20.02.2017, 17:43
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.02.2017, 12:21 uživatelem Martin. Edited 2 times in total.)
Poslední věc, kterou bude třeba u růstových LED (pro domácnost) dořešit je jich výkon a s tím související chlazení.
Totiž, to že v letním poledni dopadá na povrch země 1000W a to odpovídá 100 až 120 tisíc lx ještě neznamená, že to je pro rostliny ideální. Proto možná třeba rajče roste v klidu i pod 2000-3000 lm.
Aneb: "opět si rozšiřuji své omezené obzory a opravuji některé zcestné zažité názory"
Víte, proč se člověk neustále učí nové a nové věci? Aby zjistil, jak moc je vlastně blbej Nevědomost je sladká..
Většina rostlin (a každá to má nastaveno bohužel jinak - některé snesou přímé slunce, jiné musí být zastíněné) má, když to nazvu blbě, tepelnou ochranu. Něco jako termostat. Pokud se rostlina začne přehřívat, zlumí či vypne fotosyntézu a začne s odpařováním vody ve velkém aby se ochladila. Tedy můžete svítit jako blázni, a nevyroste nic. Problém č.2 je, že i když svítit přestanete, trvá rostlinám dost dlouho, než znovu nahodí provoz (něco jako uhelná elektrárna).
Vzhledem k tomu, že by bylo nejlepší (a nejjistější) si bílé/růstové růstové čipy nechat vyrobit na zakázku, dáme raději přednost více méně výkonným čipům než méně více výkonným (většinou musíte vzít tak 5-20 ks stejně).
S tím bude souviset i další věc: chlazení. Třeba 15W LED žárovka, i když její LED čipy hřejí jak prase, nemá ani pasivní chladič, za to 30W (spotřeba 10-18W) už má hliníkový pasivní.
Kdo se dneska alespoň trochu vyzná v počítačích, ví, že na procesoru sedí většinou velký pasivní chladič a na něm chladící ventilátor, ne-li rovnou vodní chlazení. Ale za našich dob existovaly procesory, které neměly ani pasivní chladiče (386 - příkon 3W, 486 - 6W) nebo jim vystačily jen malé pasivní (mám takové P133 - 12W). V roce 2000 jsme úspěšně zkusili Cyrixe 686 166-200 MHz (příkon 11-19W) jen tak na holo ve Windows Office a v pohodě. Teplotu jsme mu naměřili 60 stupňů.
LED by měla přeměnit "velkou" část příkonu na světlo a jejich mezní teplota je 90-110 stupňů. Záměrně v uvozovkách, protože byť LED je mnohem účinější než žárovka, jejich účinnost se udává běžně 5-40%. Tzn. že i v tom nejlepším případě se nejméně 50% příkonu LED přemění na teplo a musíme se ho zbavit (u 30W LED by to bylo 15W a více, což odpovídá zatím největšímu příkonu CPU, který jsem osobně otestoval bez chlazení ventilátorem). https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_efficiency
http://vaelektronik.cz/led_chlaz.html
Ve skleníku v zimě je chlazení v pohodě (jestli tam bude část dne 20 stupňů, tak to je hodně, většinou se budou chladit okolím 0-10 st.). Doma to bude horší.
Proto větší počet čipů sice možná bude celkově dražší kvůli konstrukci, ale zase můžete ušetřit na ventilátorech, které také nejsou zdarma, zvyšují hluk v bytě a jejich životnost také není "nekonečná" (pokud má LED udáváno do 50 tisíc hodin, ventilátory sice mají 50-130 tisíc hodin, ale kdo kdy provozoval delší dobu ventilátor ať už v PC, nebo v jiném zařízení, po čase si všimne, že jeho usazení v ose už není co bývalo, a to poslední co potřebujeme je mít randál v obýváku - http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=938&t=1215352 ; pokud by šlo jen o jejich cenu, při troše štěstí seženete od 100 Kč/kus - počítejte tak 20 dB, příkon 2-5W - některá 230/12V trafa zvládnou 100-200W a stojí 150-250 Kč, ale některá jen 10-20W, na to je nutné si dát pozor; ventilátory pracují na 12-24V, takže jak už jsem psal, je tu možnost zvážit jejich pohon přes FV - jsou další možnosti jako např. elektronový vítr, používaný např. v ionizátorech, ale viděl jsem zatím jen takový, co byl poháněn 1.5W a nevím, i kdyby se to zvýšilo, zda by to dokázalo něco uchladit - každopádně je to ale tiché, to ano).
Pasivní Al destička v odkazu viz.výše by při ploše do 35x35 cm měla sama uchladit 25W.
Teoreticky se nabízí chlazení pomocí peltierova jevu. To nejspíš znáte:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peltier%C5...l%C3%A1nek
LED jsou sice napájené přes stejnosměrné napětí, ale tak jednoduché, jako že bychom je napájeli přes hlínkovou kostru, která by zároveň odváděla teplo, to nebude (pokud by to vůbec něco dělalo, nejspíš s dost mizernou účinností).
