Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizoda 24/25: The Ending of the End
#1
[Obrázek: maxresdefault.jpg]
(Finále S9)
---
Odkazy (anglické titulky):
Ep. 24 - https://yadi.sk/d/GeBOqmGnfBVsRA/9x24_subbed.mp4
Ep. 25 - https://yadi.sk/d/GeBOqmGnfBVsRA/9x25_subbed.mp4
Odpovědět
#2
Co dodat? Byl to fun servise jako rana z párty kanónu.To s Grogarem mě vážně zklamalo. Dále mě zklamalo, že tam nebyla Sunset. Podle mě tam neměla chybět.
Lvlup vallianu byl prostě Mazec. Jsem nesmírně rád, že se to trio během celého dvojdílu nerozhádalo a nezpůsobili si tak vlastní konec. Tím si tohle finále udrželo vysokou úroveň kvality až do konce. Sjednocená armáda na konci byla pěkná reference na Avengers EG a samozřejmě konec v donut baru stejně jako na konci S1 mě vážně dojal.

Za mě 10/10
Odpovědět
#3
Jo... Grogar byl trochu... lame
In all things living, the light burns bright.
A passionate fire that consumes the heart.
The Spirit, it radiates not from above.
It is the warmth that draws you ever inward.
Where rest the truest colors of life.
Gold of the organ. Green of the throat. Red of the vein.
The myriad wet rainbow of the Spirit's domain. 


Odpovědět
#4
Mě upřímně Grogar nevadil. A i když to Discord naznačoval dříve, tak mě v ten moment vůbec nenapadlo si tyhle 2 postavy spojit. A upřímně mi nepříjde, že by Discord byl v tomhle díle zmrd. Jenom je prostě naivní
Basically, finále bylo neuvěřitelně akční. Opravdu prostě My Little Pony: Endgame. A oproti tomu začátku 9. série, který mi příšlo celkem nic moc, se mi tohle líbilo daleko víc.
Byly tam teda i větší chyby, jako třeba, že Tirek nepozřel Discordovu magii, i když mu to ve 4. sérii nečinilo problém. Někdy pak úplně neodpovídaly ty poměry těch sil magií.
Ale jinak to mělo i v pohodě poselství, jako třeba, že si lidi nemají zahrávat se zlem.
Odpovědět
#5
Ten Discord mě teda hodně překvapil, ale celkově jsem měl dojem že se dívám na crossover Falloutu s první světovou válkou  Pinkiecrazy
Gun Pony 
But where are you, I need you here, Though things won't be the same I fear, You'll see what's left of me, It's not enough to give it all

Odpovědět
#6
Ep24:


A je to tady, závěr (když pomineme futuristický díl 26), se přiblížil (resp. vzhledem k datu, kdy díl vyšel, tak již dnes vlastně už vyprchal).

Vzpomínáte, jak jsme před dávnými roky dumali nad tím, jak by seriál mohl/měl skončit? Viz. vlákno zde:
https://bronies.cz/Vlakno-Potencialni-ko...by-mel-byt

Vlastně jsem se až tak moc s tím termínem neseknul (seriál během dekády nabral téměř rok spoždění).Pokud jsem v epizodě u Daring Doo použil termín "cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly", na Discorda to sedí jako zádel na hrnec. Jeden by řekl, že se poučil. Není to totiž poprvé, co se takto podobně již v minulosti pokoušel popostrkovat Mane6 nebo TS k větší odpovědnosti a sebejistotě, ale asi s jídlem roste chuť a neodhadl své schopnosti. Ostatně, Discord je sice pán chaosu, a byť není zrovna hloupý, génius to není, a taková Cozy má pravděpodobně IQ vyšší (a možná bych se hádal i o EQ).

Ale ať nekopu jen do něj, už jsem to psal (a možná víc než jednou), ale vypadá to, že jediný soudný poník v Equestrii je Daring Doo. Ostatní mají v podstatě všude po území rozeseté nástroje světové zkázy, ke kterým se v podstatě při troše snahy dostane kdejaký blb, a naprosto je ignorují (v lepším případě je hlídá jeden "senilní" poník).Téma sezóny v případě záporáků je jasné: spoluprací dosáhnete víc než soubojem. Dokonce je rivalita v mnoha případech škodlivá, a svým způsobem nejspíš způsobí fiasko.

Ale funguje to i obráceně: Rozděl a panuj.

