Frolda:
Nezanedbatelné procento lidí se bez angličtiny obejde.
Aplauduji tvému geniálnímu argumentu. Víš, bez čeho se taky spousta lidí obejde? Třeba bez práce, bot a střechy nad hlavou. Tak proč bychom se měli snažit, aby je měli? Vždyť jsou to přece věci užitečné, ale postradatelné, stejně jako angličtina.
Za další, já jsem proti tomu, dát angličtinu jako druhý národní jazyk do televize.
1) Pleteš si terminologii, všimni si rozdílu mezi národním jazykem a mateřským jazykem.
2) Proč jsi proti? Máš pro to racionální důvody? Sem s nimi!
Proč myslíš, že při vložení angličtiny do televizí nezavedeme rovnou i němčinu? Proč si rovnou neudělat celoevropskou televizi?
Němčina by byla kvůli naší geografické poloze taky užitečná, nicméně narozdíl od angličtiny to není mezinárodní komunikační standard. Je možné, že by to šlo, nicméně simultánní trilingualismus je prozkoumaný mnohem méně než bilingualismus.
Již mnohokrát jsi dokázal, že nedokážeš přijmout názory jiných a uděláš cokoliv, abys ostatní přesvědčil na svou stranu.
1) tahle debata není o názorech, ale o faktech. Názor si měj jaký chceš, ale pokud tady chceš dělat velká prohlášení o tom, jak je tvůj národ lepší než ostatní, jak je vícejazyčná výchova škodlivá pro osobnostní a kognitivní vývoj jedince nebo o tom, jak funguje přijímání jazyka, buď připraven je podložit fakty. Pokud nejsi schopen diskutovat civilizovaným způsobem, můžeme se o tom pobavit někdy v hospodě a třeba si i navzájem rozbít půllitr o hlavu.
2) Ne, neudělám cokoli, abych ostatní "přesvědčil na svou stranu". Například nemám v úmyslu vymýšlet si argumenty nebo apelovat na něčí národní cítění. Raději se držím toho, co dokážu prokázat jako pravdivé.
Nicméně, pokud chceš opravdu takovouhle společnost, tak si přečti třeba Brave new world od Alduse Huxleyho. Tam budeš rád. Ford jako bůh, antisemitismus a rasismus, třídní rozdělení, dokonalá jednotná společnost
Když už tady chceš vytahovat Huxleyho, nauč se nejdřív správně skloňovat jeho jméno a psát správně velká písmena v názvu knihy. Čeština není holubník! Jinak díky za tip, ale já jsem spíš fanoušek Orwella. Huxleyho představa budoucnosti mě poněkud děsí, protože začíná být rok od roku reálnější. Na základě čeho usuzuješ, že by se mi v ní líbilo?
Nejsem obyčejný internetový diskutér a moje pozornost sahá dál, než k poslednímu příspěvku.
Nadále očekávám zdůvodnění, proč by se měly děti učit slova od rodičů raději, než z jiného zdroje.
Nadále očekávám vysvětlení toho, podle čeho určuješ, že je jeden národ lepší než jiný.
Ad negativní hodnocení od tebe: Ne, nemám v úmyslu "táhnout třeba do Číny". A ty koukej zůstat v ČR, ještě bys mě mohl následovat tam, kam třeba někdy potáhnu.
Greytail:
Stejně jako Frolda se dopouštíš omylu v terminologii. Národní jazyk není mateřský jazyk. Nemám v úmyslu českému obyvatelstvu násilím implantovat jinou národnost, koneckonců sám uznávám jenom tu pozemskou.
a to má na výběr pouze Velkou Británii, Irsko a USA, jinde se angličtinu vážně nenaučí
Hloupost, angličtinu se můžeš naučit aniž bys vytáhl paty z domu. Viz Krashen. Pokud nesouhlasíš, dolož nemožnost naučit se anglicky mimo VB, Irsko a USA. A omluv se Australanům.
Prostě jednoduše - kdo chce, tak ať si angličtinu studuje třeba už od plínek
Jak bys tohle chtěl provést? Já sám bych nemohl být štastnějším, kdybych takovou příležitost jako dítě měl. Dodnes rodičům ostře vyčítám, že na mě nemluvili dvěma jazyky, i když oba dva uměli.
Kde jinde to takhle podle tebe mají?
Nevím, jak jsi starý, ale je docela možné, že jsi zažil dobu, kdy tomu tak bylo i u nás. Dodnes mám krásné vzpomínky na slovenské večerníčky...
