15.08.2018, 12:06
Nedostatek pracovní síly
I toto může být začátek robotizace. Na planetě přestává být dost lidí, aby bylo možné udržet tempo ekonomiky (zkrátka není koho zaměstnat a musíte brát cizince, ale i ti jednou dojdou a nebo se změní podmínky v jejich zemích a vrátí se tam). Problém je, že aby mohla růst ekonomika, nemůžete zvyšovat počet lidí, které pak zaměstnáte (už teď nás při současném stavu užívání technologií planeta sotva uživí)..
https://www.novinky.cz/ekonomika/480270-...zinci.html
Kvalitního číšníka už jsem také neviděl roky. Mám jednoho, na kterého se chodím dívat. Vařím mu kafe k snídani, jsem na něj hodný
Jak že to bylo? Vláda proletariátu? Přitom, jak to bylo před 5 lety? Si klidně jděte! Nikdo vás tu nedrží! Za dveřmi čeká dalších dvacet!!
Z diskuze: Nastupující generace nemá zájem o jakoukoliv práci, která vyžaduje větší nasazení, fyzickou námahu a osobní odpovědnost. Hledá místo v kanceláři, kde se dá slušná mzda vysedět.
Nastupující generace už totiž zřejmě není tak blbá jako ta naše, aby si myslela, že svět je jen práce, práce, práce až do skonání věků
..Nasekat trávu králíkům, naštípat dříví, uklidit uhlí, pověsit prádlo, vyžehlit, starat se o zahrádku, chodit na lesní plody. Pro městské je práce otročina.
Takový vesnický povaleč! Jaképak uklidit uhlí? Pěkně krumpáč a jít si ho do dolu narubat! Pak si vyrob káru a to uhlí si dovez. Žehlit? A co bys chtěl žehlit? Nejdřív si musíš vyset a vypěstovat len! A z něj si teprve nějakou tu košili a kalhoty vyrobit.. a jak chceš sekat trávu králíkům, když sis ještě nevykoval kosu? A jak vůbec víš, že máš chovat králíky? Pěkně mazat do divočiny, kde si sám nějakého zajíce sám ochoč a domestikuj.. a bla bla bla..
To by se vám líbilo, co? Profitovat z práce jiných lidí
Důvod nedostatku? Zděděná a udržovaná neefektivita
Efektivitu snižuje spousta maličkostí. Vezměte si třeba jen špatně navržený přejezd bez moderních signalizačních pomůcek. Nikdo neví, kde je vlak, tak se stáhnou závory a čeká se.
Týniště nad Orlicí je tím pověstné. Čekáte 5 minut, než projede 1 vlak a pak kolikrát čekáte dál, než si konečně někdo všimne, že už projel. Každý den, několikrát za hodinu. Kdyby po takové trase jezdil nějaký přepravce, tak to je efektivita na houby. Stokrát nic umořilo osla.
Důvod, proč se nestáhnou závory minutu před průjezdem a vteřinu po průjezdu vlaku se zase zvednou, není v tom, že bychom takovou technologii už dávno neměli. Stejně tak umíme postavit nadjezd. Je to jen ukázka, jak nás dědictví minulosti táhne ke dnu..
Mnozí navíc nevypínají motor, takže zbytečně spalujeme palivo. Nikoliv na přepravu, ale kvůli neefektivnosti systému (v tomto případě čekání u přejezdu).
Na minulost doplácíme všude. Dědictví, kdy se lidé musí přepravovat do práce často auty (nebo i autobusy, ale stále na uhlovodíky) cítí asi většina velkoměst (smog). Továrny se dřív stavěly uprostřed města, takže takový chemický a jiný průmysl byť blízko domů je asi děsně příjemný. Taková Ostrava by mohla vyprávět.
Opravdu nevím, kdo by nesouhlasil s myšlenkou, že se města musí navrhnout jinak. Ostatně, pokud už těžký průmysl nutně potřebujeme, nemusí být v rezidentní oblasti, ale uprostřed uměle zalesněné oblasti, která zmírní jeho dopady na okolí.
A tím se dostáváme k počasí. Není řešení mít trochu lesa uprostřed urbanizované krajiny. Řešení je mít obrovský les (100x100 km až 1000x1000 km) a teprve v něm budovat města, továrny. Neřešili bychom pak tolik problémy s vedrem či suchem.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/479827...vedci.html K čemu je nám technologie, když k ní většina planety nemá přístup - a to vážně, kolik lidí ze západních zemí nenakupuje hydroponicky vypěstované rostliny a místo toho se spoléhá na zastaralé zemědělství? http://www.intersucho.cz/cz/?from=2018-0...2018-08-12 (v úterý v noci u nás poprvé po dlouhé době pršelo, do odpoledne byla půda zase vyprahlá, suchá a tvrdá - nespoléhal bych se na to, že budeme moci všechno dovážet: jednak nás to bude stát víc peněz, a jednak lidí po celém světě bude čím dál tím víc, takže kdo zaplatí víc, dostane produkci k sobě a už vidím, jak konkurujeme takové Číně). Stane se Evropa tou částí planety, která bude odkázána na potravinovou pomoc? Budeme nuceni migrovat a potupně škemrat o Azyl v jiných částech světa? Jak dlouho nám vydrží ta naše nabubřelost o tom, že Evropané a Američané jsou králové světa, nejvyspělejšími kulturami? Nebo že bychom my, lidé z východu a severu Čech začali migrovat do jižní části ČR, kde ještě jakžtakž prší? Jste připraveni, že se počet lidí na km2 zdvojnásobí? Jestli nás nebudete vítat, tak to řekněte rovnou, abychom se předem ozbrojili My máme totiž jeden problém: v mnoha oblastech (sociální, technologické) jsme udělali obrovský skok, ale zemědělství je stále to samé už tisíce a tisíce let - píchneme semeno do země, modlíme se, aby zapršelo a pak se možná najíme. Ubohé..
