaticky přeskakuju, protože (1) v tuhle chvíli nemám zájem si něco na zakázku kupovat (2) působí to jako reklama, kterých je všude přehršel, takže dost často pak přeskočím celou umělcovu tvorbu (může se vám to nelíbit, ale tak to funguje).

Ze strany tvůrců můžu jen těžko soudit, protože jediná podobná zkušenost, kterou z brony fandomu mám, je organizace Velkých srazů a Czequestrie - upřímně si nedovedu představit, že by se tyhle věci daly v tomhle prostředí pořádat za účelem zisku. Už jenom proto, že ten půlrok práce na půl úvazku (vedle regulérního zaměstnání na plný úvazek) několika lidí se prostě nijak zaplatit nedá a všechny příjmy jdou na hmotné náklady a poplatky nutné pro zajištění akce (viz. ten příklad s tvorbou na zakázku s uhrazením nákladů).
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Cosmission- platit vaši práci či ne ? - od Jamis - 13.07.2015, 12:39

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: