Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronies a ekologie - zachraňujete planetu?
#51
k vetrnikum pridej jeste srapnely ledu v zime a vibrace v pude, ktery moc neprospivaj podzemnimu zivotu. Uhelny elektrarny radiaci zamorovaly celkem solidne, spad z cernobylu byl smesnej proti tomu, co se v tyhle zemi nastradalo z uhli. Dnesni filtry tomu nastesti dostatecne brani. Osobne jsem za vic jadra, dokud nebude fuze na dostatecne urovni. Udajne (zdroje tu ted nemam) ma prvni tokamak co vic vyrobi nez spotrebuje fungovat brzy.
Odpovědět
#52
Možná zde:
http://zoom.iprima.cz/clanky/energie-zad...ve-funguje
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#53
Pony-Motronic:

Uhelné elektrárny už v dnešní době nejsou zdaleka špatné, protože kvalita odsíření a odloučení pevných částic je na velmi vysoké úrovni. Pro příklad.. Hnědouhelná elektrárna Tušimice II po komplexní obnově už nepoužívá klasický komín na odvod kouře z kotle, ale kouřovod je vyveden přímo do dvou chladících věží. Kvalita vyčištění spalin už je prostě na takové úrovni, že není potřeba je rozptylovat pomocí vysokého komína s velkým tahem. Stačí se podívat na filmy z 80-90. let (Freonový duch např.), kde jsou severočeské lesy naprosto zdevastované a porovnat to s dnešním stavem.

Problém je spíše v jejich životnosti. Uhlí se dopravuje z blízkého dolu po pásových dopravnících, který bude vytěžen okolo roku 2030-35. Tím skončí i elektrárna, neboť dovážet uhlí na větší vzdálenost by bylo neefektivní.
and on the seventh day god said "out of mana"
Odpovědět
#54
Fórum moc často neprocházím, ale teď jsem se nudila a tohle mě opravdu zaujalo. Ani nevím, kdy přesně můj zájem o "ekologii" začal, ale pár let to bude. Na střední škole jsem psala maturitní práci na téma "Negativní vlivy člověka na prostředí" a opravdu mě to bavilo. Přesto všechno jsem spíš ale jen pasivní pozorovatel chování lidské společnosti jako celku a člověka jako druhu.

Studuju obor Systematická biologie a ekologie, té ekologie jsme tedy zatím moc neměli, ale ono to souvisí všechno se vším, viz. například předmět "Ekologie rostlin". Slovo ekologie se dá jaksi aplikovat na více různých věcí.

Pasivní pozorovatel jsem proto, že jsem si už dávno uvědomila, že jednotlivec nedokáže pro planetu udělat skoro nic. I kdyby jsme se všichni nakrásno snažili a dělali pro zachování životního prostředí první poslední, skutečnou moc mají v rukách jiní lidé... někdo tvrdí, že ekologie je byznys. Spíše naopak, byznys vládne světu a proto se ekologie a myšlenky kolem toho moc nenosí. Kdyby se měly udělat nějaké zásadní změny ve fungování lidské společnosti, nejen že by obří množství lidí přišlo o zisky, ale zároveň by se to dotklo i "obyčejných" lidí. Všichni by museli upustit od své životní úrovně a změnit životní styl...

Problém je, že lidi si nedokážou pořádně představit "lidstvo vs planeta" obecně, jako jakýsi provázaný celek. Každá skupina má jiné zájmy, jiné názory, ale neutrální a rozumný pohled na věc má málokdo. Jsou státy, kde většina lidí nemá ani přístup k pitné vodě... to si kde jaký člověk ve vyspělé společnosti ani neuvědomuje. Nejsou to jeho starosti, že jo... nemá čas se tím zaobírat, přemýšlet nad tím.

Stačí se podívat do samotné nedotčené přírody, všechno se vším souvisí. ekosystém... provázané vztahy organismů, včetně člověka... teď jsem dělala zkoušku z evoluční biologie. Velice zajímavé téma, na tom to člověk vidí ještě líp... to jak se člověk jako druh hodně vymanil z obecných přírodních principů, které tu byly už od počátku vzniku života.

Člověk je jako druh velmi mladý, ale přesto prodělal šíleně rychlý vývoj - hlavně co se týče kulturní evoluce. Až se mi nechce věřit, že k tomu došlo opravdu "přirozenou cestou", ale to je na delší polemizování.