Možné je také chladit přímo vodou:
https://www.youtube.com/watch?v=oNIu8qwhE7I
Tu bychom ale museli doplňovat (např. přes nějaký jednoduchý automatický dávkovací systém na základě plováku u hladiny, atd.)
Samotný peltierův článek není zrovna zadarmo:
https://www.gme.cz/peltierovy-clanky
Takový průměrný v ceně do 200 Kč zvládne odvést okolo 80W tepla (nicméně, to teplo pak musíte zase nějak sebrat z něj).
Hliníkové chladiče se pohybují od 10 Kč do 400 kč (v té rozumné cenové hladině)
Průměrně u nich je do 2(K/W), tzn. že pokud bude mít LEDka 70 stupňů a v mísnosti bude 22, uchladíte max. 24W.
Jenže Peltier jede na 15V, což znamená další trafo, a jeho spotřeba 8.5A (byť maximální) také není zrovna příjemná (128W!).
Peltiérův jev používají levné odvlhčovače. Jeden takový mám. I s ventilátorem spotřebovává "jen" 33W, a byť možná zvládne zkondenzovat ten 1/4l za den, pokud jde o jeho tepelný výstup, nemyslím si, že by měl bůhvíjak velkou účinnost pro chlazení. Nicméně, úplně tichý rozhodně není, byť se čistí a maže. V koupelně třeba nevadí, ale jinde by vadil.
Nabízí se vodní chlazení. Ne ale ty PC chladiče za tisícové částky. Pokud neseženete přímo hliníkový žebrovaný chladič, můžete použít klasický a mezi něj nebo přímo do něj (mezi žebra) s pomocí tepelné pasty nastlat meděné trubičky. Na ty pak napojíte klasické hadičky do akvária příslušného průměru, a výhoda tohoto systému je, že všechny LED zapojíte do série (pravda, ty poslední se budou chladit tím pádem nejhůř, ale voda se zase tak snadno průtokem neohřeje a může se ochlazovat už cestou k nim) a budete chladit jen koncový prvek (tedy jen 1 ventilátor, který ani nemusí být v obytné místnosti).
Je tu možnost to také propojit s již zmiňovavanou fontákou Tam získáte zároveň i kontrolu o množství vody a její snadné doplňování, a spojíme příjemné s užitečným (když už čerpadlo, tak ať jen zbůhdarma nestříká vodu, ale ať pohání i chlazení).
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=med...=&max=&o=3
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=akv...=&max=&o=3
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=akv...=&max=&o=3
nebo s použitím FV:
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=%C4...0&max=&o=3
spotřeba 4-5W je s prominutím "p*d", tedy stačí buď libovolný adaptér nebo FV:
https://www.srovnanicen.cz/q/solarni%20p...w/?order=2
https://www.i4wifi.cz/_d3277.html (regulátor, na boční výstup stačí klidně běžná 12V sjetá baterie z jakékoliv UPS, kterou zrovna vyhazujete)
http://www.solarnisvetlo.cz/solarnisvetl...ntana-2401
Vodní chlazení 1kW Grow LED světla: https://www.youtube.com/watch?v=UJmbqwxXwGs
Nicméně, pokud budeme věřit "všemu, co je na internetu", 45W LED se dá uchladit čistě jen pasivním chladičem: https://youtu.be/lb3vijOcmJ4?t=495
btw.: co se týče čistě bílé LED, výrobek z videa není zrovna 2x blbý (150 lm/W):
http://www.bridgelux.com/products/vero-s...ifications (nicméně si tam lze spočítat, že skutečný příkon by měl být asi spíš 32-40W).
A věřit se tomu skutečně dá: bílé růstové svítidlo, příkon 100W (!) a přitom jen pasivní (a docela prťavý) chladič:
http://eshop.growled.cz/grow-led-flood/grow-led-wave/
btw. spektrum to má částečně podobné tzv. "pure white" LED, je je tu víc červené/oranžové.
Nicméně, při ceně 93 haléřů za lumen to ještě poněkud pokulhává za cenou běžné, byť "denní bílé" LED žárovky:
https://www.ledacek.cz/LED-PREMIUM-16W-E...arovky_e27
(škoda, že není povinnost uvádět u všeho spektrum)
Za cenu této růstové si můžete takových to žárovek koupit 32, tj. se 42k lumeny proti 9500 lm. Jistě můžete namítnout, že vyrobit vyváženější spektrum je náročnější než někde ve fabrice splácat pár čipů modré, červené a zelené. Pak namítnu já: 4.5 krát náročnější???
Nabízejí se dvě možnosti: buď je to "in"/novinka, takže se to předražuje (pak je chyba v prodejcích - já pochopitelně technicky uznávám, že se musí zaplati vývoj, pokud byl, ale jakožto kupujícímu je mi to úplně víte kde), a nebo je cena vyšší kvůli tomu, že se to nevyrábí až tak moc masově (pak je chyba ve spotřebitelích, málo to kupují).
Tedy, čistě teoreticky, Grow LED čipy s příkonem do 30W by mělo být možné uchladit jen pasivním chladičem levou zadní (tedy bez nutnosti tahat vodní chlazenín nebo si dělat hluk ventilátory).
