09.01.2017, 11:45
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 09.01.2017, 14:17 uživatelem Martin. Edited 10 times in total.)
Fuj, to ale přišla zima!
Snad takový mráz bude jen krátce.
Dneska jsem se trochu rozjel, takže začneme výpočtem rentability pěstování v domku pod umělým světlem/teplem (bez záruky, je to jen přibližné), a dále mi ujela huba a spustil jsem na téma o zahradničení/ekologii vs. kapitalismus. Pokud plánujete koupit skleník, popřemýšlejte, zda si raději nepostavit vlastní hybrid. Opět to není sdělování nějaké "pravdy", ale spíš něco, nad čím byste měli přemýšlet.
Musím ale trochu opravit své dřívější tvrzení ohledně budky pro kočky (aka zateplený dřevěný "skleník"). V těchto mrazech (kolik bylo v noci nevím, ale "ráno" přes -22) bylo v budově 4 hodiny po posledním topení (asi 45 minut) také zima (-9), což znamená, že pro byť mizerné pěstování byste museli ke stávajícím 2 hodinám denně (1kW + ventilátor) přidat ještě min. 1 nebo 2 hodiny, abyste byli alespoň v plusu (nebo vylepšit izolaci budovy, např. dvojitá skla, izolace víc než 8 cm, zádveří (dvojité dveře, aby se tolik nevětralo), atd.).
Protože kočičkám by mohla být zima, rozhodli jsme se jim ve 14:00 ještě přitopit. Výsledek? Při venkovní teplotě -10 a počáteční vnitřní -8 jsme dosáhli za 1 hodinu a 45 minut (nevíme ale, kolik z toho topení skutečně topilo, ale počítejme pesimisticky, že 100% času) teploty +18 v obou místnostech (4m2 + 1,4m2).
Vytápění dřevěného domečku a rentabilita
Kdybyste použili např. jen termostat a dali ho na +10 až +15, a bez časovače to měli připojené celý den, nejspíš byste tam měli pěstební podmínky také celý den (ušetříte, když dáte termostat na minimum, ale pak sice nebude mrznout, ale také nic neporoste), ale mám vyzkoušené, že když je venku řekněme víc pod nulou, tak na +10 a víc se to dostane cca. po 30-45 minutách přerušovaného topení, a pak to vychladne zpátky na +2 až +4 během asi dvou až čtyř hodin. Což by znamenalo, že by topení muselo běžet +/- 10 hodin denně, což nevím, jak je rentabilní (21 Kč/den, 630 Kč za měsíc, přibližně 1500 Kč za celou zimu - počítám, že některé dny bude tepleji). Kromě tepla musíme ještě svítit, ale to je prakticky stejné, protože většina světla se stejně dřív nebo později změní na teplo (jelikož oboje je jen záření, takže 10x100W GrowLED + 200W panel IR by mohlo ve výsledku taky slušně zatopit), takže když tam budete mít 1 kW osvětlení, sice to nebude hned tolik topit, ale moc velká zima tam určitě nebude Pochybuji ale o výnosnosti takového "skleníku" o ploše 5m2 (objem 10 kubíků).
Orietační výpočet jednotlivých plodin za ceny v obchodních domech teď v zimě bez akcí:
kiwi: 7 Kč/ks => 215 ks (ani náhodou)
mandarinky: 30 Kč/kg => 50 kg (ha ha ha)
citron: 36 Kč/kg => 42 kg (i kdyby, co s tím?)
hroznové víno: 90 Kč/kg => 17 kg (no, možná když se hodně pomodlíte)
rajčata: 60 Kč/kg => 25 kg (to by možná šlo, když zajistíte opilování)
Nejvýhodnější vycházejí snad ta rajčata, protože 25 kg rajčat za zimu určitě sníte (na rozdíl od 40 kg citrónů), a na plochu 5 m2 se vejde tak 25 rostlin o výšce 2 m, takže vaše snaha by měla směřovat k tomu, aby z jedné rostliny bylo 1 kg plodů (což je asi 10x méně než za léto).
Bude to levnější než v obchoďáku? Ne. Bude to chutnější? Nejspíš také ne (pokud nebudou slunečné dny, kdy např. otevřete okenice/střešní kryt). Bude to zdravější? Těžko říct (pozor na obsah dusíku). Ale určitě budete vědět, že tam nejsou nějaká divná hnojiva a že to nikdo při cestě k vám neprohnal chlórem, atp.
Kromě toho, i kdyby tato stavba nebyla moc účinná v lednu, nikdo neříká, že v březnu-dubnu v ní za poloviční peníze za eletřinu už nebudete schopni udělat "tropy".
Dřevěný skleník vlastní výroby
Viděl jsem už skleník se zděnou severní stěnou. Viděl jsem i obří fóliovník se severní stěnou pokrytou kameny absorbující teplo. Ale proč není běžný skleník ze dřeva? Určitě to nebude kvůli vlhkosti, když máme v dřevostavbách i koupelny nebo dřevěné sauny. A proč "nemá smysl dělat dvojité opláštění" když je tolik v módě dvoj- a trojsklo u domovních oken? Řešení je také skleník zapuštěný do země (zemina = izolant).
P.S.: Existuje samozřejmě možnost si koupit skleník, který místo hliníku použije dřevo, ale kdo by dal za 2x4m skleník 62 tisíc ? Navíc nezateplený.
Ze svých zkušeností, pokud byste chtěli mít celoroční skleník, bych se úplně vykašlal kupovat jakýkoliv skleník dostupný na trhu. A zvlášť, pokud bude na Slunce spolehnutí jako teď (tím, že jednou či dvakrát za měsíc na hodinu vyleze, to fakt nezachrání). Pokud se budeme držet při zemi, koupil bych trámy 20x20 až 30x30 cm, a těmi bych v jedné či dvou řadách na sobě vymezil základy skleníku. Spojit je můžete hřebovými destičkami, a případně je zapustit částečně do země (pokud máte jíl, odkopal bych co půjde, a zeminu pak použijte z vnější strany na ukotvení stavby do země (jíl ztvrdne a až proroste trávou, udrží cokoliv). Trámy samozřejmě ošetřete ideálně asfaltovou směsí proti vlhkosti. Základy ani podlahu dělat nebudeme. Možná bude nutné navézt hlínu, pokud ta na vašem pozemku není kvalitní (tuna 380 Kč bez DPH + doprava).
Skleník bude mít půdorys 5x2 metry (delší strana je jižní+severní), což je 10 metrů čtverečních (20 kubíků). Můžete si samozřejmě postavit větší, ale cenovou kalkulaci provedu na tyto rozměry (vnitřní výška 2 metry - stačí bohatě na většinu plodin, a třeba kiwi se může plazit po stěnách). Tři stěny (tj. sever, východ a západ) bych udělal plné. Kostra bude z 10-15 cm trámků nebo tlustčích (v nejlepším případě budou stačit 4 do rohů + na dveře + vodorovné na horní hrany + zkosené do rohů). Mezi trámky bude skelná vata nebo jiný izolant. Z vnější strany můžete použít nejlevnější palubky, a z vnitřní strany klidně OSB desky. Strop a jižní strana bude ale jen z komůrkového karbonátu. Šel bych do 4 mm silného, ale dal bych dvě desky vedle sebe. Jako distanc i zpevnění bych je proložil 2-3 cm silnými latěmi (hranolky). Tím vytvoříme izolační dvojsklo o síle 28 až 38 mm. U stavby 5x2m budeme potřebovat plochu 2x10m2. Teď jsem kupoval 22m2 za asi 3500 Kč s DPH. Na východní nebo západní stranu podle toho, kam déle svítí Slunce hlavně v zimě, bych umístil dveře vyrobené z latí jako rám a zakryté tímto polykarbonátem (tj. průhledné). Těsnění gumové k nim koupíte bílé ve tvaru D přibližně za stovku. Nezapomeňte, že budeme potřebovat 2 desky přes sebe, takže pokud dveře dáte 2m2, budeme potřebovat 44m2 karbonátu. K tomu silikon na dokonalé ustěsnění, aby nám neunikal teplý vzduch. U boční strany a dveří doporučuji latě i vodorovně, abychom vytvořili tepelné zóny (jinak se nám všechen teplý vzduch bude hromadit u horní strany "okna"). Toto je letní verze skleníku. Z východu a západu moc energie nečekám, a izolace zajistí, že to teplo, co se zachytí zeshora a z jihu od 9:00 do 19:00 (večer tedy i přes dveře) se uschová i přes noc.
Zimní verze skleníku zahrnuje úpravu, že na střechu se přidají kolejnice např. z hliníkových L profilů (2x2 metry pro střechu a 1x5 metrů pro boční stranu) síly 3 mm, což je tak 20-30 Kč za metr + DPH (jak u koho) + kolečka. Z latí o síle třeba 4+ cm vyrobíte obdélníkové kostry, které vycpete třeba vatou nebo polystyrenem, a zakryjete např. OSB deskami (u boční stěny zvenku pro lepší vzhled palubkami). Vrch střechy bude ještě vyžadovat např. umělou šindel (asfaltové desky). Pro lepší svod vody by střecha měla být mírně svažitá (doporučuji na sever). Na desku střechy přidělejte okap z plastu (můžete použít libovolný U profil), a připojte ho pružnou (dostatečně dlouhou) hadicí do nějakého sudu (nejméně 200 litrů, ale to nebude stačit např. na přívalový déšť, to vám zaručuji). Sud pořídíte od 300 Kč. "Okap" je třeba mít jak na desce se sklem, tak na posuvné desce. V létě necháte jak boční stěnu, tak strop odhalený, takže si můžete vedle skelníku udělat např. nějaké posezení (z toho část bude pod odsunutou střechou skleníku, tj. chráněná před Sluncem i deštěm). Ta bude samozřejmě potřebovat nějaké dřevěné podpory (dva sloupky zapuštěné do země + latě jako podporu kolejnic) + 45st. vzpěry proti klížení stavby.
V zimě se strop zasune nad "sklo", kde vyřešíte dobré utěsnění (např. tím, že zespodu stropu budete mít až 1 cm tlustou gumu, a na koncové poloze kolejnice profil seříznete, strop (kolečko) jakoby "zapadne" do těchto zářezů a přimáčkne se k těsnění vlastní vahou. Boční stranu podobně zakryjete posuvnými "dveřmi" (mega okenice - zde netřeba výmyšlet nějaké západky, jednoduše při pohybu mírně odklopíte spodní hranu od skla, pak zbytek zajistí gravitace, případně stačí jen nějaká otočná aretační páčka), a odděláte jen pokud bude svítit Slunce (které bývá nízko nad obzorem, takže je zbytečné jakkoliv odkrývat strop, kde by nám unikalo teplo). Pokud nebude Slunce dostatečně svítit, necháte skleník utěsněný a bude vytápěn jen elektrickými zdroji (+případně zásobníkem v zemi, viz. dále).
V závislosti na ceně dřeva, vaty a dalších věcí (lak) by dřevěná konstrukce měla vyjít cca. na 15 tisíc (počítejte raději o něco víc). Deset táců stál skleník od výrobce 7m2 v akci, a v zimě je houby platný (navíc není vysoký 2m ani ve svém středu), a myslím že i kdyby stál 2x tolik, tak při použití jen jednoduchého komůrkového plastu se lepších výsledků nedosáhne. Celková cena i s přivezením 5 kubíků hlíny (5x2x0,5m, 7.5 tuny) je cca. 25-30.000 Kč + spojovací materiál (panty, klika, nátěr, atd.). Cenu jsem raději počítal víc než méně (protože bych před pár lety teoreticky postavil 2-3 zahradní domky pro kočky vedle sebe za skoro stejnou cenu s větší spotřebou materiálu - objem 0m3, ale včetně betonových základů a podlahy).
