19.03.2019, 18:01
Stavba Fotovoltaické elektrárny svépomocí
Následující článek je zajímavý hlavně pro ty, kteří chtějí mít doma FVE s možností dodávat přetoky do sítě (prodej), tj. neřešit jejich hlídání. Minule jsme si probrali nějakou tu teorii, takže.. jak dopadla praxe? Následující řádky jdou postupně tak, jak dané problémy přicházely a jak jsem je řešil:
Přípravy, změny, komunikace s distributorem
Po nějaké době mi z ČEZu volali, abych opravil formulář, který jsem jim zaslal. Že prý rezervovaný výkon je třeba uvádět jako součet špičkových výkonů panelů. Mě to teda nedává smysl, protože mikroivertor stejně víc jak 1000W nepustí (v reálu tak 900W), ale změnil jsem to tedy na 1,12 kW (280Wx4) a zaslal přeskenované s podpisem e-mailem. ČEZ mi následně pošlal odkaz, kde můžete sledovat vyřizování žádosti.
Jak se ovšem ukázalo, sehnat ten 3F měnič není jen tak (v ČR). Jeden prodejce mi volal, že jsem první, kdo ho chce a že by se jich muselo objednat 10 ks. U druhého už to bylo o něco lepší: dodací doba 1-2 měsíce (ještě že to dělám s předstihem - jak jsem pochopil později, někdo nahoře se asi hodně snažil, abych nekoupil blbost ).
Komplikace s mikroměničem - distributor; nový měnič
Během února jsem dostal info od ČEZu, že se jim nelíbí parametry mikroměniče. Sice splňuje základní odpojení od sítě při výpadku, ale to víte, oni jsou větší páni.
Jak správně navrhnout FVE pro nový měnič
Tento nový přístroj má min. napětí na DC straně 150V/200V*, a pochopitelně, takové panely se u nás moc neprodávají.
Kalkulace nové ceny, počtu panelů a návratnosti
8Výsledná cena je sice o něco vyšší (celkem přibližně 44 tisíc u 6 panelů), tedy zatím 26 tisíc na kWh (návratnost 17-20 let), ale pokud budu chtít v budoucnu systém rozšířit, stačí přikoupit zase 6 panelů cca. za 17 tisíc, a rázem bude cena 20 tisíc za kWh, což už je v podstatě blízko původnímu záměru.
Pokud by cena panelů klesla alespoň na 10 tisíc, jsme na 18 tisících za kWh. Návratnost opět cca. 12-15 let. A navíc, u takových "levných" srandiček, jako jsou tyto střídače se už vyplatí je případně poslat nějaké elektronické firmě na opravu, protože i kdyby to bylo za pár tisíc, stále ušetříte 90% ceny nového zařízení.
Samozřejmě stále platí, že pokud si chcete udělat GridFree řešení, vyjde vás to levněji - jen si musíte ohlídat přetoky do sítě. V podstatě pak ani nemusíte řešit žádné papírování, dělat revize (i když byste měli i tak) a podobně. Projekt hádám okolo 5000-7000 Kč, někde +DPH (už jsem rozhodil sítě) (často je nutné se optat, protože zatím jediný ceník, co jsem našel, nabízel jen FVE do 15kWh za 9500 Kč).
No, je to zkrátka buzerace: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1611
Nejde o to, že bych to neuměl sám, ale holt na to potřebujete tuny papírů a razítek (pochopil bych revizní zprávu, přeci jen by se do sítě neměla připojit kdejaká blbost, ale nutnost platit za projekt, který v podstatě nepotřebuji a jehož schéma zapojení je v podstatě 5 symbolů?).
Střídač nakonec po úvaze umístím sice ven, ale ne na střechu, ale těsně pod ní na zeď. Bude to vyžadovat asi o 7 metrů kabelů víc (přibližně 40 Kč za metr, když počítáme solár i 5 žilový 2.5 mm CYKY / 6mm2), takže bude za a) stále chráněn před sluncem (chlazení), b) nebude produkovat teplo (až 70C) v garáži (zvlášť přes léto) a za c) když už má ten display, tak na něj alespoň uvidím (a revizní technik nebude mít problémy se k němu dostat).
Zelený bonus?
Vzhledem k vyšší ceně za FVE (revize a projekt) přemýšlím o tom, jestli si neříct o Zelený bonus:
https://www.eon.cz/spoluprace-s-vyrobci-...leny-bonus
http://www.mojeenergie.cz/cz/zeleny-bonus
Sice to bude chtít jeden další elektroměr navíc, ale při troše snahy se dá sehnat 3F cejchovaný za necelou tisícovku:
http://www.elektromery.com/category/trif...PTEmYz0xMA==
Ale uvidíme
tl;dr; Zelený bonus byl pro nové FVE zrušený, takže ho netřeba vůbec řešit.
Stojí to vůbec za to? Vrátí se investice?
