Hodnocení tématu:
  • 7 Hlas(ů) - 3.14 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronies a křesťanství
Hadasa OT

Ak poznáš Monty Python's Life of Brian, zrejme vieš, že v čase uvedenia to mnohým predstaviteľom kresťanských cirkví trhalo žily, dnes sa už nad tým málokto pozastaví - skôr pousmeje.

Pokiaľ je človek veriaci a má zmysel pre humor, dokáže si urobiť dobrý deň aj sám zo seba a vlastného náboženstva. Ak je to fanatik, ktorý by kvôli jednému obrázku vyhlásil križiacku výpravu, takýto zhadzuje nielen seba ale aj celú svoju komunitu - žiaľ, aj takýchto poznám ale tam prevažuje fanatická zabednenosť nad logikou a zdravým rozumom.

Treba mať aj určitú dávku zmyslu pre humor. Pokiaľ nejde o brutálny a vulgárny výsmech kresťanstva, normálneho človeka by to uraziť nemuselo Twilightsmile
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět
Už je to sice skoro 8 let, ale stále aktuální... (zdroj).

Tohle se sice týká (týklalo) islámu, ale sedí to na všechna náboženství. Doporučuji diskuzi pod zmíněným článkem - při jeho čtení si můžete sami sobě říct, jak na vás ten či onen argument působí a podle toho si odpovědět na otázku, jak na vás podobné události působí resp. na kolik jsou vaše názory zajeté ideje někoho jiného a nakolik jste schopni nad nimi sami kriticky uvažovat - jak ateisté, tak věřící. Tehdy mě to samotného hodně překvapilo.

[Obrázek: france-soir-cs.gif]
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět
Jamis, zo mňa sa vďaka takýmto diskusiám stal agnostik, teda skoroateista. Ešte sa pamätám, ako sa kamarát pred pár rokmi na výške začal venovať zenu a mňa ako zapáleného veriaceho nahováral, aby som šiel do hĺbky, nielen prijímal názory autority a používal kritický rozum. A aha ho.
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět
Všimněme si, jak náboženství pokřivilo slovo věřící. Každý je věřící ve zvláštní význam svých hodnot, slovo nevěřící evokuje člověka, který žádné hodnoty nemá.

Stejnětak si náboženství přivlastňuje pojem pohan, jehož původní význam je něco jako vidlácký, okrajový, mimo centrum civilizace. Ekvivalentní pojem ozančující uctívače božstev je pánbíčkář: je to lehce pejorativní, vyjadřuje mírný despekt, nepoužívejme to.

Oni uctívači mají dnes stejný status jako každý jiný fanklub: fanoušek Jahveho se nazývá křesťan, muslim či žid, křesťanství je fandom. A spousta uctívačů to také tak bere, vítejte v postmoderní společnosti. Ale většina uctívačů má nepěkný zvyk považovat svou představu božstva za stejně absolutní a nadřazenou, jako árijská rasa.

Kdyby mi někdo tvrdil, že opouští MLP komunitu, protože chce víc času trávit s fanoušky One Direction, obrátím oči v sloup, ale řeknu okej, je to tvá volba. V postmoderní společnosti mají místo jen ti uctívači, kteří řeknou kamarádovi z komunity "Jahve je sice dle mého 100x lepší než Kršna, ale když se ti víc líbí hinduismus, tak je to okej". Není žádný důvod považovat Jahveho za nadřazeného jiným idolům jako MLP, Justin Bieber, Buddha či Pokémon.

Abychom se dostali do toho stavu, je třeba se emancipovat od schémat, která mají význam jen v Jahveho komunitě, např.: slova jako hřešit, smilnit, kát se či duchovno nemají mimo komunitu žádný význam, stejně jako nemají mimo komunitu význam slova jako bronifikace, elementy harmonie či Discord

Stručně vyjádřeno, náboženství se ve většině svých mutací chová silně exotoxicky (viz zde), doufám, že časem získají převahu tolerantnější mutace bez alergií.
Odpovědět
Ja som tiež kresťan a mlp s vierou moc nespájam, ale že by krelený seríal bol modla? No možno keby ho z našeho hľadiska vyvyšujeme nad boha alebo veríme na náhody napr. dám so postavičku Twlight do vačku na písomku a dostanem 1 bez toho aby som sa učil potom by som začal veriť že mi postavička Twlight prináša šťastie. To by bola tá modla postavička, takže asi tak Pinkiesmile.
Odpovědět
Music Pie, každý správny CZ/SK brony vie, že jediný boh je Jamis Twilightsmile Pokiaľ ide o blindbag Twi ako talizman, nemusí to byť hneď modla. Niekto môže mať napríklad šťastnú košeľu, ktorú nosí na skúšky, no nerobí si tým modlu z odevného priemyslu Rainbowlaugh
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět
Tak mě teď napadlo.
Pokud to nejsou takoví, které můžu zbičovat a u soudu tvrdit, že se zbičovali sami a projde mi to, protože oni jsou členy takové církve, tak s nimi nemám problém.
Provázej vás duha
- Fluttershy; STrhák
Odpovědět
(First of all... jsem křesťan)

Můj názor na křesťanství nebo jakýkoliv jiný náboženství a poníky je, že je mají vlastně podobný způsob začátku uvěření/sledování. Ještě před tím, než jsem začal sledovat poníky, myslel jsem si že je to pro 5tiletý holky. A teď... se na ně koukám v jednom kuse. Podobný je to s křesťanstvím. Člověk si myslí, že je to úplně zbytečný, ale když k němu přijde nějaký věřící přítel, a zeptá se ho, jestli nechce zkusit nějaký křesťanský kroužek nebo tábor, a on zkusí, může uvěřit. Znám takovéto případy, i s tím táborem. A taky to má něco společnýho s rodinou... když se koukáš na poníky, tak je pravděpodobný, že je budete pouštět dětem. A zase, je to podobný s křesťanstvím.

Na závěr - než si na něco budete dávat názor, tak to zkuste. Nebo-li => Nesuď knihu podle obalu Ajsmug

Navíc, každý správný křesťan by měl vědět, že s křesťanstvím nemůže jen tak zacházet, jak se mu zlíbí. Musí na to jít pomalu, nevnucovat to(zase tady je podobnost s mlp). Takže když potkáte křesťana, který vám říká jak je to skvělý a vnucuje vás do toho, není dobrý křesťan.
Též znám jako honzah70
Steam
Odpovědět
1munit:

Ja som bol kresťanom katolíkom až cca do mojich 21 rokov. No postupom času mi začalo vadiť viacero vecí - nefér jednanie "vedenia" RKC voči laikom, ich izolácia, odtrhnutie slovenských biskupov od reality, mŕtve normy a snaha odpratať každého, kto chcel situáciu zlepšiť (nemenovaný arcibiskup), obrana zástancov "starého mocenského režimu" a eštebákov (nemenovaný kardinál), miešanie sa RKC do politiky, celibát, logické a morálne chyby v Biblii... Tak som si povedal, že s takýmto režimom nechcem mať nič spoločné. Aj tak viac súhlasím s buddhizmom, pokiaľ ide o názor na realitu.

Pokiaľ ide o to vnucovanie, nie je to správne ani pekné, no stretol som mnohých, ktorí boli tak zaslepení a presvedčení o svojej pravde, že neboli ochotní tolerovať, že niekto nebol veriaci; hore spomínané chyby cirkvi dokonca obhajovali, no často neboli schopní / ochotní sa nad nimi aspoň zamyslieť.

Kotja, sebapoškodzovanie za náboženskými účelmi je šialenstvo, ktoré platilo v stredoveku, no niektorí ho žiaľ praktizujú aj teraz. Neviem si však predstaviť zdravého človeka, ktorý by dobrovoľne podstupoval takýto masochizmus kvôli poňom a kreslenému seriálu.
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět
Hotsteppa:

Samozřejmě - někomu se to nemusí líbit. Mě šlo hlavně o to udělat si názor. Ne hned nadávat jak je to hrozný, když ani neví, o čem mluví.
A ty špatné věci co se ti nelíbili - možná je to tím katolictvím, ale to je jenom věc názoru.
Též znám jako honzah70
Steam
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)