Já až narazím na sousedku, tak jí podrobím křížovému výslechu, jestli jsou kočky u nás bivakující její a pokud ne, tak asi investuji do jejich sterilizace, abychom nebyli zakoťatováni
Ta fialově kvetoucí rostlina na tvé fotce je zajímavá a docela plavu v její identifikaci. Trochu jsem zagooglila a nejvíce mi to připomíná kyprej (lythrum), jen ta je obvykle vínová a ne fialová. Ale typem květenství a listy (co tedy aspoň mlhavě mohu z malé fotky soudit) jsou jí podobné.
To tvé propočítávání výdajů je fascinující a pro mě (jakožto numerofoba ) nespočítatelné - nejsi ty účetní nebo tak něco?
Mě k zahradničení vede také z velké části touha po nezávislosti na trhu (co mi víme, co bude) a pak také jistá úcta k umům našich předků V zahradničení vidím jakousi magii stvoření, která je fascinující a chtěla bych se ji naučit ovládat
ÚRODA: Včera jsem slavně zahájila naše rybízobraní Takže se prodírám rybízovokopřivovým porostem, sklízím hrozny rybízů, na lavičce pak otrhávám kuličky z větévek, aby bylo při dalším zpracování co nejméně odpadní biomasy a poté přes cedník pasíruji šťávičku žel odšťavňovač je u mé matičky...), z které budu vařit svoji první rybízovou marmeládu A včera šla úplně první sklízená várka také do bublaniny, kterou se neustále cpu (Summer is comming, ale kašlu na to!)
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama - Reklamááá! Moje písmotvorba zde: Eresielin svět A malůvkotvorba tu:Eresielina čmrkárna
My jsme ani nezkoumali, čí ty kočky jsou. Tady na vesnici jsou všech a zároveň nikoho (lepší se nehlásit, protože náš dovozený kocour-důchodce už také "řádil") Když jsme ještě bydleli ve městě, tak nám občas sousedka "volala" z okna, jestli víme, kde je spí náš kocour.. (u nich v obýváku v patře)
S identifikací mám též problém. A protože kytkám nerozumím vůbec (poslední dobou mám výpadky - např. správně pojmenovat okurky), je to ještě horší. Ale podle mne máš na 99% pravdu, když porovnám tvar listů i květů. Googlíš lépe než já (mě na dotaz "fialově květoucí bylina" vyjelo úplně něco jiného). Nicméně, podle popisu je také trochu léčivá, takže proč ne.
Účetní? Ani ne.. Maminka pracovala dřív v administrativě s čísly. Ale ono se to hodí. Já jsem dřív matematiku neměl moc v lásce (nerozuměl jsem jí). Nezávislost na trhu (a hlavně omezení nutnosti výdajů s omezenými příjmy) je také jeden z důvodů, proč zahradničníme a budeme zahradničit v mnohem větší míře. Ekonomicky se dá zdůvodnit všechno (i to, proč nekouřit). A umět si spočítat náklady (ať už jde o instalaci něčeho nebo stavbu) pomáhá v tom nenechat se okrást (nebo si to raději udělat sám).
Ono na tom nic složitého není. Vezmeš kupní cenu něčeho, pak za určitou dobu vlastnictví spočítač náklady na provoz či údržbu, a pak to vydělíš počtem roků, dní a hodin. Stejně tak měsíční náklady domácnosti nejsou nic jiného, než si napsat všechny náklady včetně jejich četnosti (nákup mléka 1x za 14 dnů, STK 1x za 2 roky), spočítáš z toho roční úhrn, a vydělíš 12ti a vyjde ti, kolik budeš potřebovat pro 2 lidi vydělat (nebo v lepším případě, pobrat důchod od státu). A když si můžeš u položek typu brambory, rajčata, cukr, květák napsat všude nuly, hned to vypadá veseleji (aneb jeden ze způsobů, jak bez zlodějny/dědictví/výhry vypadnout z kruhu "vydělávám, abych mohl vydělávat" -
kupříkladu: živíme 2 auta jen proto, abychom s nimi jezdili do práce, z toho vyplývá, že když nebudeme jezdit do práce, nepotřebujeme dvě auta, a bilance bude stále nulová; nebo: přestěhoval jsem se do Prahy, abych sehnal lepší práci než na vesnici. V Praze jsou ale náklady na bydlení řádově vyšší než na vesnici (nehledě např. o životním prostředí, dopravě), takže i když vydělávám X krát tolik, mám skutečně lepší život? Když utracené peníze nacpu do lepšího auta, které ale logicky má vyšší náklady na provoz, ergo zase vydělávám, abych mohl vydělávat
ale to už hodně odbíhám ).