Proč se na to nevykašlu, a nezůstanu u GridFree řešení? Protože.. blbost, seberealizace, snaha se naučit nové věci, překonávat překážky.. zkrátka, když už jsem doběhl tak daleko, rozhodl jsem se běžet dál
Prozatím to řeknu takto, i kdybych musel vysolit dalších 10 tisíc za projekt a následnou revizi, celková cena s 6 panely bude: 54 tisíc, tedy 32 tisíc za kWh. A při průměrném výtěžku (2500 kč/rok) a současných cenách elektřiny je návratnost: 22 let.
Kdybych si koupil dnes 12 panelů, byla by celková cena 70 tisíc, tedy za 1kWh asi 23 tisíc za kWh (stále je to ještě o něco výhodnější, než 30 tisíc za kWh v případě, že byste si nechali FVE postavit na klíč - inu, cena práce - a ještě k tomu se započtenou dotací 50. Návratnost při výtěžku 4500 Kč/rok cca. 16 let.
A pokud by se mi podařilo chvíli čekat a pak koupit panely ne za 16 tisíc, ale za 10, tak bychom se dostali na 64 tisíc (21 tisíc/kWh), návratnost 14 let.
Není to bůhvíjaký zázrak, a bude pak nutné investovat do oprav střídače namísto jeho výměny (naštěstí Fronius není nějaký Čínský šunt, a má bohatou síť servisních středisek i tady v ČR).
Dále bude třeba počítat s nutností revizí - ty byste ale měli dělat v domě tak jako tak (přiznejte se: kdo je dělá?). Jejich ceny jsou různé, někdo je dělá za 5 tisíc, ale najdete firmy, co nabízejí i za 1000 Kč. Osobně považuji revize na zařízení, které je v podstatě kabel, jen za buzeraci, tak alespoň nevím, proč bych měl někomu dávat 5 tisíc. To se u malých FVE vůbec nevyplatí.
Je snad zájmem každého z nás, aby neměl na střeše nebezpečný zdroj požáru - pak beru razítko jen jako nutné zlo a nehodlám platit víc, než je nezbytně nutné. Pokud neprodáváte do sítě, teoreticky jí dělat nemusíte (vaše riziko), ale pokud ano, už musíte. Revize se dělá jednou za 4 roky:
https://www.solarpartner.cz/servis-fve
Tzn., že je třeba započítat za dobu životnosti těch 30 let ještě 8x revizi (1000 Kč) a dejme tomu raději jednou opravu měniče za 5 tisíc.
Celkem se tedy dostáváme u 3kwp elektrárny na 83/77 tisíc, tedy návratnost 18,5 resp. 17 let. Při ideálních podmínkách, pokud se vám povede spotřebovat všechnu energii v domě, tedy výtěžek cca. 6 tisíc ročně, je to pak 14/13 let.
Je to jak jsem říkal: nezbohatnete na tom, ale ani neproděláte.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/786...zivotnosti
Pokud bychom měli 2x8 panelů, pak můžeme počítat, že výtěžek bude o něco vyšší (klidně těch 5000 Kč/rok a víc - 7000 Kč v případě spotřebování), cena je vyšší jen o cca. 11 tisíc), takže výsledná návratnost je pak paradoxně přibližně stejná (cena panelů je paradoxně totiž to "nejmenší"): 18.8/17.6, resp. při 100% spotřebě 13.4/12.5 let.
Plus se stačí podívat na vývoj cen elektřiny:
https://www.google.cz/search?tbm=isch&sa...43XWkQZh4Q
Dá se spíš očekávat nějaké zdražování a ne opak (zvlášť, pokud bude chtít stát stavět další jadernou elektrárnu). Je pravda, že k cenu růstu energií musíte brát ještě v potaz inflaci nebo růst mezd jako takových: https://devian.cz/2010/jak-nam-zdrazila-elektrina/
ale pokud se rozhodnete nepracovat, bude vás v podstatě zajímat už jen to, jestli ceny energií rostou nebo ne, bez ohledu na to, kolik si vydělává zbytek národa. Vyšší ceny energií zvyšují návratnost, protože ať už přebytky prodáte nebo spotřebujete, bavíme se o vyšší ceně za kWh v obou případech. Každé zdražení o 10% Vám tak sníží návratnost o 1-2 roky.
https://www.novinky.cz/ekonomika/382473-...t-let.html
Pochopitelně v zimě je elektřina o něco dražší, ale to je logické: https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elekt...voje-ceny/
Zajímavé to bude právě po těch cca. 25/30 letech, protože zatímco životnost střídače můžete prodlužovat, panely, rozvody a hlavně projekt či výchozí revizi už znovu platit nebudete muset. Z tohoto pohledu je vlastní FVE i s prodejem přetoků zajímavá hlavně pro mladší generace.
A když bychom se na to podívali čistě ekologicky?
http://atominfo.cz/2017/07/solarni-panel...lektrarny/
Otázka spíš je, co dnes neobsahuje těžké kovy, a hlavně, jak je s nimi nakládáno. FV panel často na skládce neskončí, protože se dá často i po 30 letech někomu prodat, zatímco takové baterie ať už z aut nebo z mobilů jsou jiné kafe.
