Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pravidla pro formátování textu
#1
Exclamation 
Podobné téma se již řešilo několikrát (viz Spisovatelský workshop nebo Stylistika), ale mému korektorskému já to nedá, aby nevytvořilo toto téma. 90% lidí, kteří nově zveřejňují svá díla, do těchto vláken ani nekoukalo.

Autoři, možná si myslíte, že je formátování a úprava textu něco podřadného, ale mýlíte se! Úprava textu je to první, co po otevření čtenář uvidí. Buď si tím získáte body k dobru (u mě určitě - patřičně upravený text vypadá mnohem profesionálněji), nebo necháte čtenářovy oči krvácet a vyvoláte tím řadu negativních vedlejších reakcí, např. znechucení.
  • Autor nemá o psaní asi hlubší zájem, když se ani neobtěžuje porozhlédnout se někde, jak má text vypadat.
  • Je líný se tím zabývat. K čemu taky, hloupý čtenáři? Je to přece moje dílo.
  • Autor si to udělá tak, aby se mu to líbilo, ale už ho nezajímá, že se to blbě čte. Je to přece jeho dílo a nikdo nemá právo mu do toho kecat!
ODSTAVCE!

V poslední době se rozmáhá nešvar, že autoři odstavce zcela ignorují a z "díla" vytvoří jednolitý text. Co je to odstavec a jak to funguje? Dovolím si použít citaci z článku "Dělení není žádná věda" od Ekyelky: Odstavec má jednotný, ucelený obsah, což znamená, že v rámci jednoho odstavce se například věnujete popisu krajiny jako celku (hypertéma) a to různými prostředky: rozčleněním půdy na lesy a pole, vylíčením celkové podoby a podobně (jednotlivé výpovědi). Jakmile se však soustředíte třeba na určitý bod v popisované krajině a směřujete k němu pozornost, už vám vzniká nové hypertéma a tedy logicky následuje nový odstavec.

Problematika odstavců je učivo základní školy a je to zároveň jedno z nejzákladnějších pravidel pro psaní, jaké vůbec existuje. Měla by to být automatická záležitost, ale očividně na to mnozí autoři kašlou a z lenosti/neznalosti se tím vůbec nezabývají. Neuvědomují si však, jaké utrpení to pro čtenáře vlastně je.

Prosím, dodržujte ODSTAVCE a zarovnání do bloku. Já sama budu upřímná - pokud se přede mnou objeví Google Docs s mizerným formátováním (tzn. dlouhý jednolitý odstavec textu, který svědčí o lenosti a neúctě autora), dostane se autorovi náležité reakce.

Ano, někdy se může stát, že text sice upravíte, ale při odesílání se v něm něco porouchá a dorazí v jiném stavu, než v jakém jste ho posílali. Ale tento případ je svým výskytem tak nízký, že vám to nikdo pravděpodobně nespolkne, s navijákem, nebo bez něj.

Jistě, je otrava mít na všechno kupu pravidel, ale některá pravidla (odstavce a zarovnání) opravdu nejsou na škodu. Koneckonců je čistě ve vašem zájmu upravit si svůj text tak, aby se lépe četl… Text je vizitkou autora!

A ještě závěrem pár slov o literárních soutěžích.

Píšete dlouho a máte chuť porovnat síly s jinými. Jak naformátovat povídku podle (ve většině vyhlášení nepsaných) pravidel, aby byl její obsah pro porotce-čtenáře stravitelnější? Jak to udělat, abyste za odfláknutou práci nedostali penalizaci (viz níže)? Zájemci o toto mohou rozkliknout následující spoiler.

  1. Okraje všude 2,5 cm
    Toto je standard. Pokud chcete být puntičkářští a nastavit si normostranu [spoiler: Normostrana (zkráceně NS) je strana textu o délce 1 800 znaků (symbolů a mezer).], nechť nastaví hodnoty 3 cm z obou stran, 2,5 cm shora a zdola. Upozorňuji, že toto platí pro níže pokračující formátování.
  2. Písmo patkové (například klasický "Times New Roman") velikosti (!) 12
    Text na obrazovkách se po určité době začne špatné číst – řádky se začnou slévat; patkové písmo napomáhá tomu, že oko lépe váže řádek, a text je tak snáze čitelný. Navíc to ukáže alespoň nějakou vaši snahu.
  3. Řádkování 1,5
    Když už ve vás nehlodá nutkání usnadnit čtenáři život a čtení, mohl by na vás zapůsobit fakt, že si tím opticky prodloužíte dílo. Pro dobrý pocit, ne?
  4. Odsazené odstavce
    Minimálně o 0,75 a maximálně o 1,25. Nikoli "tabem", ale přes rozložení stránky a nastavení odstavců (nebo přes pravítko). Vím, že po vás asi tímto chci trochu moc. Vypadá to však mnohem lépe. Odsazení pomocí tabulátorů zavání amatérstvím. Já sama využívám 0,75.

Pokud máte ambice v literárních soutěžích a chcete vzbudit pozornost, skutečnou pozornost bez penalizace, pokud chcete adekvátní reakci na své dílo, řiďte se VŠEMI těmito pravidly. Všimněte si seznamu povídek přijatých do literární soutěže O Dračí řád 2014. Tři povídky byly penalizovány ztrátou bodů, protože autor odflákl formátování. Chápete, o čem mluvím? Mazlíte se, vypipláváte povídku do dokonalosti a pak si šance snížíte vlastní leností a odfláknete formátování. Dokonalá povídka si pak sníží šance na vítězství. Není škoda těch pár jednoduchých pravidel opomenout?

Vymakané bonusy (on by to čistě teoreticky měl být stále standard, ale málokdy je k vidění), za které dostanete v soutěžích malé (bez)významné plus:
  1. Název povídky (popřípadě jméno autora) by se měl objevit na začátku souboru s povídkou a až pak by měl následovat text samotné povídky.
  2. Zarovnání do bloku.
  3. Počet stránek v závěru stránky (zarovnaný např. na střed).
  4. Vhodné využívání grafických prostředků pro dělení textu (hvězdičky, pomlčky,...).
  5. Název povídky do záhlaví.
Na samý závěr jedna malá rada - ujasněte si, jakým stylem chcete psát odstavce. Varianta, kdy používáte odsazený první řádek odstavce a navíc vynecháváte řádek mezi odstavci, je nepřípustná. Sikar, jeden ze členů Triumvirátu a porotce v soutěžích, "vzkazuje": Jakmile se s tímhle někde pokusíte vylézt veřejně v něčem seriózním, dostanete čočku. Abyste se tomu vyhnuli, doporučuji klasické odstavce s odsazením prvního řádku bez vynechávání mezer mezi odstavci. Mezery používejte při přechodu do jiné scény, k jiné postavě.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Pravidla pro formátování textu - od Aidrien Assagir - 13.08.2013, 08:23

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)