10.11.2017, 11:23
Tak se nám ta sezóna protáhla o něco déle, než jsem čekal. Vlastně v určitých ohledech ještě trvá (rajčata a kustovnice ve skleníku)..
REPORT: Říjen
- vzhledem k našim úspěchům s rajčaty jsme rozjeli výměnný obchod (už nám lezou ušima). Získáváme tak od sousedů papriky, více malin, jablka, dokonce i pytel granulí pro kočky (protože už ho nepotřebovali), a ještě dostaneme hromadu hnoje. I tady jsem si musel projít změnou myšlení, aby mi nevadilo "rozdávat" (ale ono to není tak těžké, když už rajčata pomalu nemůžete ani vidět).
- dokončil jsem jižní stranu přístřešku na rajčata, vinnou révu a melouny (ještě chybí západní strana), a postavil pergolu (základ budoucí letní kuchyně). No, zadarmo nebyla. Dřevo (a základy - patky) stálo asi 5 tisíc (ta část, co sem padla), polykarbonát asi 4 tisíce, a plechařina asi 6 tisíc (jen na tu pergolu). Na druhou stranu, jedná se o 12m2 plochy (mj. i na lapání dešťové vody - čili při 300mm/m2/rok je to teoretická úspora 180 Kč/rok - za dobu životnosti asi 6000 Kč). Pochopitelně bude plnit i spoustu dalších úkolů. Ještě teda budu dodělávat pár vzpěr (a později nátěr).
- pokračujeme ve zvětšování rozsahu vlastních jídel - třeba vlastní kopr (mimochodem, ředkvičky, špenát a květák ještě v říjnu).
- zhodnocení úrody melounů (na fotce poslední)
- vytváříme uhlíkatou část kompostu likvidací malých odřezků dřeva a kancelářským odpadem ode mne z práce (např. papírové obaly od svačin, slupky) spalováním
- sehnali jsme od jedné firmy 5 sudů na vodu a to zdarma, protože je vyhazovala. Sice jsou "malé", ale jako rezervní pro přelívání vody při přebytku - no "nekupte to"
- ještě v říjnu máme vlastní maliny a jahody (očividně se sezóna posouvá, a to i díky jarním-letním mrazům, takže bude třeba pro stabilizaci přesunout většinu plodin do skleníku).
- dokončil jsem poličky v garáži
- sklidili jsme něco málo fazolí (vypěstované z klasických určitých ke konzumaci)
- doladil jsem esteticky vzhled poliček pro rostliny v domě (zakrytím úchytek lištami)
- byla u nás Rainbow Dash (a dokonce Double)
- množení břečťanu bylo úspěšné: 90% řízků se ujalo a nyní již krásně roste (mimochodem, za každý z nich vysolíte běžně v obchodě i několik desetikorun)
- na záhoně se nám úspěšně tvoří druhá várka mrkve (už sklízíme a je dost "velká" - řekněme, použitelná, půl metru sice nemá, ale co není, může být)
- do zimy zřejmě sklidíme ještě pár brambor (které vyrostly z těch, co jsme zapomněli), a stejně tak dost česneků (kde se vzaly, tu se vzaly, a není jich zrovna málo), hezky nám tloustnou pórky (naštěstí zatím slunce svítí dost, takže se dusičnanů netřeba tolik bát)
http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76479.aspx
http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle...sequence=1
https://ekonomika.idnes.cz/mame-se-bat-d...03M107U05A
http://www.rehabilitace.info/vyziva-a-ji...jak-na-ne/
- růžičková kapusta sice po vichřici lehla, ale roste dál (jen do pravého úhlu )
- sklidili jsme druhou velkou letošní várku máty, meduňku a šalvěj
- příroda šílí (venku kvetou nejen pampelišky)
- vyzkoušel jsem další veganské pokrmy: ty hráškové "krekry" samotné nic moc, ale s nějakou "paštikou" už dobré. Ale veganský jogurt, to se dá (velmi dobrý - a překvapivě není až tak moc drahý, na to, že je ho půl kg). Cizrnové měšce se špenátem také velmi dobré.
- sklidili jsme letošní nadílku celerů, zatím je máme uschované ve venkovním skleníku č.1 (stíněný, nevytápěný)
- opět přišlo ke slovu dědovo čerpadlo (vyrobené nejspíš ještě před Pražským jarem). Vyčerpali jsme jezírko (aby se vyčistilo), což bylo asi 1500 litrů vody plné nánosů (organické zbytky rostlin a hmyzu), a skončilo to na záhoně (dost hustá organická krusta, to bude hlína příští rok!). Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou. Prozatím jsme ho napustili z normálních sudů a zbytek napršelo. Ještě přijde ke slovu při čerpání ČOV (dáme ke každé rostlině na pozemku tak 2+ kg kalu (+pár litrů nasycené vody), který je plný živin a minerálů).