Rozumějte, člověk je tvor přizpůsobý, oportunista, společenský a soutěživý. Ale když mu nezbývá jiná volba, stane se soupeřivým.

Tzv. konkurence může být skvělý přínos ve hrách, kde si člověk neškodně vybije agresivitu, kdy se dva partneři předhánějí v tom, kdo lépe zapůsobí na svou vyvolenou (bez nutnosti si ale vzájemně škodit) nebo v podobě ega, kdy člověk touží něco dosáhnout a být oslavován (např. vynalézt nějaký lék, zatímco ti ostatní ne).

Jakmile se to ale zvrhne (a to nemluvím o antipřínosu, kdy např. dva týmy nezávisle na sobě vyvíjejí lé za dvojnásobné náklady, zatímco kdyby spojily své síly, stihly by to nejspíš o hodně rychleji, protože by sdílely know-how), už jde do tuhého.

Vy se pak nesnažíte o osobní růst, abyste byl lepší než ostatní, vy začnete ostatní považovat za podřadné, takže s nimi min. přerušíte kontakt (a když spolu lidé nemluví, vznikají domněnky a nedorozumění, a sám FIM se pak škodlivým následkům věnoval mockrát). V horším případě je ale dokonce začnete považovat za nedůležité (tedy vám nebude ani záležet na jejich existenci a pomáhat jim) nebo za nebezpečné (tady se dokonce aktivně začnete podílet na jejich likvidaci).

Zároveň také často platí, že přátelství je vedlejší produkt světa relativní hojnosti. Spojit se do vlčí smečky vám přináší relativní výhodu nad konkurencí, ale naše lidská historie ukazuje, že teprve až velká spolupráce přináší velké výsledky (ať už kladné, jako vesmírný program, masová výroba všeho, tak i záporné, například světová válka). A když se situace ve společnosti zhorší, začne se uplatňovat metoda: každý sám za sebe.Lidé (očividně i poníci), se dají snadno ovlivnit a svést z cesty. V minulosti jsme mnohokrát zažili, jak se nás někdo snažil rozštvávat, pak posílat proti sobě. A dnešek není výjimka. Když naprosto pomineme politiku a volené strany, máme tu mnoho alternativních směrů, které o sobě mnohdy tvrdí, že jsou lepší či jediná cesta, a ti ostatní jsou ti špatní. Copak jsme se nepoučili?

Byť to poníci také adresovali, jen možná ne tak okatě, ta hlavní odpovědnost ale neleží na těch, kdo rozeštvávají, ale na těch, co se rozeštvávat nechají. Ostatně, bez ohledu na hodnost či majetek, sám jedinec nezmůže nikdy nic proti masám lidí, a v čem se liší rozkaz "mocného" a "rozkaz" blázna v ústavu?

Síla naší společnosti je v globálním propojení. A je to také naše slabina. Jsme závislý jeden na druhém a to skrze řetězec vzájemné pomoci či obchodně-výrobních vztahů. Pokud toho někdo zneužije a postaví nás proti sobě, snadno se to může sesypat.

Záporáci toto dobře věděli, na rozdíl od poddaných, kteří byli svým způsobem nevědomí. A pokud je princezny pasovaly nebo spíš byly pasovány (ale volil někdo Twilight?) do jisté role autorit, tímto hrubě zanedbávali vzdělávání.

Přitom opět, seriál FIM už řešil toto rozeštvávání poníků proti sobě, a zatím se společnost jako celek moc nepoučila. Jak se říká: I k šíření pomluv musí být dva - jeden, co je říká, a druhý, co jim naslouchá.

Epizoda sice končí cliff-hangerem, ale už rozeštvanost záporáků dává tušit, že zvrat je blízko. Ostatně, je to časté klišé: vznikne problém, začne se s nadějí řešit, a najednou je vše beznadějné, až se pak zformuje odpor proti němu, a na konci často objeví deux ex machina..

Vývoj Twilight do toho celkem zapadá. Již má zkušenosti, že být nervózní k ničemu nevede, a tak je spíš plná optimismu. Vždyť, co by se mohlo pokazit, že? A i kdyby, právě podle zkušeností z minulosti ví, že statisticky se dá vše nějak vyřešit. Jenže stejně tak se každý setkáváme postupně s těžšími a těžšími problémy, na jejichž řešení často nestačí staré zkušenosti a tak situace může vypadat beznadějně, jelikož "vše co víme, je vlastně špatně".. A nebo jsme na něco zapomněli, a Twilight má naštěstí přátele, které jí pomohou a nebo jí to připomenou. Což se vám v případě soupeře/konkurenta málokdy stane, že?