Řekněme, že zdravá strava je jen vedlejší produkt, a úcta k předkům mě nenapadla (spíš to je ve stylu: ve středověku nebo v pravěku se taky peklo/pěstovalo a určitě si pro to nezašli od obchoďáku; takhle jsme se uvažováním, jak si asi pekař kdysi obstarával každý den kvásek a určitě nebyla v každé vsi fabrika, která ho chrlila tuny, dopídili, že se dá vlastně celkem snadno vyrobit a udržovat doma).
Každopádně je pravda, že pokud člověka těší, když něco vyrobí sám, tak píchnout něco do země a občas to pokropit je jistější výsledek, než se třeba učit malovat nebo cizí jazyk. Jen jsem zjistil, že na tom pomalu začínám být závislý. Přidáváme další a další truhlíky, jen abych měl kolem čeho běhat s kropičkou.
Rybíz zrovna nejím, ale na jaro budu objednávat malinovníky, borůvkovníky, brusinkovníky a jiné Íky takže až ty začnou plodit, tak se asi ufotím
28.06.2016, 09:03 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.07.2016, 15:02 uživatelem Martin. Edited 4 times in total.)
Tak, moc dlouho se teda nečekalo
Normálně by na talíři byla ještě rajčata, ale zapomněla se koupit a ta naše ještě nejsou zralá + malý salát je ještě škoda trhat. Hlavní je, že většina toho na talíři se dá vzít z vlastních zdrojů. Majolka se sice dá doma vyrobit, ale potřebujete na ní i tak cizí suroviny, a kupovaná vydrží déle. Na trojobal samozřejmě vejce, mouku a strouhanku, ale když si 1 květák rozpočítáte na 2 dny pro 2 osoby, vyjde to na kolik na 1 porci? 60 haléřů? + proud, 4x max. 10 minut na indukčním vařiči x 1.6 kW = 70 haléřů na porci +/-.
Další 2 květáky jsou už na cestě. Jsou zatím menší, protože byly ve stínu.
Naše 2.várka kedluben (byly vysety na čisté louce). První už jsme sklidili a snědli.
Tak asi píchnu příště ředkvičky do štěrku a uvidíme! (ostatně proč ne, tráva se také dost často uhnízdí na místě, kde není po půdě ani památky, např. mezi kamínky na betonovém podkladě).
Update:
Testoval jsem prvně v životě Bluetooth na mém "novém" telefonu F180 GSmart, a rozlišení 480x640 holt u foťáku není vždy úplně košér (přitom na počítači to byla kdysi ostrost sama). No, jíme další várku salátů, urodilo se pár ředkviček (pořád ale slabota), takže spolu s dalšími vlastními bylinkami máme alespoň zdravou snídani, a zkoušíme vypěstovat čočku (normálně namočené z pytlíku z ochodu původně do polévky). Jediné, co mámu zarazilo, že moje babička si doma taky vždycky pěstovala hrách i fazole, a přes to, že vařila i z čočky, tu si nikdy doma nespěstovala. Ale nevíme proč.
11.07.2016, 11:12 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.07.2016, 12:55 uživatelem Martin. Edited 3 times in total.)
Sláva, hurá. Rajčata se konečně umoudřila. Začala červenat! První sklizeň je tedy na světě.
A "trochu" toho povídání k tomu:
K rajčatům jen poznámka: sice se doporučuje otrhávat listy a nadbytečné výhony, ale podle jisté moudrosti z internetu byste měli nějaké listy nechat, jinak budou rajčata sice velká, ale vodnatá a bez chuti (a dá se vygooglit hodně fotek, kde pěstitelé "očesali" rostlinku na násadu od koštěte). Opět je to jen důkaz, že pěstovat se dá i v "pralese" (i ten poslední květák se nakonec začal zavinovat, a to roste v totálním stínu).
Papriky stále nečervenají, ale jak jsem se dočetl, u nich není třeba čekat na změnu barvy, protože jíst se dají i před tím. Zkusili jsme první. Jíst se dá, ale ještě nemá takovou tu plnou chuť.
Nechtěná kukuřice roste jako blázen, i když prakticky nemá v čem (hromada spáleného nepořádku od papírů po suché větve). Je tam hromádka tak max. 5 cm. A to jsem ji postříkal mimoděk hubičem trávy. Tráva okolo je mrtvá, ale kukuřice si asi obal přípravku holt nepřečetla..
Okurky se už také začaly dělat, a jak mají ve zvyku, zvětšují viditelně se snad každou hodinu. Konečně budou kromě jahod v mléce také nastrouhané okurky s vodou (plus samozřejmě jako příloha k prakticky snad každému jídlu - spapám klidně přes sebe kakao, guláš s knedlíkem a nastrouhanou mrkev, takže no problem). Zatím rostou v nouzových podmínkách, ale nakoupím dlažbu, a připravím jim prostor, abychom je nelovili z trávy (to na fotce roste z lavóru). Snědli jsme první. Sice malá, ale chutná.
Kedlubny II ještě nějaký čas nebudou, ale máma objevila v lese u zámku maliniště (je to kousek od výběhu koní - jsem říkal, že největší svině má největší štěstí ), takže je máme s bílým jogurtem, zakysanou smetanou a piškoty (když není bílý, zkusili jsme na druhou várku i borůvkový, a taky to šlo). Taková příprava na dobu, kdy porostou i nám na zahradě (v neděli jsem s krumpáčem připravoval zahradu - zatím to vypadá jako kdyby tam šílenec hledal poklad). Rozhodně je to blíž než jezdit pro ně na kole do lesa k blízkému rybníku (resp. jednomu z nich).
Mimochodem, soused nás pozval na trhání třešní a při té příležitosti nám ukázal i borůvky. My jsme jak blbci hledali na zemi nějaký keřík, a on před námi asi 5 metrový strom obalený jak prase! Chvála bohu, protože ten samý chci (mezi jinými) taky, dokonce ze stejného zahradnictví, a mylně jsem myslel, že "kanadě" bude stačit kousek u zdi. Jako ale, investujete 50-100 Kč do keříku, a za 6 let máte tak 10 kg ročně? Píchnu to vedle broskve, a budu si zadarmo žrát!
Pěstovat saláty blízko sebe se ukázalo jako zajímavý nápad, protože díky tomu nemohou mít listy na zemi a uhnívat A že vyrostou malé? Ale kuš.. možná menší, ale i tak budete mít co dělat, abyste jeden na posezení nějak rozumně spořádali.
Poznámka na konec: dohňojování skleníku probíhá stylem, že když někde zbyde kus betonu nebo železa, ořezané pastelky či popel z ohniště, hodí se to tam, ať to má nějaké ty minerály. Nevím, zda to pomáhá, ale zatím to nijak viditelně neškodí (nejspíš to rozloží bakterie z ČOVky). Každopádně černotě zeminy v něm po domácku vytvořené se vyrovná snad jen led na některých kometách
Po nedávných přívalových děštích se ukázalo, že současná sestava nádrží bez těch 4 IBC (které zatím nemám, protože jejich ceny šly nějak moc nahoru) to není schopna ustát, takže jsem z Mallu objednal tři další sudy po 200 litrech (poštovné zdarma, celkem něco málo přes 1500 Kč). Normálně bych koupil větší, ale tyto musím napasovat do menších prostorů u okapů.
