Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matyasovy pokusy se slovy
#4
No, abych byla upřímná. Místo toho, abys strávil 2-3 hodiny, nebo jak dlouho, kreslením toho coveru, tak by sis měl přečíst základy toho, jak psát. I když píšeš pro radost a začínáš, tak se přeci jen hodí znát takové ty formálnosti.

Na fóru tu toho máme dost. Spisovatelský workshop, Stylistka či např. Pravidla pro formátování textu.

Pár rad konkrétně ode mne.

Pokud se dá vypustit část textu, tak ji vždycky vypusť. Jako příklad uvedu druhý odstavec. Ten má nulovou výpovědní hodnotu, příběh nijak neposouvá dál a informace v tom odstavci můžeš klidně vyjádřit později např. skrze chování postav, nebo skrze to, co říkají. Nebo skrze děj. K čemu je mi jako čtenářce vědět, že se mohla pohybovat jen v opuštěných oblastech? Nebo že jedinými alikorny jsou princezny?

Piš pořádně přímou řeč. Uvozovky dole a nahoře „“. Někdy přímá řeč končí čárkou místo tečky, tedy „Počej, hned půjdu dolů,“ řekl. Někdy se za koncem přímé řeči píše velké písmenko, někdy zas písmenko malé.

Zkus si zarovnat odstavce do bloku, zmenšit odsazení prvního řádku

Nikdy, prosím NIKDY, nepiš na konec jakéhokoli díla slovo „konec“. To je pěst na oko.

Častokrát střídáš jména. To pak ve výsledku víc mate. Používej zájmena, podstatná jména typu „kamarádka“ nebo ty osobní jména nepoužívej vůbec a nech vyjádřit kontext. Takže namísto

“Je všechno v pohodě?” Zeptala se Soul Flower. Lone Walker se probudila ze svého přemýšlení a odpověděla Soul Flower.

bys klidně mohl napsat:

„Je všechno v pohodě?“ zeptala se Soul Flower, která svou kamarádku probudila ze svého přemýšlení.

bez jakékoli ztráty informace.

Máš pochvalu za to, že příběh má nějaký rámec a hlavu i patu.

Pokud chceš, můžeš mě kontaktovat o nějakou radu při psaní v budoucnu.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Matyasovy pokusy se slovy - od Matyas - 02.11.2020, 23:55
RE: Matyasovy pokusy se slovy - od DanyB - 09.11.2020, 20:20
RE: Matyasovy pokusy se slovy - od Matyas - 09.11.2020, 21:41
RE: Matyasovy pokusy se slovy - od Hwězda - 10.11.2020, 16:10
RE: Matyasovy pokusy se slovy - od Frolda - 10.11.2020, 16:51
RE: Matyasovy pokusy se slovy - od Matyas - 10.11.2020, 20:50

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)