OK, ale co představuje takový 30W čip? A bude rostlinám stačit? Byť by se daly třeba 3 vedle sebe?
Budeme muset začít porovnávat zdroje jinak než přes lumeny, watty, atp.
30W čipy by teoreticky by měl mít 3000 lm (neboť 100lm/W x 30 = 3k). Co nám to ale řekne? Nic.
Takový čip nejspíš možná někde existuje. Jako GrowLED čistě podle názvu stojí 241 Kč. Podle tabulky má jeho bílá verze 2800 lm. Nicméně růstová jen 650 (max.). To proto, že v oblasti důležité pro rostliny se spíš počítá s PAR a ne s lumeny (což je jednotka pro lidské oko, a logicky, na červenou nejsme zrovna moc dobře naladění u GrowLED).
http://www.ebay.com/itm/High-Power-LED-C...FnKBDAYnjA
Bohužel, nevidím tam nikde, jak vypadá spektrum.
Když bychom se chtěli řídit hodnotou PAR (resp. hodnotami PPF, PPFD, DLI nebo moly), tak mi ale zlatí prozraďte, kdo to uvádí?
Měl by existovat přepočet:
http://www.apogeeinstruments.co.uk/conve...pf-to-lux/
http://www.egc.com/useful_info_lighting.php
Dejme tomu, že sluneční záření, když bude mít 500W/m2, což je polovina intenzity v létě, bude produkovat v PARu asi 2285 photonů a 125 lx (to je dost málo, že?). Přitom na 555nm to je 685lx/1W (500x685=342000lx - jen teoreticky).
30W fluoroscenční bílá má v PARu asi 10.2 lx a 138 fotonů. Růstová 4.7 lx a 144 fotonů. Mě ale zajímá LED. Ale dobře, dejme tomu. Takže 16x horší umolů hodnota.
Než se v tom začnu hrabat víc do hloubky, vystačím si zatím jen s předběžnými čísly:
https://growlightcentral.com/pages/best-...t-for-weed
Podle tabulky dole, 27 watové UFO vyrobí asi 100 umolů. To je 3.7umol/W.
Pro srovnání je tam i 525W full spectrum bílá, která dělá 919 umolů. Samozřejmě to nejde úplně dobře srovnávat. Tady to dává 1.8umol/W, ale třeba jiné GrowLED z tabulky:
294W - 920umol => 3.1umol/W.
250W - 1264umol => 5.1umol/W.
195W - 931umol => 4.7umol/W.
Záleží na výrobci a typu. Ale můžeme tedy říci, že u růstových Full Spectrum LED (resp. 5-7 pásmových) se PAR bude pohybovat od 3 do 5 umolů na Watt. U bílých růstových pak asi 2.
Podle tohoto článku:
https://www.ndsu.edu/pubweb/chiwonlee/pl...light.html
je u slunečního záření v létě mezi 200 až 2000 umoly/(m2*s). Vezmu tedy, že pro rostliny by mohlo být ideální někde okolo 1000 umolů. Je to jednotka fotonů, takže máme kontrolu ze dvou zdrojů (viz. ten výpočet o něco výše W/m2->fotony)
Podle této tabulky:
http://www.pestovat.cz/cs/blog/fotosynte...areni--n11
bychom měli mít 100-135 W/m2 FAR.
Převodní poměr: http://www.apogeeinstruments.co.uk/conve...-to-watts/
W/m2 jsou vlastně J/(m2*s) a pro zjednodušení použijeme 0.33 (platí jen pro sluneční záření).
Použiji zase tento kalkulátor: http://www.egc.com/useful_info_lighting.php
Vyšlo 457 až 617 umolů. To můžeme brát jako doporučené minimum pro rostliny. Byť je to od oka, ale alespoň +/- něco, čeho se můžeme chytit.
Podle článku zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4235429/ rajče roste už od 2 umolů a dokáže zpracovat až 2000 umolů.
Totiž, pro porovnání se musí brát a naopak nesmí brát tolik parametrů, že by z toho jeden zblbnul
https://fluence.science/science/how-to-c...ow-lights/
Pokud budeme brát růstová světla v mikromolech, tak už víme, že rajče poroste od 2 molů za den (23 umol/sec), vydrží dávku do 2000 umolů/s (bezpečně do 700), a doporučené minimum pro pokojovky je dejme tomu těch 600. Polovina slunečního zaření v létě je asi 1000. Tzn. vybírat zdroje, které se pohybují alespoň u této hodnoty (1k ideálně). A to beru rajče jako takový standard (vůči ostatním rostlinám).
Zběžně z toho, co jsem našel, ty nejlepší Growky měly 5umol/W, tzn. že budeme potřebovat zdroj okolo 200W (a bojím se, že to byl příkon a ne "výkon"). U těch horších to je asi 300W.
Bílá růstová světla mají horší výsledky, u nich potřebovali na stejné výsledky cca. 500W. Protože prostě spotřebovávají energii i na zelené světlo. Nicméně, nám právě o to jde. S bílými růstovými světly můžete svítit v běžném bytě. S červenomodrými ne (řešení "nákup RedBlue růstových a pak to překrýt bílými žárovkami" je možná hezké na papíře, ale stejně teda budete spotřebovávat další proud, protože bílé LEDky v sobě mají kromě zelené ještě další červenou a modrou ).
