17.09.2012, 22:50
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.12.2015, 13:06 uživatelem Jamis. Edited 4 times in total.)
Tímto se chci podělit o postup při výrobě kostýmu/cosplaye pro Fluttershy, jehož završením byla účast na akci, ze které jsem si odnesl prozatím největší poníkovský zážitek :) krom technického popisu výroby najdete na konci i pár postřehů, které – pokud se rozhodnete do něčeho podobného jít – stojí určitě vzít do úvahy.
První krok bývá ten nejtěžší, ale bez něj to nejde... na počátku jsem měl jen čisté nadšení, chuť se pustit do výroby a téměř žádné zkušenosti: většina toho, co tu popíšu, byla vymyšlena za běhu nebo když se některý postup ukázal jako nedostatečný. Rád uvítám tipy na to, jak některé věci udělat líp - pomůže to nejenom mě, ale i každému, kdo se v budoucnu bude snažit si nějaký cosplay vyrobit.
0) Prolog: Poníky jsem znal měsíc, na fóru byl 14 dní, ale když se do něčeho pustit, tak se vší vervou: po chvílí přemítání bylo rozhodnutí vyrazit na 1.Galacon nezvratné a když už, tak ať to stojí za to - i přes veškerý odpor zdravého rozumu :) s pochopitelnou obavou, že to, do čeho se pouštím není snadné, byla první volba „co to bude“ překvapivě jednoduchá: Fluttershy jako oblíbený poník z mane6 a když Gala, tak jak jinak než takhle. Obrázek jsem měl po celou dobu výroby neustále před sebou - hodí se to pro představu, k čemu celé tohle úsilí směřuje.
1) Látka: Nechal jsem si poradit, protože látek existuje nepřeberné množství
Měla by být:
2) Základ: (trochu připomíná pyžamo) je celý ušit právě z lycry ananasové barvy (alespoň podle paragonu). Se střihem jsem si příliš hlavu nelámal – obkreslené tričko a kalhoty, které běžně nosím a cítím se v nich pohodlně. Jak se trička a kalhoty sešívají... no stačilo prohlédnout vlastní šatník :) následná konzultace s mamčou a sestrou mi potvrdila moje zjištění: jednak potřebuju pružnou nit a cik-cak steh na místa, která mají více pružit.
Vystřihnout obojí (vyplatí se stříhat přeloženou látku a získat tak dva identické kusy najednou) a následně sešít na rubové straně. Jen bylo třeba dodatečně zúžit nohavice, aby nebyly moc volné – běžně nošené kalhoty nebývají přiléhavé.
2a) Upnutí v pase: Přemýšlel jsem nad pevným opaskem (moc narušoval celistvost) nebo gumou v pase (lepší) a nakonec je díky vysoké klouzavosti materiálu spodní díl upnut k hornímu pomocí množství cvočků okolo pasu. Není to úplně ideální – nejlepší je zkombinovat s gumou okolo pasu.
2b) Cutiemarky: Použita opět lycra, což je dobrý nápad z hlediska výsledku, ale těžko se vystřihují a sešívají: pružnost a kluzkost dělají své. Před sešíváním nutno pečlivě přišpendlit. Na výrobu stačí malý kousek látky, ale občas jsem měl pocit, že místo motýlů se mi v ruce svíjí klubko háďat, která ne a ne sednout na to správné místo.
3) Křídla: Nejsložitější část celého kostýmu. Prolezl jsem spoustu stránek i návodů na youtube (např. http://www.youtube.com/watch?v=ALtpxsgRCcQ ), ale žádná z variant se mi příliš nezamlouvala. Buď se jednalo o věci na jedno použití, nebo nebyly dostatečně přesné, nebo se daly jen těžko uchytit na záda.
Moje požadavky:
3b) Výroba: Roztažená křídla pegasů v MLP se skládají ze dvou částí, přibližně stejného tvaru: velkého křídla a malého křidélka z vnější části - viz. obrázek. Překreslil jsem velké křídlo na desku a tu pak použil jako šablonu pro druhé - podložky měli pouze v bílé barvě a posloužily i jako šablona pro vystřižení látky na jejich pokryv.
Kvůli barevné věrnosti je i potah na křídla ušit z lycry stejné barvy jako základ. Jak potah, tak křídla jsou dostatečně pružná, takže stačilo ušít „ponožku na kostru“ a nebylo třeba obě velká křídla obšívat s výztuhou uvnitř (je to údajně velký opruz - tímto díky RD z FF za upozornění). Když je potah ušitý, přišije se k němu malé křidélko, ale pouze za horní lem! Pokud to obšijete více, už se vám nepodaří dát dovnitř nutnou výztuhu.