Závěr seriálu by asi měl být epický a to tento dvojdíl splňuje. Na rozdíl od minulých sezón mne spíš ale zajímal vývoj postav než nějaký jejich battle interakce. Je tu možná pár nelogičností, jako Discordova magie a Tirek (viz. komentář od theorangebird), ale to se dá překousnout.


Ep25:


Předpoklad o konci záporáků se ne moc naplnil, byť to, že Cosy byla jistý rušivý element jsem ještě jakž takž v úvodu sezóny trefil. Chápu, po pročtení komixu se Sonicem, že nechávat nervově narušeného záporáka na živu (Eggman) je vždy velké riziko, ale když vezmeme v potaz, že se kamenná socha dá probudit zase k životu, máme tu další Pandořinu skříňku.

Tirek trochu podcenil poníky, přestože původně přiznal, že i bez kouzel mu mohou být osina v zadku, a teď tady v klidu nechává utéct Discorda (a ano, pro mne to nebylo moc překvápko, jelikož se spoilerům nevyhýbám) nebo Piliře.

Plán záporáků rozdělit poníky relativně fungoval, jen zapomněli dát bacha také sami na sebe.

Vyskytuje se zde typické klišé. Kecy Pinkiesmile Twilight si jen tak přednáší dlouhý monolog, zatímco záporáci vybavení mocí jí mimimálně pokazit den, jen stojí a čumí.

Ono je to ve filmech běžné: když je v ohrožení klaďas, může něco delší dobu žvanit a nebo dokonce projev pronáší záporák, aby mohl být včas zneškodněn. Když je v ohrožení záporák, stihne naopak klaďas žvanit a žvanit, a ještě stihnout zneškodit záporáka, než na něj zaútučí.

A to pominu fakt, že záporák je schopný jen tak odpálit půlku Canterlotu, ale pak se snaží cíleně jen zranit jednotlivé postavy. To je jako mít plamenomet, ale trefovat se do soka vzduchovkou.

Morální poučení je mi celkem sympatické. Spolupráce/přátelství je prostě lepší, a často jediné východisko z problémů, zatímco hrát jeden proti druhému vám pak samotnému může podrazit nohy. Kdo ví, jestli by záporáci vyhráli, kdyby se tolik nehaštěřili a dávali tedy větší pozor, co se kolem nich děje. Ale OK, je to pohádka pro "děti". V realitě by totiž celá ta invaze skončila nejspíš zcela jinak.. i když.. ne v naší, lidské realitě. Rozhádanost Kruhu zla nebo generality již v minulosti v praxi umožnila "dobru" vyhrát i v naprosto původně bezvýchodné situaci.

Kruh se uzavírá a je milé, že řešení je vlastně výstup Školy přátelství, nová generace. Zřejmě takové pošťouchnutí, že staré struktury často "řeší" věci špatně. Twilight získala další level sebejistoty a snad bude nejen dobrou princeznou, ale také dobrou lektorkou, protože.. nebýt ostatních, a to nejen Mane6, ale teď vlastně už celé "planety", situace by vypadala mnohem jinak.

Jak ale vidno, na katastrofy je jinak už Equestrie celkem zvyklá. Půlka království zničená.. no co, dáme si kafe a do rána to spravíme. Proti prvním sezónám se zřejmě z poníků staly apatické bytosti.. Pinkiesmile

V souvislosti se suchem, jaké teď v ČR panuje (kdy by mělo údajně pršet 30 dnů, aby se srovnal deficit), jsem si vzpomněl na Biblickou potopu:
Rok 2020. Zjeví se Bůh a hřímá: Sešlu na vás katastrofu, 40 dnů bude pršet! A všichni: Hurááá Pinkiesmile


A Pinkie Pie s mocí Discorda..? Jo, ta jediná by asi mohla jeho moc ještě ukočírovat..

Závěr byl opět trochu uspěchaný, byť si i tak díl našel dost času na morální monology a nebo posezení v kavárně, ale tentokrát mi to nějak moc ani nevadilo. Snad už mě ty souboje nudí a nebo vím, že nás čeká ještě atypický závěrečný díl..

DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)