Těžkých kovů se navíc nezbavíme (prostě na planetě Zemi jsou), takže bychom spíš měli směřovat k jejich recyklaci a případném uskladňování mimo životní prostředí, města, oceány, atd.
Jištění FVE pro blesku
Dát si na střechu 1-4 panely někde poblíž hromosvodu (nebo někde níž na zahradu) je jedna věc, ale pokrýt dvě střechy, které zatím hromosvod nemají, je věc druhá. Rovněž se zde také bavíme poněkud o jiných částkách za případně zničenou FVE.
http://www.solarninovinky.cz/?home/20140...ed-bleskem
Kromě DC pojistek je také vhodné uvažovat o svodiči přepětí (cca. dva tisíce a něco).
https://shop.iftech.cz/62-dc-pojistkove-odpojovace
https://shop.iftech.cz/66-dc-svodice-prepeti
http://www.emat.cz/hromosvodni-drat-almg...vy-8mm-1kg
https://www.elektrohadrava.cz/index.php?...=DTT445020
https://www.elektrohadrava.cz/index.php?...AD&vs=true
Osobně bych přidal raději nové hromosvodové tyče na přístřešek (přeci jen blesk do FVE není zrovna fajn, byť by možná šel jen přes rozvaděč a ne do domu - tam totiž nemá kam jít - jde cestou nižšího odporu, a většinou se rozdělí, což poznali jistě majitelé antén na hromosvodech).
Ale uzemnění přepětí u FVE bych nedával na svod hromosvodu (když praští blesk do něj, půjde to pak do FVE, což je to poslední, co potřebuji), takže by spíš stálo za to pro něj udělat zvláštní uzemnění (tahat 16mm2 Cu k rozvodnici domu by sice ekonomicky šlo, ale zase to znamená tahat blesk skrze dům/garáž + bychom tu měli cca. 7 metrů dlouhou "anténu" pro indukci).
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/t...241.0.html
Náš pozemek je naštěstí samý jíl, takže tedy celkem pohoda. Ale je nutné počítat s tím, že ZnFe pásek koroduje, takže je lepší použít jiný.
https://www.elektrokorecek.cz/shop/katal...leni-50-kg
https://forum.tzb-info.cz/141630-uzemnen...imo-beteon
https://www.svepomoci.cz/svepomoci-zive/...pasku.html
Docela mne překvapuje, že cena materiálu pro jištění před bleskem je relativně malá (stejně jako před cca. 10 lety, když nám stavěli dům - tehdy i s prací a revizí asi 2 tisíce Kč). O to víc je fascinující, že na to spusta lidí kašle.
OT:
tl;dr; Návratnost FVE: jak ji vypočítat?
Vezmeme pořizovací cenu, která v našem případě bude řekněme 70 tisíc (včetně projektu, a třeba i hromosvodu - když už tak už).
Pak alespoň odhadneme roční výnosy: při 3 MWp dostáváme asi 3MWh ročně, tedy v nejhorším případě (vše prodáme) asi 2700 Kč. V nejlepším případě (vše spotřebujeme) až 6000 Kč (průměr 1,5 Kč a 2,5 Kč za kWh - NT a VT). Průměr je tedy cca. 4350 Kč.
Návratnost elektrárny je tedy 70/4,35 = 16 let. Průměrná životnost je 25 let. Tedy investice se rozhodně vyplatí! (záleží ještě, za kolik seženete revize, pokud je budete vůbec dělat - např. pokud budete mít ostrovní systém, nikdo je po vás nemůže chtít - snad kromě pojišťovny v případě požáru)
Kdy se už nevyplatí? Pokud by cena překročila 25*4350 Kč, tedy 108 750 Kč mínus revize.
Jaký je ale jinak výnos? Spočítejte 25 let krát 4350 Kč (sice se bude časem účinnost panelů snižovat, ale my máme 10% rezervu (instalovaných 3360 Wp) a počítám, že se snad trochu i zdraží elektřina*), tedy oněch cca. 109 tisíc a odečtěte si pořizovací náklady.
*) pokud ČR bude chtít opravdu postavit novou jadernou elektrárnu za těch 300 miliard (a jak známe náš stát, rozpočet se málokdy dodrží - viz. Temelín), někdo to bude muset zaplatit. Buď my občané z daní (a to buď tak, že stát omezí některé služby a převede je na soukromé firmy, které to ovšem zadarmo dělat nebudou, ale výběr daní zůstane stejný, a nebo zvýší daně) a nebo to zaplatíme výrobci elektřiny (od kterého si stát nechá elektrárnu zaplatit). A kdybychom tuto částku rozpočítali mezi 5 miliónů pracujících a oněch 25 let životnosti FVE, vychází nám to ročně na 2400 Kč ročně, což třeba u nás znamená zdražení elektřiny o víc jak 10% (naše roční platba, ovšem včetně paušálů, platby distributorovi a jiných plateb, je asi 21 tisíc na 2 osoby dohromady)!