K barevné věrnosti se zobrazením v seriálu je potřeba ještě jedna věc: lem obou křídel má trochu tmavší barvu než zbytek. Na to stačí obyčejná žlutá fixa - vyplatí se jich koupit víc, protože jedna rozhodně stačit nebude (vypsal jsem skoro dvě).
3c) Uchycení na záda: Fajn, křídla by byla, ale jak je na záda uchytit, aby to nějak rozumně vypadalo? Protože:
- nesmějí padat dolů
- neměla by se pohybovat chaoticky nezávisle na sobě - pak to vypadá podobně, jako když se každé oko kouká jinam, což pokud nechcete být Derpy, není žádoucí ;)
- pokud se zastavím, měla by se vrátit do polohy, kde jsou obě uchycena stejně/symetricky
Systému jak křídla uchytit je spousta - nejdřív jsem uvažoval o popruzích stejných jako u batohu, ale nechtěla držet tvar ani polohu, navíc i sebepohodlnější popruhy trochu dřou a navíc by bylo třeba mít je pod základním oblečením. Druhá věc, přichycení na kšandy bylo o mnoho lepší, ale krycí schopnosti lycry nejsou úplně ideální a navíc, když jde o přiléhavější kostým, jsou kšandy hrozně moc vidět a působí jako pěst na oko. Přišít natrvalo k horní části „základu“ by také nebylo ideální – kvůli pružnosti látky (hodně odstávala) a navíc jsem chtěl křídla odnímatelná.
Nakonec jsem vyrobil destičku stejným způsobem jako křídla (kus modelovací podložky a potáhl stejnou látkou), koupil v železářství čtyři menší tuhé panty a křídla přidělal k destičce přes panty pomocí nýtů (kleště na nýtování dneska stojí pakatel). Při nýtování je třeba dávat pozor: hlavně na to, aby hlavičky nýtů byly na správné straně a vyšší výstupky pak neryly do zad. Potom taky na to, že udělat do lycry díru pro hřebík nýtu není díky pružnosti látky zrovna snadné. Při nýtování už je třeba mít destičku potaženou látkou a zašitou.
Destička má na šířku o něco více, než je vzdálenost mezi lopatkami, takže to ve výsledku vypadá na křídla vyrůstající z lopatek :) obě perutě se sklápí na jednu stranu, a tak se dají snadno složit a převážet.
Nakonec se zbytek látky přečnívající z perutí ručně přišije k látce na destičce a panty nejsou vidět. Při koupi pantů je třeba dávat pozor, aby nešly otevírat moc snadno - pak by křídla vlála ze strany na stranu nekontrolovatelně - pokud možno co nejvíce tuhé.
Jak na destičku, tak na vrchní díl "základu" je našitý pruh suchého zipu - chlupatá část na základu a háčky na destičce s křídly. Důvod je jednoduchý: lycra a háčky ze suchého zipu se do sebe snadno zaklesnou a suchý zip pak látku snadno může roztrhat - je dobré to mít neustále na paměti. V téhle fázi by už každé poškození hodně zamrzelo.
3d) Vylepšení uchycení: Když jsem měl křídla na zádech poprvé, seděla dobře, akorát díky své váze a pružnosti látky „základu“ se viditelně klonila k zemi a navíc se horní díl zepředu dost nepříjemně zarýval do krku. Trochu zoufalost, protože jsem dlouho nemohl přijít na to, jak tenhle problém uspokojivě vyřešit.
Nakonec jsem koupil 2cm širokou gumu žluté barvy, aby nebyla příliš vidět, přišil jí zevnitř k suchému zipu na horním díle „základu“ a sepnul vpředu na hrudníku - křídla už neodstávala a guma neryla do podpaží - v podstatě táhla jen směrem dopředu. Zapínání opět obstaral suchý zip, ale nebyla to nejlepší volba - při oblékání se část s háčky snadno chytala na „základ“ a hrozilo, že jej potrhá. Nakonec dostal i popruh okolo hrudníku rukáv z lycry, takže k poškození nedocházelo a navíc guma nepřicházela do kontaktu s kůží, takže nošení je o něco pohodlnější.
4) Plášť: Až do doby, než jsem začal řešit plášť mi připadlo, že všichni poníci mají plášť stejně jako lidé... všichni až na pegase :) protože u nich vede mezi křídly a nezakrývá je. Vypadá to pěkně, ale jen ve chvíli, kdy stojí na všech čtyřech - pak plášť splývá kolem křídel k zemi. Pokud plánujete chodit po dvou jako já, tak i když máte křídla dál od sebe, tak plášť pouze mezi křídly vypadá spíš jako zapomenutý kus látky.