- pokračujeme se svém "milionářském" životě šlechty ohledně zvěřiny Stejně toho moc nesníme, takže současný nákup je tak na půl roku (mimochodem, od známé jsme zjistili, že náš jistý praprapra..předek byl na 99% skutečně šlechtic, nicméně svůj erb prochlastal, ale takové předky-bokovky má nejspíš půlka národa ). Toto maso nám vydrží při naší ne/spotřebě nejspíš ještě na příští rok.
- našli jsme další firemní zdroj. Tentokrát jde o 5 litrové sklenice, které se hodí třeba pro bylinky, atd. A opět, byly zdarma (daná firma je chtěla vyhodit do skla).
- a když už jsme byli u toho, z dalšího zdroje nově získáváme některé potraviny. Jde o "vývařovnu", která vyhazuje (!) každý den asi 50 litrů "odpadu", co lidé nesní. To jde samozřejmě prasatům (jen to ukazuje, jak se u nás plýtvá, a to jde o jednu jedinou jídelnu!), ale my získáme nezpracované potraviny jako pečivo či omáčky (nebo prošlé nápoje v PET lahvích). Opět zadarmo. No, co? Má to skončit jako pomeje? Mohli bychom si toho brát víc, ale 80% toho se nedá žrát (a to prý je kuchař z nějakého hotelu.. no, proč si ho nenechali, že? ).
- ze stejného podniku získáváme rovněž kosti pro kočky (lidi jsou "prasata" a vyhodí všechno). Z nějakého důvodu jim totiž moc odřezky z jeleního masa nejedou (asi si odvykly na nesolená jídla, ale to spravíme).
- až sklidíme ze záhonu poslední rostliny, zaveze se asi tunou kozího hnoje a zasype se 5 kg mixem minerálů (včetně sopečného popela). Holt, černozem se sama neudělá. Hnůj bude opět zdarma (jen za odvoz, hádám tak 20 koleček). Jak snadné je pracovat i bez peněžní motivace, jen když si svou motivaci zdůvodníte "ziskem", že?
- všiml jsem si, že na silnicích a v příkopech okolo našeho pozemku se válí dost listí (ořešáky, švestky), a napadlo mne: vždyť listí je přeci výborný kompost. Vzali jsme si hrabla, a jali se schromažďovat listí do kompostu. A pak mi něco došlo: Proboha, vždyť já dobrovolně uklízím veřejné prostranství! Co ale všichni ti chudáci, kteří tvrdí, že lidi si vzájemně pomáhat nebudou? Ne, to nesmí být. Zdůvodnil jsem si, že my nepomáháme obci, ale krademe listí To už je přijatelná role pro kapitalistu. No, nahrabali jsme si dost (doslova), bude z toho kvalitní hlína za hezkých pár desetikorun (přitom, jakožto placenou práci bych to nedělal ani náhodou, a nezabralo to víc jak hodinku času). Bohužel druhou plánovanou várku nám vzal z ulic vítr Tak snad příští rok budeme rychlejší, staroušku.
- maminka svolila k nákupu slepic. Tak nějak spontánně, když viděla ceny vajec v obchodech a problém se sháněním "nulek" (slepice z farmy teď na zimu nenesou). Má jen pár podmínek: nehrabavé slepice, kvalitní kurník (postavím z Ytongu 30 cm, ať se mají dobře) a počkat, až bude v důchodě, aby je mohla "pást", což pro mne nepředstavuje problém. Budeme mít zřejmě vždy dvě aktivní, ale kapacitu na 8 (kvůli dožití, protože u nás to nikdo zabít nedokáže). Prozatím se porozhlédneme v okolí, kde je několik dalších ekofarem, tak třeba zrovna některé slípky budou mít své dny. Vlastní slepice znamená rovněž kvalitní hnojivo a jako vedlejší produkt je opět zcela zdarma (začneme asi pěstovat dýně, prý je také žerou).
(je to docela hezká ukázka nevnucovací metody: navrhnete alternativu nebo řešení, a pak ho už dál neřešíte. Pokud přijde ten správný čas, dotyčný si jej sám vezme za své).
- sklidlili jsme první dávku Kustovnice (ještě část zůstala). K tomu jsme přimíchali semena Vitánie Snodárné a pár Mochyní. Bylo to trochu hořké (podobně jako pyl z pampelišek), s tím si poradí citron (nebo kyselina citrónová, která také pomáhá zahušťování, někdy se používá i místo syrovátek). Z části jsme udělali marmeládu, a ze zbytku (pěna, slupky se semínky, které neprošly sítem) jsme vymačkali šťávu, a posloužila jako sirup pro přípravu nápoje (s vodou). Na chuť je třeba si zvyknout. Ale zatím žijeme
- teď už je to rok (ne-li déle), co nesplachujeme nepřetržitě pitnou vodou (stačí dešťová). To znamená tedy (podle faktury) úspora 2 kubíky za 1/4 roku. Takže celková úspora za 12 měsíc: cca. 400 Kč. Za ani ne 2 roky se tedy nádrž zaplatila jen na "pitné" vodě, protože jí máme mnohem déle, už vydělává (řekněme to jinými slovy, jen toto jedno jediné opatření pro mne znamená teoretickou možnost být asi o půl dne svobodnější - nepracovat; resp. při minimální mzdě by to byl 1 den).
