Časově to není vůbec náročné (v pracovní dny jsem mimo domov někdy i 13 hodin a stíhá se). Spíš to uklidňuje, a je fajn vidět také něco, co jste sami "vytvořili".
A s patřičnou přípravou vás zahradničení nestojí ani korunu navíc. Zrovna o víkendu jsem našel ve schránce fakturu za vodné. Sice si myslím, že někdo něco "zvoral", protože obvykle máme za čtvrtletí tak okolo 11 kubíků, ale i tak to potěší, ne?
Těžko jsme ale za 2 týdny nadojili dalších 6 kubíků (holt u vodáren dělají profíci. Jsem se mylně domníval, že číst čísla se učí už v první třídě), takže se to projeví na příští faktuře.
Vlastně, ještě na tom vyděláte. Nemusíte ani mít zahrádku. Nebo to dělat ve velkém. Zahradničit můžete i na balkóně v paneláku (a nemuset se pak vymlouvat, že nemáte na jídlo
). Ani s vodou není problém. Většina z nás se alespoň ráno sprchuje, ne? Tak tu vodu nepouštíme do kanálu, ale chytáme do lavóru, ne? (než jsme přidali do ČOVky čerpadlo, taky jsme takhle zalévali. Ten pocit, že jste debil, brzy přejde
).
Pak nějaký ten vyřazený plastový kbelík od rajčatového protlaku ze závodní kuchyně, trocha hlíny a případě hnojovo (Krystalon, nebo nějaký ten 5 kg pytel granulí). Jak je vidět, všechno počínaje saláty přes okurku s rajčaty konče kedlubnou vyroste i ve škopku nebo v truhlíku na okrasné kytky. Žádné květináče za stovky korun a hromady hlíny (rajče možná rádo koření do půl metru, ale když mu dáte 10-15 cm, poradí si taky).
Velká většina toho na dnešní sérii fotek už není ze sazenic, které jsou drahé (pro srovnání, 2.5 Kč za 1 salát), ale už přímo ze semínek (400 semínek salátu za něco málo přes 10 Kč). Salát sice není v obchodech tak drahý, ale roste rychle, a v podobné cenové hladině stojí semínka i na ostatní potraviny.
Když pomineme ředkvičky, které údajně rostou bezvadně všem, kromě nás (a špatnou hlínou - černozem - nebo nedostatkem zalévání to nebude), tak na totálně přecpaném, i v dolních patrech, zastíněném skleníčku jsme letos už asi 2x až 6x sklízeli (v závislosti na druhu, takový kerblík či řeřicha rostou rychle).
Kdybychom se neopozdili s okurkami (přímo sázet do země, když hrozí slimáci, je blbost, prostě musíte předpěstovat, ale ne až v dubnu, byť by šlo o 5x5 cm květináček jen o kousek výš v tom samém skleníku), už jsme mohli také sklízet (ale již kvetou, takže budou co nevidět).
Rajčata (ve skleníku koupené rostlinky, venkovní ze semínek, rychlené ve skleníku na horních poličkách) už musí jen zčervenat (zatím odhadem tak něco málo přes 1 kg, další teprve v květech). Můj otec třeba pěstuje rajčata ve velkém (desítky keříků, z toho část ve 2 sklenících cca. 10-15m2), ostatně jde o relativně základní potravinu (jako příloha, na chleba/rohlík, do polévky, rajská omáčka, kečup, atd.).
Stejně jako brambory, které se hodí prakticky na všechno (jako příloha vařené, syrové, bramborová kaše, knedlíky, noky/chlupaté knedlíky, do polévek, hranolky,...)
Příští týden už okusíme i vlastní květák (fotil jsem ho v sobotu, a o den později se zdá být podstatně větší, tak schválně, kolik udělá), u kterého teda nikdo nečekal, že vůbec v takových podmínkách vyroste, natož takhle (zatím 4 z 5 sazenic úspěšně, jen jeden je zatím hluchý). Snad za měsíc možná bude i první vlastní pórek (to byly takové nitě, kdy jsme mysleli, že se jen ve skleníku táhnou za světlem).