Dovolil jsem si (i když trochu nerad) malou odchylku od zobrazení v seriálu - plášť ze tří částí: středová mezi křídly a dva pruhy po stranách tak, aby křídla nebyla přikryta. Těsně nad a pod oběma křídly se části (nahoře sešité) spínají na patenty. Jednak to konečně vypadá jako plášť a v mém případě to taky trochu rozbíjí obrys mojí postavy, což mi v té době připadlo víc než vhodné :D
5) Paruka, ocas a uši: První nápad byl vyrobit si obojí sám - ideální na obě věci je chemlon. Jenže sehnat chemlon růžové barvy se ukázalo jako mission impossible, i když jsem prolezl asi dvacet různých galanterií a obchodů s látkami v několika městech. Z e-shopů mi odpovídali, že růžovou už nemají... Nakonec jsem se vzdal myšlenky na výrobu obojího vlastními silami a koupil dvě paruky růžové barvy, značka Glamour (asi 50 cm na délku) na http://www.maxi-karneval.cz/ (bohužel už jsem nenašel, že by jí teď ještě někde měli).
Jednu jsem použil klasicky a druhá skončila přišitá na spodním díle základu jako ocas a vypadá to docela dobře, i když je ocas většinou ukrytý pod pláštěm.
Uši stačilo udělat dle YT návodu na křídla – je to velice snadné. Dva trojúhelníky vystřižené z látky na základ a podšité hrubší látkou, která alespoň trochu drží tvar.
Výsledek stačí sepnout sponkou na paruku a hotovo. Sponky jsem použil barvy paruky, ale až při zkoušení mi došlo, že je lepší použít v barvě uší, tedy žluté – část schovaná ve vlasech stejně není vidět.
6) Doplňky: Na detailech v tomhle případě dost záleží :) dá se s nimi docela vyhrát a dávají celé věci tu správnou šťávu
6a) Kopýtka: Na gala má každý poník boty, což se dá docela snadno napodobit - dva jednoduché návleky mírně zvonovitého střihu u bot, plus dvoje „bezprsté palčáky“ na ruce zelené barvy a první hodně viditelné vylepšení je na světě.
https://jamiscz.imgur.com/all/
6b) Motýli: Motýlka do klopy nosím místo kravaty normálně, ale tohle bylo přece jen o něčem jiném :) motýla do vlasů už jsem nestihl vyrobit, a tak byl koupený - jednalo se o ozdobu na kytky z květinářství a díky křehkosti bohužel nepřežila. Motýl do klopy byl vlastně poslední věcí, kterou jsem před Galaconem dodělával. Je vyrobený z drátěné kostry potažené látkou sešitou do patřičného tvaru. Výsledek nebyl moc dobrý, protože se neustále kroutil a nechtěl držet tvar. V tu chvíli jsem byl rád, že křídla mají jinou výztuhu než drát.
Na IstroCon už mám připravenou vylepšenou verzi ;)
6c) Pás na plášť: Modrý pruh látky kolem pláště, který v původním návrhu dává praktický smysl pouze v případě, že hodláte chodit po čtyřech :) pokud máte plášť z více částí, hodí se tahle vychytávka při rychlejší chůzi, protože pak jednotlivé kusy pláště nevlají okolo. Nechtělo se mi příliš řešit látku na tenhle doplněk a trochu toho lituju: pruh je trochu nevýrazný a mírně průhledný. Plánuju jej v budoucnu vyměnit za něco výraznějšího.
6d) Kytky: Několika květinami je ozdoben spodní lem pláště a další jsou zapleteny ve hřívě. Díky nedostatku času se na ně před Galaconem bohužel nedostalo. Plánováno jako dodělávka později.
6e) Angel: Kraličí mazlíček k Fluttershy neodmyslitelně patří. Plyšového králíka přece není dneska problém sehnat. Jen ani po oběhnutí osmi hračkářství nikde čistě bílého neměli :( Nakonec se sice zadařilo, ale nebylo ho na kostýmu kam dát, takže jsem jej sebou po conu nenosil. Zařazeno do todo napříště.
7) Příslušenství: Aneb co krom výše popsaného se ještě hodí vzít do úvahy.
7a) Boty: Až když jsem viděl první fotky, uznal jsem, že vzít si sandály nebyl vůbec dobrý nápad, byť bylo vedro - vypadalo to hrozně. Černé polobotky byly daleko lepší. Ideálně by to chtělo zelené, ale ty zatím nemám.