Pokud dosáhneme na prostup tepla pod 0,8W/(m2*K), tak při mrazech -15 a vnitřní teplotě +15 se denní ztráta celé obálky (38m2) bude pohybovat 20-22 kWh (srovnejte si to s mým koupeným skleníčkem, který by měl 64kWh u obálky 22m2 a objem sotva 10 kubíků!). Z toho až 12kWh se pokryje světelnými zdroji (12 hodin x 1 kW), které tam budou muset být tak jako tak - veškerá energie se sice absorbuje v listech, ale nemůže se ztratit (ani se do nekonečna odrážet), takže se nakonec uvolní ve formě tepla po chemické reakci). Zbytek buď zajistí Slunce, malinko si přitopíte, nebo se spokojíte krátkodobě s nižší vnitřní teplotou. A s ohledem na poslední roky se nedá čekat, že by takových mrazivých dnů (=24 hodin) bylo víc než 20-30 za celou zimu (dneska sice bylo v noci (ráno) -22, ale teď ve 21:00 už "jen" -9.3 a vydrželo to až do půlnoci, což znamená, že jsme ušetřili asi 4 kWh/den - druhý den už jen -3 a ještě svítilo Slunce). Pro srovnání, plastová okna dvojsklo mají 1.1W, a dřevostavba o síle zdi 25 cm (10 cm z toho je polystyren, část OSB desky nebo podobné, a mezi nimi vata) má cca. 0.4W. U naší stavby počítáme celkovou sílu zdi min. 15-17 cm. Nebo si tam dejte 2 kWh LEDky, což vygeneruje denně až 24 kWh, tudíž přes den se může teplota ve skleníku vyšplhat i v mrazech přes 20st. i bez Slunce, v noci kdy nesvítíte klesne třeba na +10. Jak vyřešíte dny, kdy venku bude např. na nule (ale bez Slunce), tudíž ztráty skleníku budou jen 11kWh za celý den, si už musíte vymyslet sami (nadbytečné větrání je plýtvání. Ohřev vody? Kde ji ale tolik uskladnit. Snížení výkonu světel? Tím sice ušetříme, a neupečeme rostliny, ale zároveň jim zase sebereme trochu světla pro růst a květení - toto poslední řešení jistí termostat, který sepne nějakou část světel jen v době, kdy nebude ve skleníku moc teplo - vše dohromady spínané ještě časovačem).
Nebo je řešení nasílit stěny. Pro nás by to prakticky znamenalo hlavně jen silnější trámy, a víc vaty (která není zase až tak drahá). Např. trám 25 cm už unese i slona, je sice dražší, ale v celkové ceně stavby hraje jen pár %, vata navíc vás nezruinuje, a spolu se sílou desky a palubky jsme už na parametrech lepší dřevostavby typu B. Skla bych nechal být, a případně bych jen mírně zesílil posuvné desky např. na 8 cm latě (+síla OSB desek/palubek). Kdybychom se tímto přiblížili k 0,4W, tak i při -15 máme ztráty zase jen nějakých 11 kWh denně! (jak uvidíte níže, tímto se zbavíme nutnosti instalovat 2x tolik "topení", což představuje v nejhorším případě 2000 Kč úsporu za 1 zimu! A to už za menší navýšení investice na začátku stojí). Trám takto tlustý používám jen pro usnadnění výstavby, protože nám určí sílu stěny (na přibití palubek), ale když vedle sebe dáte dva trámky 10 cm a jeden 5 cm, dostanete stejnou sílu zdi, a přitom s 2.5x menší spotřebou dřeva na nosnou konstrukci - platí se za kubík Jen myslet - a váhy střechy i se sněhem bych se nebál, já sám jsem použil jen 8 cm trámky, tj. síla zdi 10 cm).
Vnitřní vybavení je už na vás, ale nejspíš (volitelně) půjde o přímotop 1kW (400 Kč), nebo o IR panel (1500 Kč a víc) + potřebný počet GrowLED červenomodrých (nešel bych pod 1 kW výkon, ale čím více tím lépe, zvláště pro kvetoucí rostliny je 1 kW doporučené na 1m2. Zda tedy dáte do skleníku 10 kW nebo necháte kvetoucí rostliny jen v jedné části a zbytek osvětlíte jen na těch 5000 lm (jedna 100W na 1m2) místo 50000 lm už záleží na Vaší peněžence (při 12 hodinách denně NT tarifu Vás každý 1kW vyjde měsíčně na 756 Kč!). Přímotop by mohl vyřešit i situaci s výkyvem teplot (výkon LED by vykryl 50% maximálních tepelných ztrát a při vyšších mrazech by se spínalo topení). Svépomocí dokážete takovou stavbu ve dvou lidech zvládnout komplet za 3 víkendy + závoz hlíny a instalace elektro. Fotovoltaický panel si myslím, že zbytečně jen stavbu prodraží a nepřinese nic navíc, leda byste si zbudovali např. zemní výměník pro uchování tepla v zimě, kdy Slunce může např. ohřívat černou plastovou trubku, kterou budete ventilátorem poháněným právě Sluncem vhánět teplý vzduch pod skleník do země (nepotřebuje regulaci: Slunce svítí = teplá trubka + panel generuje proud, ventilátor běží; Slunce nesvítí = není proud, ventilátor nejede, nepumpuje tedy dovnitř studený vzduch). V noci pak teplo bude samovolně stoupat ze zásobníku vzhůru, jak se bude skleník postupně ochlazovat. Ale kopat něco takového v jílu bych ručně teda fakt nechtěl.
Získáte 10m2 skleníku, který můžete využívat celoročně i v největších mrazech (v závislosti na tom, kolik chcete ročně protopit a prosvítit - pokud vám nevadí měsíčně protopit třeba 2000 Kč, protože jste přestali kouřit, takže máte nějaké drobné navíc, udělejte si tam tropy s 3 kWh LEDkami). Stavba je navíc víceúčelová (slouží i jako krytá pergola i jako lapač dešťové vody), takže zabijete 3 mouchy jednou ranou. Cenově nepřijde o moc více než podobně velký skleník z Internetu. Ale poskytne nesrovnatelně lepší tepelné vlastnosti jak v létě (můžete ho zastínit), tak hlavně v zimě. Složit si budete muset ten i ten (pokud Vám samozřejmě nevadí proklít výrobce až do třetího kolena, klidně si kupte hliníkáč Ten jsme stavěli 2 dny bez základny). Práce se dřevem navíc neklade takové nároky na přesnost, nemusíte studovat nějaký manuál, dobře se s ním pracuje (palubky a sklo k němu přišroubujete vruty a nemusíte nic vrtat do kovu, shánět matice, nebo svářet) a hlavně: hliníkové profily dnešních skleníků vedou teplo!!! Dřevo ne tolik. A to nemluvím o tom, že této stavbě je váha sněhu nebo (pokud ji stihnete rychle "zavřít" v létě, či zda na horní vrstvu dáte např. plexisklo, které je nesrovnatelně pevnější, a "jen" 2x až 3x dražší) krupobití slepičích vajec naprosto ukradená. A nějaké větry nad 75km/h (což je papírová odolnost běžných skleníků)? Pche... Životnost? Možná ještě vaše vnoučata v něm budou pěstovat (životnost dřevostavby je 70 let). Mimochodem, i ten koupený odolal zatím bezpečně i vichřici (částečně už orkán). Svažnost střechy bych nedělal moc, protože když v zimě napadne sníh, zůstane tam a máte další izolaci zadarmo! A stavba má ještě další benefit. Vzhledem ke střeše, jejíž plocha v létě je 2x10m2, můžete nachytat dešťovou vodu na zalévání či jiné věci (mytí auta). Řekněme, že u Vás naprší ročně 350 mm. Pokud to nespadne všechno v zimě, kdy mrzne (pozor na sudy), a budete to mít kam uskladnit, ušetříte 7 kubíků vody! U nás by to dělalo cca. 400 Kč.
A pokud chcete udělat něco víc pro své zdraví, obětujte 1m2 prostoru a dejte si dovnitř infra saunu. Poděkují vám i vaše rostliny. Když už jsme to stavěli, ať se to také řádně využije, no ne? Pokud pro vás nejsou překážkou peníze, ani vás nezajímá, co si o této stavbě budou myslet sousedé, přitom byste rádi něco takového měli, ale bojíte se, že to nezvládnete postavit, tak jak by řekla sežrantka Kalhounová: BL-BOST! Když něco podobného zvládnul postavit takový trouba jako jsem já, dokáže to každý!
(pokud se podíváte na můj první příspěvek v tomto vlákně a fotku našeho domu, tak ta obří dřevěná "kůlna" na traktory vpravo je také naše vlastnoruční práce, a odolává takto silám přírody už hezkých pár let. Při stavbě této hrůzy nebylo ublíženo žádnému lešení. "No, jak by taky jo, já tam ani nebylo!" Základy ditto - nemá to ani vlastní patky, prostě to sedí na podbetonované dlažbě na položených trámech 25x25 cm - jeden je nasazený na 3 ocelových tyčkách; už můj děda při popisu, jak přistavoval patrový zděný dům, prohlásil, že blbosti typu "80 cm nezámrzná hloubka" tak trochu ignoruje - když ještě žil a mohl chodit, tak základy naší garáže jsou částečně jeho dílo (betonárka ostrouhala); ten jeho dům tam stojí 300 let, z toho 60 let po přístavbě, a myslím, že tu bude ještě dlouho po nás; za to jsem viděl příklady/fotky nových domů, kde se papírově dodrželo všechno, a přesto deska praskla - bohužel už s hrubou stavbou na ní; fascinuje mne zručnost našich předků, kteří postavili nosnou zeď tlustou 40 cm nad sklep obložený opukou a vycpanou jílem; bez počítačů, architektů s titulem, a bandou stavebních úředníků za zády). Ale pozor! Pokud si nejste jistí, dodržujte normy, a nesvádějte pak nezdary na někoho dalšího.
Skleník ve sklepě?
Pokud máte třeba starší dům a v něm nějakou místnost, kterou nevyužíváte, ale je alespoň izolovaná, když už ne vytápěná (dřív měla většina rodinných domů ve sklepě min. 2-3 "místnosti" na různé věci, jako dílnu, prádelnu, sklad uhlí, kotelnu), a máte tam alespoň 15 stupňů, možná by stálo za zkoušku tam rozjet pěstírnu (např. zkusit jedno rajče se 100W Grow LED, a pokud poroste a bude dostatečně plodit, můžete to rozjet ve velkém - jeden problém, tedy teplo, už tím pádem nemusíte řešit, jde jen o to kolik světla potřebujete - že to funguje už vyzkoušeli jiní, od našich severních sousedů počínaje po pěstitele mariánky konče). Btw: 100W LED po dobu 12 hodin znamená, že vás to rajče bude stát měsíčně 76 Kč. Odhadněte si sami, zda to bude alespoň ne tak moc ztrátové.. (když vám dá alespoň 1 kilo v zimě, tak když nestihnete akci v obchoďáku, stačí si odpustit jednu čokoládu/krabičku cigaret/pár lahváčů/pastelku a máte vyrovnanou bilanci - 0 Kč).
V létě byste mohli svítit přes fotovolatické panely, aby alespoň k něčemu to Slunce bylo (popř. si koupit tzv. světlovody, ale to už musíte bourat). 4x250Wp panel je investice tak v podobě +/- 1 minimální mzdy + nějaký ten regulátor, a baterie (která tam prakticky bude jen proto, aby neměl regulátor kecy, takže nemusí mít ani moc velkou kapacitu - zapojí i moje matka), a svítit to bude jen ve dne, takže potud vše v pořádku. Vyplatí se to? Životnost panelů je sice do jisté míry nekonečná, ale budeme počítat 30 let, takže když za rok vyrobí v průměru za den kWh (většina ročního výkonu bude hlavně v létě), znamená to úsporu max. 65 tisíc Kč (jsem optimista) mínus náklady (do té doby zhebne baterka několikrát). Takže ano, zaplatilo by se to asi 2x až 3x, ale v zimě byste museli dodat část proudu ze sítě (např. v podobě dobíječky autobaterie), což sníží výhodnost (na druhou stranu je to lepší než svítit ze sítě i v létě). Určitě je to lepší systém, než si např. koupit 30W panýlek na pohon čerpadla ke splachování WC Ten se i přes nižší cenu (do 2 tisíc za komplet s baterkou) nejspíš do smrti nevrátí, ani když se tím ještě v noci svítí malou LEDkou (ale jako hračka je to užitečné). A účinnost přeměny u nových modelů se každým rokem zvyšuje (s věkem samotného panelu samozřejmě klesá), tedy i návratnost (resp. možnost instalace více LEDek - jejich životnost by při 8 hodinách denně, což je myslím tak špičkový výkon těch panelů v létě, byla asi 12-13 let, takže za dobu životnosti panelů budete muset měnit 2x, což se bude nejspíš krýt s technickým pokrokem a v té době budou už nějaké lepší zdroje světla). Nic Vám samozřejmě nebrání si něco takového dát i ke skleníku, ale tady je problém v tom, že v létě je Slunce zadarmo i tak (a spíš je ho moc), a v zimě to nevyrobí dost energie, a to je zrovna období, kdy jí skleník bude potřebovat víc než místnost ve sklepě.
Jedna zajímavost: v oné knížce pro kutily bylo u diaprojektorů udávané, že mají příkon (halogenky) 100-250W, a přitom svítivost jen 200-400 lm. To je docela pokrok za nějakých 30 let, když 10W LEDka má 800-900 lm. Můžeme nadávat na dnešní dobu jak chceme, ale prakticky nám začíná "zlatý věk" na vymýšlení konin Místo snění o tom, jak zdrhnete od problémů naší planety a začnete zneužívat sociální systém Equestrie spíše přemýšlejte, jak "zachránit" tento svět
Je člověk mazánkem kapitalismu? A co ekologie?