Běžná bílá "cool white" svítidla, ať už fluoresenční LEDky nebo obyčejné, nemají zrovna ideální spektrum pro růst (protože člověku je jedno, co svítí, hlavně že to vypadá jako bílá). Dřív se ale běžně používaly např. u akvárií v době, kdy ještě LED neexistovaly a těžko si někdo dal do obýváku něco jiného než běžnou zářivku či žárovku. Ale asi nikoho zatím nenapadlo zjišťovat u obyčejných žárovek takovou blbost, jako jsou umoly v PAR Nejspíš horší než 1 (hádám). Tedy, pěstovat s tím určitě půjde, ale bude to nevyvážený růst a budete muset mít hodně takových žárovek, abyste něčeho dosáhli. Tím ale nemyslím speciálně navrženou bílou růstovou LED, která je už použitelná.
Jak by byl svět krásný, kdyby všichni prodejci uváděli stejné směrodatné údaje, že?
Díky bohu tedy alespoň těm, co tam mají W/m2 v PARu. Konečně vím, která jednotka je dobrá. Prý se dá použít přepočet 1W/m2 = 4.6 umolu, jenže to děsně záleží na zdroji světla (zde to vychází poměr 0.21, což je horší než 0.33 pro Slunce, ale budiž. Lepší počítat s pesimističtějšími údaji, než si koupit něco, co bude nedostatečné. Takže na 500 mmolů potřebujeme asi 100 W/m2 +/- ?
Čili, ten 30W čip, jak jsem nakousl u chlazení, by vyprodukoval možná tak 138 umolů. Musíme tedy mít vedle sebe 4 ks.
Sedí ty hodnoty? Zde jsem našel třeba tohoto prodejce:
http://www.ebay.com/itm/OHMAX-LED-Grow-L...2205736646
36 W/m2, to by tedy mělo být 170 mmolů, jestli to počítám dobře? Výrobce uvádí sám 143. Světlo je 30W (v názvu 37W). To by dávalo 4.7 mmol/W.
Výhoda tohoto je, že to jede už rovnou na 230V. Nevýhoda je, že to stojí 1400 Kč.
A na 600 umolů bychom potřebovali min. 4 kusy. Tedy sedí.
Jak v tomto ohledu dopadlo to UFO, co jsem na zkoušku pořídil?
Chtít po prodejci, aby uváděl tyto údaje, to se už spíš vrátí na Zem dinosauři.
Tak jsem zkusil vyjet podobný produkt: rovněž na Ebayi prodává někdo 300W UFO svítidlo Bestva, u kterého je cena 1250 Kč. A ve specifikacích je 216W, 19000 lm, 15000lx, 526 mmolů. 72 ks 3W diod.
Počet diod sedí s tím mým. Jenže ten můj stál o 300 Kč méně, a má uvedenu svítivost 3200 lm. Obrázky jsou ty samé. A pochybuji, že by při stejném počtu stejných diod jeden prodejce udělal 6x víc lumenů. Pokud ne, tak dá se věřit té hodnotě v molech? Možná počítali ty u sebe v šatníku. Totiž, pokud tam fakt byly, bylo by to 2.4 umol/W. Jedna z těch horších hodnot, ale uvěřitelná. Pokud je ale pravda, že 216W UFO má příkon jen 60W, pak by to bylo 8.8 umol/W, tedy naprosto bombastické číslo. A věříte tomu, když to jde z Číny? Já tedy ne. Kdyby tam napsali, že to má příkon 60W, a tedy nějakých 60x4 = 240 umolů, tomu bych spíš věřil..
Jedna věc je uvádět jednotky, kterým nikdo nerozumí. Druhý věc je ale uvádět nepravdivé údaje.
Stejně, v tomto ohledu Slunce není v PAR zrovna moc efektivní, pokud sem háže 1000W/m2 a přitom jen 2000 umolů (2 umoly/W příkonu)
Jinak, údaj v lumenech není až tak údaj na nic. Tedy za předpokladu, že je správný. Pokud budete mít Grow LED, která reprodukuje věrně sluneční světlo, tak samozřejmě bude platit, že čím víc lumenů, tím tam bude létat i víc molů Protože víc lumenů pro člověka znamená víc energie v příkonu, a tedy tím pádem i víc fotonů v PAR části spektra pro rostliny.
Filozofická otázka: stejně, člověk by čekal, že se pěstováním vrátí k přírodě, a přitom všechna doposud nabízená řešení ho spíš oddalují. Jen řekněte: za normálních podmínek byste se snažili, aby něco, co svítí jak polední Slunce do xichtu, červenomodrým "děsně přirozeným" světlem a ještě to dělá randál kvůli chlazení ventilátory, bylo co nejdál od Vás Věda každou chvíli zjistí, že v této oblasti něco opomenula (zelené světlo je na nic -> aha, tak ono asi přeci jen k něčemu bude), a pokaždé se na to nabaluje kapitalismus ve snaze vydělat, kdy se Vám kdekdo snaží prodat kdeco, a tím se jim daří vám to úspěšně znechucovat..
