29.10.2012, 18:28
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.10.2012, 18:40 uživatelem CutePenguin. Edited 1 time in total.)
(29.10.2012, 10:31)Martin Napsal(a):
Každý druh potřebuje uspokojit své potřeby a to většinou na úkor jiného druhu. Zvířata však omezují své potřeby jen na to, co k přežití opravdu potřebují. Avšak s vyspělostí druhu přichází i nárůst potřeb a ty naše přesáhli to, co je příroda bez rizika schopna poskytnout. Dochází tedy k ničení krajiny, znečišťování, omezování životního prostředí jiných druhů až nakonec k jejich zániku. Copak takhle se chová běžný predátor? Ten sic potřebuje k přežití zabít jiné zvíře, avšak nevyhubí celé stádo, spokojí se s úlovkem jednoho člena a i ten je příliš mnoho pro predátora samotného.
Nebo když takový medvěd dostane chuť na mlsku, sic při tom může zemřít společenství včel, ale kolik takových společensví existuje? Ohromné množství a jedno na tomto počtu nic nezmění.
Činnost klasického predátora omezuje růst ostatních druhů tak, aby se nepřemnožil, ale přitom ho ani nevyhubí. To je jeho úloha v řádu přirody.
Jenže činnost vyspělého predátora (v našem případě člověka) způsobuje vymírání celých druhů a poškozování jejich vlastního stvořitele (v tomto případě Země, přirody) pouze k zajíštění blahobytu jim samotným, což může vést i k zániku onoho vyspělého, tedy sebezničení.
Tak či tak, toto je pouze otázkou subjektivního názoru a hádat bychom se o tom mohli hodně dlouho. A krom toho jsme celkem odbočili od původního tématu, no, nebo spíš já, nemyslíte?