Jen škoda, že termonukleární fúze bude tak možná nejdřív za 30-40 let, pak už by totiž tyto ekovýmysly využívaly alespoň čistou energii. Platí ale, že když si jídlo vypěstujete doma, nebude se muset vozit přes "půl" planety (nebo kvůli němu kácet prales). U nás není kde, když na polích stojí solární elektrárny a nebo se to, co se vypěstuje, lije do aut, přitom je to blbost na entou (kolik asi spotřebujeme zdrojů a vytvoříme emisí při výrobě nových aut, jako náhradu za ty starší, které nezkousnou benzín E10, a budou se navíc muset zlikvidovat? Nehledě na to, kolik nafty spotřebují zemědělské stroje na vypěstování tohoto paliva; a všichni na tom "vyděláme" tím, že zdražíme potraviny). To by bylo lepší nechat auta tak jak jsou, a vyrábět benzín ze vzduchu (ostatně jsou to jen uhlovodíky - H2O + CO2 + energie). Příroda to tak dělá už miliony let (recyklace oxidu uhličitého např. přes růst stromů).
Přemýšlel jsem o tom, že si po 8 letech používání benzínového miniauta koupím hybridní miniauto. Nakonec to dojezdím s tím starým. Vyjde mě to levněji a životnímu prostředí udělám lepší službu.
Jak můžete jako pidi zemědělec ovlivnit globální ekonomiku? Pokud nebudete vytvářet poptávku, bude nabídka čím dál tím víc méně výnosná (možná až ztrátová). Pokud se 10% lidí vykašle na kolotoč "kupte si každý měsíc/rok nový mobil" nebo "naše zaručně chutná a čerstvá, zázrakem uzrálá všechna na stejné větvičce najednou, rajčata dovezená tankerem z Afriky/Španělska" nebo bude recyklovat každou blbost (proč vyhodit starý přístroj úplně, když je v něm spousta použitelných věcí, minimálně dráty, které bych si pak musel zajít koupit do elektra), nebudou podporovat plýtvání typu "vyhodím umělý(!) vánoční stromek 2 dny po vánocích do popelnice", "vyhodím půlku ledničky do popelnice jen proto, že hubnu, a jsem v televizi (bez ohledu na to, jak moc 'jídlo' to vlastně je)" nebo "zničím hromadu aut jen proto, abych pobavil 300 miliónů diváků", sami si jistě dokážete odhadnout, jak moc velké ztráty v tom ohromném kolotoči to bude znamenat pro všechny v daném řetězci.
A kapitalismus nebude cpát peníze někam, kde nebude mít zisk (může samozřejmě ušetřit tím, že vyrobí čím dál tím větší zmetky, ale pokud nejsou lidi úplní idioti, tak si tím jen vykope hrob; nebo může vyřešit výrobu jinak, třeba menším objemem a kvalitnější výrobou - nejspíš zdraží, ale co? Když mi vydrží mobil 2x tolik, tak co na tom, že bude stát 2x tolik? Je to jen o psychologii - klidně místo 400 Kč dám za mobil 800 Kč, když vydrží 10 let (brblat budu i kdyby stál stovku); pokud jste samozřejmě ochotni utratit 10 tisíc za něco, co je za rok zastaralé nebo rozbité, neberu vám to, ale uvědomujete si, že o to déle nebo tvrději musíte pracovat a tím pádem máte méně času na vaši rodinu či koníčky?). Menším mínusem je, že utlumením výroby přijde část lidí o práci, ale jsou sektory, kde tito lidé přijdou o práci dříve nebo později i tak (hornictví, až nebude třeba uhlí; zemědělství, až bude 99% všeho automatizováno - např. traktory řízené GPS; řidiči MHD vs. autonomní auta).
Earl Sinclair: "Máš puštenou televizi? ..... tak ji si zapni, máme děsně malou sledovanost!"
Nemusíte být ekoteroristy nebo se nějak omezovat, abyste měli nějakou "moc". Bohatě stačí např. to, že jeden igelitový sáček použijete 10x místo 1x (což znamená, že jeho výrobci způsobíte ztrátu 90%, nebo jinak, ušetříte výrobu 9 pytlíků). My třeba nemáme ani popelnici (hlavně, že jsem si na ní vyhradil místo). Všechno se spotřebuje, spálí (dřevo, usušené stonky kukuřice - popel se použije jako hnojivo) nebo zkompostuje a těch pár kg zbytků (plastové obaly, odřezky hliníku) měsíčně se hodí do kontejnerů na recyklaci. Náš nábytek, elektronika i oblečení jsou low-cost, ale nemáme pocit, že by nám něco chybělo (a když chybí, tak se prostě koupí nebo udělá; a do hovorů na téma "nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci" se se mnou nemá cenu pouštět, protože nám z nějakého důvodu věci od "ťamanů" či z leváku vydrží 3x déle než jiným značkové zboží - životnost tenisek za 350 Kč se u nás měří v přestupných rocích, některé košile v šatníku jsem měl ještě, když jsem maturoval, papírový kapesník je u nás sprosté slovo, a v (mém) důchodě snad teprve konečně dojde řada na mačtinu svatební výbavu povlečení, ručníků, příborů a talířů! Jak to děláme, že to vydrží? Prostě žijeme. Spíš bych se měl zeptat, co s tím proboha děláte vy?).
"Jak velké by musely věci být, aby vydržely 10 týdnů?" Týdnů??? Alespoň 10 let! "Ale já mluvil o spotřebním zboží.." No a o čem jiném?
I jako pracovník v IT/CNC oboru jsem se úspěšně vyhnul mít internet doma či v mobilu (než jsem se přestěhoval, to jsem měl dial-up a seděl u něj doma pár hodin denně - najednou mi nechybí, protože už ani celý Net pro mne nemá dost nových podnětů nebo informací; všechny typy porna na něm nestačí ani na pár měsíců a to je prý údajně 90% jeho obsahu!). Nejsem proti tomu, když si někdo koupí drahý smartphone, když ho potřebuje (i kdyby jen na focení). Ale aby si ho někdo koupil, a pak z něj jen volal, to je stupidita. Nejen, že vlastně platí za nic, navíc se omezuje (životnost mobilu bez OS byť např. s MP3, video přehrávačem, foťákem, atd. je na jedno nabití 2-3 týdny, za to "chytrou" placku musíte nabíjet obden, což má vliv nejen na baterii, která se musí vyrobit, ale hlavně na spotřebu - kdyby všichni vyměnili smartfouny za obyčejné telefony a k tomu měli mininotebooky na 5 let, které by vypínali, klesla by spotřeba elektřiny jen v tomto malém sektoru skoro 10x; o odolnosti displayů ani nemluvě - starým mobilem se daly pomalu zatloukat hřebíky ). Nebo to je nějaký trend "mají to všichni, tak já taky"? Tak až půjdou všichni skočit z mostu, tak je ode mne pozdravujte
"A vás neštve, že se musíte takhle omezovat?" "Omezovat? Mě to baví! A jako bonus na tom ještě ušetřím, a ty peníze tedy můžu utratit jinde!"
Příklad plýtvání v souvislosti s TV: TopGear např. může bez potíží zlikvidovat ještě relativně nová auta (a hromada lidí jim za to zatleská), aby nám sdělili nějakou "bombu", protože ta auta před tím někdo vyhodil a koupil si nový model (protože mi upadlo zrcátko, tak to přeci už nebudu opravovat, když je na trhu nový model - je to velká nadsázka, ale všichni vědomě nebo nevědomě děláme třeba v menším měřítku něco podobného). Nevím, na kolik si pak štáb vezme smetáčky, a začne vyhrabávat střepy a plasty z pod hromady sutin nebo z jezera, aby se pak daly zrecyklovat stejně dobře, jako kdyby se to auto rozebralo před zničením. Že to je prkotina? 100x nic umořilo osla.. Nejde ani o to úplně "bojkotovat" pořad nebo průmysl. Nemusím přestat jíst čokoládu, ale nemusím si kupovat výrobky s palmovým olejem pochybného původu (nemyslím tím jeho kvalitu). Některé scénky TG byly vtipné i zajímavé, a přitom zanechaly minimální ekologickou stopu. Že někdo natočí film, kde zničí hromadu aut, a pak vysadí les, je sice takové nejednoznačné, ale alespoň něco udělal. Kolik stromů se vykácí v pralese každý den? Koho by zabilo, kdyby si každý zasadil jeden stromek (i kdyby byl v květináči na balkóně činžáku).
Kdo chce moc, nemá nikdy dost. Kdo nechce nic, má vždy všeho dostatek.
Plýtvání vede i k tomu, že si někteří lidé věcí moc neváží. Dřív jsme se ke všemu chovali poněkud s opatrností, protože to bylo drahé. Já jsem třeba své první počítače či mobily nebo auto chránil. Ale i dneska na sobě pozoruji menší změnu chování, zvláště u mého monitoru, který už občas rozhodí obraz (ale pár ran do obrazovky to na pár dnů až týdnů spraví na nákup nového ale ještě není až tak rozbitý). Doslova mě ale štve, když naše "budoucnost", která je pomalu v pubertě, dostane tablet, a když přijdete za rok či dva, tak leží v šuplíku s rozbitým displayem (slepeným páskou). Však, proč ne, že? Rozbilo se? Skočím do obchodu, a za pár peněz koupím nový a lepší. Čert vzal planetu, kde na to vezme zdroje. Trochu to připomíná tu pohádku o princezně, která si myslela, že mléko pochází prostě z kuchyně. A co třeba podnikaví lidé, kteří z popelnic vybírají nové, někdy ještě nerozbalené věci, ať už nové (elektronika) nebo starožitnosti a pak je prodávají. Nezlobte se na mne, ale ti lidé, co to vyhodili, jsou tím pádem blbí dvakrát.
Mám malý dům a malé auto. Nepotřebuji si totiž nic kompenzovat.
Jo, a argumentaci typu "musím mít nový PC/mobil, protože nové aplikace už nestíhá" bych bral možná tak před 15 lety, dneska je to lenost programátorů, že píší molochy (aby nám něco běželo na všech platformách, tak přibalíme knihovny s univerzálními procedurami - je to můj velmi zjednodušený a zkreslený pohled, ale je pravda, že optimalizované programy už dneska píše málokdo, a jedna z příčin je: peníze se musí točit, vývoj musí jít dopředu rychle, aby lidi neměli pocit, že se ekomonika zastavila, a že dostávají staré zboží, protože prostě "in" a "cool", tak nemůžou programátoři trávit čas optimalizací programů, a je jistě pohodlnější použít funkci Add(A,B), aniž bych se zajímal o to, co v ní všechno je, než napsat program s klíčovými procedurami v assembleru pro těch pár málo typů CPU, které na trhu jsou, a nebo to tak napíšu, a pak se budu vymlouvat, že můj program stojí 300 tisíc, protože má malý trh, a padá proto, protože nemáte zrovna CPU od výrobce jako my, i když jsme TOP firma v daném oboru, a Corel za pár tisícovek je samozřejmě jiná liga, protože ho používá víc lidí, takže na stejném počítači nepadá, a nevadí mu antivirus, který vadí nám). Průměrné PC má dneska 6x víc procesorů, 7x vyšší kmitočet (+rychlejší provádění instrukcí), 16x více RAM a 50x větší HDD než počítač např. na přelomu roku 2000 (o výkonu grafických karet nemluvě).
Přesto ale, že stále pracujeme většinou s Windows, používáme Office, a 90% kreslířů používá základní funkce libovolného programu (ať už jde o Malování, Paint Shop Pro, GIMP nebo Corel či Photoshop k dosažení stejných výsledků), připadá Vám práce s počítačem 10x rychlejší? Mě spíše obráceně. Tak kde je ten výkon? K čemu byly ty inovace? Jediné, kdy poznám, že jsem skutečně na novém počítači, je když komprimuji video nebo kdybych hrál moderní hru (pravda, i kreslení obrázku v 4K rozlišení se chová poněkud méně líně na dnešních PC než na tom mém - pro někoho je to třeba důvod, aby každých 5 let nacpal 20 tisíc do nového PC a OS. Pro mne ne).
