Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milovat moudrost aneb vlákno o filozofii
#3
@hviezdosz
Za každým chováním hledej pohnutku osobního prospěchu. Vždycky tam je. Jenomže pak by nic nemohlo být nesobecké. Co kdybychom se ale na to povídali jinak? Třeba jako na formu cesty k vlastnímu prospěchu.
Můžeš si totiž vybrat, jestli lidem při cestě za vlastním prospěchem škodíš, nebo skrz pomoc lidem okolo jsi prospěšný i sobě.
Zmínil jsi vojáka. Ten voják má rodinu. Tu má smysl chránit, protože rodina se postará o jeho potomky a příbuzné. Jenže samotná jeho rodina neobstojí proti nepříteli. Proto se vytváří pojem Vlast. Vlast není něco neuchopitelného. Je to útvar, který všem rodinám v ní umožňuje žít pospolu a prosperovat. Voják, co bojuje za vlast, nebojuje za všechny rodiny, ale za tu svoji. Ví ale, že když bude chránit ostatní rodiny z jeho vlasti, pak vojáci po jeho boku budou chánit tu jeho.
A nyní se dostáváme k onomu paradoxu nesobeckosti - voják upřednostní vyšší zájem, ale výsledek je prospěšný pro něj. Vybral si obecný prospěch při cestě za vlastním štěstím a to je podle mě nesobeckost.

Jinak moje životní teorie je taková, že má hlava je můj vlastní Vesmír, ve kterém jsem Bůh a vy jste jen průměty mých smyslů do mé mysli, stíny v jeskyni a tak. Když umřu, můj Vesmír bude zničen, tedy i vy všichni Rainbowwild.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Milovat moudrost aneb vlákno o filozofii - od Elevea - 05.09.2017, 15:37

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: