Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KAPUT
#16
Knihovnička - Druhé kolo
Držte si klobouky a zapněte si bezpečnostní pásy! Zase jsem něco přečetl a z toho něčeho jsem vybral něco, co je fakt něco! Pinkiehappy

Platí ta samá pravidla co minule, plus ještě přidám pravidlo číslo čtyři, které sice platilo vždycky, ale které jsem z nějakého nepochopitelného důvodu zapomněl zmínit:
4) Do Knihovničky nikdy nebudu dávat příběhy, které jsem už přeložil. Ty už mnou byly zpropagovány dost a nechci omílat furt to samé dokola Raritywink
Zde je další várka fanficů, které jsou podle mě naprosto úžasné. Ať se vám líbí!

_______________________________

A Bluebird's Song
Rainbow Dash a Twilight Sparkle si jsou prostě souzeny, pokud je na všech těch shipficích aspoň něco pravdy. Jedním z témat tohoto příběhu je samozřejmě romantický vztah těchto dvou kobylek, dalšími tématy jsou dobrodružství a - nebudete mi to věřit - rasismus.

Bluebird je unikátní jak mezi romantickými, tak i dobrodružnými příběhy. Z hlediska romantiky nejde o "červenou knihovnu", ale o zdravý, reálný vztah. Z hlediska dobrodružství nejde o supervybuchující Michaelbayovinu, ale o zajímavé zážitky, objevování nových, neznámých věcí, jen sem tam okořeněno adrenalinem. Tenhle fic je prostě zdravý, netrpí klišé, dokáže být zajímavý, aniž by přeháněl (ke konci je pár věcí trochu přitaženo za vlasy, ale naštěstí to jsou jenom drobné vady).

Co si mě ale získalo nejvíc, bylo zobrazení života v ohrožení a stresu. Obě hrdinky jsou pod tlakem, obě musí bojovat a mít se na pozoru před nebezpečím. O to nádhernější potom jejich vztah je, není to jenom láska, ale i vzájemná důvěra a podpora. Jak už jsem řekl, je to stokrát reálnější, než většina ostatních shipficů.

Komu bych doporučil Bluebird's Song? Rozhodně každému, kdo má rád TwiDash nebo romantiku obecně. A pak samozřejmě i těm, kteří mají rádi thril a dobrodružství, ale komu už vadí všudypřítomní Super Saiyani. Téměř každý čtenář si tu najde svoje.

Rest in Chaos
Kristusmaríja, kde mám s tímhle začít? Je to Discord, co byste tak čekali v jeho poslední vůli? Jděte si to přečíst, není to moc dlouhé.

Dobrá, pokusím se to popsat: Discord napsal závěť. Je to taková směsice všeho: Posmrtné trollení, prapodivné instrukce pozůstalým, sem tam znepokojující nebo naopak dojemná pasáž, pár nezodpovězených otázek. Je to jako pytlík plný těch nevyzpytatelných bonbónků ze světa Harryho Pottera: Nevíte, do čeho kousnete příště, a malý balíček vám stačí na nezapomenutelnou směsici různých chutí.

A stejně jako pytlík sladkostí, ani tenhle fanfic dlouho nevydrží. Patnáctset slov znamená, že ho přečtete za pár kraťoučkých minut. O to působivější je, kolik různých příchutí se tam vešlo a jak krásně se navzájem doplňují.

Fridge Horror
Derpy si jenom chtěla udělat sendvič. Vinyl při tom taky byla. A teď končí svět. Všechno je to jejich chyba.

Už vím o pár fanficích, které přebraly styl nějakého slavného autora a aplikovaly ho na svět poníků. V tomto vydání Knihovničky jsou hned dva takové "crossovery". Tenhle je zrovna inspirovaný Terrym Pratchettem.

Nekecám, když tvrdím, že jsem při čtení Fridge Horror chytal křeče v bránici. Tento příběh možná není tak filozofický, jako originální Pratchettovy knížky, ale jejich humor dokázal imitovat dokonale! Rainbowlaugh Pokud máte blbý den, přečtěte si to a buďte připravení na palbu z kanónu; Fridge Horror je nejlepší komedie, kterou jsem poslední dobou četl. Kromě humoru tam skoro nic není (pokud nepočítáte trochu té bláznivé akce), ale nic víc ani není potřeba! Pinkiehappy

Fridge Horror má něco málo přes deset tisíc slov, což je docela hodně, když mluvíme jenom o jedné scéně v jednom baráku. Párkrát jsem měl pocit, že fanfic začíná stagnovat, to naštěstí vždycky včas zmizelo Pinkiesmile Takže nakonec můžu doporučit všem, kteří mají rádi Terryho Pratchetta a/nebo ventilaci plic.

Rainbow Dash: Reanimator
Toto je druhý fanfic inspirovaný známým autorem. A ze všech možných lidí si vybrali zrovna Lovecrafta...
Twilight Sparkle zemře (spoiler alert Rainbowwild ) a Rainbow Dash se pokouší vynalézt oživovací sérum. A zachází do čím dál větších extrémů.

Zatímco Fridge Horror si bral opravdu hodně a dal by se bez nadsázky označit za ponyfikovanou Zeměplochu, RD: Reanimator si z původní povídky "Herbert West: Reanimator" bere jenom tématiku a nadpis. Zatímco originál je hororová, zvrácená a temná povídka s šílencem v hlavní roli, RD: Reanimator je... zvrácená a temná, to jo, ale horor byl místo toho nahrazen humorem, který je černější než africký kominík. Šílený protagonista taky zůstal. (Jop, Rainbow Dash hráblo!)