7b) Spodní prádlo: Jelikož lycra není materiál, který by dobře kryl barvu pod ní, cokoliv tmavého je prostě moc vidět a působí to divně. Chce to buď bílou, nebo tělovou barvu. Tady jsem se nejspíš dopustil největšího přehmatu (ti, kteří na Galaconu byli, tak to můžou potvrdit :D ): když je spodní prádlo pro pohodlí tvarováno anatomicky, můžete hádat, co se stane, když si přes něj obléknete něco pružného a přiléhavého :D krom toho to může mít pár ne nutně příjemných nečekaných následků...
7c) Kapsa: Vážně se hodí mít někde schovanou kapsu na pár nutných dokladů, peníze, kapesníky, případně na mobil. Osobně tahám ještě kompakt foťák, takže je toho docela dost. Je samozřejmě možné si tyhle věci u někoho nechávat, ale pak to oba dva dost omezuje... Pouzdro na doklady na jednom popruhu se docela osvědčilo, žel nestihl jsem jej sehnat ve žluté barvě a použitá červená (byť byla většinu času schovaná pod pláštěm) prostě občas vykoukla ven a na fotkách to nevypadá zrovna moc hezky. Nehledě na to, že mi někdy uprostřed taneční party mi kdosi podává foťák, jestli není můj, že tu po něm nějakou dobu pár lidí vesele šlape :) před pár dny jsem si vyrobil jinou kapsu, která by neměla působit rušivě a mám v plánu jí vyzkoušet na IstroConu - třeba se osvědčí.
... a co to vlastně obnáší aneb pony realita strikes back
Až do chvíle, než jsem se v tomhle kostýmu vydal mezi lidi na Galaconu jsem moc nechápal, proč se tomu říká cosplay - však se převléknu za svou oblíbenou postavu a pohoda, ne? No... ne :D tuhle naivní představu rozprášilo prvních pár minut pohybu mezi ostatními účastníky.
Mezi maškarním plesem (byť s dospělými lidmi) a cosplay na conu je sakra velký rozdíl :) přiznám se, že tak propastný rozdíl jsem vůbec nečekal a v první chvíli mi to víc než vyrazilo dech... Jednak se může v mžiku jakoby odnikud zjevit spousta lidí, co s vámi chtějí nějak interagovat (fotit se, mluvit, hodnotit, nebo jen koukají a výrazem vám dávají najevo, co si myslí...) a jednak ta společnost okolo ví, o co jde, a tak očekává, že tak trochu přejmete identitu bytosti, za kterou jste se převlékli. Pro ilustraci: stačilo, aby se na zahajovacím ceremoniálu mezi účastníky objevil Robodash a v příští vteřině celý sál skandoval „Crush, kill, destroy, swag!“ - dotyčnému stačilo udělat pár gest a zbytek lidí málem zboural celý sál :D Takže pořád (si) tak trochu hrajete, obzvlášť ve chvíli, kdy na vás někdo reaguje - čím víc typických gest/hlášek/póz znáte a dovedete je umně napodobit (cvičení dělá mistra), tím líp pro všechny zúčastněné. Je to neskutečná zábava a lidé to dokáží hodně ocenit. Ostatně, to je přesně to, co jsem chtěl, když jsem si cosplay vyrobil, ne? YAAAAAY! :-)
Malá perlička na závěr téhle části: tohle všechno ve zkratce bylo náplní závěrečné části přednášky "How to make fursuit yourself", na které jsem byl až druhý den :D jenže v tu chvíli už bylo trochu pozdě (pro mě). Nicméně na tenhle křest ohněm nezapomenu do konce života ;)
EDIT: A takhle vypadá výsledek:
Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv za trpělivost – je dost možné, že většina toho je pro někoho dávno známá a pro někoho to bude alespoň příležitost zjistit, co tahle sranda vlastně všechno obnáší. Ve zkratce: spousta práce, času, úsilí a slepých cest při výrobě, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to – doporučuje devět z deseti conařů ;)
EDIT: Ještě nikdy se nestalo, aby vyrobená věc byla dokonalá - až použití v praxi ukazuje, co všechno je potřeba ještě upravit, předělat nebo pozměnit. Nejinak i v tomto případě.
Seznam odkazů na příspěvky s popisem změn a dalšími užitečnými postřehy (průběžně aktualizováno):
Budu se těšit na komentáře, ať už budou jakékoliv.
První krok bývá ten nejtěžší, ale bez něj to nejde... na počátku jsem měl jen čisté nadšení, chuť se pustit do výroby a téměř žádné zkušenosti: většina toho, co tu popíšu, byla vymyšlena za běhu nebo když se některý postup ukázal jako nedostatečný. Rád uvítám tipy na to, jak některé věci udělat líp - pomůže to nejenom mě, ale i každému, kdo se v budoucnu bude snažit si nějaký cosplay vyrobit.