Ekosystémy se mění v čase neustále, o tom bezpochyby, ale lidskou činnost bych přirovnala beze studu k nějaké obří přírodní katastrofě. K takové, která už několikrát v historii planety vyhubila většinu života, aby to celé začalo nanovo a jinak.

Podle mého názoru lidi tady dlouho nebudou. Ať už se zničíme sami, nebo se o nás postará planeta, pochybuju, že bychom do té doby dokázali osídlit jiné části vesmíru apod. Člověk je sice nabušenej, ale podle mě až tak zase ne Rainbowlaugh všecko to jde rychleji a rychleji, stoupá to exponenciálně.

Zdroje - jsme limitovaní. Planeta není neomezená, už teď podle určitých studií člověk jaksi "bere více, než planeta dává" tzn. vyústí to v krizi. Lidstvo jako celek začne spolupracovat až když bude pozdě. Dneska si každý stát, každá národ jede to svoje, jiná politika, jiné cíle, jiné myšlenky, ale až se to dotkne opravdu všech a stejnou mírou, pak teprv budou chtít spolupracovat a v tu dobu už bude podle mě pozdě. Osud lidstva visí na vlásku, ale většina normální společnosti si to neuvědomuje nebo ani uvědomit nechce. Utěšují se kupříkladu tím, že nějaký ten KONEC nastane až za dlouho, že se jich to netýká, ale jak říkám, jde to exponenciálně a myslím si, že už my na sklonku života pocítíme celkem silně následky toho, jak se lidi tady na týhle uprděný planetě chovají. (Uprděný proto, že jsme moc plný sami sebe a dost lidí popírá vůbec tu představu, že by život mohl být i jinde. Lidstvo není nic extra, je to jen slepá vývojová větev.)

Rozepsala jsem se řádně, ale ani tak nejsem moc spokojená. Moje myšlenky jsou roztěkané, proto jsem je utřídila do odstavců, alespoň pro nějaký přehled Rainbowlaugh o tomhle tématu bych dokázala napsat knížku (a taky že jsem o tom už nejednou uvažovala, bylo by to ve formě jakési úvahy, osobního vyjádření názoru a pohledu na věc).

Jo, jsem zarytej pesimista - nebo spíš realista? Růžový brejle mi spadly od tý doby, co jsem se dostala do puberty. Holt real life sucks, proto tak nějak žiju ve svém světě a bavím se demencí a omezeností ostatních lidí, kteří tolik neprozřeli a svým způsobem si žijí ve vlastním světě víc než já. Vlastně jsem se svými fantasmagoriemi "normálnější" než většina lidský společnosti Rainbowlaugh ok, nechala jsem se trochu unést, moje alter ego je poněkud velké Twilightblush

The daydreamers nightmare is to never even try.
Your time has slipped by.

10 years - 11:00 AM (Daydreamer) - best band ever
Heart

Normal people scare me Pinkiecrazy
Odpovědět
#55
Globální oteplování, lépe řečeno klimatické změny jsou v dnešní době velmi důkladně sledované. Máme satelity, máme meteorologické stanice na zemi i v oceánech. Dat je opravdu mnoho a když se podíváme na vzrůstající průměrnou teplotu na zemi a proložíme si jí křivkou znečištění, které lidstvo produkuje, je zde možné vypozorovat souvislost. Kdyby to však bylo tak jednoduché, nevedly by se letité diskuze a bylo by jedno konečné stanovisko.
Pojďme se trochu blíže podívat na hlavní skleníkové plyny, kterým se přisuzuje právě rostoucí teplota a tím i klimatické změny. Mezi skleníkové plyny patří:
CO2 - Oxid uhličitý
Kromě lidské produkce spalováním fosilích paliv nebo kompostováním je snadno k nalezení v přírodě. Požáry, vulkanická činnost a dokonce jsem narazil na existenci chráněného parku, kde CO2 tryská ze země (cosi společného s geologickou aktivitou, bohužel již nemohu znovu nalézt). Co je důležitější, kdo dával v přírodopise pozor, oxid uhličitý je důležitým prvkem v procesu fotosyntézy. Rostliny jej zpracovávají a proto s nárůstem CO2 lze pozorovat nárůst vegetace.
CH4 - Metan
Co jsem zjistil, zde je vliv člověka dosti diskutabilní, jelikož je metan produktem velkého množství živých organismů. A ano, i stáda krav. Ale uvolňuje se i z močálů a mokřad. Je horší než-li CO2, ovšem jeho zastoupení je mnohem menší.
N2O - Oxid dusný
Též známý jako rajský plyn. Pouze 1/3 celosvětové produkce je vlivem člověka. 2/3 vznikají v přírodě. Reaguje s ozónem a je zodpovědný za kyselé deště.
Freony
Velmi diskutované co se likvidace ozónové vrstvy týče, dnes spíše nepoužívané, ovšem velké množství se stále v atmosféře drží. Mají vliv pouze na množství ozónu.
O3 - Ozón
Ano, naše ochrana proti kosmickému záření je považována za skleníkový plyn. Zde je ale úbytek negativní.
vodní pára
Ano, obyčejná vodní pára. Zde je důležité podotknout, že vodní pára se podílí na oteplování více jak 60%.
Vědecké studie se opírají o záznamy teplot datované zpět až někdy do konce 19. století. NASA vytvořila hezkou animaci, kde je jejich vývoj hezky znázorněn.