Totiž, to že v letním poledni dopadá na povrch země 1000W a to odpovídá 100 až 120 tisíc lx ještě neznamená, že to je pro rostliny ideální. Proto možná třeba rajče roste v klidu i pod 2000-3000 lm.
Aneb: "opět si rozšiřuji své omezené obzory a opravuji některé zcestné zažité názory"
Víte, proč se člověk neustále učí nové a nové věci? Aby zjistil, jak moc je vlastně blbej Nevědomost je sladká..
Většina rostlin (a každá to má nastaveno bohužel jinak - některé snesou přímé slunce, jiné musí být zastíněné) má, když to nazvu blbě, tepelnou ochranu. Něco jako termostat. Pokud se rostlina začne přehřívat, zlumí či vypne fotosyntézu a začne s odpařováním vody ve velkém aby se ochladila. Tedy můžete svítit jako blázni, a nevyroste nic. Problém č.2 je, že i když svítit přestanete, trvá rostlinám dost dlouho, než znovu nahodí provoz (něco jako uhelná elektrárna).
Vzhledem k tomu, že by bylo nejlepší (a nejjistější) si bílé/růstové růstové čipy nechat vyrobit na zakázku, dáme raději přednost více méně výkonným čipům než méně více výkonným (většinou musíte vzít tak 5-20 ks stejně).
S tím bude souviset i další věc: chlazení. Třeba 15W LED žárovka, i když její LED čipy hřejí jak prase, nemá ani pasivní chladič, za to 30W (spotřeba 10-18W) už má hliníkový pasivní.
Kdo se dneska alespoň trochu vyzná v počítačích, ví, že na procesoru sedí většinou velký pasivní chladič a na něm chladící ventilátor, ne-li rovnou vodní chlazení. Ale za našich dob existovaly procesory, které neměly ani pasivní chladiče (386 - příkon 3W, 486 - 6W) nebo jim vystačily jen malé pasivní (mám takové P133 - 12W). V roce 2000 jsme úspěšně zkusili Cyrixe 686 166-200 MHz (příkon 11-19W) jen tak na holo ve Windows Office a v pohodě. Teplotu jsme mu naměřili 60 stupňů.
LED by měla přeměnit "velkou" část příkonu na světlo a jejich mezní teplota je 90-110 stupňů. Záměrně v uvozovkách, protože byť LED je mnohem účinější než žárovka, jejich účinnost se udává běžně 5-40%. Tzn. že i v tom nejlepším případě se nejméně 50% příkonu LED přemění na teplo a musíme se ho zbavit (u 30W LED by to bylo 15W a více, což odpovídá zatím největšímu příkonu CPU, který jsem osobně otestoval bez chlazení ventilátorem). https://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_efficiency
http://vaelektronik.cz/led_chlaz.html
Ve skleníku v zimě je chlazení v pohodě (jestli tam bude část dne 20 stupňů, tak to je hodně, většinou se budou chladit okolím 0-10 st.). Doma to bude horší.
Proto větší počet čipů sice možná bude celkově dražší kvůli konstrukci, ale zase můžete ušetřit na ventilátorech, které také nejsou zdarma, zvyšují hluk v bytě a jejich životnost také není "nekonečná" (pokud má LED udáváno do 50 tisíc hodin, ventilátory sice mají 50-130 tisíc hodin, ale kdo kdy provozoval delší dobu ventilátor ať už v PC, nebo v jiném zařízení, po čase si všimne, že jeho usazení v ose už není co bývalo, a to poslední co potřebujeme je mít randál v obýváku - http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=938&t=1215352 ; pokud by šlo jen o jejich cenu, při troše štěstí seženete od 100 Kč/kus - počítejte tak 20 dB, příkon 2-5W - některá 230/12V trafa zvládnou 100-200W a stojí 150-250 Kč, ale některá jen 10-20W, na to je nutné si dát pozor; ventilátory pracují na 12-24V, takže jak už jsem psal, je tu možnost zvážit jejich pohon přes FV - jsou další možnosti jako např. elektronový vítr, používaný např. v ionizátorech, ale viděl jsem zatím jen takový, co byl poháněn 1.5W a nevím, i kdyby se to zvýšilo, zda by to dokázalo něco uchladit - každopádně je to ale tiché, to ano).
Pasivní Al destička v odkazu viz.výše by při ploše do 35x35 cm měla sama uchladit 25W.
Teoreticky se nabízí chlazení pomocí peltierova jevu. To nejspíš znáte:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peltier%C5...l%C3%A1nek
LED jsou sice napájené přes stejnosměrné napětí, ale tak jednoduché, jako že bychom je napájeli přes hlínkovou kostru, která by zároveň odváděla teplo, to nebude (pokud by to vůbec něco dělalo, nejspíš s dost mizernou účinností).
Možné je také chladit přímo vodou:
https://www.youtube.com/watch?v=oNIu8qwhE7I
Tu bychom ale museli doplňovat (např. přes nějaký jednoduchý automatický dávkovací systém na základě plováku u hladiny, atd.)