Konečně už kvetly a začínají chcípat brambory, takže první sklizeň se blíží, a obratem zasadíme další. Jsem zvědavý na výnos (zatím tam máme v zemi 15 bramborů za 6 Kč z výprodeje (to není za kus, to je za všechny), z nichž vyrostlo asi jen 13 + jeden zapomenutý brambor z minulého roku). Rostou na ploše asi 1x1 metr za sklem. Potencionální max. výnos (na základě poslední sklizně) je cca. 1.5 kg/sazenici.
Jak také vidíte, paprikám se velmi daří (ty zrovna taky nejsou levné). Zatím máme jen první keřík (ze dvou sazeniček), další už rostou (včetně jedné, která zmrzla, nechala se ve skleníku na dně, a po čase vyrašil boční výhon).
Pokud jde o květy, zatím jen leknín a klematis pokračují. Růže opadávají (sice dělají další poupata, ale zatím vypadají celkově hnusně). Broskvoň a meruňka pokračují v růstu (na to, že se sázely prakticky v mrazu a první měsíc vypadaly, že zdechnou, jsou na tom slušně). Ty čekám, že letos stejně nepokvetou.
Letos poprvé vykvetla kytka, které říkáme familiárně "zombík". To proto, že už několik let vypadá mrtvě. Částečně spálená, částečně shnilá, sežraná, ale stále zelená (a to i v zimě). Nové listy nerostou, staré nepadají. Při přesazování jsme minulý rok zjistili, že nemá ani žádné kořeny. Občas udělá poupata, která pak upadnou. To jen tak bokem... dejte životu šanci
Před pár lety jsme koupili "koště", které se celý rok tvářilo, že je uschlé. Když jsme ho chtěli vyhodit, na podzim hodilo zelené listy. No a letos roste jak blázen (zelená se už od jara).
Co ale finanční stránka?
Nacpat 30 tisíc do skleníků se sice nezdá být tak výhodné, ale je to lepší než ty peníze třeba někde bezúčelně (znám i účelné způsoby) propít, protože to nejen vydrží nesrovnatelně déle, ale hlavně to člověka baví (a nutí dělat něco nového), a ještě to generuje zisk (používám k ospravedlnění nákupu přepočet Kč/hodinu u všeho, takže např. auto musí jezdit i kdyby shnilo, dokud se nedostane na řádově pod 10 Kč (moje autíčko je zrovna teď po 8 letech provozu na asi 7 korunách, včetně benzínu, takže vychází levněji než balíček zvýkaček, které v mém případě vydrží tak 15 minut; můj domací PC je teď na 15-20 haléřích/hod - nikoliv ovšem provozu, ale od doby nákupu; s domem je to horší, ten zatím vychází na 38 Kč, bez úroků ovšem).
Prostě se ukazuje, že lze "snadno" být nezávislý na systému (alespoň částečně; pravda, kdyby se takhle choval každý, šla by ekonomika brzy do kytek).
Ostatně, když jsem byl malý, taky se nikdy zelenina nekupovala, a to jsme bydleli ve městě. Mléko sice na zahrádce nevypěstujete a pečení vlastního chleba není tak moc výnosné (byť udělat si vlastní kvásek je celkem snadné, teda zatím na papíře
), ale pokud se dá během půl roku vypěstovat zeleninu a jahody amatérům řádově v hodnotě 1-2 tisíce Kč (počítám už i brambory), a to na ploše 3m2 skleník a 3m3 truhlíky, co se povede na dalších 25+10 metrech čtverečních ve sklenících + rozšířená plocha mimo ně?
Zatím teda neplánuji být nezávislý i po živočišné výrobě (jelikož ta se u nás hlavně co se týče masa moc nejí), nebo si dokonce vyrábět vlastní benzín
Možná si koupím pár slepiček, ale to až na základě, zda budeme mít tolik přebytků, abychom je vůbec uživili (a co s nimi pak? U nás se slepice kdysi dožívaly kolikrát větší dobu v neplodnosti, než dobu, kdy snášely vejce, protože to nikdo nedokázal zabít).