Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Broníci zahradničí
Tak GROW LED konečně dorazily, hned je pojedu nainstalovat Pinkiesmile Objednal jsem už i topení (panel+termostat) a naplánoval opláštění skleníku (boky vezmu přes Al Profily, ušetřím řezání desek, vznikne větší vzduchová izolační mezera a schovám pár tepelných mostů. Menší nevýhoda ve složitějším upevnění nevadí, protože mi stejně z léta zbylo v dílně hodně Al zbytků a dost metrů těsnící gumy) - měl bych se dostat na 2.1W místo >4W.

   

To by letos už měly být poslední investice do elektrických zařízení. V létě mně ještě čeká nákup betonu a dřeva (mj. vybudování pergol pro kiwi a víno, aby se to mělo kde plazit).


Mimochodem, kromě jiného (např. zima ve Španělsku) nás čeká zdražení potravin (hlavně těch z dovozu):

http://ekonomika.idnes.cz/v-roe-2017-zdr...nomika_nio

Sociální aspekty stranou, ale možná vyšší ceny trochu donutí lidi s potravinami méně šeredit. Kromě toho se tím snižuje nevýhodnost pěstovat si rostliny doma v zimě (o létu nemá cenu diskutovat, tam je zisk ohromný - z pár semínek rajčat máte desítky kg plodů). Už v roce 2006 se cena rajčat vyšplhala i ke 60-70 Kč/kg a to byl květen. Za tuto cenu si můžete dovolit mít v obýváku 1 rostlinu pod 100W Growkou celý měsíc (a je jedno, že jste v Praze v paneláku). Shodou okolností to také souviselo se Španělskem.


Pokud chcete ušetřit i bez pěstování, tak je na místě odsvědčená metoda od našich důchodců. Posbíráte letáky ze schránky (nebo musíte mít přehled, kolik co kdy stálo před tím), vypíšete si ceny toho, co potřebujete koupit, a nakoupíte to tam, kde to mají nejlevnější. Vtip je v tom nekupovat nic dalšího a ignorovat slova jako "AKCE" nebo "Sleva 50%". Původní částky jsou buď vycucané z prstu, a nebo původně předražené. Příklad: my jsme na vesnici, ale máme to asi 5 minut autem na parkoviště před obchodní dům do okresního města. Nevím, kdo to jak plánoval, ale zrovna v Rychnově jsou s odstupem asi 200 metrů vedle sebe 4 obchoďáky (Penny, Tesco a Kaufland a trochu dál Billa). Ta samá věc, a samozřejmě ve všech obchodech tzv. v akci, se pohybuje od 5 do 9 Kč za 100 g podle obchodu (masové kapsičky 12 ks pro našeho kocoura důchodce, ten totiž jen tak něco do huby už nevezme). Tato organizace sice chce čas (a ten jsou peníze), ale když si ho neuděláme, jak ho pak můžeme mít? Pinkiesmile (citát z Matrixu). Další bomba je, že některé věci (naprosto stejné) jsou pak i o několik korun levnější v místním vesnickém obchůdku (který máme shodou okolností asi 100 metrů od domu). Takže ono to není automaticky, že když poletím slepě za slevou do nejbližšího supermarketu do velkého města, že na tom ušetřím..

Ironie: Ó, jakou já mám smůlu, že nebydlím a nepracuji v Hradci Králové v nebo Praze
Mírně mimo téma: By voko jsem ještě zkusil vypočítat, zda se dneska vyplatí "svítit" v zimě pomocí fotovoltaiky. Předem říkám, že ani zdaleka. Ale s podporou výkupu elektřiny (ne ale za dnešní přemrštěné částky) by se něco už dělat dalo:


Zajímavá novinka pro fotovoltaické systémy:

Trubicový panel:

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index....yndra-trub

Cena za 1kW výkon (92V!) je 18.000 Kč s DPH.

Tato legrace by měla mít výhodu v tom, že nezáleží až tak moc na pozici Slunce vůči panelu (východ-západ), rovněž část světla prochází pod panel, kde lze pěstovat rostliny v polostínu (tudíž nedochází k zabrání orné půdy). Mělo by to mít i lepší chlazení a vlastně i možnost při stejné ploše brát světlo i "zespodu".


Pro srovnání, klasický FV panel:

https://shop.iftech.cz/solarni-panely/48...-poly.html


Cena za 1kW výkon (napětí 30V) 16.300 Kč s DPH.


Alternativa za stejnou cenu - větrný generátor:

http://www.ekoelektrarna.cz/Vetrny-gener...d10319.htm

18 tisíc, ale jen 600W. Za to funguje celý den, pokud ovšem fouká..