Možná bychom se v efektivnosti mohli učit právě od přírody. Ostatně, experimentovala tu za nás víc jak půlmiliardy let, tak proč bychom měli znovu objevovat Ameriku?
https://www.novinky.cz/diskuse?id=535678...ectionId=7
Kapitalismus ano/ne? Proč máme tak složitý svět?
Jak že to bylo? Náš zákazník, náš pán?
https://www.duchdoby.cz/kaufland-tady-ne...vne-pulty/
(ostatně to nebylo dávno, co reportér jisté TV stanice ve zprávách honil vietnamskou prodavačku od chlaďáku ke koši s každým kusem, co měl o 1 až 3 dny prošlý datum spotřeby)
Even if you simply have to fudge it
All: Make sure that it stays within our budget
https://youtu.be/8Tfv7_plGos?t=36
Jen podotýkám, že stěžovat si, ale zároveň za to platit, je dost kontraproduktivní.
To je jako vypít v hospodě pivo, na celý lokál zařvat "to je ale hnusný patok! Jak to může někdo pít a ještě za to platit", a pak zavolat vrchního se slovy "ještě dvakrát to samé, prosím", vypít, zaplatit a ještě dát spropitné. Co myslíte, co bude mít větší váhu? Vaše slova, nebo vaše peníze?
Proč je to dnes tak složité? Proč nemůže být svět jednodušší, kde by se dalo věřit i reklamě? Místo výkřiku "utopie" nebo "to nejde" se spíš zamyslete: Když to "nejde", tak co tomu brání? Jestli vás napadne lidská přirozenost, tak své tvrzení musíte doložit: pokud tvrdíte, že lidé kradou, proč většina lidí nekrade? A pokud tvrdíte, že kvůli zákonům, proč tedy část lidí i tak krade? Myslet bolí, že?
Jde o to, že takové blbosti nám zbytečně kradou čas, který bychom mohli strávit lépe, třeba žitím. Není to ale lidská přirozenost, která nám ho bere, ale společnost, ve které žijeme.. prostředí, ve kterém žijeme. Prostředí jde změnit (leda byste neviděli rozdíl mezi jeskyní a moderním New Yorkem). A společnost se změní podle prostředí (byl na to dobrý příklad: jestli chcete vidět, jak se lidé/společnost rychle a dobrovolně přizpůsobí prostředí, dejte do výlohy supermarketu obří nápis "Dnes slevy 90% na všechno!")
Že by opravdu neexistovala jiná alternativa než náš svět, kde musíte buď ztrácet svůj čas zkoumáním kvality nebo nezávadnosti, tedy být prakticky téměř ke všemu podezřívavý, protože jinak riskujete, že vám někdo prodá nebezpečnou, v lepším případě jen nekvalitní věc? Přijde vám to jako reálné?
Přátelský svět budoucnosti může pro nás vypadat děsně nudný. Bude vůbec dnešní forma zábavy, třeba akční filmy a válečné hry? Těžko říct.. naše generace s nimi asi stále ještě bude vyrůstat, ale ta nová? Třeba jí to ani nebude připadat už jako zábava, a spíš se zaměří na něco tvořivého. Ostatně, ani většině z nás už dnes nepřipadá zábavné sedět v koloseu a dívat se, jak se lvi a lidé vzájemně zabíjejí..
Když se nad tím zamyslíte, zatím nejvíc alternativa nemá společného ve své podstatě nic s technokracií, diktaturou, ale ani komunismem.. anarchokapitalisté navrhují kapitalismus bez státu. A co když bude lepší systém kapitalismus bez trhu a peněz? ("peníze" ve smyslu alokace zdrojů mohou zůstat, nikoliv však ve smyslu nutnosti je nejprve vydělat). Myslíte, že kapitalismus bez peněz je nesmysl?
Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku.
Není tedy i lesník vlastně kapitalista? Není zahrádkář, který sklidí brambory, a část zasadí zpět, aby měl další úrodu (tedy v součtu víc brambor než kolik zasadil), tedy svůj "kapitál" vlastně také kapitalista? Nebude svět, kde lidstvo bude planetu budovat místo aby jí ničilo, protože pak tím bude zvyšovat svou hojnost, vlastně jen odnož kapitalismu? Nejsou snad korálové útesy kapitál? Což se nedá čistá a krásná příroda, kde se dá relaxovat a zdravě žít ocenit také jako kapitál? Musí být kapitál jen v rukou firem či jednotlivců? Nemůže být kapitál komunitní? Jistě, že může, a také je. Dnes máme akciovky a sročka. Proč bychom to nemohli vztáhnout na celou planetu? Co tomu brání? Kapitalisté? Nikoliv. Víra běžných lidí, že to nejde..
Pár zajímavých starších článků DD (odkazy):
https://www.duchdoby.cz/agenda-za-03-201...a-o-pomoc/
(to ostatní můžete, pokud chcete, klidně ignorovat; a je tam jeden NSFW článek, ale ten poznáte už z názvu)
A co taková inflace? Dá se o ní přemýšlet jako o mechanismu, který vás nutí neustále roztáčet peníze? Protože jinak o ně prostě přijdete..
https://www.byznysnoviny.cz/2018/08/09/u...a-hodnoty/
Ted vás žene neustále do další a další spotřeby..
Změna?
Co myslíte? https://www.change.org/p/let-s-do-this
https://www.duchdoby.cz/globalni-revoluce-21-stoleti/
Bude mít větší vliv petice s 5000 podpisy, nebo dostatečně velká naštvaná (či zklamaná) část populace, která se začne sama od sebe chovat třeba byť jen trochu jinak, než to trh potřebuje? Co kdybychom omezili spotřebu na nutnou, a tedy sice zachovali trh, ale zabránili růstu HDP?
Asi ještě nejsem "sakra naštvaný". Ani nepatřím mezi ty "hodné" (nedávám třeba drobné lidem na ulici, co vypadají podezřele - stále žiji v současném prostředí, kde není moc vhodné 100% věřit každému, že potřebuje na autobus, když vypadá, že to bude spíš na chlast. Jestli chcete, abych se změnil, musí se změnit prostředí, ve kterém žiji, a i tak to nebude ze dne na den).
Pár zajímavých článků na konec..
https://www.novinky.cz/domaci/479843-a-c...tatem.html
Stát se na lidi vykašlal už dřív, tak si přeci nemůže dovolit se nevykašlat i teď, že?
Kdo nejde s námi, jde proti nám?
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky...trump.html
Teda, jestli žijeme v Matrixu a zbytek světa je jen moje představivost, asi bych si měl nechat seřídit v hlavě kolečka, protože to začíná být docela tragikomedie. Jen mi není jasné, jak se toto slučuje se svobodou?
Mimochodem:
http://www.statistikaamy.cz/2016/06/obch...ymi-staty/
USA tvoří cca. 14% našeho zahraničního obchodu. Opravdu nic, co by nás v nejhorším případě položilo.
Jen mi není jasné, co má toto společného se světovým mírem? Máš štěstí, že budhismus hlásá nenásilí, jinak bych ti namlátil hubu (Simpsonovi)
Donald má vůbec poslední dobou zajímavé výlevy (zvlášť s jeho synem a Ruskem). Ale kdo ví, třeba on bude ten "hrdina", který lidem ukáže, že současný svět opravdu není žádným rájem hodným zachování a jak dobře umí svět řídit neodborníci (tedy politici).. rozhodně to zvládá lépe než Zeman (na něj se teď nějak zapomnělo).
Tak hlavně, že se jakožto světové národy "sjednocujeme", ne?
https://www.euro.cz/politika/trump-neni-...je-1412631
Jasně, cpát prachy do armády je asi jediná světová priorita.
A nebo.. je Trump jediným chytrým a moudrým člověkem, a snaží se dobrotivě vyrvat EU z podrůčí diktatury Ruska, a rovněž mu zachránit jeho obchod, protože očividně naši politici a občané zemí jsou o tolik hloupější než ti za velkou louží, že si to vůbec neuvědomují. Pravda, po migrační krizi by na tom mohlo něco být, ale odpovězte si sami, který ten scénář vyznívá nejméně blbě.
Trump může svou silou mnoho získat (např. vůči EU nebo Číně, nehledě na Rusku), ostatně je to bohatý bussiness man, a Babiš ukazuje, že dobrý obchodník si své zařídí i v neschopné politice; otázka je, jestli nešplápne vedle, protože tady si přeci jen nehrajeme na pískovišti. A pokud se něco "stane" se světovým obchodem, nemůže to destabilizovat světové politické a ekonomické klima? Komu pak rupnou prvnímu nervy?
Takže otázka spíš je, máme tohle jako lidstvo zapotřebí? Hádat se o zdroje, které klidně mohly být společné, a penězích z obchodu, který ani nemusí existovat? Musíme mít takto složité politické vztahy, ve kterých se běžný člověk nemůže orientovat (a tedy je ani mít pod kontrolou*)?
*) pokud něco nemáte pod kontrolou vy, může to snadno mít pod kontrolou vás
https://ekonomika.idnes.cz/trump-cina-cl...anicni_rts
Citát z diskuze: s tym dusevnym vlastnictvom je to troska komplikovane - cely pokrok ludstva je postaveny na tom, ze niekto nieco vymysli (pluh na oranie) a susedia ho napodobnia, lebo to funguje.
Když jde updatovat počítače a navigace, proč by nešly auta, že?
https://www.tesla.com/support/software-updates
Kam by ale trh takhle přišel? Když by stačilo vydat na net nový software a nemusel by se vyrábět znovu úplně stejný šunt, jen v jiné barvě, ale hlavně s totálně nekompatibilním softwarem, u kterého drastické vylepšení spočívá ve změně velikosti tlačítek?
Ovšem, že ale politika Tesly má své mouchy, o tom žádná, a je toho plný internet, ale tato konkrétní možnost je velmi užitečná.
https://www.novinky.cz/ekonomika/480015-...iluzi.html
Pokud počet lidí ochotných pracovat roste, klesají mzdy," upozorňuje studie.
Jinými slovy: pokud by se lidé nechovali jako "nemakačenkové" a všichni chtěli vehementně pracovat, biti na tom budou všichni v daném sektoru. Tržní logika (nabídka převyšuje poptávku, ceny jdou dolů).
Úsměvné srovnání naší techniky s téměř nejvíc primitivními organismy na této planetě
https://wol.jw.org/cs/wol/d/r29/lp-b/101992367
https://www.novinky.cz/diskuse?id=535608...ectionId=8
No, co, já ryby téměř nejím. Ale diskuze opět pobavila:
Že prý s počasím nejde nic dělat. Omyl, jestli to má co dělat s fyzikou, tak to nejsou čáry a máry, a tedy s tím jde něco dělat. Otázka je, kam chceme cpát energii. Jestli do projektů, jako je třeba rekultivace krajiny (aneb co soudruzi načali zrušením remízků, to kapitalisti dodělali) a nebo na stavbu plechových logistických center.
Tady se jasně poznají kapitalisté: kapitalista svůj kapitál namnožuje. Bohužel, kapitalistů už ve světě moc není. Rybník byl nejspíš pojištěný, takže jakápak vlastně škoda, že? Mnozí si začali plést slova kapitál a peníze.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ostry...&source=hp
Copak, tržní systém vám nevoní? Upalte ty kacíře! To tak, aby někdo nařizoval soukromníkům, za kolik mají jezdit. To už jsme tu měli za socialismu. Co na tom, že je to nejspíš stejný scénář, jaký velké nadnárodní firmy aplikují v zemích třetího světa: využijeme zisky v bohatších státech k dotování dumpingových cen na nových trzích, a až zničíme místní konkurenci, která mezinárodní není, můžeme zdražit. Co na tom, že na to možná dojeme my, oslavovavatelé tržního systému
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa...drapy.html
Ano, to potřebujeme: další bezúčelné monstrum a méně zeleně. Každý mocný, a církev nevýjimaje, si stavěl honosná sídla. Nevím, zda si tím cosi kompenzoval, ale rozhodně to mělo ukázat lůze, jak mocný je. Ano, obří katedrály v době, kdy lidé žili pomalu v chatrčích možná "moc Boha" demonstrovaly dostatečně, ale dnes už jsou to spíš takové směšné domečky (až na ty největší výjimky).
Každopádně ale, já myslel, že nemáme dost zdrojů? Takže není dost zdrojů na to postavit funkční a zdravá města pro lidi, ale na to stavět mrakodrapy pro banky, církve, vlády, a ostatní neužitečné instituce, na to se záhadně vždycky někde vyčarují?
Proč jsou banky neužitečné? Přímo někoho krmí, šatí, ubytovávají? To asi ne, že? A že to dělají nepřímo? Je užitečný zloděj, který ukradne všechno jídlo, a pak ho lidem rozdává podle toho, jak moc mu líbají zadek? Jak dlouho by se takový zloděj udržel na své pozici? Asi moc dlouho ne.
Ale naše společnost si dává velkou práci s tím, aby lůza jasně viděla dělící čáru mezi "zlodějem" a "vládou" či "bankami". Protože to první je "ee" a to druhé "svoboda a demokracie". Když totiž zavřete zloděje, jste "hrdinové", když zavřete banku, jste Hitler a zavádíte komunismus (ne, bez legrace, opravdu takto dohromady ).
Na druhou stranu, církev, přes všechny své vady (podobně jako stát a kapitalisté) pomáhá (třeba hospicy, příspěvky na charitu, různé projekty). A na to, jaksi, potřebuje peníze a ty si musí buď vydělat, získat od dárců a nebo vyžebrat od státu. Tak to prostě je.
Jestli najdete jiný způsob, jak v současném moderním světě trvale a globálně pomáhat bez peněz, můžete se asi právem prohlásit za "spasitele", jen když to bude fungovat. Když investují kapitalisté, je to OK. Když investuje církev, je to špatně. Asi proto, že si ty peníze "nakradla" (a kapitalisté si je asi vyčarovali či co).
Připomenutí zajímavéh starší diskuze cca. k tématu zde na fóru:
https://bronies.cz/Vlakno-Bronies-a-ekol...te-planetu
Jamisův názor tehdy celkem odráží (tak nějak) můj názor dnes: jde o to, jak se bude žít nám teď. A po posledních vedrech je to zase na pořadu dne (nemám rád výroky typu "je to normální, přirozené, bylo to tak už dřív", protože to je podobné jako "tati, přišli sem rabovat nacisti" "to je v pořádku, synku, byli tu už včera, nic se něděje, zítra určitě přijdou zas, je to normální, s tím nic nenaděláme" - protože z pohledu jednoho člověka s tím jakoby moc dělat nejde, ale pokud dokázal padnout nacismus, proč bychom nedokázali zmírnit klima tak, abychom nemuseli v létě "chcípat" vedrem a nebo vydávat hromadu zákazů, kde a jak zacházet s pitnou vodou?)
Jsem rád, že jsem tenkrát alespoň zde nepsal úplně hovadiny. Přeci jen to je už pár let zpátky, člověk mění názory na základě skutečností, a často jsem zpětně zjistil, že dřív jsem si myslel úplné nesmysly, za které se dnes musí jeden stydět, byť je to pro dobro růstu osobnosti
Ceny elektřiny mají jít nahoru, a ceny FV panelů s mikrostřídači šly zase dost dolů, takže nejspíš uzrál čas přejít na FV (alespoň částečně). Zatím začnu s domácí elektroinstalací, pak skočím na stavební úřad, jestli potřebuji papír (ohláška,StP) či ne (je to sporné), nakoupím a nainstaluji panely zatím na ostrovní provoz, pak pozvu revizního technika, nechám si dát štempl, zajdu si na ČEZ (místní distributor), resp. BE (dodavatel) a požádám o připojení k síti s možností prodeje přebytků (do 10 kW bez licence) - byť výkup je malý (ani ne 0,5 Kč/kW), je to lepší než řešit pokuty nebo likvidaci přetoků někde u sebe doma (hlavně v létě). Až to klapne, stačí jen propojit 3F kabelů a jedeme.. Sice půjde zatím jen asi o 750W, ale třeba teď v létě bych vyrobil dobrých 375 kWh (z toho bych asi 70% spotřeboval na provoz domu - klima, rekuperace, čerpadla). Při cenách 2.5 Kč/kWh by to byla úspora skoro 1000 Kč (odhadhuji návratnost celého systému tak na 12-20 let, ještě nevím, za kolik seženu úchyty na střechu a jak moc půjde elektřina nahoru).
Nejde o to, jestli věříte v TVP nebo Utopii. Klidně si najděte jakýkoliv způsob, jak žít, a pokud vám něco nesedí, tak i způsob, jak to nepodporovat. Jste vegané, ale kapitalismus sám vám nevadí. Sice to nechápu, ale budiž, je to lepší než nic. To nejhorší, co totiž světu vládne, je přesvědčení většiny lidí o své bezvýznamnosti a nemohoucnosti cokoliv byť jen trochu změnit. A tak se o to ani nepokusí..