0) Prolog: Poníky jsem znal měsíc, na fóru byl 14 dní, ale když se do něčeho pustit, tak se vší vervou: po chvílí přemítání bylo rozhodnutí vyrazit na 1.Galacon nezvratné a když už, tak ať to stojí za to - i přes veškerý odpor zdravého rozumu :) s pochopitelnou obavou, že to, do čeho se pouštím není snadné, byla první volba „co to bude“ překvapivě jednoduchá: Fluttershy jako oblíbený poník z mane6 a když Gala, tak jak jinak než takhle. Obrázek jsem měl po celou dobu výroby neustále před sebou - hodí se to pro představu, k čemu celé tohle úsilí směřuje.
1) Látka: Nechal jsem si poradit, protože látek existuje nepřeberné množství
Měla by být:
- pohodlná - budu v kostýmu oblečený skoro celý den, je dobré to mít stále na paměti
- prodyšná - není nic horšího než zpocené fleky kdekoliv viditelně
- pružná ve všech směrech - záleží hodně na postavě a dalších věcech; hlavně jsem netušil kolik do samotné akce ještě zhubnu :)
- oproti jinému oblečení není na těle příliš cítit: pocit nahoty v davu lidí ze začátku nic moc, ale jeden si po chvíli zvykne ;)
- částečně prosvítá
- hodně klouže po kůži
2) Základ: (trochu připomíná pyžamo) je celý ušit právě z lycry ananasové barvy (alespoň podle paragonu). Se střihem jsem si příliš hlavu nelámal – obkreslené tričko a kalhoty, které běžně nosím a cítím se v nich pohodlně. Jak se trička a kalhoty sešívají... no stačilo prohlédnout vlastní šatník :) následná konzultace s mamčou a sestrou mi potvrdila moje zjištění: jednak potřebuju pružnou nit a cik-cak steh na místa, která mají více pružit.
Vystřihnout obojí (vyplatí se stříhat přeloženou látku a získat tak dva identické kusy najednou) a následně sešít na rubové straně. Jen bylo třeba dodatečně zúžit nohavice, aby nebyly moc volné – běžně nošené kalhoty nebývají přiléhavé.
2a) Upnutí v pase: Přemýšlel jsem nad pevným opaskem (moc narušoval celistvost) nebo gumou v pase (lepší) a nakonec je díky vysoké klouzavosti materiálu spodní díl upnut k hornímu pomocí množství cvočků okolo pasu. Není to úplně ideální – nejlepší je zkombinovat s gumou okolo pasu.
2b) Cutiemarky: Použita opět lycra, což je dobrý nápad z hlediska výsledku, ale těžko se vystřihují a sešívají: pružnost a kluzkost dělají své. Před sešíváním nutno pečlivě přišpendlit. Na výrobu stačí malý kousek látky, ale občas jsem měl pocit, že místo motýlů se mi v ruce svíjí klubko háďat, která ne a ne sednout na to správné místo.
3) Křídla: Nejsložitější část celého kostýmu. Prolezl jsem spoustu stránek i návodů na youtube (např. http://www.youtube.com/watch?v=ALtpxsgRCcQ ), ale žádná z variant se mi příliš nezamlouvala. Buď se jednalo o věci na jedno použití, nebo nebyly dostatečně přesné, nebo se daly jen těžko uchytit na záda.
Moje požadavky:
- skládací - aby nezabírala zbytečně moc prostoru při převozu
- pružná, ale dostatečně pevná - aby se nezlomila, či nenapravitelně neohnula, když se omylem o něco otřete, nebo do vás někdo omylem vrazí; obojí se děje docela často: přece jen se na křídla na zádech dá snadno zapomenout
- ne příliš těžká - při delším nošení je to znát
- rozumně uchytitelná na záda - aby nevlála na všechny strany a držela v klidu stále stejné poloze
3b) Výroba: Roztažená křídla pegasů v MLP se skládají ze dvou částí, přibližně stejného tvaru: velkého křídla a malého křidélka z vnější části - viz. obrázek. Překreslil jsem velké křídlo na desku a tu pak použil jako šablonu pro druhé - podložky měli pouze v bílé barvě a posloužily i jako šablona pro vystřižení látky na jejich pokryv.