- stále jsme si ještě nebyli schopni pořídit popelnici (maminka plánuje, že na její vyhrazené místo dá asi nějakou velkou kytku, protože už nevěří, že se kdy koupí). Co se totiž nezkompostuje, to se snadno vytřídí do k tomu vyhrazených obecních kontejnerů (a jakmile se přestane stavět, odpad prakticky zmizí).
- vichřici jsme (až jsem se divil) přežili beze škod (nic, co by se nedalo rukou narovnat), jen chvíli nešel proud, tak jsme vytáhli líh ještě po dědovi z ČSSR, a uvařili si oběd (rovnou tím i zatopili). To je panečku civilizace. Současná energetická síť a extrémní počasí holt nejde dohromady
https://zpravy.idnes.cz/cetnost-supercel...domaci_neh
"Supercely u nás nejsou výjimkou". Však jo, byly tu už v roce 2000, takže jsou vlastně naprosto normální, že? Srovnejte s článkem z roku 2016, kde se jednalo o "vyjímečný úkaz":
http://tn.nova.cz/clanek/ceskem-se-prohn...evidi.html
Jak vidno, podmínky už tu najednou jsou:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Supercela#Vznik_supercely
Neřešil bych ani tak, kdo nebo co za to může a zda je to normální či nové ( http://www.tornada-cz.cz/ ), spíš jako to, proč (už) nemáme odolnou infrastrukturu?
Prozatím jsem se nedostal k růstovým světlům, ale do nějakých blbých vánoc času dost..
Napadla mne taková hříšná myšlenka ohledně toho, proč my lidé údajně ztrácíme vápník.
- pro případ, že byste ještě nečetli (a měli vůbec zájem), v "knize" Náš mír je i kapitola věnovaná ekologii a zěmědělství/zahradničení (byť sama o sobě bude trochu působit mimo kontext): https://uloz.to/!GIJotjrIvlzX/nas-mir-pdf
(pro zajímavost: http://zeme.skrabalek.cz/ )
- něco pro "zasmání"
https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=153575
ZHODNOCENÍ: Letošní úroda
Slíbený pěněžní report - stav účtu po půl roce:
Čili čistý "zisk" za měsíce 4-10: 27 tisíc Kč (po odečtení zubaře: 12 tisíc Kč)
To není špatné na někoho, kdo bere minimální mzdu, platí si 1000 Kč za měsíc důchodové spoření, do práce jezdí vlastním autem, platí (kromě eletkřiny a hypotéky) náklady na domácnost a jídlo, a ještě si nechává dělat nové zuby (viz. účty). Takže ono to jde, jen se musí chtít a myslet, a ne jen blbě kecat A jak vidno, není to jen o tom hnát se za co nejvíce penězi.
Kdyby to mělo nějaký smysl (protože nemá, nešetříme peníze proto, abychom je utratili za blbosti), mohla by maminka prakticky hned (za měsíc) letět na týden do Dubaje na dovolenou, a ani by si to na nemusela brát úvěr. A nebo by si mohla každý rok koupit "nové" ojeté auto (ano, věřte tomu, že kolegyně u maminky v práci jí závidí i tu rezatou Felicii, kterou má - a s každým takovým https://123auta.cz/auta-do-30000-kc by jí už sežrali zaživa). Tak jak je možné, že někdo neustále prohlašuje, že aby se člověk měl dobře, musí hodně vydělávat? Takový člověk buď vědomě lže a nebo je hlupák (nemá platná fakta).
Na základě posledního vývoje jsem vyhotovil graf osvobození se ze systému (platný pro mě):
SplněnéÚkolyProDůchod.xls (Velikost: 29,5 KB / Stažení: 2)
aneb je to stále jen o tom vědět, co člověk potřebuje:
VýpočetBilanceRodiny.xls (Velikost: 46,5 KB / Stažení: 3)
Byť některé položky tam jsou možná zbytečně nadhodnocené (například odvlhčovače, maso).
Už mě ta hra "peníze za práci" nebaví Pro mnohé je to blbost, pro mne matematika.
Ještě čekám na to, až klesnou fotovoltaické panely v ceně, a nainstaluji si tak tři po 250 Wp (ale svépomocí, dotačním montérům platit nehodlám). Mohly by se zaplatit za 15 let (byť jsou výkupní ceny směšné (zaplatí mi to ostatní účastníci ČEZu a spol., muhehe), budu v létě přebytky dodávat do sítě - je to jednodušší než řešit oddělený okruh nebo pokuty), a pokud se bude větrné počasí zhoršovat, zvážím instalaci větrné turbíny (ta teda cenově bude stát asi až 2x tolik, co ty panely, ale třeba za ty 2 dny, co tady bylo, by udělala 72 Kč, resp. prodejem 26 Kč - to je návratnost asi 800 resp. 2700 větrných dnů) - celkově by to mělo snížit závislosti na síti, a zvýšit soběstačnost (i finančně). Možná, že na tom člověk nevydělá, ale jde o to, že teď ty peníze může postrádat, a později mu to pomůže.