Kdo trochu sleduje hry od 90. let, tak dneska bohužel platí nepřímá úměra mezi tím, jak hra vypadá a jaké má požadavky na systém (totiž, že kolikrát hra graficky spadá do 90. let, a přitom má požadavky na úrovni Dooma IV nebo Far Cry; a u některých rádoby 3D her viděných z vrchu by se udělalo lépe, kdyby se celá předrenderovala do 2D spritů - běžela by rozhodně rychleji a skoro by kolikrát zabrala i méně místa na disku ). Ale co vám budu povídat, kolik (stovek) kB (až MB) má dneska průměrně jedna WWW stránka, když si jí uložíte (kvůli všem java skriptům, flashi, atp. - nezpochybňuji jejich význam či přínos, hlavně pro snažší správu stránek či to, že to hezky vypadá (všechno se nám hýbe, a čekáme 2-3 vteřiny na načtení reklam, které pak zavřeme)) proti stránce se stejnými informacemi, která byla na netu např. před 10-15 lety? Např. 1 stránka z tohoto fóra v tomto vlákně s 50 příspěvky zabírá na disku 6 MB, přitom formátovaný text zkopírovaný přes schránku a uložený např. jako DOC ve starém Writeru má 160 kB (bez formátovaní 100 kB). Takže když to zakrouhlíme nahoru na 1 MB pro nějaké ty nutné funkce (jako jsou tabulky, tlačítka, atd.), potřebujeme prohnat přes procesor (a po telefonní lince) 6x víc dat, a přitom nám to nepřináší informačně nic navíc. A ten zbytečný výkon navíc se samozřejmě musí vyrobit, a zaplatit. Vlastně je to jedno, dnešní počítače na to výkon mají, tak proč ne, že? Ale když se na to podíváte jinak: zaplatili jste 6x víc za stejnou hodnotu výrobku (byly by ale počítače 6x levnější, kdyby se vše optimalizovalo a měly by 6x menší výkon? Přinejmenším byste si ale nemuseli 6x delší dobu modernizovat HW). Kdo z Vás by si šel koupit třeba Fábii či Oktávii v základu, a místo 300 tisíc by za ní dal skoro 2 miliony?
"Nejhorší" na síle internetu je to, že kdejaký neškodný líný pitomec si něco vymyslí, a pak hrozí, že se toho chytne někdo aktivní, a začne se to šířit aplikací do praxe jako choroba.
..Mnoho programátorů dneska už vůbec neví skoro nic o architektuře počítačů, pro které píší SW, nebo jak zpracovávají instrukce. Prostě nemusí. Něco napíší, a ono to funguje. Když je to pomalé, doporučíme uživateli nákup pár GB RAM navíc, protože to dneska už buď všichni mají a nebo si to za pár kaček koupí. Asi ne moc dobrý, ale jediný, co mne napadl, je ekvivalent moderních řidičů. Dostanou ŘP a o autě vědí tak možná, že spojka se mačká, když chci řadit, a že na sněhu sešplápnu pedál brzdy až na podlahu, a díky ABS stále můžu řídit (a pak si rozbiju hubu). Dobrý řidič by přeci jen měl alespoň podvědomě vědět něco o fyzice, protože tu uplatníte pokaždé, když po ledu profrčíte zatáčku. A to se netýká jen technických oborů. Pěstujete rostliny tak, že koupíte semena, píchnete do země, zasejete, protože to někdo napsal na pytlíku, a pak čekáte, co bude, nebo se snažíte si zjistit něco o procesech, které se u kytek dějí, abyste měli co nejvyšší výnosy (mít více info než: když to zaliji a bude svítit Slunce, vyroste to)? Já jsem teda třeba neměl rád základní školu, ale zpětně díky bohu alespoň za to, že jsme měli dílny, zahrádky a kuchyňky. Přesto, jaké jsem trdlo, to víme všichni (jak pak vypadají ti ostatní, to nevím).
Reklama mne upozornila na zajímavý výrobek od firmy X v hodnotě Y. Podíval jsem se na internet a našel ho za cenu Y/10 od jiné firmy. Nakonec jsem si ho nekoupil, protože byl drahý. Udělal jsem si ho doma.
Ale zpět ke spotřebě. Přestal jsem shánět nové aplikace, tudíž nepotřebuji nový počítač. Nevím, zda to chce nějaké jiné myšlení, ale uznávám, že mít 18 let starý počítač a přitom nemít pocit, že nedostačuje, asi není úplně normální. O tom, jakou službu jsem tím prokázal přírodě se nemá cenu zmiňovat, protože o to mi vůbec nešlo (i spotřebu to má nižší než moderní počítače, protože tam není tolik součástek). Není to o penězích, ale o prioritách. Já třeba proženu měsíčně účtem 2x víc peněz, než co si moje maminka vydělá (naštěstí už ne dlouho), takže si klidně můžu vybrat: buď si postavím skleník a založím ovocný sad, a nebo si koupím nový notebook a smartfoun. A za 2 měsíce stojím opět před další stejnou volbou. A nebo každých 13 (9, kdybych neměl hypotéku) měsíců nové Picanto v základu. Ale kde je v tom nějaký smysl? Asi jako nosit na krku norka. Ale kdo ví, jak říkal Ace Ventura, třeba kdybych si na krk dal nějakou zabitou ženskou, možná by se mi to také zalíbilo.. hřála by víc než šála z bavlny? Tohle je věc, které se kapitalisti bojí asi nejvíc Totiž, že byste je najednou nepotřebovali. Vždycky se najde cesta. 90% lidí si koupí nejlevnější auto, ale i tak se najde dost velký trh pro výrobce aut za 20 mega. To je jedna z těch záruk, že můžete tak či onak chránit planetu, a přitom systém, ve kterém se budete mít jako prase, poběží stejně dál.
Buď jsem génius a přišel jsem na něco, co většině lidí nedochází, a nebo jsem debil a nebude to fungovat. Pravda bude někde uprostřed. Tedy, jsem debil, co přišel na něco, co většině lidí nedochází
Takže se nemusíte bát, že byste způsobili rozpad světové ekonomiky. Vždy se najde dost lidí, kteří v tom budou pokračovat. Nejde o to zničit kapitalismus, ale zajistit co nejvíc ekologickou, ale hlavně udržitelnou ekonomiku do doby, než přejdeme na jiný systém (za našeho života peníze nejspíš nezaniknou, ale jaký budou mít smysl, až 90% činností budou vykonávat stroje a lidi budou na úřadech práce? Kdo si koupí výrobky majitelů továren, když si na ně nikdo nevydělá? Výjimka budou zřejmě tzv. virtuální komodity, jako počítačové hry, některé služby (vezmu vašeho plyšáka na dovolenou a ukážu mu památky) - doba, kdy tyto věci bude dělat nějaká výkonná AI je (bohužel?) ještě také daleko).
Síla lidí je jako lavina. Samotná sněhová vločka nic neznamená, ale když se navrší na kupu, je to už něco jiného. A když se ta masa dá do pohybu, už je pozdě se jí snažit zastavit.
Tohle se dá ale použít nejen jako příklad "síly konzumentů si vynutit změnu", ale i na drancování životního prostředí. Příklad může být prakticky už vyhubený druh nosozoržce, kterého jsme se snažili zachránit i my (ČR). Dokud nepřekročíte nějakou mez, "nikoho" to nezajímá (a to si sypu popel na hlavu, sice nekupuji výrobky z rohoviny, ale očividně to nestačí). Najednou je pozdě, i když samotná zvířata ještě žijí. Teď si můžeme všechnu naši vyspělou technologii a genetiku vetknout na klobouk. Jak chceme teda poznat, kdy překročíme pomyslnou hranici např. u nerostných surovin či u globálního oteplování (ať už na něj máme jakýkoliv vliv - když si moucha sedne na dokonale vyvážená ramena ideální (bez tření) váhy se závažími 1 tuna, myslíte, že se to nikdy neprojeví?)
Až pytlík čaje přestane po 14 dnech barvit, tak se vymění
Kapitalismus potřebuje, aby se točily peníze. Takže se vyrábí jen proto, aby se vyrábělo. Vy si to musíte koupit, a ideálně to co nejdřív vyhodit, abyste si mohli koupit další. A když si to nekoupíte, nevadí. Tak se to sešrotuje, a zaplatíte to v příští várce/verzi. Jestli v tom vidíte nějaký smysl, to je samozřejmě čistě Vaše věc, ale spíš by mne zajímalo, jaký to má podle vás vliv na zdroje naší planety.. (řečnická otázka). Ano, zdrojů máme třeba ve sluneční soustavě plno, ale to očividně lidi moc nezajímá. Raději utratí peníze za vyzvánění do telefonu nebo si půjčí na dárek k vánocům, který nikdo nechce, než aby je nacpali do něčeho tak zbytečného, jako je výzkum vesmíru. Povinnou daň bych na to zavedl. Brblal bych? Určitě Ale alespoň by to mělo nějaký větší smysl. Kapitalismus samozřejmě smysl má taky: udržuje společnost v chodu, a semtam se v ní najde pár lidí nebo penízků, co vytvoří něco, co nás skutečně posune dál (kdybychom šetřili všechno a všechny, tak by na projekty typu CERN nejspíš peníze nezbyly; ale stačí si uvědomit, kolik stál např. urychlovač, a kolik se utratí ročně třeba za potraviny, které se pak vyhodí). Neschopnost způsobuje pokrok, to už víme. Někdy ale jen jako vedlejší produkt..
S penězmi jsem to už zkoušel. Absolutního štěstí jsem nedosáhl. Tak teď to zkusím bez nich..[/b]
Všimli jste si, že jsem se nikde v rámci šetření zdroji nezmínil o nutnosti posílat nesnězené potraviny do Afriky? Protože to je nesmysl jednak ekonomický, jednak ekologický (zanechá mnohem menší škody vyhodit 10% potravin do kompostu, protože to se neteleportuje na Mars nebo nikam jinam, než to naložit na kamiony, dovést do přístavu, tam to naložit na loď, natankovat nádrže palivem, a dovést do Afriky, kde to zase rozvezou kamiony, a výsledek bude ten, že místo 100 miliónů hladových lidí budeme mít první rok 100 miliónů trochu najezených lidí, a příští rok 120 miliónů hladových lidí; není to věc barvy pleti: kdyby sem přiletěli Ufoni, a dali nám jen tak tu nejvyspělejší technologii, zdroje energie, potravin, vody, atd. první, co většina lidí udělá, že se vykašle na práci, vývoj, pokrok a shnije někde na gauči u televize, a já bych byl mezi nimi).
[i]Po zhlédnutí reklamy si pamatuji akorád to, že George Clooney je hlupák, co vymění boty za hrníček kafe, a že nemám mluvit s osobami ženského pohlaví, aby mě nezmlátil mafián, ale za boha si nemůžu vzpomenout, co se mi ta reklama vlastně snažila prodat.
Dotaz na kolegu: Jak pokračuje pěstění rajčat pod umělým světlem?
Dohledal jsem dle stránky https://www.420magazine.com/forums/non-4...owing.html že rajče potřebuje 500 candel na růst ovoce jako mimum. Přepočet je 12,6 a tedy by to odpovídalo asi 6300 lumenům. U některých 100W čipů se udává i 8000 lumenů.
Ale třeba některé typy zeleniny mohou růst i ve stínu http://www.rostlinky.cz/blog/zelenina-do...stinu.html , a podle této tabulky http://dobrysklenik.cz/cs/content/13-co-je-svetlo 1000 luxů odpovídá dnu pod mrakem (někdo udává 3000 luxů v zimě pod mrakem). Denní světlo je pak cca. od 10 tisíc. Podle přepočtu http://www.uspornaziarovka.sk/pages/L%C3...ertor.html by pak dennímu světlu 10k lx odpovídalo cca. 63 tisíc lumenů a víc. Což by znamenalo, že ten údaj 1 kW (10 x 100W po 8000 lm) není až tak od věci.
Čím výše bude LEDka nad rostlinami, tím méně luxů (lm na m2) dopadne - pokud ale dáte víc LEDek vedle sebe, tak se jejich hodnoty sečtou (když to zjednoduším, 1000 lm z výšky 1 m dává při 180st. asi 160lx. Ze 2 metrů už jen 40lx. Pokud ale budou 4 LED dobře umístěné vůči sobě, bude v místě, které osvětlí společně 4x40lx, tj. 160lx. Navíc je to výhodnější pro vyšší rostliny, které takto budou osvětlené z více stran, a nebude jim jedna LEDka ze 30 cm pražit listy. Nebo zmenšete vyzařovací úhel na 80.st a máte 170lx i ze 2 metrů. 180st. má běžná LED žárovka, GrowLED se pohybují okolo 90st.
Slunečný den má 100 000 lx. To by znamenalo např. mít GrowLED (90st.) se 46000 lm (cca. ekvivalent 580W) ze vzdálenosti 50 cm. Samotná jedna 100W GrowLED by této intenzity dosáhla přibližně z 20 cm (a její teplota by neměla překročit 40-50st.). Třeba rajče si k té LEDce do výšky 2 metrů snadno doroste časem samo.