Kvůli barevné věrnosti je i potah na křídla ušit z lycry stejné barvy jako základ. Jak potah, tak křídla jsou dostatečně pružná, takže stačilo ušít „ponožku na kostru“ a nebylo třeba obě velká křídla obšívat s výztuhou uvnitř (je to údajně velký opruz - tímto díky RD z FF za upozornění). Když je potah ušitý, přišije se k němu malé křidélko, ale pouze za horní lem! Pokud to obšijete více, už se vám nepodaří dát dovnitř nutnou výztuhu.
K barevné věrnosti se zobrazením v seriálu je potřeba ještě jedna věc: lem obou křídel má trochu tmavší barvu než zbytek. Na to stačí obyčejná žlutá fixa - vyplatí se jich koupit víc, protože jedna rozhodně stačit nebude (vypsal jsem skoro dvě).
3c) Uchycení na záda: Fajn, křídla by byla, ale jak je na záda uchytit, aby to nějak rozumně vypadalo? Protože:
- nesmějí padat dolů
- neměla by se pohybovat chaoticky nezávisle na sobě - pak to vypadá podobně, jako když se každé oko kouká jinam, což pokud nechcete být Derpy, není žádoucí ;)
- pokud se zastavím, měla by se vrátit do polohy, kde jsou obě uchycena stejně/symetricky
Systému jak křídla uchytit je spousta - nejdřív jsem uvažoval o popruzích stejných jako u batohu, ale nechtěla držet tvar ani polohu, navíc i sebepohodlnější popruhy trochu dřou a navíc by bylo třeba mít je pod základním oblečením. Druhá věc, přichycení na kšandy bylo o mnoho lepší, ale krycí schopnosti lycry nejsou úplně ideální a navíc, když jde o přiléhavější kostým, jsou kšandy hrozně moc vidět a působí jako pěst na oko. Přišít natrvalo k horní části „základu“ by také nebylo ideální – kvůli pružnosti látky (hodně odstávala) a navíc jsem chtěl křídla odnímatelná.
Nakonec jsem vyrobil destičku stejným způsobem jako křídla (kus modelovací podložky a potáhl stejnou látkou), koupil v železářství čtyři menší tuhé panty a křídla přidělal k destičce přes panty pomocí nýtů (kleště na nýtování dneska stojí pakatel). Při nýtování je třeba dávat pozor: hlavně na to, aby hlavičky nýtů byly na správné straně a vyšší výstupky pak neryly do zad. Potom taky na to, že udělat do lycry díru pro hřebík nýtu není díky pružnosti látky zrovna snadné. Při nýtování už je třeba mít destičku potaženou látkou a zašitou.
Destička má na šířku o něco více, než je vzdálenost mezi lopatkami, takže to ve výsledku vypadá na křídla vyrůstající z lopatek :) obě perutě se sklápí na jednu stranu, a tak se dají snadno složit a převážet.
Nakonec se zbytek látky přečnívající z perutí ručně přišije k látce na destičce a panty nejsou vidět. Při koupi pantů je třeba dávat pozor, aby nešly otevírat moc snadno - pak by křídla vlála ze strany na stranu nekontrolovatelně - pokud možno co nejvíce tuhé.
Jak na destičku, tak na vrchní díl "základu" je našitý pruh suchého zipu - chlupatá část na základu a háčky na destičce s křídly. Důvod je jednoduchý: lycra a háčky ze suchého zipu se do sebe snadno zaklesnou a suchý zip pak látku snadno může roztrhat - je dobré to mít neustále na paměti. V téhle fázi by už každé poškození hodně zamrzelo.
3d) Vylepšení uchycení: Když jsem měl křídla na zádech poprvé, seděla dobře, akorát díky své váze a pružnosti látky „základu“ se viditelně klonila k zemi a navíc se horní díl zepředu dost nepříjemně zarýval do krku. Trochu zoufalost, protože jsem dlouho nemohl přijít na to, jak tenhle problém uspokojivě vyřešit.
Nakonec jsem koupil 2cm širokou gumu žluté barvy, aby nebyla příliš vidět, přišil jí zevnitř k suchému zipu na horním díle „základu“ a sepnul vpředu na hrudníku - křídla už neodstávala a guma neryla do podpaží - v podstatě táhla jen směrem dopředu. Zapínání opět obstaral suchý zip, ale nebyla to nejlepší volba - při oblékání se část s háčky snadno chytala na „základ“ a hrozilo, že jej potrhá. Nakonec dostal i popruh okolo hrudníku rukáv z lycry, takže k poškození nedocházelo a navíc guma nepřicházela do kontaktu s kůží, takže nošení je o něco pohodlnější.
