Hodnocení tématu:
  • 6 Hlas(ů) - 1.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vyjádření překladatelky MLP FiM ke kritice
#11
Yep, musím se přidat. Nikdy nevíte, jaké okolnosti při nějaké události panovaly.
Nejlepší bude, když si zapamatujete fungující a vyzkoušenou metodu hamburgeru.
Na začátek a nakonec sladká žemle pochvaly (kod chce, tak ho něco vždy napadne), mezi které je možno vložit maso kritiky.
Možná pak zjistíte, že si někdo vaši kritiku začne taky brát k srdci.


Love and Tolerate není hloupost.

723462958
Odpovědět
#12
@Melgarh:

I když souhlasím, že způsob vyjádření zdejší kritiky bývá "puberťácký" (jak píše Jamis) a není dobré zbytečně naštvat lidi od překladu kvůli conům, tak myslím, že odkazovat se na ten článek o sebevraždě je blbost.

EDIT: Ještě jedna věc. Je opravdu zajímavé jak všichni hned předpokládají, že je to opravdu Barbora Margitová a ne jen nějaký fake... Z kvality té zprávy nemusíte usuzovat jen to, že paní Margitová neumí psát, ale třeba i to, že to ve skutečnosti není paní Margitová, ale nějaké děcko, které si z nás dělá srandu Pinkiesmile

Radši to dám do spoileru, protože to je reakce spíš na ten článek, než ke zdejší situaci:
Myslím si, že s tímto tématem to nemá moc co dělat a akorát to má dát pomyslnou facku všem kritikům, aby měli co nejhorší pocit z něčeho s čím oni nemají co dělat. Říct "vaše kritika dokáže i zabíjet" je asi tak stejné jako když řeknu "nikdy nikomu neříkej nic špatného nebo mu může přeskočit a zabije se".

Ten případ je sice smutný, ale není podle mě správné svalovat všechnu vinu na kritiky (v tomto konkrétním případě trolly). Internet bývá někdy stoka... Však taky bronies vznikli na 4chanu, tak by asi měli vědět, jak se lidí chovají když jsou anonymní, ne? A pak tu máme to, že na internetu většina lidí předpokládá, že mluví s někým podobným jako jsou oni sami. Takže nikdo nepředpokládá, že ten na druhé straně má psychickou poruchu a po internetovém trollení se půjde zabít...

Ten kdo je schopen se zabít kvůli něčemu co mu jiný řeknou na internetu, by neměl na internet vůbec chodit.

Podle toho co je uvedeno v článku to bylo prostě normální chování internetu na dané podněty (to že možná zkopíroval někoho příběh a to že neuměl mluvit do kamery a tedy jeho videa byla špatná). Internet reagoval stejně jako by ve stejné situaci reagoval na kohokoli jiného... Rozdíl je v tom, že jiní lidí by kvůli tomu nespáchali sebevraždu, ale třeba si jen založili jiný účet a začali od začátku.
Odpovědět
#13
(23.12.2014, 10:15)Jamis Napsal(a): Patrně o to, že ji místní experti udělili tolik negativních hodnocení v rejstříku firem (asi si ho spletli z místním hodnotícím systémem), jakožto že s jejími službami mají negativní zkušenosti, aniž by věděli, jak proces překladu vlastně probíhal? A že ten kýbl sra**k vyklopili jen na její hlavu? Ty by ses v takovém případě neozval?

Ozval bych se, pokud bych měl tu potřebu a pocit, že se na mou hlavu snesla neoprávněná kritika. Kdyby však moje jméno figurovalo na seznamu zodpovědných za tu českou zpraseninu, tak to zapřu jak Petr Krista.

Jediné, co bylo opravdu nevhodné, bylo ono zneužití hodnocení firem...

Citace:Meh, myslím, že pokud tohle čte, tak jí za odpověď nestojíte - neřekl bych, že po tom všem bude mít potřebu se obhajovat, když v tom vlákně šlo hlavně o to, si do někoho kopnout. Ačkoliv souhlasím, že dabing prvních dvou sezón je hrozný, způsob, jakým to bylo dáváno najevo je tak akorát puberťácký. Vážně si někdo myslel, že nadávky, urážky a mínusy věci změní k lepšímu? Na takhle zatížený feedback se vám každý tak akorát vykašle, ale to je patrně mimo rozlišovací schopnost většiny kritiků.

Nota bene... je to víc než rok stará minulost. Dabing S3 a dál je výrazně lepší (ač samozřejmě podle mnohých zde pohoršených "expertů" na překlady, dabing a vše okolo toho tomu tak samozřejmě není a nikdy nebylo).