Sklidili jsme dva květáky, protože se už začaly dělit, mrchy. No co, buď budou smažené nebo polévka. Pórky zatím nejsou dost tlusté. Tak malé by se zatím jen potrhávaly, když by byly víc na husto, ale teď je to škoda.
Vařili jsme první čaj z vlastní meduňky. Na 1 litr a louhování po zalití vroucí vodou je myslím absolutní minimum 5-7 listů, ale příště bych spíš ještě 5 přidal. Ale i s menším množstvím cukru to chutná celkem zajímavě po citrónu.
Čočka se ujala a všechny 3 rostlinky vyrostly z hlíny. Sice z nich asi letos nic nebude, ale jde spíš o takovou zkoušku.
Každopádně, vše, co zatím sklízíme, se dá velmi snadno vypěstovat ve stejném množství i někde ve městě na balkóně.
Omluvte kvalitu fotek, dal jsem tomu mobilu ještě šanci, ale promarnil ji Hlavně ta jeho komunikace přes BT s Windows 7 jen po 1 souboru je vskutku úžasná (ještě chvíli bude provokovat a napíšu si asi vlastní apku )
Poznámka na konec: od svých 17. narozenin jsem vážil 58.5 kg +/- kilo dle toho, jak jsem jedl. Od doby, co konzumuji vlastní či lesní plodiny, nějak záhadně přibírám na váze (minulý měsíc 60 kg, tento 63 kg).. takže moc dietní to asi nebude
19.07.2016, 12:06 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 19.07.2016, 12:29 uživatelem Martin. Edited 2 times in total.)
Zahradničení není jen samá radost ze sklizně nebo radostné pobíhání okolo s konvičkou a zalévání, ale občas také nějaká ta dřina.
Došly sudy, tak jsem je rovnou zapojil do kaskády. Dva sudy se krásně schovaly v místě, kde byl stejně jen nepořádek, a ten se přesunul na ně. V současné době tedy disponujeme zásobami dešťové vody: 1000 l pro plachování WC a 5x200 l na zalévání + k tomu 1000 litrů odpadní voda s vaničkou na cca. 50 litrů také na zalévání (čerpáno z ČOVky, která má necelé 2 kubíky, ale čerpadlo mám dost vysoko, takže tak 300 litrů na jeden zátah max.).
+ have some cats
Na cestě je skleník č.3, tak jsem začal kopat základy (je to sranda se nejdřív prokopat drny, a pak vás čeká tvrdý jíl). Vzhledem k plánovanému nákupu ovocných stromů a kvalitě hlíny jsem už s předstihem začal dělat krtka, a hloubit jámy.
A ať to tady není jen o hrabání se v hlíně, tak přidáme i něco o zdravém životnímu stylu
Čili jen tak bokem, když budete jíst alespoň částečně normálně, a doma si skoro vše budete dělat sami (teď třeba zrovna ty díry v jílu ručně krumpáčem, skutečně záživná práce), tak se nějaké nadváhy asi bát nemusíte. Když pominu, na kolik je levná digitální technika spolehlivá, tak mé hodnoty jsou následující:
váha: 62.5 kg
výška: 175 cm
tuk: 14.1%
voda: 59.0%
svaly: 44.4% (to nevím, jak spočítala)
kosti: 16.3%
dop.spotřeba: 2460 kcal
A není to tím, že bych držel nějakou zdravou dietu. V pořadu "Jste to, co jíte" by mě hnali sviňským krokem za složení mé stravy (většinu kalorií získávám z cukrů).