4) Plášť: Až do doby, než jsem začal řešit plášť mi připadlo, že všichni poníci mají plášť stejně jako lidé... všichni až na pegase :) protože u nich vede mezi křídly a nezakrývá je. Vypadá to pěkně, ale jen ve chvíli, kdy stojí na všech čtyřech - pak plášť splývá kolem křídel k zemi. Pokud plánujete chodit po dvou jako já, tak i když máte křídla dál od sebe, tak plášť pouze mezi křídly vypadá spíš jako zapomenutý kus látky.
Dovolil jsem si (i když trochu nerad) malou odchylku od zobrazení v seriálu - plášť ze tří částí: středová mezi křídly a dva pruhy po stranách tak, aby křídla nebyla přikryta. Těsně nad a pod oběma křídly se části (nahoře sešité) spínají na patenty. Jednak to konečně vypadá jako plášť a v mém případě to taky trochu rozbíjí obrys mojí postavy, což mi v té době připadlo víc než vhodné :D
5) Paruka, ocas a uši: První nápad byl vyrobit si obojí sám - ideální na obě věci je chemlon. Jenže sehnat chemlon růžové barvy se ukázalo jako mission impossible, i když jsem prolezl asi dvacet různých galanterií a obchodů s látkami v několika městech. Z e-shopů mi odpovídali, že růžovou už nemají... Nakonec jsem se vzdal myšlenky na výrobu obojího vlastními silami a koupil dvě paruky růžové barvy, značka Glamour (asi 50 cm na délku) na http://www.maxi-karneval.cz/ (bohužel už jsem nenašel, že by jí teď ještě někde měli).
Jednu jsem použil klasicky a druhá skončila přišitá na spodním díle základu jako ocas a vypadá to docela dobře, i když je ocas většinou ukrytý pod pláštěm.
Uši stačilo udělat dle YT návodu na křídla – je to velice snadné. Dva trojúhelníky vystřižené z látky na základ a podšité hrubší látkou, která alespoň trochu drží tvar.
Výsledek stačí sepnout sponkou na paruku a hotovo. Sponky jsem použil barvy paruky, ale až při zkoušení mi došlo, že je lepší použít v barvě uší, tedy žluté – část schovaná ve vlasech stejně není vidět.
6) Doplňky: Na detailech v tomhle případě dost záleží :) dá se s nimi docela vyhrát a dávají celé věci tu správnou šťávu
6a) Kopýtka: Na gala má každý poník boty, což se dá docela snadno napodobit - dva jednoduché návleky mírně zvonovitého střihu u bot, plus dvoje „bezprsté palčáky“ na ruce zelené barvy a první hodně viditelné vylepšení je na světě.
https://jamiscz.imgur.com/all/
6b) Motýli: Motýlka do klopy nosím místo kravaty normálně, ale tohle bylo přece jen o něčem jiném :) motýla do vlasů už jsem nestihl vyrobit, a tak byl koupený - jednalo se o ozdobu na kytky z květinářství a díky křehkosti bohužel nepřežila. Motýl do klopy byl vlastně poslední věcí, kterou jsem před Galaconem dodělával. Je vyrobený z drátěné kostry potažené látkou sešitou do patřičného tvaru. Výsledek nebyl moc dobrý, protože se neustále kroutil a nechtěl držet tvar. V tu chvíli jsem byl rád, že křídla mají jinou výztuhu než drát.
Na IstroCon už mám připravenou vylepšenou verzi ;)
6c) Pás na plášť: Modrý pruh látky kolem pláště, který v původním návrhu dává praktický smysl pouze v případě, že hodláte chodit po čtyřech :) pokud máte plášť z více částí, hodí se tahle vychytávka při rychlejší chůzi, protože pak jednotlivé kusy pláště nevlají okolo. Nechtělo se mi příliš řešit látku na tenhle doplněk a trochu toho lituju: pruh je trochu nevýrazný a mírně průhledný. Plánuju jej v budoucnu vyměnit za něco výraznějšího.
6d) Kytky: Několika květinami je ozdoben spodní lem pláště a další jsou zapleteny ve hřívě. Díky nedostatku času se na ně před Galaconem bohužel nedostalo. Plánováno jako dodělávka později.
6e) Angel: Kraličí mazlíček k Fluttershy neodmyslitelně patří. Plyšového králíka přece není dneska problém sehnat. Jen ani po oběhnutí osmi hračkářství nikde čistě bílého neměli :( Nakonec se sice zadařilo, ale nebylo ho na kostýmu kam dát, takže jsem jej sebou po conu nenosil. Zařazeno do todo napříště.
7) Příslušenství: Aneb co krom výše popsaného se ještě hodí vzít do úvahy.