Samotný peltierův článek není zrovna zadarmo:
https://www.gme.cz/peltierovy-clanky
Takový průměrný v ceně do 200 Kč zvládne odvést okolo 80W tepla (nicméně, to teplo pak musíte zase nějak sebrat z něj).
Hliníkové chladiče se pohybují od 10 Kč do 400 kč (v té rozumné cenové hladině)
Průměrně u nich je do 2(K/W), tzn. že pokud bude mít LEDka 70 stupňů a v mísnosti bude 22, uchladíte max. 24W.
Jenže Peltier jede na 15V, což znamená další trafo, a jeho spotřeba 8.5A (byť maximální) také není zrovna příjemná (128W!).
Peltiérův jev používají levné odvlhčovače. Jeden takový mám. I s ventilátorem spotřebovává "jen" 33W, a byť možná zvládne zkondenzovat ten 1/4l za den, pokud jde o jeho tepelný výstup, nemyslím si, že by měl bůhvíjak velkou účinnost pro chlazení. Nicméně, úplně tichý rozhodně není, byť se čistí a maže. V koupelně třeba nevadí, ale jinde by vadil.
Nabízí se vodní chlazení. Ne ale ty PC chladiče za tisícové částky. Pokud neseženete přímo hliníkový žebrovaný chladič, můžete použít klasický a mezi něj nebo přímo do něj (mezi žebra) s pomocí tepelné pasty nastlat meděné trubičky. Na ty pak napojíte klasické hadičky do akvária příslušného průměru, a výhoda tohoto systému je, že všechny LED zapojíte do série (pravda, ty poslední se budou chladit tím pádem nejhůř, ale voda se zase tak snadno průtokem neohřeje a může se ochlazovat už cestou k nim) a budete chladit jen koncový prvek (tedy jen 1 ventilátor, který ani nemusí být v obytné místnosti).
Je tu možnost to také propojit s již zmiňovavanou fontákou Tam získáte zároveň i kontrolu o množství vody a její snadné doplňování, a spojíme příjemné s užitečným (když už čerpadlo, tak ať jen zbůhdarma nestříká vodu, ale ať pohání i chlazení).
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=med...=&max=&o=3
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=akv...=&max=&o=3
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=akv...=&max=&o=3
nebo s použitím FV:
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=%C4...0&max=&o=3
spotřeba 4-5W je s prominutím "p*d", tedy stačí buď libovolný adaptér nebo FV:
https://www.srovnanicen.cz/q/solarni%20p...w/?order=2
https://www.i4wifi.cz/_d3277.html (regulátor, na boční výstup stačí klidně běžná 12V sjetá baterie z jakékoliv UPS, kterou zrovna vyhazujete)
http://www.solarnisvetlo.cz/solarnisvetl...ntana-2401
Vodní chlazení 1kW Grow LED světla: https://www.youtube.com/watch?v=UJmbqwxXwGs
Nicméně, pokud budeme věřit "všemu, co je na internetu", 45W LED se dá uchladit čistě jen pasivním chladičem: https://youtu.be/lb3vijOcmJ4?t=495
btw.: co se týče čistě bílé LED, výrobek z videa není zrovna 2x blbý (150 lm/W):
http://www.bridgelux.com/products/vero-s...ifications (nicméně si tam lze spočítat, že skutečný příkon by měl být asi spíš 32-40W).
A věřit se tomu skutečně dá: bílé růstové svítidlo, příkon 100W (!) a přitom jen pasivní (a docela prťavý) chladič:
http://eshop.growled.cz/grow-led-flood/grow-led-wave/
btw. spektrum to má částečně podobné tzv. "pure white" LED, je je tu víc červené/oranžové.
Nicméně, při ceně 93 haléřů za lumen to ještě poněkud pokulhává za cenou běžné, byť "denní bílé" LED žárovky:
https://www.ledacek.cz/LED-PREMIUM-16W-E...arovky_e27
(škoda, že není povinnost uvádět u všeho spektrum)
Za cenu této růstové si můžete takových to žárovek koupit 32, tj. se 42k lumeny proti 9500 lm. Jistě můžete namítnout, že vyrobit vyváženější spektrum je náročnější než někde ve fabrice splácat pár čipů modré, červené a zelené. Pak namítnu já: 4.5 krát náročnější???
Nabízejí se dvě možnosti: buď je to "in"/novinka, takže se to předražuje (pak je chyba v prodejcích - já pochopitelně technicky uznávám, že se musí zaplati vývoj, pokud byl, ale jakožto kupujícímu je mi to úplně víte kde), a nebo je cena vyšší kvůli tomu, že se to nevyrábí až tak moc masově (pak je chyba ve spotřebitelích, málo to kupují).
Tedy, čistě teoreticky, Grow LED čipy s příkonem do 30W by mělo být možné uchladit jen pasivním chladičem levou zadní (tedy bez nutnosti tahat vodní chlazenín nebo si dělat hluk ventilátory).
OK, ale co představuje takový 30W čip? A bude rostlinám stačit? Byť by se daly třeba 3 vedle sebe?
