S tou cizí planetou jsi mi teda trochu dal brouka do hlavy.. Přemýšlím, zda by dané údaje pro zjištění stačily. Resp. zda by nebylo třeba ještě znát, že konkrétně tato planeta má 24 hodinový cyklus resp. obvod na 50. rovnoběžce cca. 25750 km?
(Omlouvám se, že lezu Elevovi do zelí, jen když to nadhodil jako variantu (aniž bych mu tím chtěl něco dokázat, to chraň bůh) pro cizí planety)
Zrovna v tomto případě by zřejmě měly stačit (zvlášť, když je dané, že jde o Zemi). Horší by to bylo, kdybychom potřebovali počítat přes půlnoc (ten čas 12:00 si asi vybral záměrně, aby k tomu nedošlo?)
Hypotetická města na planetě Mars:
byť má 24 hodinový cyklus jako my (doba od východu Slunce k východu), má obvod v naší rovnoběžce menší:
d = 6792 km (rovník)
O = Pi*d = 21337 km
O na 50. rovnoběžce: O*cos(rovnoběžka) = 13715 km
Při rychlosti 900 km/h bych na téhle pidi planetě za necelých 16 hodin proletěl všechna pásma.
Pokud by se ale planeta točila oněch 1200 km/h v daném místě (u Marsu to je 571 km/h), pak by neměla 24 hodinový cyklus, ale jen 11.5 hodinový. V tomto případě by už lokální čas v NYC nebyl 14:00, protože v Paříži by byla "půlnoc", takže v New Yorku byměli o našich 6 hodin méněza předpokladu, že by používali náš systém měření času - a otázka je, v jakém pásmu by pak města ležela, vyšlo by něco málo před 6:00 hodinou, tj. poledne?).
Jasné ale, nebudu do toho už dál kecat.. sám jsem na to hned nepřišel (a vím přesně, kam jsi tím mířil, zkrátka "drž se zadání a "nevymýšlej si", co tam není).