7a) Boty: Až když jsem viděl první fotky, uznal jsem, že vzít si sandály nebyl vůbec dobrý nápad, byť bylo vedro - vypadalo to hrozně. Černé polobotky byly daleko lepší. Ideálně by to chtělo zelené, ale ty zatím nemám.
7b) Spodní prádlo: Jelikož lycra není materiál, který by dobře kryl barvu pod ní, cokoliv tmavého je prostě moc vidět a působí to divně. Chce to buď bílou, nebo tělovou barvu. Tady jsem se nejspíš dopustil největšího přehmatu (ti, kteří na Galaconu byli, tak to můžou potvrdit :D ): když je spodní prádlo pro pohodlí tvarováno anatomicky, můžete hádat, co se stane, když si přes něj obléknete něco pružného a přiléhavého :D krom toho to může mít pár ne nutně příjemných nečekaných následků...
7c) Kapsa: Vážně se hodí mít někde schovanou kapsu na pár nutných dokladů, peníze, kapesníky, případně na mobil. Osobně tahám ještě kompakt foťák, takže je toho docela dost. Je samozřejmě možné si tyhle věci u někoho nechávat, ale pak to oba dva dost omezuje... Pouzdro na doklady na jednom popruhu se docela osvědčilo, žel nestihl jsem jej sehnat ve žluté barvě a použitá červená (byť byla většinu času schovaná pod pláštěm) prostě občas vykoukla ven a na fotkách to nevypadá zrovna moc hezky. Nehledě na to, že mi někdy uprostřed taneční party mi kdosi podává foťák, jestli není můj, že tu po něm nějakou dobu pár lidí vesele šlape :) před pár dny jsem si vyrobil jinou kapsu, která by neměla působit rušivě a mám v plánu jí vyzkoušet na IstroConu - třeba se osvědčí.
... a co to vlastně obnáší aneb pony realita strikes back
Až do chvíle, než jsem se v tomhle kostýmu vydal mezi lidi na Galaconu jsem moc nechápal, proč se tomu říká cosplay - však se převléknu za svou oblíbenou postavu a pohoda, ne? No... ne :D tuhle naivní představu rozprášilo prvních pár minut pohybu mezi ostatními účastníky.
Mezi maškarním plesem (byť s dospělými lidmi) a cosplay na conu je sakra velký rozdíl :) přiznám se, že tak propastný rozdíl jsem vůbec nečekal a v první chvíli mi to víc než vyrazilo dech... Jednak se může v mžiku jakoby odnikud zjevit spousta lidí, co s vámi chtějí nějak interagovat (fotit se, mluvit, hodnotit, nebo jen koukají a výrazem vám dávají najevo, co si myslí...) a jednak ta společnost okolo ví, o co jde, a tak očekává, že tak trochu přejmete identitu bytosti, za kterou jste se převlékli. Pro ilustraci: stačilo, aby se na zahajovacím ceremoniálu mezi účastníky objevil Robodash a v příští vteřině celý sál skandoval „Crush, kill, destroy, swag!“ - dotyčnému stačilo udělat pár gest a zbytek lidí málem zboural celý sál :D Takže pořád (si) tak trochu hrajete, obzvlášť ve chvíli, kdy na vás někdo reaguje - čím víc typických gest/hlášek/póz znáte a dovedete je umně napodobit (cvičení dělá mistra), tím líp pro všechny zúčastněné. Je to neskutečná zábava a lidé to dokáží hodně ocenit. Ostatně, to je přesně to, co jsem chtěl, když jsem si cosplay vyrobil, ne? YAAAAAY! :-)
Malá perlička na závěr téhle části: tohle všechno ve zkratce bylo náplní závěrečné části přednášky "How to make fursuit yourself", na které jsem byl až druhý den :D jenže v tu chvíli už bylo trochu pozdě (pro mě). Nicméně na tenhle křest ohněm nezapomenu do konce života ;)
EDIT: A takhle vypadá výsledek:
Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv za trpělivost – je dost možné, že většina toho je pro někoho dávno známá a pro někoho to bude alespoň příležitost zjistit, co tahle sranda vlastně všechno obnáší. Ve zkratce: spousta práce, času, úsilí a slepých cest při výrobě, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to – doporučuje devět z deseti conařů ;)
EDIT: Ještě nikdy se nestalo, aby vyrobená věc byla dokonalá - až použití v praxi ukazuje, co všechno je potřeba ještě upravit, předělat nebo pozměnit. Nejinak i v tomto případě.
Seznam odkazů na příspěvky s popisem změn a dalšími užitečnými postřehy (průběžně aktualizováno):
Budu se těšit na komentáře, ať už budou jakékoliv.
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.
Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.
Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.
The Last Rebel... still alive