Update: Listopad
- Blíží se zima, je čas přezout. Když za něco nemusím nikomu platit, tak to neplatím. Za dobu, co mám toto auto, mi tato metoda už zaplatila nové zimní gumy i s disky, a část nových letních (btw, poklice na kolech pod šrouby přes STK normálně prošly). Vyklidili jsme zase garáž, ať mám na zimu kde stát (pravidelně v ní totiž přes léto naděláme binec, většino u se tam skladuje stavební materiál na právě probíhající práce).
- zkusil jsem veganský sýr (náhrada mozzarelly), a chutná stejně blbě jako kterýkoliv tvrdý sýr z mléka Ale jíst se dá.
- takže sklizeno máme, ČOVka se vyčerpala (trvalo to asi 2 hodiny, a navzdory mýtům žádný zápach, a pokud jde o choroboplodné zárodky, žádný efekt na nás to nemá - neděláme to prvně), hnůj navozen (ještě dva dny potom jsem málem lezl po čtyřech), a minerální hnojivo (sopečný popel, atd.) aplikováno.
Jestli si mám vybrat, zda do 65-70 let řešit peníze v práci a nebo jednou za pár let zpracovat pár výkalů, volím rozhodně lejna
Mimochodem:
Čerstvý hnůj: 120Kč/100kg x 650 kg = 780 Kč (za 2 hodiny práce)
Kal z ČOV: min. 5% roztok & 2500l = 125 kg
Složení odpovídá cca. něčemu mezi Cereritem a Krystalonem, včetně živé hmoty
Cererit 10 kg za 268 Kč, Krystalon cca. 0.5 kg za 73 Kč, humát 250 ml za 76 Kč
400 Kč/10 kg x 125 kg = cca. 5000 Kč
- 3. brambory jsme nakonec nechali v zemi, třeba z nich něco bude na jaře.
- získali jsme ještě další hromadu listí, a to od souseda (ještě pro nás nachystal další trávu s listím, jen to odvézt). Taky pár slušných hromádek (s kompresí do pytlů se to dalo odvézt na jednom kolečku, ale zabralo to celý kompostér). Stejně, jakožto dítě jsem hrabání listí nesnášel (protože jsem musel), teď to dělám dobrovolně ještě u cizích lidí A k tomu s radostí, protože tu hodinku ročně tomu člověk rád obětuje, když nemusí dělat dokola to samé (takové zpestření). Tímto zdravím pana Kapala a jeho omezené myšlení o dobrovolnosti.
- skoro veganská strava nemá prakticky vliv na činnost nebo nemocnost (alespoň v našem případě, už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy měl nějakou nemoc, nebo rýmu delší než 2-3 dny - chřipku jsem měl možná tak před 5-8 lety). Během léta jsem přibral na 69.5 kg (56% voda, 43% svaly, 15% kosti, 17% tuk) a to i přes to, že doporučených 2620 kcal ani zdaleka nepřijímám. Přes zimu hádám, že tak 3-5 kg shodím. Diety nebo složení jídelníčku neřeším.
- zkoušíme listy vitánie přidávat v malém do čajů. Zatím žijeme.
- Opět jsme byli svědky vzdělanosti našeho národa. Kolegyně u mámy v práci, co má vlastní dům, více méně spíš na venkově než ve velkoměstě, NEVÍ, kde se bere hlína a půda obecně, a nechápe, že to je například zetlené listí. Si snad paní myslí, že se vyrání v továrnách a pak sype všude z pytlů skrze hobby markety, ne? Jako vážně, a tohle má mít možnost ve všeobecném referendu rozhodovat o všem? Včetně odborných oblastí? Ale budiž, jen ať rozhoduje! Ať to někdo populisticky protlačí, a hned se projeví demence našeho systému - to bude taková sranda, že ani nebudeme potřebovat estrády v televizi.
Si asi říkáte "no bože, tak neví nic o hlíně", ale (co zatím víme) ona neví ani o fázích Měsíce, natož o násobilce prvního stupně základní školy.
- v souvislosti s tím zažila maminka takovou vtipnou historku (já byl v práci). Soused nám ještě shrbal další listí vedle pošty, tak to šla vozit jako další vrstvu nad hnůj. Cestou jí potkala paní starostka a nabídla jí, že jí to chlapi odvezou. Maminka původně nechápala, proč a kam, a vyšlo najevo, že se původně domnívala, že to chtěla vyhodit (jako skoro každý tady) do kontejneru na bio odpad, a že byl plný. Naštěstí se vše vysvětlilo, takže jsme o listí "nepřišli" Každopádně ale, pokud někdo ve vesnici do té doby pochyboval, jestli náhodou nejsme blázni, tak teď už to budou vědět na jisto
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova...mpostovat/
REPORT: Říjen
- vzhledem k našim úspěchům s rajčaty jsme rozjeli výměnný obchod (už nám lezou ušima). Získáváme tak od sousedů papriky, více malin, jablka, dokonce i pytel granulí pro kočky (protože už ho nepotřebovali), a ještě dostaneme hromadu hnoje. I tady jsem si musel projít změnou myšlení, aby mi nevadilo "rozdávat" (ale ono to není tak těžké, když už rajčata pomalu nemůžete ani vidět).