Tedy výsledný zisk je 39 tisíc. Během této doby je ale nutné započítat každé 4 roky revizi (1500 Kč v průměru) a raději i 1x nutnost opravy střídače (5 tisíc). Čistý zisk je tedy 23500 Kč (přibližně 940 Kč ročně - při stávajících cenách elektřiny).
Roční výnos je (čistý zisk)/(pořizovací_náklady)/25*100. V našem případě 1,3% pa (v případě, že byste chtěli započítat k čistému zisku i náklady, protože ty se vám vrátí, dostaneme 5.3%, ale je to stejné, jako nechat ležet peníze na účtu s úrokem o výši inflace - sice je časem dostanete zpátky, ale nula od nuly pojde).
Ale my jdeme dál. Provozovatelé velkých FVE někdy po 15-25 letech panely prodají, protože 80% účinnost je pro ně už malá a pořídí si nové, ale pro nás je výhodnější si je nechat (komu je budete chtít prodávat? Tehdy na nich už proděláte).
Budeme tedy počítat, že dalších 25 let bude účinnost FVE asi jen 50% (což bude nejspíš cílová, ke které účinnost klesne na konci období). Místo 4350 Kč ročně vyrobí tedy už jen 2175 Kč. Zisk za toto období je tedy 54400 Kč, mínus revize cca. 11 tisíc a oprava 5 tisíc (sice nejspíš zdraží práce, ale zase by mohla klesnou cena součástek, pokud bude FVE tehdy už masová záležitost), tedy 38 tisíc Kč.
Celkový čistý zisk za 50 let (kdy mi bude asi tak 90 let) vychází na 61 tisíc Kč (hrubý zisk po odečtení oprav a revizí za celou dobu je 132 tisíc Kč). Ročně je to 1220 Kč.
Prakticky se vám vrátí vaše investice, plus získáte ještě téměř jednou tolik navíc. Trochu to připomíná hypotéku naruby (protože tam často zaplatíte 2x tolik než kolik jste si půjčili, byť je období jen 30 let).
Návratnost počítaná trochu jinak
Jestli Vám přijde všechna ta práce zbytečná, tedy taková, která se kvůli tak směšnému zisku nevyplatí (např. proti investici do auta, díky kterému můžete např. jezdit do zaměstnání: auto nákup 300 tisíc, ročně náklady 30 tisíc, za 10 let tedy náklady 600 tisíc, ale výdělek při dojíždění třeba 12x30 tisíc ročně, tedy 3,6 milionu - čistý výnos 300 tisíc ročně - návratnost investice 2 roky), stačí brát stavbu FVE jako koníček (mnozí lidé mají koníčky, do kterých cpou peníze, a ekonomicky se nikdy nevrátí - např. nákup dovolené, sbírání veteránů - investice do nákupu filmu na DVD a jeho shlédnutí u TV se vám také v 99% případů finančně nikdy nevrátí, protože každý koníček je prostě jen svobodná volba "obětovat" svůj čas na "nic", zatímco jste ho mohli věnovat vydělávání peněz).
Zvlášť, pokud vás představa zaměstnání (tj. dělat něco, co zrovna nechcete dělat) ani za cenu mnohem vyššího ohodnocení moc neláká zatímco u té FVE budete mít min. 8 denně volného času navíc. Pokud si hodinu svého času ohodnotíte na 150 Kč, co je častá mzda, ročně "vyděláte" asi 264 tisíc Kč navíc. V tomto případě je pak návratnost FVE vlastně jen 3 měsíce*
*) Ovšem musíme započítat i další investice nutné k tomu, abyste se mohli "válet" doma, např. v mém případě skleníky či zemina, takže návratnost může být klidně i rok. A kdo nemáte vlastní bydlení, tak návratnost domu je v tomto případě tak 5-10 let. Otázka pak vlastně zní: kolik stojí svoboda v ČR a kolik jsme ochotni do ní investovat?
Komplikace v budoucnu, aneb blbý stát?
http://www.fotovoltaicke-clanky.cz/2349/...-spotrebu/
Pokrok? Logika? Blahobyt? Nebo snaha umírajícího aparátu vyždímat z lidí ještě poslední peníze udržení sama sebe v chodu? (v tomto případě stát)
Mají občané/soukromníci platit ze svého údržbu cizího? Budeme platit za to, že se napijeme dešťové vody, která spadne na náš pozemek?
I kdyby se to nezavedlo, už úvahy o tom naznačují, kam svět spěje, když politici vymýšlejí takové blbosti.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroj...y-100-kwp/
Co jsem se dočetl u nás, tak by příjmy §10 v daňovém přiznání měly být do 30.000 kč/rok osvobozeny od daně z příjmů, takže 15% dobrých, takže alespoň v tomto je ČR zatím ještě relativně dobrá.
