Jak vybrat šicí stroj pro začátečníka
by CNV
Věčná otázka: "Jsem začátečník a chci nějaký kvalitní a ne moc drahý šicí stroj."
Takže co si koupit, aby byly podmínky splněny?
Pokud chcete nový stroj, počítejte s cenou od 3000 výš. Jsou i levnější stroje, prodávají se v supermarketech, zásilkových katalozích atd., ale pokud máte vyšší ambice než jednou za půl roku sešít polštářek a zkrátit si nohavice, tak ho nekupujte.
Dobré zkušenosti jsou se značkami: Janome, Veronica, Pfaff, Husqvarna, Brother, Bernette, Zetina. Stroje Singer žijí hlavně ze slavného jména a především se na ně špatně shání příslušenství.
Na Husqvarnu, Veronicu a spol. koupíte jehly nebo cívky v každé galanterii. Při koupi stroje se na to radši zeptejte.
Značky jako Toyota, AEG a různé nonamy nemáme moc vyzkoušené a nemůžeme proto zatím doporučit.
Stroj může být mechanický nebo elektronický, druhé jmenované se vyznačují různými zajímavými fičurami a hezčími ozdobnými stehy, ale v nejnižší cenové relaci koupíte jen mechanickou klasiku. Ta má taky svoje výhody.
A teď konkrétně, co najdete v popisu stroje a co je důležité a co ne:
- kovová konstrukce: myslí se vnitřek stroje. Tam by mělo být všechno z kvalitního kovu, aby se to hned neochodilo a nerozpadlo. Achillova pata levných noname strojů.
- tichý chod motoru: stroj dělá docela rámus, nějaké odhlučnění se hodí, ale zase tolik se z toho nestřílí. Ani odhlučněné stroje nešijou úplně potichu.
- kyvný/rotační chapač: mnohem lepší je ten druhý, ale to je doména dražších strojů. Fungují oba stejně, ten rotační se ovšem snadněji navléká a můžete jednoduše zkontrolovat, kolik vám ještě zbývá spodní nitě. Ke kyvnému se dostává trochu hůř. Ale naučíte se to taky
(Pozn.: těm chapačům se také říká horizontální a vertikální, ale je v tom zmatek. Někdo říká horizontální rotačnímu, tj. tomu, co je naležato a přistupuje se k němu přímo ze šicí plochy. Technicky správně je to ale vertikální, protože má vertikální osu.) Každopádně: vlevo kyvný, vpravo rotační:
- stehy: pro běžné šití bohatě stačí i výbava nejlevnějšího stroje. Rovný steh, klikatý (entl), klikatý elastický a s trochou nadsázky se dá říct, že víc nepotřebujete. Neměla by ovšem chybět ani knoflíková dírka
Pokud můžete, rozhodně si stroj vyzkoušejte. Spousta firem tu má zastoupení, takže navštivte jejich krámek a nechte si stroj předvést. Prodavačky vám obvykle i vysvětlí, jak se s mašinou zachází, což úplným začátečníkům, kterým to doma nevysvětlí maminka nebo kamarádka, určitě doporučuju! Při koupi se také zajímejte, jestli vám stroj před odesláním přezkouší a nastaví. Specializované šicí obchody to většinou dělají. V Tescu a v Lidlu těžko.