- dokončil jsem jižní stranu přístřešku na rajčata, vinnou révu a melouny (ještě chybí západní strana), a postavil pergolu (základ budoucí letní kuchyně). No, zadarmo nebyla. Dřevo (a základy - patky) stálo asi 5 tisíc (ta část, co sem padla), polykarbonát asi 4 tisíce, a plechařina asi 6 tisíc (jen na tu pergolu). Na druhou stranu, jedná se o 12m2 plochy (mj. i na lapání dešťové vody - čili při 300mm/m2/rok je to teoretická úspora 180 Kč/rok - za dobu životnosti asi 6000 Kč). Pochopitelně bude plnit i spoustu dalších úkolů. Ještě teda budu dodělávat pár vzpěr (a později nátěr).
- pokračujeme ve zvětšování rozsahu vlastních jídel - třeba vlastní kopr (mimochodem, ředkvičky, špenát a květák ještě v říjnu).
- zhodnocení úrody melounů (na fotce poslední)
- vytváříme uhlíkatou část kompostu likvidací malých odřezků dřeva a kancelářským odpadem ode mne z práce (např. papírové obaly od svačin, slupky) spalováním
- sehnali jsme od jedné firmy 5 sudů na vodu a to zdarma, protože je vyhazovala. Sice jsou "malé", ale jako rezervní pro přelívání vody při přebytku - no "nekupte to"
- ještě v říjnu máme vlastní maliny a jahody (očividně se sezóna posouvá, a to i díky jarním-letním mrazům, takže bude třeba pro stabilizaci přesunout většinu plodin do skleníku).
- dokončil jsem poličky v garáži
- sklidili jsme něco málo fazolí (vypěstované z klasických určitých ke konzumaci)
- doladil jsem esteticky vzhled poliček pro rostliny v domě (zakrytím úchytek lištami)
- byla u nás Rainbow Dash (a dokonce Double)
- množení břečťanu bylo úspěšné: 90% řízků se ujalo a nyní již krásně roste (mimochodem, za každý z nich vysolíte běžně v obchodě i několik desetikorun)
- na záhoně se nám úspěšně tvoří druhá várka mrkve (už sklízíme a je dost "velká" - řekněme, použitelná, půl metru sice nemá, ale co není, může být)
- do zimy zřejmě sklidíme ještě pár brambor (které vyrostly z těch, co jsme zapomněli), a stejně tak dost česneků (kde se vzaly, tu se vzaly, a není jich zrovna málo), hezky nám tloustnou pórky (naštěstí zatím slunce svítí dost, takže se dusičnanů netřeba tolik bát)
http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76479.aspx
http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle...sequence=1
https://ekonomika.idnes.cz/mame-se-bat-d...03M107U05A
http://www.rehabilitace.info/vyziva-a-ji...jak-na-ne/
- růžičková kapusta sice po vichřici lehla, ale roste dál (jen do pravého úhlu )
- sklidili jsme druhou velkou letošní várku máty, meduňku a šalvěj
- příroda šílí (venku kvetou nejen pampelišky)
- vyzkoušel jsem další veganské pokrmy: ty hráškové "krekry" samotné nic moc, ale s nějakou "paštikou" už dobré. Ale veganský jogurt, to se dá (velmi dobrý - a překvapivě není až tak moc drahý, na to, že je ho půl kg). Cizrnové měšce se špenátem také velmi dobré.
- sklidili jsme letošní nadílku celerů, zatím je máme uschované ve venkovním skleníku č.1 (stíněný, nevytápěný)
- opět přišlo ke slovu dědovo čerpadlo (vyrobené nejspíš ještě před Pražským jarem). Vyčerpali jsme jezírko (aby se vyčistilo), což bylo asi 1500 litrů vody plné nánosů (organické zbytky rostlin a hmyzu), a skončilo to na záhoně (dost hustá organická krusta, to bude hlína příští rok!). Zabili jsme dvě mouchy jednou ranou. Prozatím jsme ho napustili z normálních sudů a zbytek napršelo. Ještě přijde ke slovu při čerpání ČOV (dáme ke každé rostlině na pozemku tak 2+ kg kalu (+pár litrů nasycené vody), který je plný živin a minerálů).