To uvidíme. Mám své pochyby, že ten mail psala skutečně ona. Ve svém postu píšu, že má tu příležitost. Příležitost vysvětlit nám "nevědoucím" co, jak a proč. Jestli jí to bude stát za to nechám na ní. Způsob, jak a na koho zareaguje, taktéž. Ale pokud budeme vycházet z toho, že onen mail skutečně psala ona, tak nemám pocit, že by ji to nechávalo chladnou v tom stylu "Co se budu bavit s blbečkama..."
Will see.

Puberťácký způsob kritiky? Když člověk vezme v úvahu věkové složení lidí na foru (kor v té době, kdy vznikl ten originální odkazovaný thread o dabingu), tak to až zas tak nepřekvapí, že? Někdy by to chtělo trochu zauvažovat už nad příčinou, ne jen nad následkem.

A pokud bych si měl vybrat, zda se ztotožním s místní "puberťáckou kritikou" a nebo se raději preventivě předpo*eru (abych náhodou nikoho nenazlobil) a začnu pindat kraviny o kritice v housce, tak to raději tu první možnost. Jakkoli se může zdát nedospělé. To, že tady v CZ nedokážeme jednotně odmítnout odfláknutou práci (v jakékmkoli oboru, době i způsobu) je jednou z nejhorších vlastností místního ovcostáda.

A ano, CZ dabing v S3 (a dál) nesleduju. Není jediný důvod. Origo je origo, to ví každý. Způsob, jak udělat první dojem z dabingu využila ona zodpovědná skupina lidí více než dokonale.(23.12.2014, 10:44)Melgarh Napsal(a): Musim si do mistnich kritiku "kopnout". Proc? Protoze pak si zkuste pripravovat srazy ci conu a chcete pozvat na ne lidi od MLP dabingu ci jine a uz predem jsou nastvani kvuli mistnim blbcum.

Jejich schopnost znechutovat lidi a nicit jim praci, za kterou nejsou placeni ci malo je opravdu vytecna.


FYI pro vsechny mistni kritiky, co si myslej ze jsou cool, tak VASE kritika dokaze i zabijet.
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/im-...al-4826932

Brony spachal sebevrazdu v Anglii kvuli prehrsle a nasilne kritice na Fan Fiction strance.

K tomu prvnímu odstavci se mi nechce vůbec nijak vyjadřovat. Budu rád za každého člověka, který umí dát najevo svůj smysluplný názor, ať je jakkoli negativní a ať se týká čehokoli. Sluníčkáři, kteří umí jen souhlasně přikyvovat nebo raději držet hubu (přesně podle principu preventivní předpos*anosti, jež jsem nadhodil dříve) jsou nejenom k smíchu, ale nikdy nic nikam dál neposunou. Nebýt kritiky, tak velice silně pochybuju, že by se naprosto tragická úroveň CZ dabingu MLP:FIM vůbec někdy změnila. A že to někomu zkazí den? Whatever. Není kouře bez ohýnku. Pokud by odvedli dobrou práci hned napoprvé, tak se jim to nestane (jistě, vždy se najde pár věčných nespokojenců a rýpalů, ale ty netřeba vůbec nijak řešit). V CZ vznikají i vynikající dabingové počiny. Příklad pro podobnou cílovou skupinu: Spongebob v kalhotách, Mrtvá nevěsta nebo Lovecká sezona. Take the hint.

Nevím, co jsi nám chtěl sdělit na příkladu toho ubožáka, který vystavil na netu nějakou svou pofidérní fan-fikci, následně nerozdýchal reakce a ragequit-nul. Totálně. Že se máme chytit za rypák a raději psát sluníčkově něžně nebo nejlépe vůbec? Ten člověk dal své dílko k posouzení široké veřejnosti a asi i očekával, že jej všichni budou jen chválit (několikrát jsme měli podobnou situaci i zde na foru, včetně více či méně butthurt reakcí). Což se evidentně nestalo a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Pro mě jednoznačný akt přírodní selekce. Kdo se nedokáže vyrovnat s kritikou od trollstva i jiných skupin online, musí být zcela logicky naprosto nepoužitelný v reálném životě. Toho člověka mi není ani za mák líto, jelikož lidé se IRL dostávají do daleko horších situací a přesto je dokáží zvládat. Kritika a bullying od lidí na netu NENÍ pro normálního člověka důvod k sebevraždě. Ani zdaleka. Víte, co jak se zacházelo s těmito slabšími kusy ve staré Spartě?
Get rich or die trying.