Tohle jsem třeba nedávno nevěděl...
Snad takový mráz bude jen krátce.
Dneska jsem se trochu rozjel, takže začneme výpočtem rentability pěstování v domku pod umělým světlem/teplem (bez záruky, je to jen přibližné), a dále mi ujela huba a spustil jsem na téma o zahradničení/ekologii vs. kapitalismus. Pokud plánujete koupit skleník, popřemýšlejte, zda si raději nepostavit vlastní hybrid. Opět to není sdělování nějaké "pravdy", ale spíš něco, nad čím byste měli přemýšlet.
Musím ale trochu opravit své dřívější tvrzení ohledně budky pro kočky (aka zateplený dřevěný "skleník"). V těchto mrazech (kolik bylo v noci nevím, ale "ráno" přes -22) bylo v budově 4 hodiny po posledním topení (asi 45 minut) také zima (-9), což znamená, že pro byť mizerné pěstování byste museli ke stávajícím 2 hodinám denně (1kW + ventilátor) přidat ještě min. 1 nebo 2 hodiny, abyste byli alespoň v plusu (nebo vylepšit izolaci budovy, např. dvojitá skla, izolace víc než 8 cm, zádveří (dvojité dveře, aby se tolik nevětralo), atd.).
Protože kočičkám by mohla být zima, rozhodli jsme se jim ve 14:00 ještě přitopit. Výsledek? Při venkovní teplotě -10 a počáteční vnitřní -8 jsme dosáhli za 1 hodinu a 45 minut (nevíme ale, kolik z toho topení skutečně topilo, ale počítejme pesimisticky, že 100% času) teploty +18 v obou místnostech (4m2 + 1,4m2).
Vytápění dřevěného domečku a rentabilita
Kdybyste použili např. jen termostat a dali ho na +10 až +15, a bez časovače to měli připojené celý den, nejspíš byste tam měli pěstební podmínky také celý den (ušetříte, když dáte termostat na minimum, ale pak sice nebude mrznout, ale také nic neporoste), ale mám vyzkoušené, že když je venku řekněme víc pod nulou, tak na +10 a víc se to dostane cca. po 30-45 minutách přerušovaného topení, a pak to vychladne zpátky na +2 až +4 během asi dvou až čtyř hodin. Což by znamenalo, že by topení muselo běžet +/- 10 hodin denně, což nevím, jak je rentabilní (21 Kč/den, 630 Kč za měsíc, přibližně 1500 Kč za celou zimu - počítám, že některé dny bude tepleji). Kromě tepla musíme ještě svítit, ale to je prakticky stejné, protože většina světla se stejně dřív nebo později změní na teplo (jelikož oboje je jen záření, takže 10x100W GrowLED + 200W panel IR by mohlo ve výsledku taky slušně zatopit), takže když tam budete mít 1 kW osvětlení, sice to nebude hned tolik topit, ale moc velká zima tam určitě nebude Pochybuji ale o výnosnosti takového "skleníku" o ploše 5m2 (objem 10 kubíků).
Orietační výpočet jednotlivých plodin za ceny v obchodních domech teď v zimě bez akcí:
kiwi: 7 Kč/ks => 215 ks (ani náhodou)
mandarinky: 30 Kč/kg => 50 kg (ha ha ha)
citron: 36 Kč/kg => 42 kg (i kdyby, co s tím?)
hroznové víno: 90 Kč/kg => 17 kg (no, možná když se hodně pomodlíte)
rajčata: 60 Kč/kg => 25 kg (to by možná šlo, když zajistíte opilování)
Nejvýhodnější vycházejí snad ta rajčata, protože 25 kg rajčat za zimu určitě sníte (na rozdíl od 40 kg citrónů), a na plochu 5 m2 se vejde tak 25 rostlin o výšce 2 m, takže vaše snaha by měla směřovat k tomu, aby z jedné rostliny bylo 1 kg plodů (což je asi 10x méně než za léto).
Bude to levnější než v obchoďáku? Ne. Bude to chutnější? Nejspíš také ne (pokud nebudou slunečné dny, kdy např. otevřete okenice/střešní kryt). Bude to zdravější? Těžko říct (pozor na obsah dusíku). Ale určitě budete vědět, že tam nejsou nějaká divná hnojiva a že to nikdo při cestě k vám neprohnal chlórem, atp.
Kromě toho, i kdyby tato stavba nebyla moc účinná v lednu, nikdo neříká, že v březnu-dubnu v ní za poloviční peníze za eletřinu už nebudete schopni udělat "tropy".
Dřevěný skleník vlastní výroby
Viděl jsem už skleník se zděnou severní stěnou. Viděl jsem i obří fóliovník se severní stěnou pokrytou kameny absorbující teplo. Ale proč není běžný skleník ze dřeva? Určitě to nebude kvůli vlhkosti, když máme v dřevostavbách i koupelny nebo dřevěné sauny. A proč "nemá smysl dělat dvojité opláštění" když je tolik v módě dvoj- a trojsklo u domovních oken? Řešení je také skleník zapuštěný do země (zemina = izolant).
P.S.: Existuje samozřejmě možnost si koupit skleník, který místo hliníku použije dřevo, ale kdo by dal za 2x4m skleník 62 tisíc ? Navíc nezateplený.
Ze svých zkušeností, pokud byste chtěli mít celoroční skleník, bych se úplně vykašlal kupovat jakýkoliv skleník dostupný na trhu. A zvlášť, pokud bude na Slunce spolehnutí jako teď (tím, že jednou či dvakrát za měsíc na hodinu vyleze, to fakt nezachrání). Pokud se budeme držet při zemi, koupil bych trámy 20x20 až 30x30 cm, a těmi bych v jedné či dvou řadách na sobě vymezil základy skleníku. Spojit je můžete hřebovými destičkami, a případně je zapustit částečně do země (pokud máte jíl, odkopal bych co půjde, a zeminu pak použijte z vnější strany na ukotvení stavby do země (jíl ztvrdne a až proroste trávou, udrží cokoliv). Trámy samozřejmě ošetřete ideálně asfaltovou směsí proti vlhkosti. Základy ani podlahu dělat nebudeme. Možná bude nutné navézt hlínu, pokud ta na vašem pozemku není kvalitní (tuna 380 Kč bez DPH + doprava).
Skleník bude mít půdorys 5x2 metry (delší strana je jižní+severní), což je 10 metrů čtverečních (20 kubíků). Můžete si samozřejmě postavit větší, ale cenovou kalkulaci provedu na tyto rozměry (vnitřní výška 2 metry - stačí bohatě na většinu plodin, a třeba kiwi se může plazit po stěnách). Tři stěny (tj. sever, východ a západ) bych udělal plné. Kostra bude z 10-15 cm trámků nebo tlustčích (v nejlepším případě budou stačit 4 do rohů + na dveře + vodorovné na horní hrany + zkosené do rohů). Mezi trámky bude skelná vata nebo jiný izolant. Z vnější strany můžete použít nejlevnější palubky, a z vnitřní strany klidně OSB desky. Strop a jižní strana bude ale jen z komůrkového karbonátu. Šel bych do 4 mm silného, ale dal bych dvě desky vedle sebe. Jako distanc i zpevnění bych je proložil 2-3 cm silnými latěmi (hranolky). Tím vytvoříme izolační dvojsklo o síle 28 až 38 mm. U stavby 5x2m budeme potřebovat plochu 2x10m2. Teď jsem kupoval 22m2 za asi 3500 Kč s DPH. Na východní nebo západní stranu podle toho, kam déle svítí Slunce hlavně v zimě, bych umístil dveře vyrobené z latí jako rám a zakryté tímto polykarbonátem (tj. průhledné). Těsnění gumové k nim koupíte bílé ve tvaru D přibližně za stovku. Nezapomeňte, že budeme potřebovat 2 desky přes sebe, takže pokud dveře dáte 2m2, budeme potřebovat 44m2 karbonátu. K tomu silikon na dokonalé ustěsnění, aby nám neunikal teplý vzduch. U boční strany a dveří doporučuji latě i vodorovně, abychom vytvořili tepelné zóny (jinak se nám všechen teplý vzduch bude hromadit u horní strany "okna"). Toto je letní verze skleníku. Z východu a západu moc energie nečekám, a izolace zajistí, že to teplo, co se zachytí zeshora a z jihu od 9:00 do 19:00 (večer tedy i přes dveře) se uschová i přes noc.
Zimní verze skleníku zahrnuje úpravu, že na střechu se přidají kolejnice např. z hliníkových L profilů (2x2 metry pro střechu a 1x5 metrů pro boční stranu) síly 3 mm, což je tak 20-30 Kč za metr + DPH (jak u koho) + kolečka. Z latí o síle třeba 4+ cm vyrobíte obdélníkové kostry, které vycpete třeba vatou nebo polystyrenem, a zakryjete např. OSB deskami (u boční stěny zvenku pro lepší vzhled palubkami). Vrch střechy bude ještě vyžadovat např. umělou šindel (asfaltové desky). Pro lepší svod vody by střecha měla být mírně svažitá (doporučuji na sever). Na desku střechy přidělejte okap z plastu (můžete použít libovolný U profil), a připojte ho pružnou (dostatečně dlouhou) hadicí do nějakého sudu (nejméně 200 litrů, ale to nebude stačit např. na přívalový déšť, to vám zaručuji). Sud pořídíte od 300 Kč. "Okap" je třeba mít jak na desce se sklem, tak na posuvné desce. V létě necháte jak boční stěnu, tak strop odhalený, takže si můžete vedle skelníku udělat např. nějaké posezení (z toho část bude pod odsunutou střechou skleníku, tj. chráněná před Sluncem i deštěm). Ta bude samozřejmě potřebovat nějaké dřevěné podpory (dva sloupky zapuštěné do země + latě jako podporu kolejnic) + 45st. vzpěry proti klížení stavby.
V zimě se strop zasune nad "sklo", kde vyřešíte dobré utěsnění (např. tím, že zespodu stropu budete mít až 1 cm tlustou gumu, a na koncové poloze kolejnice profil seříznete, strop (kolečko) jakoby "zapadne" do těchto zářezů a přimáčkne se k těsnění vlastní vahou. Boční stranu podobně zakryjete posuvnými "dveřmi" (mega okenice - zde netřeba výmyšlet nějaké západky, jednoduše při pohybu mírně odklopíte spodní hranu od skla, pak zbytek zajistí gravitace, případně stačí jen nějaká otočná aretační páčka), a odděláte jen pokud bude svítit Slunce (které bývá nízko nad obzorem, takže je zbytečné jakkoliv odkrývat strop, kde by nám unikalo teplo). Pokud nebude Slunce dostatečně svítit, necháte skleník utěsněný a bude vytápěn jen elektrickými zdroji (+případně zásobníkem v zemi, viz. dále).
V závislosti na ceně dřeva, vaty a dalších věcí (lak) by dřevěná konstrukce měla vyjít cca. na 15 tisíc (počítejte raději o něco víc). Deset táců stál skleník od výrobce 7m2 v akci, a v zimě je houby platný (navíc není vysoký 2m ani ve svém středu), a myslím že i kdyby stál 2x tolik, tak při použití jen jednoduchého komůrkového plastu se lepších výsledků nedosáhne. Celková cena i s přivezením 5 kubíků hlíny (5x2x0,5m, 7.5 tuny) je cca. 25-30.000 Kč + spojovací materiál (panty, klika, nátěr, atd.). Cenu jsem raději počítal víc než méně (protože bych před pár lety teoreticky postavil 2-3 zahradní domky pro kočky vedle sebe za skoro stejnou cenu s větší spotřebou materiálu - objem 0m3, ale včetně betonových základů a podlahy).