Fyzická práce (nepřehánět to) také pomáhá alespoň v našem případě od bolesti zad při skolióze, kde prášky nezaberou vůbec (hlavně v noci to je utrpení s jednou či druhou nohou) a masáže a další "mastičkářství" s magnety jen krátkodobě.
A to je od člověka, který k smrti nesnášel na škole tělocvik (sice jsem neměl cvičit ze zdravotních důvodů vůbec, ale to jsem zjistil až u odvodové komise)
22.07.2016, 12:40 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.07.2016, 13:08 uživatelem Martin. Edited 2 times in total.)
Dneska to bude velmi stručné:
- konečně úroda, jak bych si představoval (na fotce je cca. týdenní sklizeň v jeden den; docela slušné na to, že počáteční investice v počtu použitých semínek nepřesáhla 5 Kč)
- rajčata jsou zatím stále jen ze skleníku, ta venkovní jsou sice obalená, ale plody stále zelené
- další využití vlastních zdrojů (zatím květák, později i ty brambory, vytrhávat je budeme asi za 14 dnů)
Mrchy ředkvičky stále odolávají plném vzrůstu, nepomohla ani písčitá půda, takže další pokus zahrnoval je zaset ještě hlouběji (už začínají lézt). Aby nakonec nebyl vadný celý obsah sáčku
25.07.2016, 14:05 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 25.07.2016, 14:11 uživatelem Martin. Edited 2 times in total.)
Dnes to bude méně o zahradničení a více o zdrojích:
- Soused nám přinesl zbytná jablka (a pro další část jsme si přišli. Kdyby toho bylo málo, směrem k rybníku je celá alej), zkusili jsme udělat mošt nebo jak se to jmenuje (prostě vylisovat šťávu). S trochou cukru a schlazené zmizí i ta menší kyselost. Lepší jak z obchoďáku. Takže koupím lis/odšťavňovač. Tady jsou toho tuny.
- Dostali jsme nabídku na kozí mléko. Vím, prý smrdí. Také jsem z toho měl obavy. Ale jeho kozy jsou chované v čistých podmínkách, a to mléko je překvapivě chuťově stejné (možná krapet lepší než) jako klasické polotučné kravské mléko z obchodu v krabicích (plnotučné mi moc nechutná). Podle socialistické kuchařky je ale mnohem bohatší na minerály (třeba železo), tuk a vitamíny. No, neberte to, za 15 Kč litr! Sice to nebude určitě celoročně, ale za to je to jen přes ulici. Na zbytek roku si holt vystačíme s mlékem za 7.9 Kč, když bude v akci. http://www.nazeleno.cz/bio/kozi-mleko-a-...avske.aspx
OT:
Otázka z Ask.fm: Nevadilo by ti bydletv Praze?
Odpověď: ha.. ha.. ha
(nemám nic proti pražákům, ale čím dál tím více zjišťuji, že město víc bere než dává. Schválně, kolikrát k vám někdo na ulici před domem přišel a řekl, mám nadbytek toho či onoho, nechcete? .. Dalším 20 bude zase vyhovovat město před vesnicí)
Bonus: kočička ví, kde je hranice povolené zóny. Dál nesmí. Jen nový černý podnájemník je čím dál tím drzejší. Všimněte si také těch utýraných zvířat: chudáci leží přecpaní před plnými miskami a přemýšlí, zda to ještě dát nebo už ne
Rajčata pokračují v růstu (už mají asi 2 metry, schválně, kam až vyrostou), ale stále jsou zelená (za to slušně obsypaná). Listy necháme, do konce října času dost, alespoň budou vyzrálejší (nestíháme jaksi zpracovávat, co jsme byli zvyklí na 1 rajče denně). Jen tak bokem, rostou v 10, možná max. 15 cm hlíny. Žádného půl metru, jak se doporučuje.
Nedoporučuji pěstovat keříčková rajčata, i když by šlo jen o balkón. Jedno nám taky vyrostlo, ale to je takový prcek, stále ještě zeleně obsypán, a jeho plody by mohly konkurovat velikostí spíš maximálně hrachu (ale z Černobylu). Zbytečně jen zabírá místo.
A co je tohle? Salát! To je totiž zelenina, kuchto! Jedna ze čtyř složek zdravé výživy. A nestojí vůbec nic (vyroste ze semena i blbci, a to kdekoliv, kdykoliv a v čemkoliv).
Došla konstrukce na skleník (1.9 x 3.7 x 1.9 metru). Český výrobce, doprava zdarma, základna v ceně, ani ne 10 táců. Takže se pokračuje v hloubení jam (za 2 týdny tu mám Tatru hlíny a někam se strčit musí). Příští týden zajedu pro trámy na základy, a začnu stavět (ty trámy na fotce, to je také na skleník, ale ten začnu dělat až za rok). Takže pokud mě to nezabije, příště se pochlubím fotkou hotové stavby.
Potvrzeno: kedlubny lze snadno pěstovat i v truhlíku (hádám, že by vyrostla i v kelímku od margarínu).
Ve zprávách lidé nadávali na česnek za 130-180 Kč za kilo. Tak jsme se na sebe s mámou podívali, od srdce se zasmáli a připsali další položku na pěstování
No vidíš, to mě nenapadlo přebytečná jablka lisovat! A že máme za domem obsypanou jabloň (jsou to nějaké hrozně mrňavé záprtky).
Pěkně, moc pěkně vám to tam roste
U nás probíhá toto:
VČELY: Konečně odstěhovány. Ségry známý je včelař, tak si pro ně jednoho brzkého rána přijel s tím, že nám dá med a příští rok si od něj budeme moci vzít nějaký nový menší roj (ten náš z elektriky měl už kolem 10.000 včel), pokud budeme chtít začít včelařit také Pár včelek nám tu zbylo (asi 300), tak jsme byli lehce nervózní, jestli se královna někam nestihla zašít a nezačnou se znovu množit Ale teď už s jistotou můžu říci, že královna slavně odjela, protože včelky mizí
KOČKY: Je to podivné, ale zmizel zdejší stálý návštěvník - kocour, kterému říkám Smoke. Obávám se nejhoršího Jediné přeživší kotě se má čile k světu. Už žere jak velká kočka granule z pekáče, skáče jak žába a šplhá jak veverka. A chrní, jako "malé kotě"
OVOCE: Rybízobraní slavně dokončeno. Sklidila jsem celkem asi 4 kila červeného a 1 kilo černého rybízu a úspěšně je zmarmeládovala
Zralá jsou teď letní jablka (zatím jen štrůdlovaná), maliny a dozrávají také broskve a ostružiny. Jablka tedy chuťově nic moc - mají takový nahořklý ocas Maliny taky žádná sláva - mají tendenci chytat plíseň ještě před dozráním, takže se svezli akorát jako doplněk do ovocné marmeládové směsi.
ZELENINA: Sklidili jsme sladký hrách a dnes sklízel manžílek i zelené fazolky, které chce hned večer prohnat pánví Ředkvičky stagnují, rajče má asi 4 zelené plody, kedlubny přežily asi 4 (zbytek rozdupal hafan sousedky..) a okurky ani nevylezly... Co nám dělá radost je mrkev a petržel - ty se vážně snaží. A cibule se taky nakonec zmátořila
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama - Reklamááá! Moje písmotvorba zde: Eresielin svět A malůvkotvorba tu:Eresielina čmrkárna
26.07.2016, 11:31 (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.07.2016, 18:25 uživatelem Martin. Edited 1 time in total.)
Vidíš, med nám taky soused nabízel. Bychom se mohli zeptat za kolik..
Momentálně nám úrodu (jmenovitě kedlubny a růžičkovou kapustu) lidkvují bělásci. Ty housenky ani vajíčka prostě nestíhám sundávat. Na příští rok se musí koupit postřik (zatím mám postřik jen na mšice, svilušky a totální herbicid na trávu).