I toto může být začátek robotizace. Na planetě přestává být dost lidí, aby bylo možné udržet tempo ekonomiky (zkrátka není koho zaměstnat a musíte brát cizince, ale i ti jednou dojdou a nebo se změní podmínky v jejich zemích a vrátí se tam). Problém je, že aby mohla růst ekonomika, nemůžete zvyšovat počet lidí, které pak zaměstnáte (už teď nás při současném stavu užívání technologií planeta sotva uživí)..
https://www.novinky.cz/ekonomika/480270-...zinci.html
Kvalitního číšníka už jsem také neviděl roky. Mám jednoho, na kterého se chodím dívat. Vařím mu kafe k snídani, jsem na něj hodný
Jak že to bylo? Vláda proletariátu? Přitom, jak to bylo před 5 lety? Si klidně jděte! Nikdo vás tu nedrží! Za dveřmi čeká dalších dvacet!!
Z diskuze: Nastupující generace nemá zájem o jakoukoliv práci, která vyžaduje větší nasazení, fyzickou námahu a osobní odpovědnost. Hledá místo v kanceláři, kde se dá slušná mzda vysedět.
Nastupující generace už totiž zřejmě není tak blbá jako ta naše, aby si myslela, že svět je jen práce, práce, práce až do skonání věků
..Nasekat trávu králíkům, naštípat dříví, uklidit uhlí, pověsit prádlo, vyžehlit, starat se o zahrádku, chodit na lesní plody. Pro městské je práce otročina.
Takový vesnický povaleč! Jaképak uklidit uhlí? Pěkně krumpáč a jít si ho do dolu narubat! Pak si vyrob káru a to uhlí si dovez. Žehlit? A co bys chtěl žehlit? Nejdřív si musíš vyset a vypěstovat len! A z něj si teprve nějakou tu košili a kalhoty vyrobit.. a jak chceš sekat trávu králíkům, když sis ještě nevykoval kosu? A jak vůbec víš, že máš chovat králíky? Pěkně mazat do divočiny, kde si sám nějakého zajíce sám ochoč a domestikuj.. a bla bla bla..
To by se vám líbilo, co? Profitovat z práce jiných lidí
Důvod nedostatku? Zděděná a udržovaná neefektivita
Efektivitu snižuje spousta maličkostí. Vezměte si třeba jen špatně navržený přejezd bez moderních signalizačních pomůcek. Nikdo neví, kde je vlak, tak se stáhnou závory a čeká se.
Týniště nad Orlicí je tím pověstné. Čekáte 5 minut, než projede 1 vlak a pak kolikrát čekáte dál, než si konečně někdo všimne, že už projel. Každý den, několikrát za hodinu. Kdyby po takové trase jezdil nějaký přepravce, tak to je efektivita na houby. Stokrát nic umořilo osla.
Důvod, proč se nestáhnou závory minutu před průjezdem a vteřinu po průjezdu vlaku se zase zvednou, není v tom, že bychom takovou technologii už dávno neměli. Stejně tak umíme postavit nadjezd. Je to jen ukázka, jak nás dědictví minulosti táhne ke dnu..
Mnozí navíc nevypínají motor, takže zbytečně spalujeme palivo. Nikoliv na přepravu, ale kvůli neefektivnosti systému (v tomto případě čekání u přejezdu).
Na minulost doplácíme všude. Dědictví, kdy se lidé musí přepravovat do práce často auty (nebo i autobusy, ale stále na uhlovodíky) cítí asi většina velkoměst (smog). Továrny se dřív stavěly uprostřed města, takže takový chemický a jiný průmysl byť blízko domů je asi děsně příjemný. Taková Ostrava by mohla vyprávět.
Opravdu nevím, kdo by nesouhlasil s myšlenkou, že se města musí navrhnout jinak. Ostatně, pokud už těžký průmysl nutně potřebujeme, nemusí být v rezidentní oblasti, ale uprostřed uměle zalesněné oblasti, která zmírní jeho dopady na okolí.
A tím se dostáváme k počasí. Není řešení mít trochu lesa uprostřed urbanizované krajiny. Řešení je mít obrovský les (100x100 km až 1000x1000 km) a teprve v něm budovat města, továrny. Neřešili bychom pak tolik problémy s vedrem či suchem.
https://www.novinky.cz/veda-skoly/479827...vedci.html K čemu je nám technologie, když k ní většina planety nemá přístup - a to vážně, kolik lidí ze západních zemí nenakupuje hydroponicky vypěstované rostliny a místo toho se spoléhá na zastaralé zemědělství? http://www.intersucho.cz/cz/?from=2018-0...2018-08-12 (v úterý v noci u nás poprvé po dlouhé době pršelo, do odpoledne byla půda zase vyprahlá, suchá a tvrdá - nespoléhal bych se na to, že budeme moci všechno dovážet: jednak nás to bude stát víc peněz, a jednak lidí po celém světě bude čím dál tím víc, takže kdo zaplatí víc, dostane produkci k sobě a už vidím, jak konkurujeme takové Číně). Stane se Evropa tou částí planety, která bude odkázána na potravinovou pomoc? Budeme nuceni migrovat a potupně škemrat o Azyl v jiných částech světa? Jak dlouho nám vydrží ta naše nabubřelost o tom, že Evropané a Američané jsou králové světa, nejvyspělejšími kulturami? Nebo že bychom my, lidé z východu a severu Čech začali migrovat do jižní části ČR, kde ještě jakžtakž prší? Jste připraveni, že se počet lidí na km2 zdvojnásobí? Jestli nás nebudete vítat, tak to řekněte rovnou, abychom se předem ozbrojili My máme totiž jeden problém: v mnoha oblastech (sociální, technologické) jsme udělali obrovský skok, ale zemědělství je stále to samé už tisíce a tisíce let - píchneme semeno do země, modlíme se, aby zapršelo a pak se možná najíme. Ubohé..
Možná bychom se v efektivnosti mohli učit právě od přírody. Ostatně, experimentovala tu za nás víc jak půlmiliardy let, tak proč bychom měli znovu objevovat Ameriku?
https://www.novinky.cz/diskuse?id=535678...ectionId=7
Kapitalismus ano/ne? Proč máme tak složitý svět?
Jak že to bylo? Náš zákazník, náš pán?
https://www.duchdoby.cz/kaufland-tady-ne...vne-pulty/
(ostatně to nebylo dávno, co reportér jisté TV stanice ve zprávách honil vietnamskou prodavačku od chlaďáku ke koši s každým kusem, co měl o 1 až 3 dny prošlý datum spotřeby)
Even if you simply have to fudge it
All: Make sure that it stays within our budget
https://youtu.be/8Tfv7_plGos?t=36
Jen podotýkám, že stěžovat si, ale zároveň za to platit, je dost kontraproduktivní.
To je jako vypít v hospodě pivo, na celý lokál zařvat "to je ale hnusný patok! Jak to může někdo pít a ještě za to platit", a pak zavolat vrchního se slovy "ještě dvakrát to samé, prosím", vypít, zaplatit a ještě dát spropitné. Co myslíte, co bude mít větší váhu? Vaše slova, nebo vaše peníze?
Proč je to dnes tak složité? Proč nemůže být svět jednodušší, kde by se dalo věřit i reklamě? Místo výkřiku "utopie" nebo "to nejde" se spíš zamyslete: Když to "nejde", tak co tomu brání? Jestli vás napadne lidská přirozenost, tak své tvrzení musíte doložit: pokud tvrdíte, že lidé kradou, proč většina lidí nekrade? A pokud tvrdíte, že kvůli zákonům, proč tedy část lidí i tak krade? Myslet bolí, že?
Jde o to, že takové blbosti nám zbytečně kradou čas, který bychom mohli strávit lépe, třeba žitím. Není to ale lidská přirozenost, která nám ho bere, ale společnost, ve které žijeme.. prostředí, ve kterém žijeme. Prostředí jde změnit (leda byste neviděli rozdíl mezi jeskyní a moderním New Yorkem). A společnost se změní podle prostředí (byl na to dobrý příklad: jestli chcete vidět, jak se lidé/společnost rychle a dobrovolně přizpůsobí prostředí, dejte do výlohy supermarketu obří nápis "Dnes slevy 90% na všechno!")
Že by opravdu neexistovala jiná alternativa než náš svět, kde musíte buď ztrácet svůj čas zkoumáním kvality nebo nezávadnosti, tedy být prakticky téměř ke všemu podezřívavý, protože jinak riskujete, že vám někdo prodá nebezpečnou, v lepším případě jen nekvalitní věc? Přijde vám to jako reálné?
Přátelský svět budoucnosti může pro nás vypadat děsně nudný. Bude vůbec dnešní forma zábavy, třeba akční filmy a válečné hry? Těžko říct.. naše generace s nimi asi stále ještě bude vyrůstat, ale ta nová? Třeba jí to ani nebude připadat už jako zábava, a spíš se zaměří na něco tvořivého. Ostatně, ani většině z nás už dnes nepřipadá zábavné sedět v koloseu a dívat se, jak se lvi a lidé vzájemně zabíjejí..
Když se nad tím zamyslíte, zatím nejvíc alternativa nemá společného ve své podstatě nic s technokracií, diktaturou, ale ani komunismem.. anarchokapitalisté navrhují kapitalismus bez státu. A co když bude lepší systém kapitalismus bez trhu a peněz? ("peníze" ve smyslu alokace zdrojů mohou zůstat, nikoliv však ve smyslu nutnosti je nejprve vydělat). Myslíte, že kapitalismus bez peněz je nesmysl?
Akumulací (části) zisku vzniká kapitál, který je znovu investován do výroby za účelem navýšení zisku.
Není tedy i lesník vlastně kapitalista? Není zahrádkář, který sklidí brambory, a část zasadí zpět, aby měl další úrodu (tedy v součtu víc brambor než kolik zasadil), tedy svůj "kapitál" vlastně také kapitalista? Nebude svět, kde lidstvo bude planetu budovat místo aby jí ničilo, protože pak tím bude zvyšovat svou hojnost, vlastně jen odnož kapitalismu? Nejsou snad korálové útesy kapitál? Což se nedá čistá a krásná příroda, kde se dá relaxovat a zdravě žít ocenit také jako kapitál? Musí být kapitál jen v rukou firem či jednotlivců? Nemůže být kapitál komunitní? Jistě, že může, a také je. Dnes máme akciovky a sročka. Proč bychom to nemohli vztáhnout na celou planetu? Co tomu brání? Kapitalisté? Nikoliv. Víra běžných lidí, že to nejde..
Pár zajímavých starších článků DD (odkazy):
https://www.duchdoby.cz/agenda-za-03-201...a-o-pomoc/
(to ostatní můžete, pokud chcete, klidně ignorovat; a je tam jeden NSFW článek, ale ten poznáte už z názvu)
A co taková inflace? Dá se o ní přemýšlet jako o mechanismu, který vás nutí neustále roztáčet peníze? Protože jinak o ně prostě přijdete..
https://www.byznysnoviny.cz/2018/08/09/u...a-hodnoty/
Ted vás žene neustále do další a další spotřeby..
Změna?
Co myslíte? https://www.change.org/p/let-s-do-this
https://www.duchdoby.cz/globalni-revoluce-21-stoleti/
Bude mít větší vliv petice s 5000 podpisy, nebo dostatečně velká naštvaná (či zklamaná) část populace, která se začne sama od sebe chovat třeba byť jen trochu jinak, než to trh potřebuje? Co kdybychom omezili spotřebu na nutnou, a tedy sice zachovali trh, ale zabránili růstu HDP?