Budeme muset začít porovnávat zdroje jinak než přes lumeny, watty, atp.
30W čipy by teoreticky by měl mít 3000 lm (neboť 100lm/W x 30 = 3k). Co nám to ale řekne? Nic.
Takový čip nejspíš možná někde existuje. Jako GrowLED čistě podle názvu stojí 241 Kč. Podle tabulky má jeho bílá verze 2800 lm. Nicméně růstová jen 650 (max.). To proto, že v oblasti důležité pro rostliny se spíš počítá s PAR a ne s lumeny (což je jednotka pro lidské oko, a logicky, na červenou nejsme zrovna moc dobře naladění u GrowLED).
http://www.ebay.com/itm/High-Power-LED-C...FnKBDAYnjA
Bohužel, nevidím tam nikde, jak vypadá spektrum.
Když bychom se chtěli řídit hodnotou PAR (resp. hodnotami PPF, PPFD, DLI nebo moly), tak mi ale zlatí prozraďte, kdo to uvádí?
Měl by existovat přepočet:
http://www.apogeeinstruments.co.uk/conve...pf-to-lux/
http://www.egc.com/useful_info_lighting.php
Dejme tomu, že sluneční záření, když bude mít 500W/m2, což je polovina intenzity v létě, bude produkovat v PARu asi 2285 photonů a 125 lx (to je dost málo, že?). Přitom na 555nm to je 685lx/1W (500x685=342000lx - jen teoreticky).
30W fluoroscenční bílá má v PARu asi 10.2 lx a 138 fotonů. Růstová 4.7 lx a 144 fotonů. Mě ale zajímá LED. Ale dobře, dejme tomu. Takže 16x horší umolů hodnota.
Než se v tom začnu hrabat víc do hloubky, vystačím si zatím jen s předběžnými čísly:
https://growlightcentral.com/pages/best-...t-for-weed
Podle tabulky dole, 27 watové UFO vyrobí asi 100 umolů. To je 3.7umol/W.
Pro srovnání je tam i 525W full spectrum bílá, která dělá 919 umolů. Samozřejmě to nejde úplně dobře srovnávat. Tady to dává 1.8umol/W, ale třeba jiné GrowLED z tabulky:
294W - 920umol => 3.1umol/W.
250W - 1264umol => 5.1umol/W.
195W - 931umol => 4.7umol/W.
Záleží na výrobci a typu. Ale můžeme tedy říci, že u růstových Full Spectrum LED (resp. 5-7 pásmových) se PAR bude pohybovat od 3 do 5 umolů na Watt. U bílých růstových pak asi 2.
Podle tohoto článku:
https://www.ndsu.edu/pubweb/chiwonlee/pl...light.html
je u slunečního záření v létě mezi 200 až 2000 umoly/(m2*s). Vezmu tedy, že pro rostliny by mohlo být ideální někde okolo 1000 umolů. Je to jednotka fotonů, takže máme kontrolu ze dvou zdrojů (viz. ten výpočet o něco výše W/m2->fotony)
Podle této tabulky:
http://www.pestovat.cz/cs/blog/fotosynte...areni--n11
bychom měli mít 100-135 W/m2 FAR.
Převodní poměr: http://www.apogeeinstruments.co.uk/conve...-to-watts/
W/m2 jsou vlastně J/(m2*s) a pro zjednodušení použijeme 0.33 (platí jen pro sluneční záření).
Použiji zase tento kalkulátor: http://www.egc.com/useful_info_lighting.php
Vyšlo 457 až 617 umolů. To můžeme brát jako doporučené minimum pro rostliny. Byť je to od oka, ale alespoň +/- něco, čeho se můžeme chytit.
Podle článku zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4235429/ rajče roste už od 2 umolů a dokáže zpracovat až 2000 umolů.
Totiž, pro porovnání se musí brát a naopak nesmí brát tolik parametrů, že by z toho jeden zblbnul
https://fluence.science/science/how-to-c...ow-lights/
Pokud budeme brát růstová světla v mikromolech, tak už víme, že rajče poroste od 2 molů za den (23 umol/sec), vydrží dávku do 2000 umolů/s (bezpečně do 700), a doporučené minimum pro pokojovky je dejme tomu těch 600. Polovina slunečního zaření v létě je asi 1000. Tzn. vybírat zdroje, které se pohybují alespoň u této hodnoty (1k ideálně). A to beru rajče jako takový standard (vůči ostatním rostlinám).
Zběžně z toho, co jsem našel, ty nejlepší Growky měly 5umol/W, tzn. že budeme potřebovat zdroj okolo 200W (a bojím se, že to byl příkon a ne "výkon"). U těch horších to je asi 300W.
Bílá růstová světla mají horší výsledky, u nich potřebovali na stejné výsledky cca. 500W. Protože prostě spotřebovávají energii i na zelené světlo. Nicméně, nám právě o to jde. S bílými růstovými světly můžete svítit v běžném bytě. S červenomodrými ne (řešení "nákup RedBlue růstových a pak to překrýt bílými žárovkami" je možná hezké na papíře, ale stejně teda budete spotřebovávat další proud, protože bílé LEDky v sobě mají kromě zelené ještě další červenou a modrou ).