Následující článek je zajímavý hlavně pro ty, kteří chtějí mít doma FVE s možností dodávat přetoky do sítě (prodej), tj. neřešit jejich hlídání. Minule jsme si probrali nějakou tu teorii, takže.. jak dopadla praxe? Následující řádky jdou postupně tak, jak dané problémy přicházely a jak jsem je řešil:
Přípravy, změny, komunikace s distributorem
Po nějaké době mi z ČEZu volali, abych opravil formulář, který jsem jim zaslal. Že prý rezervovaný výkon je třeba uvádět jako součet špičkových výkonů panelů. Mě to teda nedává smysl, protože mikroivertor stejně víc jak 1000W nepustí (v reálu tak 900W), ale změnil jsem to tedy na 1,12 kW (280Wx4) a zaslal přeskenované s podpisem e-mailem. ČEZ mi následně pošlal odkaz, kde můžete sledovat vyřizování žádosti.
Jak se ovšem ukázalo, sehnat ten 3F měnič není jen tak (v ČR). Jeden prodejce mi volal, že jsem první, kdo ho chce a že by se jich muselo objednat 10 ks. U druhého už to bylo o něco lepší: dodací doba 1-2 měsíce (ještě že to dělám s předstihem - jak jsem pochopil později, někdo nahoře se asi hodně snažil, abych nekoupil blbost ).
Komplikace s mikroměničem - distributor; nový měnič
Během února jsem dostal info od ČEZu, že se jim nelíbí parametry mikroměniče. Sice splňuje základní odpojení od sítě při výpadku, ale to víte, oni jsou větší páni.
Jak správně navrhnout FVE pro nový měnič
Tento nový přístroj má min. napětí na DC straně 150V/200V*, a pochopitelně, takové panely se u nás moc neprodávají.
Kalkulace nové ceny, počtu panelů a návratnosti
8Výsledná cena je sice o něco vyšší (celkem přibližně 44 tisíc u 6 panelů), tedy zatím 26 tisíc na kWh (návratnost 17-20 let), ale pokud budu chtít v budoucnu systém rozšířit, stačí přikoupit zase 6 panelů cca. za 17 tisíc, a rázem bude cena 20 tisíc za kWh, což už je v podstatě blízko původnímu záměru.
Pokud by cena panelů klesla alespoň na 10 tisíc, jsme na 18 tisících za kWh. Návratnost opět cca. 12-15 let. A navíc, u takových "levných" srandiček, jako jsou tyto střídače se už vyplatí je případně poslat nějaké elektronické firmě na opravu, protože i kdyby to bylo za pár tisíc, stále ušetříte 90% ceny nového zařízení.
Samozřejmě stále platí, že pokud si chcete udělat GridFree řešení, vyjde vás to levněji - jen si musíte ohlídat přetoky do sítě. V podstatě pak ani nemusíte řešit žádné papírování, dělat revize (i když byste měli i tak) a podobně. Projekt hádám okolo 5000-7000 Kč, někde +DPH (už jsem rozhodil sítě) (často je nutné se optat, protože zatím jediný ceník, co jsem našel, nabízel jen FVE do 15kWh za 9500 Kč).
No, je to zkrátka buzerace: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1611
Nejde o to, že bych to neuměl sám, ale holt na to potřebujete tuny papírů a razítek (pochopil bych revizní zprávu, přeci jen by se do sítě neměla připojit kdejaká blbost, ale nutnost platit za projekt, který v podstatě nepotřebuji a jehož schéma zapojení je v podstatě 5 symbolů?).
Střídač nakonec po úvaze umístím sice ven, ale ne na střechu, ale těsně pod ní na zeď. Bude to vyžadovat asi o 7 metrů kabelů víc (přibližně 40 Kč za metr, když počítáme solár i 5 žilový 2.5 mm CYKY / 6mm2), takže bude za a) stále chráněn před sluncem (chlazení), b) nebude produkovat teplo (až 70C) v garáži (zvlášť přes léto) a za c) když už má ten display, tak na něj alespoň uvidím (a revizní technik nebude mít problémy se k němu dostat).
Zelený bonus?
Vzhledem k vyšší ceně za FVE (revize a projekt) přemýšlím o tom, jestli si neříct o Zelený bonus:
https://www.eon.cz/spoluprace-s-vyrobci-...leny-bonus
http://www.mojeenergie.cz/cz/zeleny-bonus
Sice to bude chtít jeden další elektroměr navíc, ale při troše snahy se dá sehnat 3F cejchovaný za necelou tisícovku:
http://www.elektromery.com/category/trif...PTEmYz0xMA==
Ale uvidíme
tl;dr; Zelený bonus byl pro nové FVE zrušený, takže ho netřeba vůbec řešit.
Stojí to vůbec za to? Vrátí se investice?