Pokud dosáhneme na prostup tepla pod 0,8W/(m2*K), tak při mrazech -15 a vnitřní teplotě +15 se denní ztráta celé obálky (38m2) bude pohybovat 20-22 kWh (srovnejte si to s mým koupeným skleníčkem, který by měl 64kWh u obálky 22m2 a objem sotva 10 kubíků!). Z toho až 12kWh se pokryje světelnými zdroji (12 hodin x 1 kW), které tam budou muset být tak jako tak - veškerá energie se sice absorbuje v listech, ale nemůže se ztratit (ani se do nekonečna odrážet), takže se nakonec uvolní ve formě tepla po chemické reakci). Zbytek buď zajistí Slunce, malinko si přitopíte, nebo se spokojíte krátkodobě s nižší vnitřní teplotou. A s ohledem na poslední roky se nedá čekat, že by takových mrazivých dnů (=24 hodin) bylo víc než 20-30 za celou zimu (dneska sice bylo v noci (ráno) -22, ale teď ve 21:00 už "jen" -9.3 a vydrželo to až do půlnoci, což znamená, že jsme ušetřili asi 4 kWh/den - druhý den už jen -3 a ještě svítilo Slunce). Pro srovnání, plastová okna dvojsklo mají 1.1W, a dřevostavba o síle zdi 25 cm (10 cm z toho je polystyren, část OSB desky nebo podobné, a mezi nimi vata) má cca. 0.4W. U naší stavby počítáme celkovou sílu zdi min. 15-17 cm. Nebo si tam dejte 2 kWh LEDky, což vygeneruje denně až 24 kWh, tudíž přes den se může teplota ve skleníku vyšplhat i v mrazech přes 20st. i bez Slunce, v noci kdy nesvítíte klesne třeba na +10. Jak vyřešíte dny, kdy venku bude např. na nule (ale bez Slunce), tudíž ztráty skleníku budou jen 11kWh za celý den, si už musíte vymyslet sami (nadbytečné větrání je plýtvání. Ohřev vody? Kde ji ale tolik uskladnit. Snížení výkonu světel? Tím sice ušetříme, a neupečeme rostliny, ale zároveň jim zase sebereme trochu světla pro růst a květení - toto poslední řešení jistí termostat, který sepne nějakou část světel jen v době, kdy nebude ve skleníku moc teplo - vše dohromady spínané ještě časovačem).
Nebo je řešení nasílit stěny. Pro nás by to prakticky znamenalo hlavně jen silnější trámy, a víc vaty (která není zase až tak drahá). Např. trám 25 cm už unese i slona, je sice dražší, ale v celkové ceně stavby hraje jen pár %, vata navíc vás nezruinuje, a spolu se sílou desky a palubky jsme už na parametrech lepší dřevostavby typu B. Skla bych nechal být, a případně bych jen mírně zesílil posuvné desky např. na 8 cm latě (+síla OSB desek/palubek). Kdybychom se tímto přiblížili k 0,4W, tak i při -15 máme ztráty zase jen nějakých 11 kWh denně! (jak uvidíte níže, tímto se zbavíme nutnosti instalovat 2x tolik "topení", což představuje v nejhorším případě 2000 Kč úsporu za 1 zimu! A to už za menší navýšení investice na začátku stojí). Trám takto tlustý používám jen pro usnadnění výstavby, protože nám určí sílu stěny (na přibití palubek), ale když vedle sebe dáte dva trámky 10 cm a jeden 5 cm, dostanete stejnou sílu zdi, a přitom s 2.5x menší spotřebou dřeva na nosnou konstrukci - platí se za kubík Jen myslet - a váhy střechy i se sněhem bych se nebál, já sám jsem použil jen 8 cm trámky, tj. síla zdi 10 cm).
Vnitřní vybavení je už na vás, ale nejspíš (volitelně) půjde o přímotop 1kW (400 Kč), nebo o IR panel (1500 Kč a víc) + potřebný počet GrowLED červenomodrých (nešel bych pod 1 kW výkon, ale čím více tím lépe, zvláště pro kvetoucí rostliny je 1 kW doporučené na 1m2. Zda tedy dáte do skleníku 10 kW nebo necháte kvetoucí rostliny jen v jedné části a zbytek osvětlíte jen na těch 5000 lm (jedna 100W na 1m2) místo 50000 lm už záleží na Vaší peněžence (při 12 hodinách denně NT tarifu Vás každý 1kW vyjde měsíčně na 756 Kč!). Přímotop by mohl vyřešit i situaci s výkyvem teplot (výkon LED by vykryl 50% maximálních tepelných ztrát a při vyšších mrazech by se spínalo topení). Svépomocí dokážete takovou stavbu ve dvou lidech zvládnout komplet za 3 víkendy + závoz hlíny a instalace elektro. Fotovoltaický panel si myslím, že zbytečně jen stavbu prodraží a nepřinese nic navíc, leda byste si zbudovali např. zemní výměník pro uchování tepla v zimě, kdy Slunce může např. ohřívat černou plastovou trubku, kterou budete ventilátorem poháněným právě Sluncem vhánět teplý vzduch pod skleník do země (nepotřebuje regulaci: Slunce svítí = teplá trubka + panel generuje proud, ventilátor běží; Slunce nesvítí = není proud, ventilátor nejede, nepumpuje tedy dovnitř studený vzduch). V noci pak teplo bude samovolně stoupat ze zásobníku vzhůru, jak se bude skleník postupně ochlazovat. Ale kopat něco takového v jílu bych ručně teda fakt nechtěl.
Získáte 10m2 skleníku, který můžete využívat celoročně i v největších mrazech (v závislosti na tom, kolik chcete ročně protopit a prosvítit - pokud vám nevadí měsíčně protopit třeba 2000 Kč, protože jste přestali kouřit, takže máte nějaké drobné navíc, udělejte si tam tropy s 3 kWh LEDkami). Stavba je navíc víceúčelová (slouží i jako krytá pergola i jako lapač dešťové vody), takže zabijete 3 mouchy jednou ranou. Cenově nepřijde o moc více než podobně velký skleník z Internetu. Ale poskytne nesrovnatelně lepší tepelné vlastnosti jak v létě (můžete ho zastínit), tak hlavně v zimě. Složit si budete muset ten i ten (pokud Vám samozřejmě nevadí proklít výrobce až do třetího kolena, klidně si kupte hliníkáč Ten jsme stavěli 2 dny bez základny). Práce se dřevem navíc neklade takové nároky na přesnost, nemusíte studovat nějaký manuál, dobře se s ním pracuje (palubky a sklo k němu přišroubujete vruty a nemusíte nic vrtat do kovu, shánět matice, nebo svářet) a hlavně: hliníkové profily dnešních skleníků vedou teplo!!! Dřevo ne tolik. A to nemluvím o tom, že této stavbě je váha sněhu nebo (pokud ji stihnete rychle "zavřít" v létě, či zda na horní vrstvu dáte např. plexisklo, které je nesrovnatelně pevnější, a "jen" 2x až 3x dražší) krupobití slepičích vajec naprosto ukradená. A nějaké větry nad 75km/h (což je papírová odolnost běžných skleníků)? Pche... Životnost? Možná ještě vaše vnoučata v něm budou pěstovat (životnost dřevostavby je 70 let). Mimochodem, i ten koupený odolal zatím bezpečně i vichřici (částečně už orkán). Svažnost střechy bych nedělal moc, protože když v zimě napadne sníh, zůstane tam a máte další izolaci zadarmo! A stavba má ještě další benefit. Vzhledem ke střeše, jejíž plocha v létě je 2x10m2, můžete nachytat dešťovou vodu na zalévání či jiné věci (mytí auta). Řekněme, že u Vás naprší ročně 350 mm. Pokud to nespadne všechno v zimě, kdy mrzne (pozor na sudy), a budete to mít kam uskladnit, ušetříte 7 kubíků vody! U nás by to dělalo cca. 400 Kč.
A pokud chcete udělat něco víc pro své zdraví, obětujte 1m2 prostoru a dejte si dovnitř infra saunu. Poděkují vám i vaše rostliny. Když už jsme to stavěli, ať se to také řádně využije, no ne? Pokud pro vás nejsou překážkou peníze, ani vás nezajímá, co si o této stavbě budou myslet sousedé, přitom byste rádi něco takového měli, ale bojíte se, že to nezvládnete postavit, tak jak by řekla sežrantka Kalhounová: BL-BOST! Když něco podobného zvládnul postavit takový trouba jako jsem já, dokáže to každý!
(pokud se podíváte na můj první příspěvek v tomto vlákně a fotku našeho domu, tak ta obří dřevěná "kůlna" na traktory vpravo je také naše vlastnoruční práce, a odolává takto silám přírody už hezkých pár let. Při stavbě této hrůzy nebylo ublíženo žádnému lešení. "No, jak by taky jo, já tam ani nebylo!" Základy ditto - nemá to ani vlastní patky, prostě to sedí na podbetonované dlažbě na položených trámech 25x25 cm - jeden je nasazený na 3 ocelových tyčkách; už můj děda při popisu, jak přistavoval patrový zděný dům, prohlásil, že blbosti typu "80 cm nezámrzná hloubka" tak trochu ignoruje - když ještě žil a mohl chodit, tak základy naší garáže jsou částečně jeho dílo (betonárka ostrouhala); ten jeho dům tam stojí 300 let, z toho 60 let po přístavbě, a myslím, že tu bude ještě dlouho po nás; za to jsem viděl příklady/fotky nových domů, kde se papírově dodrželo všechno, a přesto deska praskla - bohužel už s hrubou stavbou na ní; fascinuje mne zručnost našich předků, kteří postavili nosnou zeď tlustou 40 cm nad sklep obložený opukou a vycpanou jílem; bez počítačů, architektů s titulem, a bandou stavebních úředníků za zády). Ale pozor! Pokud si nejste jistí, dodržujte normy, a nesvádějte pak nezdary na někoho dalšího.
Skleník ve sklepě?
Pokud máte třeba starší dům a v něm nějakou místnost, kterou nevyužíváte, ale je alespoň izolovaná, když už ne vytápěná (dřív měla většina rodinných domů ve sklepě min. 2-3 "místnosti" na různé věci, jako dílnu, prádelnu, sklad uhlí, kotelnu), a máte tam alespoň 15 stupňů, možná by stálo za zkoušku tam rozjet pěstírnu (např. zkusit jedno rajče se 100W Grow LED, a pokud poroste a bude dostatečně plodit, můžete to rozjet ve velkém - jeden problém, tedy teplo, už tím pádem nemusíte řešit, jde jen o to kolik světla potřebujete - že to funguje už vyzkoušeli jiní, od našich severních sousedů počínaje po pěstitele mariánky konče). Btw: 100W LED po dobu 12 hodin znamená, že vás to rajče bude stát měsíčně 76 Kč. Odhadněte si sami, zda to bude alespoň ne tak moc ztrátové.. (když vám dá alespoň 1 kilo v zimě, tak když nestihnete akci v obchoďáku, stačí si odpustit jednu čokoládu/krabičku cigaret/pár lahváčů/pastelku a máte vyrovnanou bilanci - 0 Kč).
V létě byste mohli svítit přes fotovolatické panely, aby alespoň k něčemu to Slunce bylo (popř. si koupit tzv. světlovody, ale to už musíte bourat). 4x250Wp panel je investice tak v podobě +/- 1 minimální mzdy + nějaký ten regulátor, a baterie (která tam prakticky bude jen proto, aby neměl regulátor kecy, takže nemusí mít ani moc velkou kapacitu - zapojí i moje matka), a svítit to bude jen ve dne, takže potud vše v pořádku. Vyplatí se to? Životnost panelů je sice do jisté míry nekonečná, ale budeme počítat 30 let, takže když za rok vyrobí v průměru za den kWh (většina ročního výkonu bude hlavně v létě), znamená to úsporu max. 65 tisíc Kč (jsem optimista) mínus náklady (do té doby zhebne baterka několikrát). Takže ano, zaplatilo by se to asi 2x až 3x, ale v zimě byste museli dodat část proudu ze sítě (např. v podobě dobíječky autobaterie), což sníží výhodnost (na druhou stranu je to lepší než svítit ze sítě i v létě). Určitě je to lepší systém, než si např. koupit 30W panýlek na pohon čerpadla ke splachování WC Ten se i přes nižší cenu (do 2 tisíc za komplet s baterkou) nejspíš do smrti nevrátí, ani když se tím ještě v noci svítí malou LEDkou (ale jako hračka je to užitečné). A účinnost přeměny u nových modelů se každým rokem zvyšuje (s věkem samotného panelu samozřejmě klesá), tedy i návratnost (resp. možnost instalace více LEDek - jejich životnost by při 8 hodinách denně, což je myslím tak špičkový výkon těch panelů v létě, byla asi 12-13 let, takže za dobu životnosti panelů budete muset měnit 2x, což se bude nejspíš krýt s technickým pokrokem a v té době budou už nějaké lepší zdroje světla). Nic Vám samozřejmě nebrání si něco takového dát i ke skleníku, ale tady je problém v tom, že v létě je Slunce zadarmo i tak (a spíš je ho moc), a v zimě to nevyrobí dost energie, a to je zrovna období, kdy jí skleník bude potřebovat víc než místnost ve sklepě.
Jedna zajímavost: v oné knížce pro kutily bylo u diaprojektorů udávané, že mají příkon (halogenky) 100-250W, a přitom svítivost jen 200-400 lm. To je docela pokrok za nějakých 30 let, když 10W LEDka má 800-900 lm. Můžeme nadávat na dnešní dobu jak chceme, ale prakticky nám začíná "zlatý věk" na vymýšlení konin Místo snění o tom, jak zdrhnete od problémů naší planety a začnete zneužívat sociální systém Equestrie spíše přemýšlejte, jak "zachránit" tento svět
Je člověk mazánkem kapitalismu? A co ekologie?
