Anketa: Jsi vzdělaný v elektrooboru ?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Ano
47.37%
9 47.37%
Ni
52.63%
10 52.63%
Celkem 19 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Slaboproudá/Silnoproudá elektronika
#21
Opět jsem se přišel pochlubit něčím staronovým.

Mám starší notebook a u něj už byl nespolehlivý zdroj. Jeho baterka už taky nebyla z nejlepších, ale nicméně to na ní fungovalo (určitou krátkou dobu).

Takže nejlepší možná oprava je prostě připájet si na kontakty baterie + a - vývod na nějaký obyčejný 12V zdroj (případně autobaterii), a prodloužení života stroje je na světě.

(je to můj studijní počítač, takže muzejní exponát - mimochodem, kromě rozbitého trackballu, což má na svědomí firma, která se pokoušela "opravit" zdroj, je plně funkční včetně FDD a pevného disku).

[Obrázek: old_notebook_powersupply_repair_by_elfma...bgv3el.jpg]





Po přestavbě vyžínače z 18V na 12V mi zbyla jeho baterie. Protože mi je líto jí vyhodit (našel jsem asi 8 let starý nepoužívaný aku šroubovák a po nabití normálně fungoval, takže NiCd baterie mají dost slušnou životnost), začal jsem blbnout a napadlo mne, že vlastně když to jsou 3.6V články v sérii, dalo by se z nich získat i jiné napětí (20V, 16V, 12V, 8V a 4V).

Problém samozřejmě je, že baterie zapojené parelně se vzájemně dobíjí, ale u seriově zapojených to neplatí. Tzn. kdybych se připojil např. na 12V a nabíjel tím notebook, už bych to pak nenabil zpátky původní 18V nabíječkou. Ale mohl bych použít 12V autonabíječku.


Nebyl by jistě problém vysát nejprve 12V z jedné části, a pak se přepnout na druhou. Každopádně ale na notebook je to dost slabé (1300mA) - navíc, článků je 5, takže lichý počet v případě 12V (jeden by se musel sdílet).


Dá se koupit měnič z 12-24V na libovolné napětí, tj. i 4.5V nebo 12V, ale zase, jsou to 3 stovky Kč.

https://www.ges.cz/cz/mw-292-GES07506686.html

Také si můžete koupit podobný měnič na ebayi za 45 Kč:

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Boost-Volt...2167130715

http://thumbs2.ebaystatic.com/d/l190/m/m...-hVtLg.jpg

nebo si ho postavit z nějaké stavebnice:

https://www.puhy.cz/zdroj-stabilizov-reg...56999.html (85 Kč).

U všeho je ovšem většinou nutné započítat poštovné (to bývá často 100 Kč, na druhou stranu, cena oné baterie je řádově okolo 1000 Kč, takže je to tak 10-20% její ceny).


Další řešení je být prostě prase, a zkusit napájet něco jiného:

Vyhrabal jsem starou LED svítilnu, která jede na 4.5V baterie (ploché, ty se většinou nedají dobíjet).

Dalo by se s tím svítit i s 12V autožárovkou, ale naráží to problém na sdílení článku. Existují samozřejmě i 24V žárovky, a s těmi by problém nebyl (jen by svítily méně). Ale zase jejich spotřeba je proti LED velká (a dost topí).

Takto stačí vždy využít napětí jen 1 článku, tzn. že máme kapacitu 5x1300mA. Stačí vždy spotřebovat většinu energie, a pak se přehodit na další článek. Když tam nebude měřák a hlídací elektroniku tím pádem přeskočíme, bude nutný odhad, aby se články vybily na stejno, protože jinak se pak nedobijí všechny na maximum.

Přepínání článků lze řešit pomocí nějakého 2x5 polohového přepínače, a pokud není, tak jednoduše překolíkováním drátků Pinkiesmile

Řešení to není bůhvíjaké, ale když už se daná baterie nedá použít ve vyžínači, tak alespoň zrecyklujeme i starou svítilnu, a získáme světelný zdroj, který vzhledem k nízké spotřebě LED prakticky nebude mít v době svícení konkurenci (za ty prachy) Ajsmug To bude svítit hodně hodin..

Hlavně tím prodloužíme životnost oběma zařízením tak o 10 let.


Já jsem si zvolil řešení levného převodníku napětí.. umožní to využít, byť trochu zmatenou, původní elektroniku, takže se baterie nikdy nevybijí úplně. K tomu starou 4.5V LED svítilnu; a pár drátků + vypínač ze staré stolní lampičky z minulého režimu Rainbowlaugh

Původní nabíječka má odpojitelnou kolébku, takže stačilo vyvést klasický kulatý konektor a rázem máme dobíjecí LED světlo.

Vím, nevypadá to nijak extra, ale účel to plní Ajsmug

[Obrázek: 4_5v_led_light_with_18_20_v_battery_by_e...bgv8x6.jpg]

Svítí dost solidně. Jako záložní zdroj při výpadku proudu vysvítí krásně celý dům (propojené místnosti) a to na dost dlouho.

P.S.: Je fakt, že jsem mohl využít původní posuvný vypínač na svítilně, ale je trochu nespolehlivý a napadlo mne to, když už jsem měl vyvraté díry vpředu Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Slaboproudá/Silnoproudá elektronika - od Martin - 19.07.2017, 10:44

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)