Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 3 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizoda 14: Canterlot Boutique
#41
Druhá půlka páté sezóny je tu a hned se silnou epizodou tématicky i jinak přímo navazující na jednu z nejlepších MLP epizod, Suited for Success!
Tato epizoda znovu komentuje aspekt života kreativce. V SfS nám bylo představeno pět archetypů zákazníků a jak se s nimi vyrovnat, a Canterlot Boutique navazuje střetem umělce a byznysu. Tento střet vychází ze základní teze, kterou je dobré mít probranou při práci na nějakém snu - z definice úspěchu.
Zatímco pro Sassy Saddles byl úspěch, když butik vydělal co nejvíc peněz a znalo ho co nejvíc poníků, pro Rarity je úspěch radost z kreativity sdílená s poníky jedoucími na stejné vlně.
Zajímalo by mě, jak vypadaly předchozí úspěšné butiky Sassy Saddles, protože její plán počítal s velkým řetězcem, dodávajícím masám. A s tím v ruku v ruce jde i to, že čím více poníků se kreativec snaží zasáhout, tím více se musí přibližovat průměrnému vkusu. Pokud si za příklad vezmeme jinou značku Hasbra, Transformers, tak její filmy míří na vkus úplně každého. Nelze se pak divit, že kritici a geekové, tedy nadšenci s vkusem jasně definovaným, takovým vlažným koncem v podstatě ničeho zvětšiny pohrdnou, zatímco se na ně hrnou lidé s vkusem nevyhraněným, avšak vědíc přesně, co od díla očekávat.
Jak bylo vidět na reakci zákaznice, poníci často nenakupují něco, co je nové, originální a odvážné (a tedy má hodnotu pro umělce a kritiky, přicházející do kontaktu s tunami umění každý den), nýbrž něco, co je známé a bezpečné, a tudíž se za to nestydí utratit peníze.
Ápropos, peníze. Stejně jako v SfS je i zde o penězích jediná zmínka. Což je dle mého moudré rozhodnutí - MLP ekonomika je trestuhodně nerozvedená, ale zároveň Amy Keating Rogers ukazuje, že na tak důležitý aspekt nezapomíná. Cesta, kterou si Rarity (jejím typickým stylem plným přílišného dramatu) vybrala znamená, že si její módu bude moci dovolit pouze někdo, kdo se o módu opravdu zajímá. Cena je totiž také jednou z mála možností, jak regulovat poptávku (počet poníků ochotných za její dílo zaplatit) tak, aby jako jediný dodavatel vlastního salonu zvládla ukočírovat nabídku (množství šatů, které dokáže ušít a zároveň stíhat všechny její návštěvy Ponyvillských lázní). Což je naprosto v pořádku. Její cíl totiž nebyl, aby si dobré oblečení mohlo dovolit co nejvíce poníků, nýbrž aby tvořila na míru individuálním potřebám (které už se naučila zvládat v SfS).
Pokud by si se Sassy Saddles sedla a probrala její byznys plán, nejspíš by zjistila, že s ním zažije úspěch, avšak jiný, než jaký by byl ten její. Rarity by totiž nemohla být bohatá rentiérka, žijící z výnosů její dokonale nastavené firmy. Rarity je umělkyně, a její potřeba tvořit je nevyčerpatelná.
Pokud bych to měl přiblížit na příkladu z brony fandomu, stačí se podívat na merch. Byznys přístup Sassy Saddles představuje merch Hasbra. Ten je z velké části vyráběný podle průzkumů zjišťujících průměr vkusu co nejvíce rodičů a dětí, kteří si vybírají dost povrchně. Je vyrobený v takovém množství, že jeho cena je nasazená na hranici akceptovatelnou většinou cílové skupiny, dostávajíc tak merch do všech koutů světa.
Na druhé straně je Raritin přístup, projevující se na merchi, který si můžete koupit od kreativců ve fandomu, zejména na conech. Ten se trefuje do vyhraněného vkusu znalců materiálu, často se přizpůsobuje či tvoří na objednávku. Každý, kdo kdy byl na zahraničním conu jinde než v Polsku ví, kolik tento přístup ve výsledku stojí. Stejně tak většina z těchto výrobců (kromě plackařů, kteři se často blíží prvnímu přístupu) netvoří sériově ve velkém. Odhlédneme-li od autorských práv, je nám jasné, proč tomu tak je - vždyť by to na con ani neměli jak odvézt. Navíc, lidé, kteří tvořenému materiálu nerozuměli, by ho ani nekupovali.
Rarity je tedy spíš Beáta Rajská než Amancio Ortega.
Love and Tolerate není hloupost.

723462958

vanamartincz@gmail.com
Odpovědět
#42
Moonlight Raven... I love you! Marry me!