Jen škoda, že termonukleární fúze bude tak možná nejdřív za 30-40 let, pak už by totiž tyto ekovýmysly využívaly alespoň čistou energii. Platí ale, že když si jídlo vypěstujete doma, nebude se muset vozit přes "půl" planety (nebo kvůli němu kácet prales). U nás není kde, když na polích stojí solární elektrárny a nebo se to, co se vypěstuje, lije do aut, přitom je to blbost na entou (kolik asi spotřebujeme zdrojů a vytvoříme emisí při výrobě nových aut, jako náhradu za ty starší, které nezkousnou benzín E10, a budou se navíc muset zlikvidovat? Nehledě na to, kolik nafty spotřebují zemědělské stroje na vypěstování tohoto paliva; a všichni na tom "vyděláme" tím, že zdražíme potraviny). To by bylo lepší nechat auta tak jak jsou, a vyrábět benzín ze vzduchu (ostatně jsou to jen uhlovodíky - H2O + CO2 + energie). Příroda to tak dělá už miliony let (recyklace oxidu uhličitého např. přes růst stromů).
Přemýšlel jsem o tom, že si po 8 letech používání benzínového miniauta koupím hybridní miniauto. Nakonec to dojezdím s tím starým. Vyjde mě to levněji a životnímu prostředí udělám lepší službu.
Jak můžete jako pidi zemědělec ovlivnit globální ekonomiku? Pokud nebudete vytvářet poptávku, bude nabídka čím dál tím víc méně výnosná (možná až ztrátová). Pokud se 10% lidí vykašle na kolotoč "kupte si každý měsíc/rok nový mobil" nebo "naše zaručně chutná a čerstvá, zázrakem uzrálá všechna na stejné větvičce najednou, rajčata dovezená tankerem z Afriky/Španělska" nebo bude recyklovat každou blbost (proč vyhodit starý přístroj úplně, když je v něm spousta použitelných věcí, minimálně dráty, které bych si pak musel zajít koupit do elektra), nebudou podporovat plýtvání typu "vyhodím umělý(!) vánoční stromek 2 dny po vánocích do popelnice", "vyhodím půlku ledničky do popelnice jen proto, že hubnu, a jsem v televizi (bez ohledu na to, jak moc 'jídlo' to vlastně je)" nebo "zničím hromadu aut jen proto, abych pobavil 300 miliónů diváků", sami si jistě dokážete odhadnout, jak moc velké ztráty v tom ohromném kolotoči to bude znamenat pro všechny v daném řetězci.
A kapitalismus nebude cpát peníze někam, kde nebude mít zisk (může samozřejmě ušetřit tím, že vyrobí čím dál tím větší zmetky, ale pokud nejsou lidi úplní idioti, tak si tím jen vykope hrob; nebo může vyřešit výrobu jinak, třeba menším objemem a kvalitnější výrobou - nejspíš zdraží, ale co? Když mi vydrží mobil 2x tolik, tak co na tom, že bude stát 2x tolik? Je to jen o psychologii - klidně místo 400 Kč dám za mobil 800 Kč, když vydrží 10 let (brblat budu i kdyby stál stovku); pokud jste samozřejmě ochotni utratit 10 tisíc za něco, co je za rok zastaralé nebo rozbité, neberu vám to, ale uvědomujete si, že o to déle nebo tvrději musíte pracovat a tím pádem máte méně času na vaši rodinu či koníčky?). Menším mínusem je, že utlumením výroby přijde část lidí o práci, ale jsou sektory, kde tito lidé přijdou o práci dříve nebo později i tak (hornictví, až nebude třeba uhlí; zemědělství, až bude 99% všeho automatizováno - např. traktory řízené GPS; řidiči MHD vs. autonomní auta).
Earl Sinclair: "Máš puštenou televizi? ..... tak ji si zapni, máme děsně malou sledovanost!"
Nemusíte být ekoteroristy nebo se nějak omezovat, abyste měli nějakou "moc". Bohatě stačí např. to, že jeden igelitový sáček použijete 10x místo 1x (což znamená, že jeho výrobci způsobíte ztrátu 90%, nebo jinak, ušetříte výrobu 9 pytlíků). My třeba nemáme ani popelnici (hlavně, že jsem si na ní vyhradil místo). Všechno se spotřebuje, spálí (dřevo, usušené stonky kukuřice - popel se použije jako hnojivo) nebo zkompostuje a těch pár kg zbytků (plastové obaly, odřezky hliníku) měsíčně se hodí do kontejnerů na recyklaci. Náš nábytek, elektronika i oblečení jsou low-cost, ale nemáme pocit, že by nám něco chybělo (a když chybí, tak se prostě koupí nebo udělá; a do hovorů na téma "nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci" se se mnou nemá cenu pouštět, protože nám z nějakého důvodu věci od "ťamanů" či z leváku vydrží 3x déle než jiným značkové zboží - životnost tenisek za 350 Kč se u nás měří v přestupných rocích, některé košile v šatníku jsem měl ještě, když jsem maturoval, papírový kapesník je u nás sprosté slovo, a v (mém) důchodě snad teprve konečně dojde řada na mačtinu svatební výbavu povlečení, ručníků, příborů a talířů! Jak to děláme, že to vydrží? Prostě žijeme. Spíš bych se měl zeptat, co s tím proboha děláte vy?).
"Jak velké by musely věci být, aby vydržely 10 týdnů?" Týdnů??? Alespoň 10 let! "Ale já mluvil o spotřebním zboží.." No a o čem jiném?
I jako pracovník v IT/CNC oboru jsem se úspěšně vyhnul mít internet doma či v mobilu (než jsem se přestěhoval, to jsem měl dial-up a seděl u něj doma pár hodin denně - najednou mi nechybí, protože už ani celý Net pro mne nemá dost nových podnětů nebo informací; všechny typy porna na něm nestačí ani na pár měsíců a to je prý údajně 90% jeho obsahu!). Nejsem proti tomu, když si někdo koupí drahý smartphone, když ho potřebuje (i kdyby jen na focení). Ale aby si ho někdo koupil, a pak z něj jen volal, to je stupidita. Nejen, že vlastně platí za nic, navíc se omezuje (životnost mobilu bez OS byť např. s MP3, video přehrávačem, foťákem, atd. je na jedno nabití 2-3 týdny, za to "chytrou" placku musíte nabíjet obden, což má vliv nejen na baterii, která se musí vyrobit, ale hlavně na spotřebu - kdyby všichni vyměnili smartfouny za obyčejné telefony a k tomu měli mininotebooky na 5 let, které by vypínali, klesla by spotřeba elektřiny jen v tomto malém sektoru skoro 10x; o odolnosti displayů ani nemluvě - starým mobilem se daly pomalu zatloukat hřebíky ). Nebo to je nějaký trend "mají to všichni, tak já taky"? Tak až půjdou všichni skočit z mostu, tak je ode mne pozdravujte
"A vás neštve, že se musíte takhle omezovat?" "Omezovat? Mě to baví! A jako bonus na tom ještě ušetřím, a ty peníze tedy můžu utratit jinde!"
Příklad plýtvání v souvislosti s TV: TopGear např. může bez potíží zlikvidovat ještě relativně nová auta (a hromada lidí jim za to zatleská), aby nám sdělili nějakou "bombu", protože ta auta před tím někdo vyhodil a koupil si nový model (protože mi upadlo zrcátko, tak to přeci už nebudu opravovat, když je na trhu nový model - je to velká nadsázka, ale všichni vědomě nebo nevědomě děláme třeba v menším měřítku něco podobného). Nevím, na kolik si pak štáb vezme smetáčky, a začne vyhrabávat střepy a plasty z pod hromady sutin nebo z jezera, aby se pak daly zrecyklovat stejně dobře, jako kdyby se to auto rozebralo před zničením. Že to je prkotina? 100x nic umořilo osla.. Nejde ani o to úplně "bojkotovat" pořad nebo průmysl. Nemusím přestat jíst čokoládu, ale nemusím si kupovat výrobky s palmovým olejem pochybného původu (nemyslím tím jeho kvalitu). Některé scénky TG byly vtipné i zajímavé, a přitom zanechaly minimální ekologickou stopu. Že někdo natočí film, kde zničí hromadu aut, a pak vysadí les, je sice takové nejednoznačné, ale alespoň něco udělal. Kolik stromů se vykácí v pralese každý den? Koho by zabilo, kdyby si každý zasadil jeden stromek (i kdyby byl v květináči na balkóně činžáku).
Kdo chce moc, nemá nikdy dost. Kdo nechce nic, má vždy všeho dostatek.
Plýtvání vede i k tomu, že si někteří lidé věcí moc neváží. Dřív jsme se ke všemu chovali poněkud s opatrností, protože to bylo drahé. Já jsem třeba své první počítače či mobily nebo auto chránil. Ale i dneska na sobě pozoruji menší změnu chování, zvláště u mého monitoru, který už občas rozhodí obraz (ale pár ran do obrazovky to na pár dnů až týdnů spraví na nákup nového ale ještě není až tak rozbitý). Doslova mě ale štve, když naše "budoucnost", která je pomalu v pubertě, dostane tablet, a když přijdete za rok či dva, tak leží v šuplíku s rozbitým displayem (slepeným páskou). Však, proč ne, že? Rozbilo se? Skočím do obchodu, a za pár peněz koupím nový a lepší. Čert vzal planetu, kde na to vezme zdroje. Trochu to připomíná tu pohádku o princezně, která si myslela, že mléko pochází prostě z kuchyně. A co třeba podnikaví lidé, kteří z popelnic vybírají nové, někdy ještě nerozbalené věci, ať už nové (elektronika) nebo starožitnosti a pak je prodávají. Nezlobte se na mne, ale ti lidé, co to vyhodili, jsou tím pádem blbí dvakrát.
Mám malý dům a malé auto. Nepotřebuji si totiž nic kompenzovat.
Jo, a argumentaci typu "musím mít nový PC/mobil, protože nové aplikace už nestíhá" bych bral možná tak před 15 lety, dneska je to lenost programátorů, že píší molochy (aby nám něco běželo na všech platformách, tak přibalíme knihovny s univerzálními procedurami - je to můj velmi zjednodušený a zkreslený pohled, ale je pravda, že optimalizované programy už dneska píše málokdo, a jedna z příčin je: peníze se musí točit, vývoj musí jít dopředu rychle, aby lidi neměli pocit, že se ekomonika zastavila, a že dostávají staré zboží, protože prostě "in" a "cool", tak nemůžou programátoři trávit čas optimalizací programů, a je jistě pohodlnější použít funkci Add(A,B), aniž bych se zajímal o to, co v ní všechno je, než napsat program s klíčovými procedurami v assembleru pro těch pár málo typů CPU, které na trhu jsou, a nebo to tak napíšu, a pak se budu vymlouvat, že můj program stojí 300 tisíc, protože má malý trh, a padá proto, protože nemáte zrovna CPU od výrobce jako my, i když jsme TOP firma v daném oboru, a Corel za pár tisícovek je samozřejmě jiná liga, protože ho používá víc lidí, takže na stejném počítači nepadá, a nevadí mu antivirus, který vadí nám). Průměrné PC má dneska 6x víc procesorů, 7x vyšší kmitočet (+rychlejší provádění instrukcí), 16x více RAM a 50x větší HDD než počítač např. na přelomu roku 2000 (o výkonu grafických karet nemluvě).
Přesto ale, že stále pracujeme většinou s Windows, používáme Office, a 90% kreslířů používá základní funkce libovolného programu (ať už jde o Malování, Paint Shop Pro, GIMP nebo Corel či Photoshop k dosažení stejných výsledků), připadá Vám práce s počítačem 10x rychlejší? Mě spíše obráceně. Tak kde je ten výkon? K čemu byly ty inovace? Jediné, kdy poznám, že jsem skutečně na novém počítači, je když komprimuji video nebo kdybych hrál moderní hru (pravda, i kreslení obrázku v 4K rozlišení se chová poněkud méně líně na dnešních PC než na tom mém - pro někoho je to třeba důvod, aby každých 5 let nacpal 20 tisíc do nového PC a OS. Pro mne ne).