- pokračujeme se svém "milionářském" životě šlechty ohledně zvěřiny Stejně toho moc nesníme, takže současný nákup je tak na půl roku (mimochodem, od známé jsme zjistili, že náš jistý praprapra..předek byl na 99% skutečně šlechtic, nicméně svůj erb prochlastal, ale takové předky-bokovky má nejspíš půlka národa ). Toto maso nám vydrží při naší ne/spotřebě nejspíš ještě na příští rok.
- našli jsme další firemní zdroj. Tentokrát jde o 5 litrové sklenice, které se hodí třeba pro bylinky, atd. A opět, byly zdarma (daná firma je chtěla vyhodit do skla).
- a když už jsme byli u toho, z dalšího zdroje nově získáváme některé potraviny. Jde o "vývařovnu", která vyhazuje (!) každý den asi 50 litrů "odpadu", co lidé nesní. To jde samozřejmě prasatům (jen to ukazuje, jak se u nás plýtvá, a to jde o jednu jedinou jídelnu!), ale my získáme nezpracované potraviny jako pečivo či omáčky (nebo prošlé nápoje v PET lahvích). Opět zadarmo. No, co? Má to skončit jako pomeje? Mohli bychom si toho brát víc, ale 80% toho se nedá žrát (a to prý je kuchař z nějakého hotelu.. no, proč si ho nenechali, že? ).
- ze stejného podniku získáváme rovněž kosti pro kočky (lidi jsou "prasata" a vyhodí všechno). Z nějakého důvodu jim totiž moc odřezky z jeleního masa nejedou (asi si odvykly na nesolená jídla, ale to spravíme).
- až sklidíme ze záhonu poslední rostliny, zaveze se asi tunou kozího hnoje a zasype se 5 kg mixem minerálů (včetně sopečného popela). Holt, černozem se sama neudělá. Hnůj bude opět zdarma (jen za odvoz, hádám tak 20 koleček). Jak snadné je pracovat i bez peněžní motivace, jen když si svou motivaci zdůvodníte "ziskem", že?
- všiml jsem si, že na silnicích a v příkopech okolo našeho pozemku se válí dost listí (ořešáky, švestky), a napadlo mne: vždyť listí je přeci výborný kompost. Vzali jsme si hrabla, a jali se schromažďovat listí do kompostu. A pak mi něco došlo: Proboha, vždyť já dobrovolně uklízím veřejné prostranství! Co ale všichni ti chudáci, kteří tvrdí, že lidi si vzájemně pomáhat nebudou? Ne, to nesmí být. Zdůvodnil jsem si, že my nepomáháme obci, ale krademe listí To už je přijatelná role pro kapitalistu. No, nahrabali jsme si dost (doslova), bude z toho kvalitní hlína za hezkých pár desetikorun (přitom, jakožto placenou práci bych to nedělal ani náhodou, a nezabralo to víc jak hodinku času). Bohužel druhou plánovanou várku nám vzal z ulic vítr Tak snad příští rok budeme rychlejší, staroušku.
- maminka svolila k nákupu slepic. Tak nějak spontánně, když viděla ceny vajec v obchodech a problém se sháněním "nulek" (slepice z farmy teď na zimu nenesou). Má jen pár podmínek: nehrabavé slepice, kvalitní kurník (postavím z Ytongu 30 cm, ať se mají dobře) a počkat, až bude v důchodě, aby je mohla "pást", což pro mne nepředstavuje problém. Budeme mít zřejmě vždy dvě aktivní, ale kapacitu na 8 (kvůli dožití, protože u nás to nikdo zabít nedokáže). Prozatím se porozhlédneme v okolí, kde je několik dalších ekofarem, tak třeba zrovna některé slípky budou mít své dny. Vlastní slepice znamená rovněž kvalitní hnojivo a jako vedlejší produkt je opět zcela zdarma (začneme asi pěstovat dýně, prý je také žerou).
(je to docela hezká ukázka nevnucovací metody: navrhnete alternativu nebo řešení, a pak ho už dál neřešíte. Pokud přijde ten správný čas, dotyčný si jej sám vezme za své).
- sklidlili jsme první dávku Kustovnice (ještě část zůstala). K tomu jsme přimíchali semena Vitánie Snodárné a pár Mochyní. Bylo to trochu hořké (podobně jako pyl z pampelišek), s tím si poradí citron (nebo kyselina citrónová, která také pomáhá zahušťování, někdy se používá i místo syrovátek). Z části jsme udělali marmeládu, a ze zbytku (pěna, slupky se semínky, které neprošly sítem) jsme vymačkali šťávu, a posloužila jako sirup pro přípravu nápoje (s vodou). Na chuť je třeba si zvyknout. Ale zatím žijeme
- teď už je to rok (ne-li déle), co nesplachujeme nepřetržitě pitnou vodou (stačí dešťová). To znamená tedy (podle faktury) úspora 2 kubíky za 1/4 roku. Takže celková úspora za 12 měsíc: cca. 400 Kč. Za ani ne 2 roky se tedy nádrž zaplatila jen na "pitné" vodě, protože jí máme mnohem déle, už vydělává (řekněme to jinými slovy, jen toto jedno jediné opatření pro mne znamená teoretickou možnost být asi o půl dne svobodnější - nepracovat; resp. při minimální mzdě by to byl 1 den).