Jinak se mi líbí, jakým směrem se zatím tahle sezona ubírá. Tahle epka byla taková "dospělá" a to je dobře.

Přiznám se, že jediné, co mě moc nebavilo, byla písnička. Nevím proč, ale nějak mě nechytla.
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#43
Fajn epizoda.
Už při prvním přeletu látky v první písničce mě napadlo "Art of the Dress 2" Rainbowlaugh
Sally Saddles or whatever: Smíšené pocity, snad se lépe vybarví. Přesně jako Rarity Raritywink
Bečka sádla na konci: DafuQ? Hned mi před oči naskočil Gabe Newell, to mě jediné donutilo mírně se usmát Rainbowlaugh

Zatím to jde dobře Twilightsmile
Odpovědět
#44
No, tejto epizódy som sa pri znení synopsisu bála, aby to nebola kópia "Sweet and Elite", ale odľahlo mi. Hoci som skôr dúfala, že na tom konci povie, že sa musí vrátiť do Ponyvillu aj kvôli priateľkám (čo by na spomínanú epizódu trochu nadviazalo v tom zmysle, že sa z jej lekcie poučila a viac sa na priateľky kvôli jej kariére a popularite nevykašle) a jej vyjadrenie ma trochu sklamalo -znelo to skôr, že nechce opustiť len svoj Ponyvillský butik a na priateľky akoby nemyslela, hoci viem, že to tak nieje, len mi trošku vadilo a prišlo divné, že to nespomenula. No inak sa mi epizóda páčila a nemám čo iné vytknúť. Pesnička mi najprv nesadla, ale po násobnom vypočutí ma celkom chytila, aj keď medzi moje najobľúbenejšie nepatrí. Sassy mi stále neprišla príliš sympatická, ale nakoniec ani nesympatická. Som rada, že si svoju chybu uvedomila a jej rola bola celkom zaujímavá a originálna. No a k tomu obéznemu poníkovi na konci sa vyjadrovať nebudem.... Rainbowlaugh
Celkom pohodový štart do 2. polovice 5. série. Dávam tak 7/10.
LINKIN PARK + MY LITTLE PONY = The two things I live for Heart
" 'Cause I'm only a crack in this castle of glass "
Odpovědět
#45
(14.09.2015, 18:49)Iluzon Napsal(a): Zajímalo by mě, jak vypadaly předchozí úspěšné butiky Sassy Saddles.

Jak vypadaly její předchozí butiky je tak trochu hintnuté přímo v epizodě:
Sassy Saddles: What?! No! Oh, you can't, Rarity! I-I've worked too hard to make this a success! I can't be a part of another failed boutique!

Což napovídá, že podobný konflikt mezi uměleckou vizí návrháře a průmyslovým přístupem Sassy už asi nastal i v jejích předchozích buticích.
Cynik, pokrytec, ignorant, flegmatik, egoista. To jsou mé klady. Mám však i zápory.

Když vás uprostřed noci vzbudí syčící kozí lebka co seskočila z nočního stolku a utekla na pavoučích nohou, bude se vám spát mnohem lépe když zjistíte, kam to sakra zalezla.

Se stim smiřte
Odpovědět
#46
Můj favorit v tomhle díle.
[Obrázek: large.png]
.
Odpovědět
#47
OMG no jo! ono to má ruce Rainbowlaugh

pro mě osobně je pořád nejlepší asi pinkie, to jak na ní nějaká fyzika nebo gravitace neplatí mě úplně dostává Rainbowlaugh

"Oh no! I´m gonna loose my muffins!" mě dostalo uplně nejvíc
if it doesn't burn a little, then what's the point of playing with fire?
Odpovědět
#48
Sassy Saddles je CEO H&M. Rainbowlaugh
[19.2.2012 20:06:21] : Jsem dneska zkouknul první epizodu My Little Pony: FiM
[19.2.2012 20:06:53] : Fluttershy je best

OC přepracováno od bloodorangepancakes
Odpovědět
#49
Ale taky máme posun v plotu. Každé princeznovské šaty musejí být přesně stejné, jako všechny ostatní...
a stará známá značka v horním rohu katalogu [Obrázek: 6lbHw4C.jpg]

a plot houstne.
Cynik, pokrytec, ignorant, flegmatik, egoista. To jsou mé klady. Mám však i zápory.

Když vás uprostřed noci vzbudí syčící kozí lebka co seskočila z nočního stolku a utekla na pavoučích nohou, bude se vám spát mnohem lépe když zjistíte, kam to sakra zalezla.

Se stim smiřte
Odpovědět
#50
[Obrázek: 0538c551415345633da850d3f625d598.jpg]

Když se mluvilo o tom, že všechny šaty musí být stejné, napadla mě spojitost se Starlight, ale toho "znamení" jsem si vážně nevšiml. Už se těším na finále Trixieshiftleft
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)