Proč se na to nevykašlu, a nezůstanu u GridFree řešení? Protože.. blbost, seberealizace, snaha se naučit nové věci, překonávat překážky.. zkrátka, když už jsem doběhl tak daleko, rozhodl jsem se běžet dál
Prozatím to řeknu takto, i kdybych musel vysolit dalších 10 tisíc za projekt a následnou revizi, celková cena s 6 panely bude: 54 tisíc, tedy 32 tisíc za kWh. A při průměrném výtěžku (2500 kč/rok) a současných cenách elektřiny je návratnost: 22 let.
Kdybych si koupil dnes 12 panelů, byla by celková cena 70 tisíc, tedy za 1kWh asi 23 tisíc za kWh (stále je to ještě o něco výhodnější, než 30 tisíc za kWh v případě, že byste si nechali FVE postavit na klíč - inu, cena práce - a ještě k tomu se započtenou dotací 50. Návratnost při výtěžku 4500 Kč/rok cca. 16 let.
A pokud by se mi podařilo chvíli čekat a pak koupit panely ne za 16 tisíc, ale za 10, tak bychom se dostali na 64 tisíc (21 tisíc/kWh), návratnost 14 let.
Není to bůhvíjaký zázrak, a bude pak nutné investovat do oprav střídače namísto jeho výměny (naštěstí Fronius není nějaký Čínský šunt, a má bohatou síť servisních středisek i tady v ČR).
Dále bude třeba počítat s nutností revizí - ty byste ale měli dělat v domě tak jako tak (přiznejte se: kdo je dělá?). Jejich ceny jsou různé, někdo je dělá za 5 tisíc, ale najdete firmy, co nabízejí i za 1000 Kč. Osobně považuji revize na zařízení, které je v podstatě kabel, jen za buzeraci, tak alespoň nevím, proč bych měl někomu dávat 5 tisíc. To se u malých FVE vůbec nevyplatí.
Je snad zájmem každého z nás, aby neměl na střeše nebezpečný zdroj požáru - pak beru razítko jen jako nutné zlo a nehodlám platit víc, než je nezbytně nutné. Pokud neprodáváte do sítě, teoreticky jí dělat nemusíte (vaše riziko), ale pokud ano, už musíte. Revize se dělá jednou za 4 roky:
https://www.solarpartner.cz/servis-fve
Tzn., že je třeba započítat za dobu životnosti těch 30 let ještě 8x revizi (1000 Kč) a dejme tomu raději jednou opravu měniče za 5 tisíc.
Celkem se tedy dostáváme u 3kwp elektrárny na 83/77 tisíc, tedy návratnost 18,5 resp. 17 let. Při ideálních podmínkách, pokud se vám povede spotřebovat všechnu energii v domě, tedy výtěžek cca. 6 tisíc ročně, je to pak 14/13 let.
Je to jak jsem říkal: nezbohatnete na tom, ale ani neproděláte.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/786...zivotnosti
Pokud bychom měli 2x8 panelů, pak můžeme počítat, že výtěžek bude o něco vyšší (klidně těch 5000 Kč/rok a víc - 7000 Kč v případě spotřebování), cena je vyšší jen o cca. 11 tisíc), takže výsledná návratnost je pak paradoxně přibližně stejná (cena panelů je paradoxně totiž to "nejmenší"): 18.8/17.6, resp. při 100% spotřebě 13.4/12.5 let.
Plus se stačí podívat na vývoj cen elektřiny:
https://www.google.cz/search?tbm=isch&sa...43XWkQZh4Q
Dá se spíš očekávat nějaké zdražování a ne opak (zvlášť, pokud bude chtít stát stavět další jadernou elektrárnu). Je pravda, že k cenu růstu energií musíte brát ještě v potaz inflaci nebo růst mezd jako takových: https://devian.cz/2010/jak-nam-zdrazila-elektrina/
ale pokud se rozhodnete nepracovat, bude vás v podstatě zajímat už jen to, jestli ceny energií rostou nebo ne, bez ohledu na to, kolik si vydělává zbytek národa. Vyšší ceny energií zvyšují návratnost, protože ať už přebytky prodáte nebo spotřebujete, bavíme se o vyšší ceně za kWh v obou případech. Každé zdražení o 10% Vám tak sníží návratnost o 1-2 roky.
https://www.novinky.cz/ekonomika/382473-...t-let.html
Pochopitelně v zimě je elektřina o něco dražší, ale to je logické: https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elekt...voje-ceny/
Zajímavé to bude právě po těch cca. 25/30 letech, protože zatímco životnost střídače můžete prodlužovat, panely, rozvody a hlavně projekt či výchozí revizi už znovu platit nebudete muset. Z tohoto pohledu je vlastní FVE i s prodejem přetoků zajímavá hlavně pro mladší generace.
A když bychom se na to podívali čistě ekologicky?
http://atominfo.cz/2017/07/solarni-panel...lektrarny/
Otázka spíš je, co dnes neobsahuje těžké kovy, a hlavně, jak je s nimi nakládáno. FV panel často na skládce neskončí, protože se dá často i po 30 letech někomu prodat, zatímco takové baterie ať už z aut nebo z mobilů jsou jiné kafe.