Přežilo tak 50% sazenic (ty vyrostlejší už jsou odolnější, a kapusta zdá se roste i s děravými listy).
Kocouři bohužel nemají moc velkou životnost kvůli svému toulání (ten náš dědeček je asi výjimka, protože společně s dalším důchodcem pravidelně obcházejí celou vesnici včetně výrobního družstva Kovpal, a to už mu přes 12 let určitě bude).
Jediná naše kočka se drží do 30 metrů od hranice pozemku (občas si zajde pod stromy nebo do pole kukuřice).
Právě na mošt jsou raná jablka asi to nejlepší (taky z nich byl dobrý závin). Resp. z nich asi moc jiného neuděláš.
U nás lesní maliny už končí. Vlastní ještě nemáme, soused nám nabídl, že si můžeme nařezat větve u nich. Jen to chce počkat na hlínu.
Zvláštní, že člověk zkape na takové blbosti typu ředkvička, ale třeba rajčata mu jdou. Nebo takové okurky. Žereme a žereme, a přitom ve skladu jen přibývají
Okurky, jestli se zasadily přímo do země, tak to byla také naše chyba. Ani ťuk, ani opakovaně. Ale jakmile se daly do malého květináčku do skleníku, vyrostla asi 15-20 cm velká rostlina, která se přesadila do země, a teď se nám to tady plazí (odhaduji zatím délku 3 metry od každé).
Vzešel nám i další pórek (ten původní roste celkem slušně mezi rajčaty). Ten se zkušebně píchne do budoucího velkého skleníku (zatím se tam jen naveze hlína, takže to bude zatím jen jako záhon). Alespoň tedy na zimu a následující jaro budeme mít pórek do polévky vlastní. Při ceně 20 Kč/kus to není marná investice, když vám z jedné misky po rozsazení vyroste asi 15-20 rostlin.
Jak kvalitní je vlastně ta půda u vás? Na těch fotkách vypadá dost nečerně.
Jestli to je starší dům, je u něj septik? Pokud ano, zvážil bych instalaci kalového čerpadla (jeho obsah na tekutinu snadno rozloží bakterie do ČOVky).
Mrkev.. údajně prý roste tak pomalu, že se za seźonu dá udělat jen jedna sklizeň. To se ještě uvidí. Druhý týden v srpnu bude konečně záhon, tak se zaseje co půjde.
Máma třeba nikdy neslyšela o tom, že by nové brambory klíčily. Protože jsme ale staré už nesehnali, pár jsme jich připravili. Uvidíme, zda začnou klíčit nebo ne.
A jak mošt děláš? To máš nějaký zděděný nebo koupený lis anebo to jde i bez něj?
Ředkvičky jsou prostě sabotéři Včera jsem zjistila, že kousky, které jsou nejblíž světlu, už dokonce vykvetly a bulva žádná A ty od světla dál prozměnu vůbec nerostou (zastavili se asi na 3 cm délky listu )
Ano, okurky jsme žel zaseli přímo do hlíny Tedy část. Část jsem dala do květináčků ve skleníku, ale nevzešly ani jedny Narozdíl od manželem setých cukrových melounů, které mu nakonec vyrostly všechny
Pórek jsme, myslím, taky někam dávali, ale nějako nevím, co se s ním stalo nebo kde že je
Hlína je u nás hodně písčitá, takže se s průběhem zalévání a deště písek vyplavuje na povrch, což ti dává za pravdu - ano, hlína u nás skutečně není tmavá Ale zdá se, že vybraným venkovním výpěstkům to vůbec nevadí a rostou. A ve skleníku je to lepší, protože tam se ta mňamka z kompostu tolik nevyplavuje, takže tam je půda tmavší O což ale, zdá se, ředkvičky vůbec nestojí
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama - Reklamááá! Moje písmotvorba zde: Eresielin svět A malůvkotvorba tu:Eresielina čmrkárna