Odpovědět
#14
Víš co ti (a ostatním) chybí? Kindness.
Protože přesně o tomto Elementu Harmonie naše výhrady jsou.
Nikdo neříká, že by se nic nemělo kritizovat a že by se všichni na sebe měli usmívat i když dělají špatné věci.

Ale i kritika se může podat tak, abys slovy toho druhého nezranil.

Když někoho čistě útočně zkritizuješ, myslíš si, že si takový člověk kritiku vezme k srdci a poučí se z ní? Nope - vezme si ji jako útok na svou osobu a na svou práci, dostane pocit "Proč já vůbec něco dělám, mám já to zapotřebí, se na to tady vykašlu." Buď se zatvrdí a vůči jakékoli kritice ohluchne, nebo se vzdá a přestane dělat docela. A kritik sám je naštvaný, neboť se po jeho útoku nic nezlepšilo, naopak, utvrdí se v názoru, že na světě jsou samí neschopní a jaký on je pašák, že je ze světa odstraňuje. Lose - lose situace.

Zatímco když se kritika podá stravitelně, tak, že sice vypíchneš to, co je špatně a co se ti nelíbí, ale zároveň ukážeš, že i přes ně kritizovanému fandíš, tak se může stát něco docela jiného. Kritizovaný si vyslechne, co máš na srdci, zapamatuje si to a ve svém příštím pokusu se těch chyb vyvaruje. Díky tomu, že mu bylo řečeno, že něco dobrého v něm přeci jen je, se také do nějakého dalšího pokusu pustí.
A kritik může mít radost, protože z jeho práce (ano, konstruktivní kritika je skutečná práce) vzniklo něco nového, lepšího, něco svým příspěvkem dokázal. Win - win situace.

Ale dle tvého posledního odstavce ti tohle stejnak nejspíš přeletí přes hlavu. Těžko vysvětlovat, že v každém člověku se skrývá potenciál a že každý za to stojí člověku, který jede dle eugenické logiky. Jestli obdivuješ starou Spartu, nemáme si moc co říct. Logika zabíjení slabších při narození vedla k nacistickému programu masového zabíjení starých, nemocných, nemohoucích aj.
Mnoho lidí na tomto fóru by nyní dle této logiky nežilo.
Protože podle tebe za to stojí jen "normální" člověk.

Myslíš, že by pro tebe např. Fluttershy byla "normální"?
Jak by ona reagovala na tvoje "Není kouře bez ohýnku?"


Love and Tolerate není hloupost.

723462958
Odpovědět
#15
Iluzon:
Ty, prosímtě, vrať se zpátky na zem.
Tohle není Equestrie a přirovnávání k vymyšleným postavám je mimo mísu.

Zpátky k jádru pudla, než se nám to tu změní v emofest Pinkiesmile

Paní vede firmu. Firma odvádí na svém poli určitou práci. Když práce není odvedena na požadované úrovni, je jí vrácena nebo zkritizována. Simple as that.

Když dělník naseká za šichtu 50 zmetků, tak jde v lepším případě domů bez prémií. Když manažer udělá špatné rozhodnutí, které poškodí firmu, tak ho šéf těžko pohladí po vláskách a řekne "to je dobrý, Péťo", ale sjede ho jak Sněžku.

Konzumenti nebyli spokojeni s výsledným produktem a dali to najevo. Sice dost nešťastným způsobem, ale lepší než držet hubu a žrát zmetky.

Pan bůh zaplať za každého, kdo vyjádří nespokojenost ze špatně/polovičatě odvedené práce v národu, kde nejprodávanější kniha je kuchařka Ládi Hrušky.

Edit: mimochodem, sama Fluttershy se taky s nějakou kindness ne.rala, když po ní Rarity chtěla hodnocení šatů v Suited for Success.
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
#16
Sorry, ale pokud tady souhlas s Foxtrotem a Desolatorem. Na internetu je každý v anonymitě a skutečně se nebudu před každou kritikou ptát, jestli není autor/kreslíř/filozof na druhé straně labilní, abych ho náhodou psychicky nezdeptal a nedohnal k sebevraždě. V takovém případě by k ní stejně dospěl při prvním pokárání v práci. Taky jsem schytával kritiku (u kresby) a dokonce jsem zažil i psychickou šikanu na základce, ale nikdy jsem žádnou těžkou situaci neřešil sebevražděním se.