Asi ještě nejsem "sakra naštvaný". Ani nepatřím mezi ty "hodné" (nedávám třeba drobné lidem na ulici, co vypadají podezřele - stále žiji v současném prostředí, kde není moc vhodné 100% věřit každému, že potřebuje na autobus, když vypadá, že to bude spíš na chlast. Jestli chcete, abych se změnil, musí se změnit prostředí, ve kterém žiji, a i tak to nebude ze dne na den).
Pár zajímavých článků na konec..
https://www.novinky.cz/domaci/479843-a-c...tatem.html
Stát se na lidi vykašlal už dřív, tak si přeci nemůže dovolit se nevykašlat i teď, že?
Kdo nejde s námi, jde proti nám?
https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky...trump.html
Teda, jestli žijeme v Matrixu a zbytek světa je jen moje představivost, asi bych si měl nechat seřídit v hlavě kolečka, protože to začíná být docela tragikomedie. Jen mi není jasné, jak se toto slučuje se svobodou?
Mimochodem:
http://www.statistikaamy.cz/2016/06/obch...ymi-staty/
USA tvoří cca. 14% našeho zahraničního obchodu. Opravdu nic, co by nás v nejhorším případě položilo.
Jen mi není jasné, co má toto společného se světovým mírem? Máš štěstí, že budhismus hlásá nenásilí, jinak bych ti namlátil hubu (Simpsonovi)
Donald má vůbec poslední dobou zajímavé výlevy (zvlášť s jeho synem a Ruskem). Ale kdo ví, třeba on bude ten "hrdina", který lidem ukáže, že současný svět opravdu není žádným rájem hodným zachování a jak dobře umí svět řídit neodborníci (tedy politici).. rozhodně to zvládá lépe než Zeman (na něj se teď nějak zapomnělo).
Tak hlavně, že se jakožto světové národy "sjednocujeme", ne?
https://www.euro.cz/politika/trump-neni-...je-1412631
Jasně, cpát prachy do armády je asi jediná světová priorita.
A nebo.. je Trump jediným chytrým a moudrým člověkem, a snaží se dobrotivě vyrvat EU z podrůčí diktatury Ruska, a rovněž mu zachránit jeho obchod, protože očividně naši politici a občané zemí jsou o tolik hloupější než ti za velkou louží, že si to vůbec neuvědomují. Pravda, po migrační krizi by na tom mohlo něco být, ale odpovězte si sami, který ten scénář vyznívá nejméně blbě.
Trump může svou silou mnoho získat (např. vůči EU nebo Číně, nehledě na Rusku), ostatně je to bohatý bussiness man, a Babiš ukazuje, že dobrý obchodník si své zařídí i v neschopné politice; otázka je, jestli nešplápne vedle, protože tady si přeci jen nehrajeme na pískovišti. A pokud se něco "stane" se světovým obchodem, nemůže to destabilizovat světové politické a ekonomické klima? Komu pak rupnou prvnímu nervy?
Takže otázka spíš je, máme tohle jako lidstvo zapotřebí? Hádat se o zdroje, které klidně mohly být společné, a penězích z obchodu, který ani nemusí existovat? Musíme mít takto složité politické vztahy, ve kterých se běžný člověk nemůže orientovat (a tedy je ani mít pod kontrolou*)?
*) pokud něco nemáte pod kontrolou vy, může to snadno mít pod kontrolou vás
https://ekonomika.idnes.cz/trump-cina-cl...anicni_rts
Citát z diskuze: s tym dusevnym vlastnictvom je to troska komplikovane - cely pokrok ludstva je postaveny na tom, ze niekto nieco vymysli (pluh na oranie) a susedia ho napodobnia, lebo to funguje.
Když jde updatovat počítače a navigace, proč by nešly auta, že?
https://www.tesla.com/support/software-updates
Kam by ale trh takhle přišel? Když by stačilo vydat na net nový software a nemusel by se vyrábět znovu úplně stejný šunt, jen v jiné barvě, ale hlavně s totálně nekompatibilním softwarem, u kterého drastické vylepšení spočívá ve změně velikosti tlačítek?
Ovšem, že ale politika Tesly má své mouchy, o tom žádná, a je toho plný internet, ale tato konkrétní možnost je velmi užitečná.
https://www.novinky.cz/ekonomika/480015-...iluzi.html
Pokud počet lidí ochotných pracovat roste, klesají mzdy," upozorňuje studie.
Jinými slovy: pokud by se lidé nechovali jako "nemakačenkové" a všichni chtěli vehementně pracovat, biti na tom budou všichni v daném sektoru. Tržní logika (nabídka převyšuje poptávku, ceny jdou dolů).
Úsměvné srovnání naší techniky s téměř nejvíc primitivními organismy na této planetě
https://wol.jw.org/cs/wol/d/r29/lp-b/101992367
https://www.novinky.cz/diskuse?id=535608...ectionId=8
No, co, já ryby téměř nejím. Ale diskuze opět pobavila:
Že prý s počasím nejde nic dělat. Omyl, jestli to má co dělat s fyzikou, tak to nejsou čáry a máry, a tedy s tím jde něco dělat. Otázka je, kam chceme cpát energii. Jestli do projektů, jako je třeba rekultivace krajiny (aneb co soudruzi načali zrušením remízků, to kapitalisti dodělali) a nebo na stavbu plechových logistických center.
Tady se jasně poznají kapitalisté: kapitalista svůj kapitál namnožuje. Bohužel, kapitalistů už ve světě moc není. Rybník byl nejspíš pojištěný, takže jakápak vlastně škoda, že? Mnozí si začali plést slova kapitál a peníze.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ostry...&source=hp
Copak, tržní systém vám nevoní? Upalte ty kacíře! To tak, aby někdo nařizoval soukromníkům, za kolik mají jezdit. To už jsme tu měli za socialismu. Co na tom, že je to nejspíš stejný scénář, jaký velké nadnárodní firmy aplikují v zemích třetího světa: využijeme zisky v bohatších státech k dotování dumpingových cen na nových trzích, a až zničíme místní konkurenci, která mezinárodní není, můžeme zdražit. Co na tom, že na to možná dojeme my, oslavovavatelé tržního systému
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa...drapy.html
Ano, to potřebujeme: další bezúčelné monstrum a méně zeleně. Každý mocný, a církev nevýjimaje, si stavěl honosná sídla. Nevím, zda si tím cosi kompenzoval, ale rozhodně to mělo ukázat lůze, jak mocný je. Ano, obří katedrály v době, kdy lidé žili pomalu v chatrčích možná "moc Boha" demonstrovaly dostatečně, ale dnes už jsou to spíš takové směšné domečky (až na ty největší výjimky).
Každopádně ale, já myslel, že nemáme dost zdrojů? Takže není dost zdrojů na to postavit funkční a zdravá města pro lidi, ale na to stavět mrakodrapy pro banky, církve, vlády, a ostatní neužitečné instituce, na to se záhadně vždycky někde vyčarují?
Proč jsou banky neužitečné? Přímo někoho krmí, šatí, ubytovávají? To asi ne, že? A že to dělají nepřímo? Je užitečný zloděj, který ukradne všechno jídlo, a pak ho lidem rozdává podle toho, jak moc mu líbají zadek? Jak dlouho by se takový zloděj udržel na své pozici? Asi moc dlouho ne.
Ale naše společnost si dává velkou práci s tím, aby lůza jasně viděla dělící čáru mezi "zlodějem" a "vládou" či "bankami". Protože to první je "ee" a to druhé "svoboda a demokracie". Když totiž zavřete zloděje, jste "hrdinové", když zavřete banku, jste Hitler a zavádíte komunismus (ne, bez legrace, opravdu takto dohromady ).
Na druhou stranu, církev, přes všechny své vady (podobně jako stát a kapitalisté) pomáhá (třeba hospicy, příspěvky na charitu, různé projekty). A na to, jaksi, potřebuje peníze a ty si musí buď vydělat, získat od dárců a nebo vyžebrat od státu. Tak to prostě je.
Jestli najdete jiný způsob, jak v současném moderním světě trvale a globálně pomáhat bez peněz, můžete se asi právem prohlásit za "spasitele", jen když to bude fungovat. Když investují kapitalisté, je to OK. Když investuje církev, je to špatně. Asi proto, že si ty peníze "nakradla" (a kapitalisté si je asi vyčarovali či co).
Připomenutí zajímavéh starší diskuze cca. k tématu zde na fóru:
https://bronies.cz/Vlakno-Bronies-a-ekol...te-planetu
Jamisův názor tehdy celkem odráží (tak nějak) můj názor dnes: jde o to, jak se bude žít nám teď. A po posledních vedrech je to zase na pořadu dne (nemám rád výroky typu "je to normální, přirozené, bylo to tak už dřív", protože to je podobné jako "tati, přišli sem rabovat nacisti" "to je v pořádku, synku, byli tu už včera, nic se něděje, zítra určitě přijdou zas, je to normální, s tím nic nenaděláme" - protože z pohledu jednoho člověka s tím jakoby moc dělat nejde, ale pokud dokázal padnout nacismus, proč bychom nedokázali zmírnit klima tak, abychom nemuseli v létě "chcípat" vedrem a nebo vydávat hromadu zákazů, kde a jak zacházet s pitnou vodou?)
Jsem rád, že jsem tenkrát alespoň zde nepsal úplně hovadiny. Přeci jen to je už pár let zpátky, člověk mění názory na základě skutečností, a často jsem zpětně zjistil, že dřív jsem si myslel úplné nesmysly, za které se dnes musí jeden stydět, byť je to pro dobro růstu osobnosti
Ceny elektřiny mají jít nahoru, a ceny FV panelů s mikrostřídači šly zase dost dolů, takže nejspíš uzrál čas přejít na FV (alespoň částečně). Zatím začnu s domácí elektroinstalací, pak skočím na stavební úřad, jestli potřebuji papír (ohláška,StP) či ne (je to sporné), nakoupím a nainstaluji panely zatím na ostrovní provoz, pak pozvu revizního technika, nechám si dát štempl, zajdu si na ČEZ (místní distributor), resp. BE (dodavatel) a požádám o připojení k síti s možností prodeje přebytků (do 10 kW bez licence) - byť výkup je malý (ani ne 0,5 Kč/kW), je to lepší než řešit pokuty nebo likvidaci přetoků někde u sebe doma (hlavně v létě). Až to klapne, stačí jen propojit 3F kabelů a jedeme.. Sice půjde zatím jen asi o 750W, ale třeba teď v létě bych vyrobil dobrých 375 kWh (z toho bych asi 70% spotřeboval na provoz domu - klima, rekuperace, čerpadla). Při cenách 2.5 Kč/kWh by to byla úspora skoro 1000 Kč (odhadhuji návratnost celého systému tak na 12-20 let, ještě nevím, za kolik seženu úchyty na střechu a jak moc půjde elektřina nahoru).
Nejde o to, jestli věříte v TVP nebo Utopii. Klidně si najděte jakýkoliv způsob, jak žít, a pokud vám něco nesedí, tak i způsob, jak to nepodporovat. Jste vegané, ale kapitalismus sám vám nevadí. Sice to nechápu, ale budiž, je to lepší než nic. To nejhorší, co totiž světu vládne, je přesvědčení většiny lidí o své bezvýznamnosti a nemohoucnosti cokoliv byť jen trochu změnit. A tak se o to ani nepokusí..