K tomu je nutný regulátor a baterie.

24V baterie 85Ah (ccca. 2040W kapacita) stojí 4500 Kč. 2x12V 60Ah (kapacita cca. 1500W) je za 3100 Kč. To je prašť jak uhoď.


Kdybychom chtěli být opravdu soběstační, a vytápět skleník v zimě "zadarmo", potřebovali bychom přibližně 3100 kč za baterii, 18 tisíc za větrnou turbínu, a 16 tisíc za FV panel. K tomu cca. od 1000 Kč a výše. Kdybychom idealizovaně počítali životnost takového systému na 20 let (nevím, jak turbína, ale takovou baterku bych chtěl vidět!), bude nás to stát 38.000 kč. Za rok 2 tisíce Kč. Když budeme ale realisti, tak min. dalších 6000 Kč za výměnu baterií, tj. 2300 Kč za rok.

A teď, kolik ten systém dokáže vyrobit? Můžeme uschovat jen necelé 2kW. To znamená, že bychom měli ve skleníku třeba systém se spotřebou 500W včetně osvětlení. Stačí, aby foukalo a alespoň trochu svítilo Slunce. V zimě je účinnost FV panelů kvůli menšímu záření od Slunce asi 10-20% (což je tedy 100-200W). Výhoda v zimě je, že panel je studený, a tedy má menší ztráty. U trubicového nám může také pomoci odražené světlo od sněhu.

I tak ale pokud budeme mít hodně štěstí, budeme za těch 500W rádi (a jsou dny, kdy je tma a vítr nikde). Řekněme ale, že budete mít fakt štěstí a budete moci topit nebo svítit alespoň 8 hodin denně. To je 4kWh/den. 360kWh za zimu, 756 Kč. Proti 2300 Kč. Prostě ani náhodou.

Nejjednodušší by bylo si pořídit jen FV panely, baterii žádnou nebo jen tu nejhorší co je nutná (pokud ji regulátor vyžaduje) a připíchnout se do veřejné sítě. I kdyby byla cena za výkup elektřiny bez zeleného bonusu a to třeba 3 Kč/1kWh, teoreticky byste za rok zvládli udělat 1 MWh (zdroj http://www.isofenenergy.cz/navratnost-fo...rarny.aspx ). Což je asi 3000 Kč. Náklady na 1kWh FV jsou za 20 let (mohli bychom počítat 30) asi 1000 Kč ročně, takže když v zimě protopíte 2000 Kč (což je při NT asi 952 kWh, tj. asi 10kWh denně), budete tím pádem na nule. A nebo protopíte 20kWh denně, což už je dost slušná darda pro skleník, a bude Vás to stát asi jen 2100 Kč (+ nákup FV panelů a nějaké ty blbiny okolo).

Kdyby stát tuto koncepci podporoval hromadně, mohli bychom si všichni v zimě pěstovat vlastní zeleninu (10kWh znamená 420W za hodinu, což může být třeba skoro 5 ks 100W GROW LED žárovek, a na 7m2 skleník by to mělo bohatě stačit; + případný zisk ze samotného Slunce). Stát by sice musel vyřešit jak pokrýt v zimě toto navýšení (kdyby šlo o 1 milion domácností, tak to znamená 10 GWh energie denně), a naopak, kam (hlavně v létě) tu energii (1 GWh denně) "složit" (třeba jí prodat do zahraničí, jenže jak je pravidlem, ČR by nejspíš toto zavedla jako poslední, takže komu by se dala prodávat.. snad jedině to spojit s koncepcí hospodaření s vodou a vybudovat hromadu přečerpávajících elekráren). Temelín má pro srovnání asi 38 GWh za den.

Stát by získal asi 4 miliardy na DPH z prodeje fotovoltaických systémů.

Což by znamanelo téměř skoro žádný dovoz potravin, alespoň pokud by šlo třeba o zeleninu a částečně i ovoce (když už budu pěstovat v zimě, tak budu i po zbytek roku). Finanční měřítko stranou, ale kolik by se ušetřilo třeba ropy...

Ropa je prakticky ve všech článcích výroby potravin (od výroby semen, po jejich dovoz, po setí rostlin, hnojení, zalévání, orání, sklízení, dovoz do skladu, dovoz k prodejci do centrálního skladu, rozvoz do prodejen, cesta zákazníka do a z obchodu).. nehledě na obaly (odpady), čerstvost a (snad i) chuť.

DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: Volatile, 1 host(ů)