60% skleníkových plynů je vodní pára, 25% CO2 a u ostatních je produkce člověka menší, než-li produkce ve volné přírodě. Vliv člověka viditelný je, ale není tak zásadní, jak šíří média.

Ale jsou tu ještě další aspekty. Přírodní a planetární cykly delší než naše měřené záznamy. Může jít tedy o shodu náhod, protože se můžeme momentálně nacházet v teplejší cyklu planety/slunce. Dokonce všechny předpovědní modely neumí pracovat s vodní párou v ovzduší. Teprve nedávno se objevila první skutečná studie vlivu mraků na oteplování. Rozhodně ale lepší vliv jakýkoliv vliv člověka na planetu snižovat, než za X let zjistit, že je pozdě.

Důsledky globálního oteplování
Přiznám se, že mi dalo zabrat, abych zjistil jaké by mohly být následky oteplování planety. Kromě horka, by docházelo k velkému bujení vegetace (=kyslík, potrava) a zvýšení hladiny oceánů by přílišná tragédie také nebyla. National Geographic na to připravil hezkou mapu (ČR by ani potom moře nemělo).
[Obrázek: rising-seas-2000.jpg]
O čem se ale už tolik nemluví, je doba ledová, která nás možná potká mnohem dříve (ale ani ta by nebyla tragická, poslední doba ledová se týkala pouze severní polokoule). Důsledkem tání ledovců se do moře dostává větší množství sladké vody a ta může narušit proudy v oceánech. Například bez Golfského proudu bychom měli v Evropě hezky chladno. Změnilo by se klima. Proto se spíše hovoří o klimatických změnách, než o globálním oteplování.

Na závěr mohu potvrdit, že ze strany médií se jedná o velkou mediální bublinu. Problém není tak horký, ale rozhodně by bylo špatné jej podceňovat.

Kdo by měl zájem, může si přečíst 1500 stránkovou publikaci o klimatických změnách, na kterou jsem náhodou narazil na internetu. Twilightsmile
Odpovědět
#56
OT - Ledovce:

Nejsem v oboru znaly ale sleduji i jine clanky nez mainstream media a uz mnohokrat jsem narazil na info, ze ledovec se naopak v Arktide zvetsuje, ze ledu je daleko vice a je hlubsi nez pred tim.

Napr.;
http://www.iceagenow.com/Growing_Glaciers.htm

Pravost informaci je diskutabilni, netusim co je 100% kvalitni zdroj v dnesnim lobby businessu ohledne oteplovani a klimatu.

OT - Soucasne zdroje:
Proto jako jedinou ekologii co povazuji za podstatnou je zredukovani odpadku protoze ty jen tak nezmizi. Nuklearni a obnovitelnych zdroju mame zatim dost - diky novym technologiim se objevuji mnoha dostupna ropna pole takze konec ropy se neustale prodluzuje tez =)
viz.: http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_reserve...n_reserves
A moznost narocne tezby: http://en.wikipedia.org/wiki/Coober_Pedy#Oil_reserves (nejvetsi objev ropy za hodne, hodne dlouho a muze udelat z Australie velmi bohatou zemi)
Twilightsmile  READ &  RAVE ! djpon3
Fancy some DA?
Attending in 2018: Friendship Fest, Japan, Festival Fantazie, 7. Zimní Karaoke party
Wielder of the BassCanon Mk.VIII !

