Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pravidla pro formátování textu
#3
(13.08.2013, 08:23)Aidrien Assagir Napsal(a): Odsazené odstavce
Minimálně o 0,75 maximálně o 1,25. Nikoli "tabem", ale přes rozložení stránky a nastavení odstavců (nebo přes pravítko). Vím, že po vás asi tímto chci trochu moc. Vypadá to však mnohem lépe. Odsazení pomocí tabulátorů zavání amatérstvím. Já sama využívám 0,75.

U těch odstavců je víc možností. Nás ve škole učili 2 možnosti.

První je ta, o které píšeš (ale u této možnosti by se neměl vynechávat řádek mezi odstavci), nebo druhá možnost, která vypadá následovně:
- na začátku řádku se nic neodsazuje, prostě se píše rovnou od kraje
- mezi odstavci se poté vynechá jeden volný řádek, resp. word většinou po enteru na konci odstavce sám vytvoří menší mezeru, takže není třeba vynechávat extra volný řádek, protože je mezera potom dost velká. Ale tato mezera by neměla být mezi odstavci, pokud se použije ten první způsob, u kterého se na začátku odstavce odsazuje text.

Mě připadá, že to každého učí jinak (už se to tu snad jednou řešilo a každý tvrdil něco jiného), ale pár lidí ze třídy si dělalo státnice z obchodní korespondece (přímo psaní dopisů, teď nemyslim psaní v rychlosti na klávesnici) a potvrdili, že při kombinování těchto 2 stylů to bylo špatně.

Mě se třeba víc líbí ten styl, kdy se na začátku věty nic neodsazuje a mezi odstavci se vytvoří mezera a i ten jsme ve škole používali častěji. Ale co tak koukám v práci, používá se obojí. Spíš mě udivuje, že třeba ze soudu často chodí texty, ve kterých se kombinují oba dva způsoby, což nám učitelka okamžitě ohodnotila známkou 5 Rainbowlaugh

Třeba to někomu pomůže.

Jinak pěkně sepsaná pravidla Pinkiesmile
www.mlpinfo.cz

Steam

Jsem jen hloupý poník bez cutie marku.

All pizza and no pizza makes pizza a pizza pizza.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Pravidla pro formátování textu - od niemand - 13.08.2013, 09:01

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)