- stále jsme si ještě nebyli schopni pořídit popelnici (maminka plánuje, že na její vyhrazené místo dá asi nějakou velkou kytku, protože už nevěří, že se kdy koupí). Co se totiž nezkompostuje, to se snadno vytřídí do k tomu vyhrazených obecních kontejnerů (a jakmile se přestane stavět, odpad prakticky zmizí).
- vichřici jsme (až jsem se divil) přežili beze škod (nic, co by se nedalo rukou narovnat), jen chvíli nešel proud, tak jsme vytáhli líh ještě po dědovi z ČSSR, a uvařili si oběd (rovnou tím i zatopili). To je panečku civilizace. Současná energetická síť a extrémní počasí holt nejde dohromady
https://zpravy.idnes.cz/cetnost-supercel...domaci_neh
"Supercely u nás nejsou výjimkou". Však jo, byly tu už v roce 2000, takže jsou vlastně naprosto normální, že? Srovnejte s článkem z roku 2016, kde se jednalo o "vyjímečný úkaz":
http://tn.nova.cz/clanek/ceskem-se-prohn...evidi.html
Jak vidno, podmínky už tu najednou jsou:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Supercela#Vznik_supercely
Neřešil bych ani tak, kdo nebo co za to může a zda je to normální či nové ( http://www.tornada-cz.cz/ ), spíš jako to, proč (už) nemáme odolnou infrastrukturu?
Prozatím jsem se nedostal k růstovým světlům, ale do nějakých blbých vánoc času dost..
Napadla mne taková hříšná myšlenka ohledně toho, proč my lidé údajně ztrácíme vápník.
- pro případ, že byste ještě nečetli (a měli vůbec zájem), v "knize" Náš mír je i kapitola věnovaná ekologii a zěmědělství/zahradničení (byť sama o sobě bude trochu působit mimo kontext): https://uloz.to/!GIJotjrIvlzX/nas-mir-pdf
(pro zajímavost: http://zeme.skrabalek.cz/ )
- něco pro "zasmání"
https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=153575
ZHODNOCENÍ: Letošní úroda
Slíbený pěněžní report - stav účtu po půl roce:
Čili čistý "zisk" za měsíce 4-10: 27 tisíc Kč (po odečtení zubaře: 12 tisíc Kč)
To není špatné na někoho, kdo bere minimální mzdu, platí si 1000 Kč za měsíc důchodové spoření, do práce jezdí vlastním autem, platí (kromě eletkřiny a hypotéky) náklady na domácnost a jídlo, a ještě si nechává dělat nové zuby (viz. účty). Takže ono to jde, jen se musí chtít a myslet, a ne jen blbě kecat A jak vidno, není to jen o tom hnát se za co nejvíce penězi.
Kdyby to mělo nějaký smysl (protože nemá, nešetříme peníze proto, abychom je utratili za blbosti), mohla by maminka prakticky hned (za měsíc) letět na týden do Dubaje na dovolenou, a ani by si to na nemusela brát úvěr. A nebo by si mohla každý rok koupit "nové" ojeté auto (ano, věřte tomu, že kolegyně u maminky v práci jí závidí i tu rezatou Felicii, kterou má - a s každým takovým https://123auta.cz/auta-do-30000-kc by jí už sežrali zaživa). Tak jak je možné, že někdo neustále prohlašuje, že aby se člověk měl dobře, musí hodně vydělávat? Takový člověk buď vědomě lže a nebo je hlupák (nemá platná fakta).
Na základě posledního vývoje jsem vyhotovil graf osvobození se ze systému (platný pro mě):
SplněnéÚkolyProDůchod.xls (Velikost: 29,5 KB / Stažení: 2)
aneb je to stále jen o tom vědět, co člověk potřebuje:
VýpočetBilanceRodiny.xls (Velikost: 46,5 KB / Stažení: 3)
Byť některé položky tam jsou možná zbytečně nadhodnocené (například odvlhčovače, maso).
Už mě ta hra "peníze za práci" nebaví Pro mnohé je to blbost, pro mne matematika.
Ještě čekám na to, až klesnou fotovoltaické panely v ceně, a nainstaluji si tak tři po 250 Wp (ale svépomocí, dotačním montérům platit nehodlám). Mohly by se zaplatit za 15 let (byť jsou výkupní ceny směšné (zaplatí mi to ostatní účastníci ČEZu a spol., muhehe), budu v létě přebytky dodávat do sítě - je to jednodušší než řešit oddělený okruh nebo pokuty), a pokud se bude větrné počasí zhoršovat, zvážím instalaci větrné turbíny (ta teda cenově bude stát asi až 2x tolik, co ty panely, ale třeba za ty 2 dny, co tady bylo, by udělala 72 Kč, resp. prodejem 26 Kč - to je návratnost asi 800 resp. 2700 větrných dnů) - celkově by to mělo snížit závislosti na síti, a zvýšit soběstačnost (i finančně). Možná, že na tom člověk nevydělá, ale jde o to, že teď ty peníze může postrádat, a později mu to pomůže.