Těžkých kovů se navíc nezbavíme (prostě na planetě Zemi jsou), takže bychom spíš měli směřovat k jejich recyklaci a případném uskladňování mimo životní prostředí, města, oceány, atd.
Jištění FVE pro blesku
Dát si na střechu 1-4 panely někde poblíž hromosvodu (nebo někde níž na zahradu) je jedna věc, ale pokrýt dvě střechy, které zatím hromosvod nemají, je věc druhá. Rovněž se zde také bavíme poněkud o jiných částkách za případně zničenou FVE.
http://www.solarninovinky.cz/?home/20140...ed-bleskem
Kromě DC pojistek je také vhodné uvažovat o svodiči přepětí (cca. dva tisíce a něco).
https://shop.iftech.cz/62-dc-pojistkove-odpojovace
https://shop.iftech.cz/66-dc-svodice-prepeti
http://www.emat.cz/hromosvodni-drat-almg...vy-8mm-1kg
https://www.elektrohadrava.cz/index.php?...=DTT445020
https://www.elektrohadrava.cz/index.php?...AD&vs=true
Osobně bych přidal raději nové hromosvodové tyče na přístřešek (přeci jen blesk do FVE není zrovna fajn, byť by možná šel jen přes rozvaděč a ne do domu - tam totiž nemá kam jít - jde cestou nižšího odporu, a většinou se rozdělí, což poznali jistě majitelé antén na hromosvodech).
Ale uzemnění přepětí u FVE bych nedával na svod hromosvodu (když praští blesk do něj, půjde to pak do FVE, což je to poslední, co potřebuji), takže by spíš stálo za to pro něj udělat zvláštní uzemnění (tahat 16mm2 Cu k rozvodnici domu by sice ekonomicky šlo, ale zase to znamená tahat blesk skrze dům/garáž + bychom tu měli cca. 7 metrů dlouhou "anténu" pro indukci).
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/t...241.0.html
Náš pozemek je naštěstí samý jíl, takže tedy celkem pohoda. Ale je nutné počítat s tím, že ZnFe pásek koroduje, takže je lepší použít jiný.
https://www.elektrokorecek.cz/shop/katal...leni-50-kg
https://forum.tzb-info.cz/141630-uzemnen...imo-beteon
https://www.svepomoci.cz/svepomoci-zive/...pasku.html
Docela mne překvapuje, že cena materiálu pro jištění před bleskem je relativně malá (stejně jako před cca. 10 lety, když nám stavěli dům - tehdy i s prací a revizí asi 2 tisíce Kč). O to víc je fascinující, že na to spusta lidí kašle.
OT:
tl;dr; Návratnost FVE: jak ji vypočítat?
Vezmeme pořizovací cenu, která v našem případě bude řekněme 70 tisíc (včetně projektu, a třeba i hromosvodu - když už tak už).
Pak alespoň odhadneme roční výnosy: při 3 MWp dostáváme asi 3MWh ročně, tedy v nejhorším případě (vše prodáme) asi 2700 Kč. V nejlepším případě (vše spotřebujeme) až 6000 Kč (průměr 1,5 Kč a 2,5 Kč za kWh - NT a VT). Průměr je tedy cca. 4350 Kč.
Návratnost elektrárny je tedy 70/4,35 = 16 let. Průměrná životnost je 25 let. Tedy investice se rozhodně vyplatí! (záleží ještě, za kolik seženete revize, pokud je budete vůbec dělat - např. pokud budete mít ostrovní systém, nikdo je po vás nemůže chtít - snad kromě pojišťovny v případě požáru)
Kdy se už nevyplatí? Pokud by cena překročila 25*4350 Kč, tedy 108 750 Kč mínus revize.
Jaký je ale jinak výnos? Spočítejte 25 let krát 4350 Kč (sice se bude časem účinnost panelů snižovat, ale my máme 10% rezervu (instalovaných 3360 Wp) a počítám, že se snad trochu i zdraží elektřina*), tedy oněch cca. 109 tisíc a odečtěte si pořizovací náklady.
*) pokud ČR bude chtít opravdu postavit novou jadernou elektrárnu za těch 300 miliard (a jak známe náš stát, rozpočet se málokdy dodrží - viz. Temelín), někdo to bude muset zaplatit. Buď my občané z daní (a to buď tak, že stát omezí některé služby a převede je na soukromé firmy, které to ovšem zadarmo dělat nebudou, ale výběr daní zůstane stejný, a nebo zvýší daně) a nebo to zaplatíme výrobci elektřiny (od kterého si stát nechá elektrárnu zaplatit). A kdybychom tuto částku rozpočítali mezi 5 miliónů pracujících a oněch 25 let životnosti FVE, vychází nám to ročně na 2400 Kč ročně, což třeba u nás znamená zdražení elektřiny o víc jak 10% (naše roční platba, ovšem včetně paušálů, platby distributorovi a jiných plateb, je asi 21 tisíc na 2 osoby dohromady)!
