Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaká je budoucnost fandomu?
#35
Na tohle jsem se rozepisoval už mockrát, takže se zkusím příliš neopakovat - většina toho podstatného z mého pohledu už tu byla řečena od BlueStorma, Dexe a Melgarha.

I mě MLP změnilo život k nepoznání a hodně k lepšímu - samotný seriál mi dal kromě těch velmi cenných ukázek toho, jak zacházet v životě s různorodými situacemi (dá se brát i jako "scénáristé předávají své životní zkušenosti"), taky cenný odpočinek, zábavu a oddech.

Než jsem narazil na poníky, příliš jsme necestoval a pak... díky srazům a conům jsem osobně poznal stovky lidí z několika kontinentů, včetně autorů samotného seriálu (a měl možnost potkat se s několika velikány jako je John de Lancie - na ono setkání patrně nikdy nezpaomenu) stejně jako mnoho lidí z blízka - prostě mnoho bronies, se kterými si máme co říct, nejen o seriálu a na pohodu společně strávit spoustu času. Ať už tihle měli jakokoliv barvu kůže, mluvili jakou chtěli řečí, princip "všichni jsme bronies" fungoval stejně v Evrope, tak v Asii, tak u lidí z Ameriky. V neposlední řadě jsem si mezi bronies našel přítelkyni, nyní již skoro-manželku Twilightsmile

Za mě skvělý, i když samozřejmě už je to dneska úplně jiné než kdysi - jiná atmosféra, jiní lidé, společné zážitky, které nastavily laťku někam úplně jinam. Což nemusí být nutně špatně. Jen už to nikdy nebude stejné, protože už i my jsme jiní, než kdysi. Jak už tu někdo zmínil - mnozí za těch pár let vyrostli a na mnohých je to hodně znát, nejen po stránce fyzické Twilightsmile

Stejně jako když přijde zamilování, chemie v mozku způsobí, že se člověk chová jak zdrogovaný - všechno je úžasný, chodí pět metrů nad zemí a tak podobně (všichni to známe) - problém je v tom, že tenhle stav nevydrží věčně. A u fanouškovství to funguje úplně stejně - prostě po čase ten extra hyper opojný účinek prostě vyprchá a mnozí tak přesedlávají na jiný stimul, který jim (opět jen krátkodobě) přinese totéž. Imho se v tuhle chvíli do téhle fáze dostává velká skupina bronies. Takže se čím dál častěji objevují ony od začátku již známé komentáře "jde to všechno do háje, už to není jako dřív, už mi to nic nedává" (můžete porovnat s "už tě nemiluju, nebo nějak divně").

Celému tomu dojmu nahrává i fakt, že počáteční raketový růst máme za sebou a teď bude následovat stabilizace - bude záležet jen na tom, jak moc se k tomu kdo postaví - jistě, mnozí odejdou hledat něco jiného. další rozšíří své zájmy o další fandomy či oblasti, takže MLP, jež bylo pro mnohé vstupní branou do "dalšího světa", už nebude ten jediný objekt zájmu. To ale nevadí - kvalita fandomu se nestojí a nepadá s počty fanoušků (je to jen jeden z mnoha ukazatelů), ale taky z toho, jak se k danému fenoménu staví. Vztah už nemusí být tak intenzivní, ale pro ty, kteří zůstanou už bude mnohem stabilnější a být brony už nebude taková známka punku Rainbowlaugh

Ještě jedno téma, které se fandomem táhne a tím je hype. Letos na FF byla moc pěkná přednáška v GameConu na téma "Jak hype zabíjí hry", kde se třeba mluvilo i o tom, proč Half Life 3 nikdy nevyjde - prostě proto, že nadšení a očekávání jsou po minulých dílech tak vysoká, idealizovaná se širokým množstvím požadavků, že už je nelze uspokojit. Takže kdo čeká, že ho i po letech bude MLP (nebo cokoliv jiného) vynášet do oblak, nebo mu ostentativní odmítání "toho nového" přinese uspokojení, tak se nikdy nedočká. Je to každého volba, jak se k tomu postaví. Ostatně... stejná věc se ve fandomovém světě neděje ani poprvé (např. Star Trek TOS vs. TNG) a ani naposled. Bylo jen otázkou času, než k tomu dojde i u MLP:FiM.

Dá se spíš říct, že upadá zájem některých fanoušků, než že by upadal fandom jako takový. Jak už tu psal Melgarh: návštěvnost velkých akcí neklesá a i podle dalších ukazatelů je o MLP stále velký zájem. Potkal jsem tenhle rok osobně stovky bronies u nás i v zahraničí - nezdálo se mi, že by pro ně fandom nějak výrazně upadal Twilightsmile holt narážíme i na další lidskou vlastnost, a sice, že si hledáme lidi názorově spřízněné: tedy ti, pro které fandom upadá si hledají lidi se stejným dojmem a ti, pro které jede dál, taktéž. Obě skupiny mají svojí pravdu a každá holt půjde svým směrem - kdo se ke komu přidá... to už je každého rozhodnutí.

Ty čtyři roky byly pekelná jízda, která už patrně nebude v budoucnu tak divoká, ale pořád má dost šťávy na to, abych z tohohle vlaku nevyskakoval Twilightsmile a vím, že jsou v CZ/SK pořád desítky, ne-li stovky lidí, se kterými i tahle jízda bude stát za to Pinkiesmile
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Jaká je budoucnost fandomu? - od Luna May - 09.08.2016, 20:09
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Intrix - 09.08.2016, 20:22
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Intrix - 09.08.2016, 21:45
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Morče - 09.08.2016, 20:48
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od EuropeL - 09.08.2016, 20:53
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Baterka - 09.08.2016, 21:18
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Intrix - 09.08.2016, 22:00
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Melgarh - 09.08.2016, 22:44
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Dex - 09.08.2016, 22:47
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Morče - 10.08.2016, 11:40
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Melgarh - 10.08.2016, 12:19
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od nooopyn - 10.08.2016, 12:26
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Elevea - 10.08.2016, 12:26
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od houpe - 10.08.2016, 13:32
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Jamis - 10.08.2016, 14:54
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Melgarh - 13.08.2016, 00:33
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Melgarh - 08.09.2016, 08:48
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Moně - 08.09.2016, 09:59
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Jamis - 08.09.2016, 12:25
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Intrix - 08.09.2016, 12:54
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Melgarh - 08.09.2016, 13:48
RE: Jaká je budoucnost fandomu? - od Jofa - 08.09.2016, 14:30

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)