Tady se na chvilku zastavím a povím vám pár slov o ratingu. Samotný příběh je na Fimfiction uveden jako "Teen", ale asi jste si domysleli, že tancuje na hodně tenké hranici mezi Teen a Mature. Čtení RD:R už chce trošku otrlejší povahu. Pokud vás některé z následujících slov děsí nebo znechucuje, vyhněte se tomuto ficu a vyberte si něco jiného na čtení.

Oživování (a leckdy i následné zabíjení) mrtvol, jehly, mentální zhroucení, černý a morbidní humor, smrt, gore, kažení mládeže. Pořád ještě je to v šuplíku "Teen", takže to není zas tak hrozné, jak by to mohlo být Ajsmug

A teď super důležitá otázka: Proč se mi RD:R tak strašně moc líbí? Je to částečně proto, že dokázal spojit dva naprosto neslučitelné elementy, Lovecrafta a poníky. V tomto ohledu je to podobný zázrak jako Fallout: Equestria. K tomu ještě přidejte fakt, že jsem naprostý psychopat a miluju zvrhlý humor. Vy v sobě tu temnou stránku taky máte, nelžete mi. Akorát záleží na tom, jak hluboko jste ji pohřbili. Pokud jste jeden z těch lidí, kteří vykopali jenom mělký hrob a jaksi zapomněli nasypat hlínu, vítejte v klubu a přečtěte si RD:R. Pokud ne, doporučuji, abyste se tomuto ficu vyhnuli obloukem.

Alternative Swearing
A kdo říkal, že sprostá slova nemají ve světě komedie místo? Pche! Pche, povídám!

Dobrá, možná jsem trochu lhal s tím, že Fridge Horror je nejlepší komedie. Obávám se, že je to remíza. Alternative Swearing taky dal mé dýchací soustavě pořádnou rozcvičku a nechal mě ležet v posteli, zpoceného a udýchaného jako po obzvlášť divoké párty.

Příběh je poměrně jednoduchý, člověk se ocitne v Equestrii a pro svůj nestandardní přístup k problémům si vyslouží místo královského rádce. A pak jednoho dne sprostě zanadává. Shenanigans ensue Rainbowlaugh

Stejně jako Fridge Horror, i tohle je dokonalý spravovač nálady. Přečtěte si ho, až budete bublat vzteky nebo trpět depresí.

Alarm Clock
Promiňte mi mou Klačtinu, ale co jsem to do p*dele právě přečetl?! Rainbowderp Tenhle fanfic je tak nesmyslný, že dává perfektní smysl, jestli chápete, co tím myslím. Derpy, hlavní postava, má zvláštní schopnost vidět to, co nikdo jiný nevidí. Neexistující barvy, padesát různých dimenzí, zrůdy z hlubin času a prostoru. A Derpy s pomocí svých schopností řeší problémy, o kterých ostatní poníci nemají ani tušení.

Musím autorovi zatleskat, protože dokázal vytvořit něco neskutečného. Příběh není (příliš) matoucí navzdory tomu, že obrací samotný vesmír naruby, a navíc byl geniálně zapracovaný do canonu. Zajímalo vás někdy, co Derpy vlastně dělala v kurníku (tahle scéna)? V Alarm Clock se to dozvíte.

Komu bych tento příběh doporučil? Zápletka je skvělá, zajímavá, a hlavně pořádně zapletená. Postavy jsou taky skvělé, například Derpy: Pořád ta samá Derpy, jak ji známe, ale její chování je dokonale smysluplné vzhledem k tomu, jak vidí svět. Doctor Hooves/Time Turner má taky velkou roli, takže fanoušci Doctor Who si tu určitě najdou svoje. A přiznám se, že jsem si z Alarm Clock hodně rozšířil svůj headcanon Twilightblush

_______________________________

Tak, to by bylo druhé kolo Knihovničky. Minule byla hodně romantická, tady je zase velká nálož komedie. Ode mě to bude zase na chvíli všechno, tak si mě nevšímejte a pusťte se do čtení vámi vybraného fanficu! Přeji pěkné počtení Twilightsmile

Keranis' Translation Trance - Moje překlady fanficů
Broníci a jejich charakteristika - Vědecký výzkum!
KAPUT - Tady kecám.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
KAPUT - od Keranis - 26.12.2014, 08:02
RE: KAPUT - od Rwakk - 26.12.2014, 09:42
RE: KAPUT - od Keranis - 26.12.2014, 10:59
RE: KAPUT - od Divočák - 26.12.2014, 18:28
RE: KAPUT - od Nikolkax3 - 27.12.2014, 17:58
RE: KAPUT - od Keranis - 31.01.2015, 01:11
RE: KAPUT - od Mácaman - 31.01.2015, 01:24
RE: KAPUT - od RadlanJay - 31.01.2015, 01:43
RE: KAPUT - od Keranis - 31.01.2015, 01:48
RE: KAPUT - od Broseph - 31.01.2015, 10:15
RE: KAPUT - od Deus Ex - 31.01.2015, 12:54
RE: KAPUT - od Nikolkax3 - 01.02.2015, 15:54
RE: KAPUT - od Keranis - 15.02.2015, 17:44
RE: KAPUT - od Keranis - 11.04.2015, 15:38
RE: KAPUT - od Keranis - 16.06.2015, 18:02
RE: KAPUT - od Keranis - 11.09.2015, 16:40
RE: KAPUT - od Aelipse - 11.09.2015, 18:27
RE: KAPUT - od Keranis - 11.09.2015, 19:26

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)