Tedy výsledný zisk je 39 tisíc. Během této doby je ale nutné započítat každé 4 roky revizi (1500 Kč v průměru) a raději i 1x nutnost opravy střídače (5 tisíc). Čistý zisk je tedy 23500 Kč (přibližně 940 Kč ročně - při stávajících cenách elektřiny).
Roční výnos je (čistý zisk)/(pořizovací_náklady)/25*100. V našem případě 1,3% pa (v případě, že byste chtěli započítat k čistému zisku i náklady, protože ty se vám vrátí, dostaneme 5.3%, ale je to stejné, jako nechat ležet peníze na účtu s úrokem o výši inflace - sice je časem dostanete zpátky, ale nula od nuly pojde).
Ale my jdeme dál. Provozovatelé velkých FVE někdy po 15-25 letech panely prodají, protože 80% účinnost je pro ně už malá a pořídí si nové, ale pro nás je výhodnější si je nechat (komu je budete chtít prodávat? Tehdy na nich už proděláte).
Budeme tedy počítat, že dalších 25 let bude účinnost FVE asi jen 50% (což bude nejspíš cílová, ke které účinnost klesne na konci období). Místo 4350 Kč ročně vyrobí tedy už jen 2175 Kč. Zisk za toto období je tedy 54400 Kč, mínus revize cca. 11 tisíc a oprava 5 tisíc (sice nejspíš zdraží práce, ale zase by mohla klesnou cena součástek, pokud bude FVE tehdy už masová záležitost), tedy 38 tisíc Kč.
Celkový čistý zisk za 50 let (kdy mi bude asi tak 90 let) vychází na 61 tisíc Kč (hrubý zisk po odečtení oprav a revizí za celou dobu je 132 tisíc Kč). Ročně je to 1220 Kč.
Prakticky se vám vrátí vaše investice, plus získáte ještě téměř jednou tolik navíc. Trochu to připomíná hypotéku naruby (protože tam často zaplatíte 2x tolik než kolik jste si půjčili, byť je období jen 30 let).
Návratnost počítaná trochu jinak
Jestli Vám přijde všechna ta práce zbytečná, tedy taková, která se kvůli tak směšnému zisku nevyplatí (např. proti investici do auta, díky kterému můžete např. jezdit do zaměstnání: auto nákup 300 tisíc, ročně náklady 30 tisíc, za 10 let tedy náklady 600 tisíc, ale výdělek při dojíždění třeba 12x30 tisíc ročně, tedy 3,6 milionu - čistý výnos 300 tisíc ročně - návratnost investice 2 roky), stačí brát stavbu FVE jako koníček (mnozí lidé mají koníčky, do kterých cpou peníze, a ekonomicky se nikdy nevrátí - např. nákup dovolené, sbírání veteránů - investice do nákupu filmu na DVD a jeho shlédnutí u TV se vám také v 99% případů finančně nikdy nevrátí, protože každý koníček je prostě jen svobodná volba "obětovat" svůj čas na "nic", zatímco jste ho mohli věnovat vydělávání peněz).
Zvlášť, pokud vás představa zaměstnání (tj. dělat něco, co zrovna nechcete dělat) ani za cenu mnohem vyššího ohodnocení moc neláká zatímco u té FVE budete mít min. 8 denně volného času navíc. Pokud si hodinu svého času ohodnotíte na 150 Kč, co je častá mzda, ročně "vyděláte" asi 264 tisíc Kč navíc. V tomto případě je pak návratnost FVE vlastně jen 3 měsíce*
*) Ovšem musíme započítat i další investice nutné k tomu, abyste se mohli "válet" doma, např. v mém případě skleníky či zemina, takže návratnost může být klidně i rok. A kdo nemáte vlastní bydlení, tak návratnost domu je v tomto případě tak 5-10 let. Otázka pak vlastně zní: kolik stojí svoboda v ČR a kolik jsme ochotni do ní investovat?
Komplikace v budoucnu, aneb blbý stát?
http://www.fotovoltaicke-clanky.cz/2349/...-spotrebu/
Pokrok? Logika? Blahobyt? Nebo snaha umírajícího aparátu vyždímat z lidí ještě poslední peníze udržení sama sebe v chodu? (v tomto případě stát)
Mají občané/soukromníci platit ze svého údržbu cizího? Budeme platit za to, že se napijeme dešťové vody, která spadne na náš pozemek?
I kdyby se to nezavedlo, už úvahy o tom naznačují, kam svět spěje, když politici vymýšlejí takové blbosti.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroj...y-100-kwp/
Co jsem se dočetl u nás, tak by příjmy §10 v daňovém přiznání měly být do 30.000 kč/rok osvobozeny od daně z příjmů, takže 15% dobrých, takže alespoň v tomto je ČR zatím ještě relativně dobrá.