Ad negativní hodnocení od tebe: Ne, nevidím důvod, proč by se děti měly učit cizí hymny. Pro tuhle věkovou kategorii existují mnohem vhodnější kousky, třeba i nějaké bez imaginárních bytostí.
Bouri:
Ad první odstavec: Dehumanizuješ prodavačky. Nejsou to přece jenom automaty za pokladnou, a, budu-li citovat klasika, i skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále
To zaprvé. Zadruhé si neuvědomuješ sociální dopad, který by plošné zavedení angličtiny do televize (a jiných médií) mělo. Hned první generace by měla obrovsky rozšířené možnosti společenského vyžití, mohla by sledovat živě zahraniční pořady, cestovat do spousty destinací bez obav z jazykové bariéry, najít si lepší práci v zahraničí i doma, stoupla by naše konkurenceschopnost z pohledu zahraničních investorů a mělo by to mnoho dalších výhod.
A učit angličtinu už děti od 6 let? Ty nejtěžší fráze hned na začátek?
Zdá se mi to, nebo jsi nečetl žádný z příspěvků výše, a jenom jsi sem přišel zařvat "Učit se jazyky nééé hurr durr!"? Bilinguální výchova s sebou přináší taky to, že v šesti letech budeš umět přirozeně používat pokročilé gramatické konstrukce obou jazyků. Oba dva jazyky jsou mateřské, ani jeden není cizí.
Grunt:
Z televize nemá dítě šanci se jazyk naučit. Teda určitě ne pokud se ho nebude snažit učit aktivně, ale bude jen pasivně sledovat.
Lidi zlatí, když už chcete diskutovat, věnujte alespoň pozornost tomu, co píšu. Pasivní sledování stačí. Viz Krashen.
A co jako? Já mluvím jazykem se kterým se domluvím tak maximálně s tisíci, ne-li stovkami lidí (kolik obyvatel má Slovácko?) a nevyměnil bych ani za miliardy dvě. A takových je (kdo umí „po našymu“?).
Já srovnávám užitek, ne sentiment. Sám mám taky v hledáčku jazyk, kterým mluví jen pár set tisíc lidí. Užitečné to není, ale proč se to nenaučit, že?
Jo, jo. Tyhlety mezinárodní vlivy (a mezinárodní myslitelé s nima) jsou tu našem území furt po celou dobu historie
Ano, ale teď se situace docela zásadním způsobem změnila. Máme internet. Sice ti to možná zatím nepřipadá jako zas tak důležitá věc, ale má gigantický dopad na to, jak spolu lidé z různých koutů světa komunikují. Jelikož tyhle velké změny přicházejí plíživě, máme tendenci je přehlížet. Nicméně před pouhými deseti lety byla třeba představa streamovaného videa na internetu pro většinu lidí úplně mimo. Dneska si můžu pustit livestream australského videobloggera a ani mi to nepřijde divné, před pár lety by toho byly schopné jenom velké televizní stanice.
Na češtině se mi líbí jedna věc: Byla a bude!
Asi ti tím neudělám radost, ale spíš byla a nebude. To je smutná demografická skutečnost. Pokud se teda nezačneme množit jako králíci, což ale moc nadějně nevypadá.
Schimanski: Ad negativní hodnocení od tebe: Když mi chceš něco takového říct, udělej to tady v diskuzi a pouze mi nech hodnocení bez textu. Komunikace pomocí házení negativních hodnocení jeden na druhého je poněkud nedůstojná a nebudu se jí účastnit. Navís se mýlíš, nezapírám v sobě Čecha, prostě odmítám škatulkovat lidi podle toho, kde a komu se narodili. A byl bych mnohem raději, kdyby naším dědictvím bylo něco lidstvu užitečného.
Pár rad diskutérům na závěr.
1) Abyste pořád neopakovali ta samá (nepravdivá) tvrzení, prostudujte alespoň základy Krashena. Přinejmenším
acquisition–learning hypothesis. Je to záležitost několika minut.
2) Přestaňte se prosím rýpat v šovinismu a národovectví, těžištěm mých příspěvků jsou
výhody dvojjazyčné výhody v moderním světě. Pokud se se mnou chcete bavit o národní identitě, hrdosti a spřízněných tématech, rád tak učiním v jiném klubu, kde to nebude off topic.
Tento uživatel dostal varování za propagaci drog.