Kdo trochu sleduje hry od 90. let, tak dneska bohužel platí nepřímá úměra mezi tím, jak hra vypadá a jaké má požadavky na systém (totiž, že kolikrát hra graficky spadá do 90. let, a přitom má požadavky na úrovni Dooma IV nebo Far Cry; a u některých rádoby 3D her viděných z vrchu by se udělalo lépe, kdyby se celá předrenderovala do 2D spritů - běžela by rozhodně rychleji a skoro by kolikrát zabrala i méně místa na disku ). Ale co vám budu povídat, kolik (stovek) kB (až MB) má dneska průměrně jedna WWW stránka, když si jí uložíte (kvůli všem java skriptům, flashi, atp. - nezpochybňuji jejich význam či přínos, hlavně pro snažší správu stránek či to, že to hezky vypadá (všechno se nám hýbe, a čekáme 2-3 vteřiny na načtení reklam, které pak zavřeme)) proti stránce se stejnými informacemi, která byla na netu např. před 10-15 lety? Např. 1 stránka z tohoto fóra v tomto vlákně s 50 příspěvky zabírá na disku 6 MB, přitom formátovaný text zkopírovaný přes schránku a uložený např. jako DOC ve starém Writeru má 160 kB (bez formátovaní 100 kB). Takže když to zakrouhlíme nahoru na 1 MB pro nějaké ty nutné funkce (jako jsou tabulky, tlačítka, atd.), potřebujeme prohnat přes procesor (a po telefonní lince) 6x víc dat, a přitom nám to nepřináší informačně nic navíc. A ten zbytečný výkon navíc se samozřejmě musí vyrobit, a zaplatit. Vlastně je to jedno, dnešní počítače na to výkon mají, tak proč ne, že? Ale když se na to podíváte jinak: zaplatili jste 6x víc za stejnou hodnotu výrobku (byly by ale počítače 6x levnější, kdyby se vše optimalizovalo a měly by 6x menší výkon? Přinejmenším byste si ale nemuseli 6x delší dobu modernizovat HW). Kdo z Vás by si šel koupit třeba Fábii či Oktávii v základu, a místo 300 tisíc by za ní dal skoro 2 miliony?
"Nejhorší" na síle internetu je to, že kdejaký neškodný líný pitomec si něco vymyslí, a pak hrozí, že se toho chytne někdo aktivní, a začne se to šířit aplikací do praxe jako choroba.
..Mnoho programátorů dneska už vůbec neví skoro nic o architektuře počítačů, pro které píší SW, nebo jak zpracovávají instrukce. Prostě nemusí. Něco napíší, a ono to funguje. Když je to pomalé, doporučíme uživateli nákup pár GB RAM navíc, protože to dneska už buď všichni mají a nebo si to za pár kaček koupí. Asi ne moc dobrý, ale jediný, co mne napadl, je ekvivalent moderních řidičů. Dostanou ŘP a o autě vědí tak možná, že spojka se mačká, když chci řadit, a že na sněhu sešplápnu pedál brzdy až na podlahu, a díky ABS stále můžu řídit (a pak si rozbiju hubu). Dobrý řidič by přeci jen měl alespoň podvědomě vědět něco o fyzice, protože tu uplatníte pokaždé, když po ledu profrčíte zatáčku. A to se netýká jen technických oborů. Pěstujete rostliny tak, že koupíte semena, píchnete do země, zasejete, protože to někdo napsal na pytlíku, a pak čekáte, co bude, nebo se snažíte si zjistit něco o procesech, které se u kytek dějí, abyste měli co nejvyšší výnosy (mít více info než: když to zaliji a bude svítit Slunce, vyroste to)? Já jsem teda třeba neměl rád základní školu, ale zpětně díky bohu alespoň za to, že jsme měli dílny, zahrádky a kuchyňky. Přesto, jaké jsem trdlo, to víme všichni (jak pak vypadají ti ostatní, to nevím).
Reklama mne upozornila na zajímavý výrobek od firmy X v hodnotě Y. Podíval jsem se na internet a našel ho za cenu Y/10 od jiné firmy. Nakonec jsem si ho nekoupil, protože byl drahý. Udělal jsem si ho doma.
Ale zpět ke spotřebě. Přestal jsem shánět nové aplikace, tudíž nepotřebuji nový počítač. Nevím, zda to chce nějaké jiné myšlení, ale uznávám, že mít 18 let starý počítač a přitom nemít pocit, že nedostačuje, asi není úplně normální. O tom, jakou službu jsem tím prokázal přírodě se nemá cenu zmiňovat, protože o to mi vůbec nešlo (i spotřebu to má nižší než moderní počítače, protože tam není tolik součástek). Není to o penězích, ale o prioritách. Já třeba proženu měsíčně účtem 2x víc peněz, než co si moje maminka vydělá (naštěstí už ne dlouho), takže si klidně můžu vybrat: buď si postavím skleník a založím ovocný sad, a nebo si koupím nový notebook a smartfoun. A za 2 měsíce stojím opět před další stejnou volbou. A nebo každých 13 (9, kdybych neměl hypotéku) měsíců nové Picanto v základu. Ale kde je v tom nějaký smysl? Asi jako nosit na krku norka. Ale kdo ví, jak říkal Ace Ventura, třeba kdybych si na krk dal nějakou zabitou ženskou, možná by se mi to také zalíbilo.. hřála by víc než šála z bavlny? Tohle je věc, které se kapitalisti bojí asi nejvíc Totiž, že byste je najednou nepotřebovali. Vždycky se najde cesta. 90% lidí si koupí nejlevnější auto, ale i tak se najde dost velký trh pro výrobce aut za 20 mega. To je jedna z těch záruk, že můžete tak či onak chránit planetu, a přitom systém, ve kterém se budete mít jako prase, poběží stejně dál.
Buď jsem génius a přišel jsem na něco, co většině lidí nedochází, a nebo jsem debil a nebude to fungovat. Pravda bude někde uprostřed. Tedy, jsem debil, co přišel na něco, co většině lidí nedochází
Takže se nemusíte bát, že byste způsobili rozpad světové ekonomiky. Vždy se najde dost lidí, kteří v tom budou pokračovat. Nejde o to zničit kapitalismus, ale zajistit co nejvíc ekologickou, ale hlavně udržitelnou ekonomiku do doby, než přejdeme na jiný systém (za našeho života peníze nejspíš nezaniknou, ale jaký budou mít smysl, až 90% činností budou vykonávat stroje a lidi budou na úřadech práce? Kdo si koupí výrobky majitelů továren, když si na ně nikdo nevydělá? Výjimka budou zřejmě tzv. virtuální komodity, jako počítačové hry, některé služby (vezmu vašeho plyšáka na dovolenou a ukážu mu památky) - doba, kdy tyto věci bude dělat nějaká výkonná AI je (bohužel?) ještě také daleko).
Síla lidí je jako lavina. Samotná sněhová vločka nic neznamená, ale když se navrší na kupu, je to už něco jiného. A když se ta masa dá do pohybu, už je pozdě se jí snažit zastavit.
Tohle se dá ale použít nejen jako příklad "síly konzumentů si vynutit změnu", ale i na drancování životního prostředí. Příklad může být prakticky už vyhubený druh nosozoržce, kterého jsme se snažili zachránit i my (ČR). Dokud nepřekročíte nějakou mez, "nikoho" to nezajímá (a to si sypu popel na hlavu, sice nekupuji výrobky z rohoviny, ale očividně to nestačí). Najednou je pozdě, i když samotná zvířata ještě žijí. Teď si můžeme všechnu naši vyspělou technologii a genetiku vetknout na klobouk. Jak chceme teda poznat, kdy překročíme pomyslnou hranici např. u nerostných surovin či u globálního oteplování (ať už na něj máme jakýkoliv vliv - když si moucha sedne na dokonale vyvážená ramena ideální (bez tření) váhy se závažími 1 tuna, myslíte, že se to nikdy neprojeví?)
Až pytlík čaje přestane po 14 dnech barvit, tak se vymění
Kapitalismus potřebuje, aby se točily peníze. Takže se vyrábí jen proto, aby se vyrábělo. Vy si to musíte koupit, a ideálně to co nejdřív vyhodit, abyste si mohli koupit další. A když si to nekoupíte, nevadí. Tak se to sešrotuje, a zaplatíte to v příští várce/verzi. Jestli v tom vidíte nějaký smysl, to je samozřejmě čistě Vaše věc, ale spíš by mne zajímalo, jaký to má podle vás vliv na zdroje naší planety.. (řečnická otázka). Ano, zdrojů máme třeba ve sluneční soustavě plno, ale to očividně lidi moc nezajímá. Raději utratí peníze za vyzvánění do telefonu nebo si půjčí na dárek k vánocům, který nikdo nechce, než aby je nacpali do něčeho tak zbytečného, jako je výzkum vesmíru. Povinnou daň bych na to zavedl. Brblal bych? Určitě Ale alespoň by to mělo nějaký větší smysl. Kapitalismus samozřejmě smysl má taky: udržuje společnost v chodu, a semtam se v ní najde pár lidí nebo penízků, co vytvoří něco, co nás skutečně posune dál (kdybychom šetřili všechno a všechny, tak by na projekty typu CERN nejspíš peníze nezbyly; ale stačí si uvědomit, kolik stál např. urychlovač, a kolik se utratí ročně třeba za potraviny, které se pak vyhodí). Neschopnost způsobuje pokrok, to už víme. Někdy ale jen jako vedlejší produkt..
S penězmi jsem to už zkoušel. Absolutního štěstí jsem nedosáhl. Tak teď to zkusím bez nich..[/b]
Všimli jste si, že jsem se nikde v rámci šetření zdroji nezmínil o nutnosti posílat nesnězené potraviny do Afriky? Protože to je nesmysl jednak ekonomický, jednak ekologický (zanechá mnohem menší škody vyhodit 10% potravin do kompostu, protože to se neteleportuje na Mars nebo nikam jinam, než to naložit na kamiony, dovést do přístavu, tam to naložit na loď, natankovat nádrže palivem, a dovést do Afriky, kde to zase rozvezou kamiony, a výsledek bude ten, že místo 100 miliónů hladových lidí budeme mít první rok 100 miliónů trochu najezených lidí, a příští rok 120 miliónů hladových lidí; není to věc barvy pleti: kdyby sem přiletěli Ufoni, a dali nám jen tak tu nejvyspělejší technologii, zdroje energie, potravin, vody, atd. první, co většina lidí udělá, že se vykašle na práci, vývoj, pokrok a shnije někde na gauči u televize, a já bych byl mezi nimi).
[i]Po zhlédnutí reklamy si pamatuji akorád to, že George Clooney je hlupák, co vymění boty za hrníček kafe, a že nemám mluvit s osobami ženského pohlaví, aby mě nezmlátil mafián, ale za boha si nemůžu vzpomenout, co se mi ta reklama vlastně snažila prodat.
Dotaz na kolegu: Jak pokračuje pěstění rajčat pod umělým světlem?
Dohledal jsem dle stránky https://www.420magazine.com/forums/non-4...owing.html že rajče potřebuje 500 candel na růst ovoce jako mimum. Přepočet je 12,6 a tedy by to odpovídalo asi 6300 lumenům. U některých 100W čipů se udává i 8000 lumenů.
Ale třeba některé typy zeleniny mohou růst i ve stínu http://www.rostlinky.cz/blog/zelenina-do...stinu.html , a podle této tabulky http://dobrysklenik.cz/cs/content/13-co-je-svetlo 1000 luxů odpovídá dnu pod mrakem (někdo udává 3000 luxů v zimě pod mrakem). Denní světlo je pak cca. od 10 tisíc. Podle přepočtu http://www.uspornaziarovka.sk/pages/L%C3...ertor.html by pak dennímu světlu 10k lx odpovídalo cca. 63 tisíc lumenů a víc. Což by znamenalo, že ten údaj 1 kW (10 x 100W po 8000 lm) není až tak od věci.
Čím výše bude LEDka nad rostlinami, tím méně luxů (lm na m2) dopadne - pokud ale dáte víc LEDek vedle sebe, tak se jejich hodnoty sečtou (když to zjednoduším, 1000 lm z výšky 1 m dává při 180st. asi 160lx. Ze 2 metrů už jen 40lx. Pokud ale budou 4 LED dobře umístěné vůči sobě, bude v místě, které osvětlí společně 4x40lx, tj. 160lx. Navíc je to výhodnější pro vyšší rostliny, které takto budou osvětlené z více stran, a nebude jim jedna LEDka ze 30 cm pražit listy. Nebo zmenšete vyzařovací úhel na 80.st a máte 170lx i ze 2 metrů. 180st. má běžná LED žárovka, GrowLED se pohybují okolo 90st.
Slunečný den má 100 000 lx. To by znamenalo např. mít GrowLED (90st.) se 46000 lm (cca. ekvivalent 580W) ze vzdálenosti 50 cm. Samotná jedna 100W GrowLED by této intenzity dosáhla přibližně z 20 cm (a její teplota by neměla překročit 40-50st.). Třeba rajče si k té LEDce do výšky 2 metrů snadno doroste časem samo.
Tohle jsem třeba nedávno nevěděl...