Běžná bílá "cool white" svítidla, ať už fluoresenční LEDky nebo obyčejné, nemají zrovna ideální spektrum pro růst (protože člověku je jedno, co svítí, hlavně že to vypadá jako bílá). Dřív se ale běžně používaly např. u akvárií v době, kdy ještě LED neexistovaly a těžko si někdo dal do obýváku něco jiného než běžnou zářivku či žárovku. Ale asi nikoho zatím nenapadlo zjišťovat u obyčejných žárovek takovou blbost, jako jsou umoly v PAR Nejspíš horší než 1 (hádám). Tedy, pěstovat s tím určitě půjde, ale bude to nevyvážený růst a budete muset mít hodně takových žárovek, abyste něčeho dosáhli. Tím ale nemyslím speciálně navrženou bílou růstovou LED, která je už použitelná.
Jak by byl svět krásný, kdyby všichni prodejci uváděli stejné směrodatné údaje, že?
Díky bohu tedy alespoň těm, co tam mají W/m2 v PARu. Konečně vím, která jednotka je dobrá. Prý se dá použít přepočet 1W/m2 = 4.6 umolu, jenže to děsně záleží na zdroji světla (zde to vychází poměr 0.21, což je horší než 0.33 pro Slunce, ale budiž. Lepší počítat s pesimističtějšími údaji, než si koupit něco, co bude nedostatečné. Takže na 500 mmolů potřebujeme asi 100 W/m2 +/- ?
Čili, ten 30W čip, jak jsem nakousl u chlazení, by vyprodukoval možná tak 138 umolů. Musíme tedy mít vedle sebe 4 ks.
Sedí ty hodnoty? Zde jsem našel třeba tohoto prodejce:
http://www.ebay.com/itm/OHMAX-LED-Grow-L...2205736646
36 W/m2, to by tedy mělo být 170 mmolů, jestli to počítám dobře? Výrobce uvádí sám 143. Světlo je 30W (v názvu 37W). To by dávalo 4.7 mmol/W.
Výhoda tohoto je, že to jede už rovnou na 230V. Nevýhoda je, že to stojí 1400 Kč.
A na 600 umolů bychom potřebovali min. 4 kusy. Tedy sedí.
Jak v tomto ohledu dopadlo to UFO, co jsem na zkoušku pořídil?
Chtít po prodejci, aby uváděl tyto údaje, to se už spíš vrátí na Zem dinosauři.
Tak jsem zkusil vyjet podobný produkt: rovněž na Ebayi prodává někdo 300W UFO svítidlo Bestva, u kterého je cena 1250 Kč. A ve specifikacích je 216W, 19000 lm, 15000lx, 526 mmolů. 72 ks 3W diod.
Počet diod sedí s tím mým. Jenže ten můj stál o 300 Kč méně, a má uvedenu svítivost 3200 lm. Obrázky jsou ty samé. A pochybuji, že by při stejném počtu stejných diod jeden prodejce udělal 6x víc lumenů. Pokud ne, tak dá se věřit té hodnotě v molech? Možná počítali ty u sebe v šatníku. Totiž, pokud tam fakt byly, bylo by to 2.4 umol/W. Jedna z těch horších hodnot, ale uvěřitelná. Pokud je ale pravda, že 216W UFO má příkon jen 60W, pak by to bylo 8.8 umol/W, tedy naprosto bombastické číslo. A věříte tomu, když to jde z Číny? Já tedy ne. Kdyby tam napsali, že to má příkon 60W, a tedy nějakých 60x4 = 240 umolů, tomu bych spíš věřil..
Jedna věc je uvádět jednotky, kterým nikdo nerozumí. Druhý věc je ale uvádět nepravdivé údaje.
Stejně, v tomto ohledu Slunce není v PAR zrovna moc efektivní, pokud sem háže 1000W/m2 a přitom jen 2000 umolů (2 umoly/W příkonu)
Jinak, údaj v lumenech není až tak údaj na nic. Tedy za předpokladu, že je správný. Pokud budete mít Grow LED, která reprodukuje věrně sluneční světlo, tak samozřejmě bude platit, že čím víc lumenů, tím tam bude létat i víc molů Protože víc lumenů pro člověka znamená víc energie v příkonu, a tedy tím pádem i víc fotonů v PAR části spektra pro rostliny.
Filozofická otázka: stejně, člověk by čekal, že se pěstováním vrátí k přírodě, a přitom všechna doposud nabízená řešení ho spíš oddalují. Jen řekněte: za normálních podmínek byste se snažili, aby něco, co svítí jak polední Slunce do xichtu, červenomodrým "děsně přirozeným" světlem a ještě to dělá randál kvůli chlazení ventilátory, bylo co nejdál od Vás Věda každou chvíli zjistí, že v této oblasti něco opomenula (zelené světlo je na nic -> aha, tak ono asi přeci jen k něčemu bude), a pokaždé se na to nabaluje kapitalismus ve snaze vydělat, kdy se Vám kdekdo snaží prodat kdeco, a tím se jim daří vám to úspěšně znechucovat..