Update: Listopad
- Blíží se zima, je čas přezout. Když za něco nemusím nikomu platit, tak to neplatím. Za dobu, co mám toto auto, mi tato metoda už zaplatila nové zimní gumy i s disky, a část nových letních (btw, poklice na kolech pod šrouby přes STK normálně prošly). Vyklidili jsme zase garáž, ať mám na zimu kde stát (pravidelně v ní totiž přes léto naděláme binec, většino u se tam skladuje stavební materiál na právě probíhající práce).
- zkusil jsem veganský sýr (náhrada mozzarelly), a chutná stejně blbě jako kterýkoliv tvrdý sýr z mléka Ale jíst se dá.
- takže sklizeno máme, ČOVka se vyčerpala (trvalo to asi 2 hodiny, a navzdory mýtům žádný zápach, a pokud jde o choroboplodné zárodky, žádný efekt na nás to nemá - neděláme to prvně), hnůj navozen (ještě dva dny potom jsem málem lezl po čtyřech), a minerální hnojivo (sopečný popel, atd.) aplikováno.
Jestli si mám vybrat, zda do 65-70 let řešit peníze v práci a nebo jednou za pár let zpracovat pár výkalů, volím rozhodně lejna
Mimochodem:
Čerstvý hnůj: 120Kč/100kg x 650 kg = 780 Kč (za 2 hodiny práce)
Kal z ČOV: min. 5% roztok & 2500l = 125 kg
Složení odpovídá cca. něčemu mezi Cereritem a Krystalonem, včetně živé hmoty
Cererit 10 kg za 268 Kč, Krystalon cca. 0.5 kg za 73 Kč, humát 250 ml za 76 Kč
400 Kč/10 kg x 125 kg = cca. 5000 Kč
- 3. brambory jsme nakonec nechali v zemi, třeba z nich něco bude na jaře.
- získali jsme ještě další hromadu listí, a to od souseda (ještě pro nás nachystal další trávu s listím, jen to odvézt). Taky pár slušných hromádek (s kompresí do pytlů se to dalo odvézt na jednom kolečku, ale zabralo to celý kompostér). Stejně, jakožto dítě jsem hrabání listí nesnášel (protože jsem musel), teď to dělám dobrovolně ještě u cizích lidí A k tomu s radostí, protože tu hodinku ročně tomu člověk rád obětuje, když nemusí dělat dokola to samé (takové zpestření). Tímto zdravím pana Kapala a jeho omezené myšlení o dobrovolnosti.
- skoro veganská strava nemá prakticky vliv na činnost nebo nemocnost (alespoň v našem případě, už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy měl nějakou nemoc, nebo rýmu delší než 2-3 dny - chřipku jsem měl možná tak před 5-8 lety). Během léta jsem přibral na 69.5 kg (56% voda, 43% svaly, 15% kosti, 17% tuk) a to i přes to, že doporučených 2620 kcal ani zdaleka nepřijímám. Přes zimu hádám, že tak 3-5 kg shodím. Diety nebo složení jídelníčku neřeším.
- zkoušíme listy vitánie přidávat v malém do čajů. Zatím žijeme.
- Opět jsme byli svědky vzdělanosti našeho národa. Kolegyně u mámy v práci, co má vlastní dům, více méně spíš na venkově než ve velkoměstě, NEVÍ, kde se bere hlína a půda obecně, a nechápe, že to je například zetlené listí. Si snad paní myslí, že se vyrání v továrnách a pak sype všude z pytlů skrze hobby markety, ne? Jako vážně, a tohle má mít možnost ve všeobecném referendu rozhodovat o všem? Včetně odborných oblastí? Ale budiž, jen ať rozhoduje! Ať to někdo populisticky protlačí, a hned se projeví demence našeho systému - to bude taková sranda, že ani nebudeme potřebovat estrády v televizi.
Si asi říkáte "no bože, tak neví nic o hlíně", ale (co zatím víme) ona neví ani o fázích Měsíce, natož o násobilce prvního stupně základní školy.
- v souvislosti s tím zažila maminka takovou vtipnou historku (já byl v práci). Soused nám ještě shrbal další listí vedle pošty, tak to šla vozit jako další vrstvu nad hnůj. Cestou jí potkala paní starostka a nabídla jí, že jí to chlapi odvezou. Maminka původně nechápala, proč a kam, a vyšlo najevo, že se původně domnívala, že to chtěla vyhodit (jako skoro každý tady) do kontejneru na bio odpad, a že byl plný. Naštěstí se vše vysvětlilo, takže jsme o listí "nepřišli" Každopádně ale, pokud někdo ve vesnici do té doby pochyboval, jestli náhodou nejsme blázni, tak teď už to budou vědět na jisto
http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova...mpostovat/