CZ/SK bronies z.s.
Odpovědět
#57
No, s těma odpadkama to je taky těžký. Třeba v americe vrabciu sbírají vajgly a stelou si s nima hnízdo, protože v něm pak mají méně roztočů. Holt, nikotin je skvělý přírodní jed Rainbowlaugh.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
#58
Nevěřím těm výzkumům. Již mnohokrát se vědci ohledně klimatu šeredně mýlili. Většina z nich teď již v důchodu, nebo v zemi. Takže si ani nemáme komu stěžovat, že prognózy se nenaplnili. Stejný to bude teď . Někdo předpovídá, že klima se za 100 let oteplí o 2,86852133473°C. Odkud to vzal? Vždyť neví, ani jak bude příští týden. Spoléhají na to, že o 100 let se nebudou mít jak zodpovídat za tyhle poplašný zprávy. Lidi, chovejme se k tý přírodě trochu šetrně, bude to v klidu a nemusíme mít tyhle pseudovědce a falešné proroky. Ať jdou klidně kopat kanály, já bych jim přítok peněz okamžitě uzavřel.

Jeden příklad:
Kolem roku 1900 byl v Americe humbuk kolem koní. Koní začal být nedostatek a taky se lidi trápili s tím, kam s koňskými koblihami. Předpovídalo se, že o několik desetiletí tím bude lidstvo zaplaveno. Pár let na to tenhle problém zmizel sám od sebe, protože na koních se začalo jezdit jen pro zábavu...nahradila je auta. Apokalypsa s koňskými exkrementy se nekonala.
Těch příkladů bych mohl uvést víc... studie o následcích detonací jaderních zbraní z roku 1975 - tzv nukleární zima, zánik života v Hiroshimě a Nagasaki po jaderných katastrofách po dalších 75 let...atd atd.
Nic z toho se nenaplnilo. Vědci totiž jen hádají, používají rovnice o tolika neznámých, že výsledek může být nula, nebo klidně miliarda...velmi známá je tzv. Drakova rovnice:
N = R * fp * ne * fl * fi * fc * L

Na závěr citát již zesnulého Philipa Handlera, bývalýho prezidenta národní Akademie věd: "věda slouží společnosti nejlépe tehdy, když dostojí vědecké etice -- nikoli té politické. Pokud se vědecká komunita nezbaví šarlatánů, veřejnost nebude schopna rozeznat mezi šarlatány a vědou a celý národ tím utrpí."
Odpovědět
#59
Není to tak dávno, co se meteorogům naprosto zhroutily předpovědní modely. Dokázali v rámci možností jakž takž předpovídat počasí na týden dopředu, ale teď jsou rádi, když se ve větší míře vyplní předpovědi na tři dny dopředu. Počasí vždycky bylo strašně random, ale ne tak jako dneska.

Co se týká dlouhodobýho sledování klimatu, tak přesnější údaje máme z geologicky naprosto zanedbatelnýho časovýho úseku a nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli je současný oteplování způsobený člověkem, jestli nejde o nějakou periodickou změnu v hodně dlouhodobém měřítku či jenom několik let dlouhou fluktuaci.

Viděl sem nějaký grafy s dlouhodobým záznamem vývoje teplot, který velmi dobře korelovaly se slunečními cykly (trvají cca 11 let, ale uvažuje se o tom, že existují ještě mnohem delší cykly). Každopádně těžko (bez patřičnýho vzdělání) říct co je v týhle problematice relevantní informace. Osobně nevěřím, že člověk dokáže nějak opravdu účinně konkurovat přírodním vlivům a ovlivňovat tím klima.

Climategate znáte? Manipulace s daty, politizace klimatologie a máme rádi OSN.

BTW věděli ste, že ve středověku tu bylo takový vedro, že se ve střední evropě pěstovalo ovoce, který dneska dovážíme z jihu Evropy? A že nedávno skončila malá doba ledová? Mrkněte se na obrázky Josefa Lady.
Brahmavihára – buddhistické L&T
„Maybe next time you will take a second look
and not judge the cover of the book“
– Zecora
ENTP | Ask me spike letter
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)