A k paní překladatelce: Pokud mi jako zákazníkovi přijde, že mi výrobce prodává zmetek, tak se rozhodně nebudu usmívat a neřeknu si ,,Ale když oni se tak snažili a asi nejsou ani tak dobře placení..." ale pošlu je do... no, do kostela k vyzpovídání a následně do firmy, ať to udělají pořádně.
Eyup!

Love and Tolerate je heslo haterů, ne broníků!
Odpovědět
#17
@Azuliana: Jak jsem řekl, přelítá to přes hlavu.

Já si z MLP FiM odnáším přesahy do reálného světa a snažím se, aby se do něj přenesly ideály panující v Equestrii. Nemyslím si, že, jak ty říkáš, "emofest", je něco, od čeho by se měly dávat ruce pryč a že do "reálného" světa ideály nepatří.
Jestli si o mě myslíš, že jsem naivní? Budiž.

Myslíš si, že je to dobrý manažer? Že svého podřízeného dobře motivuje? Že jsou oba součástí harmonického týmu?
Je účinnější "Cos to zase udělal, ty nedochůdče, se na to vy*****, nic neuděláš pořádně atd. atp." nebo "Co se stalo? Jaks postupoval? Jak bychom to mohli příště udělat jinak?"
Znovu opakuju: Kritika je důležitá, sám kritizuju, je jí třeba. Ale dá se taky podat tak, ž kritizovaného nezdeptá!
A jestli ti připadlo, že epizoda Fluttershyino chování prezentovalo jako pozitivní, tak jsme si z epizody očividně odnesli každý něco jiného.
@Greytail: A pro tebe by nebylo lepší, kdyby tvou tvorbu kritizovali vyrovnaně? A nikdys kvůli šikaně neudělal něco, čehož jsi později litoval?
Tak ale když čtu tvůj podpis, tak si asi taky nebudeme rozumět.


Love and Tolerate není hloupost.

723462958
Odpovědět
#18
Zvrhává se to tu v off-topic, koukám.

Vina, každopádně, byla na obou stranách, copak to nevidíte? Jasně, místní kritici si nebrali servítky, s tím mínusováním možná přestřelili. Holt neuvažovali o tom, že někdo z dabingového týmu si to tady přečte.

Na druhou stranu, reakce paní překladatelky, pokud to byla ona, se ukázala jako neadekvátní. Pokud je pod překladem podepsaná a věděla od začátku, že není kvalitní, měla se postarat o to, aby dopadl lépe. Pokud si neuvědomovala, že je špatně - tím hůř.
Na překladatele si většinou "zákazník" nedošlápne, protože často nepozná, že je to špatně. Stejně tak se nebude obtěžovat zadavatel, protože se většinou rozhoduje podle ceny a nevyplatí se mu vyhodit překladatele, který dělá rychle a levně. Nicméně v jiných odvětvích by vedení nebo zákazníci určitě nestrpěli, aby jim někdo podstrkoval nekvalitně odvedenou práci: "Jste pod tím podepsaná, měla jste si na to dohlédnout." Tak to v životě funguje. Nikoho nebudou zajímat výmluvy a svalování viny na ostatní.

A ten argument se sebevraždou je, Mele, nezlob se, extrémní a neaplikovala bych ho na tuhle situaci.
Plyšoholub.

DeviantArt
Twitter
Odpovědět
#19
Iluzon:
A nebylo by lepší brát kreslení a psaní skutečně jenom jako něco, na čem nestojí svět (pokud se tím zrovna profesionálně neživíš)?
A co se týká mé šikany, tak ne - žádný z mých šikanovatelů neskončil v nemocnici se zlomenýma rukama, ani pod drnem, jestli jsi myslel tohle. Vyřešil jsem ji, jako každý svůj problém, co mě kdy v životě potkal - a že jich pár bylo a ještě mnohem těžších.
Eyup!

Love and Tolerate je heslo haterů, ne broníků!
Odpovědět
#20
Mít jako placenou práci překlad dvou dílů denně bez písniček, stihnu si u toho ještě třicetkrát [spoiler: nakoupit]

Jiná situace by nastala, pokud by to byl jen melouch při stálém zaměstnání.

Nevím, jestli už někdy někdo překládal nějaké seriály (a tím nemyslím titulky, ale opravdu překlady pro dabing). Na fénixu to dělám už dva roky a to mám štěstí, že mě tam seřve jen vedoucí projektu a zvukař a že dabéři si ještě spoustu věcí upraví sami, aby jim to znělo, ale není tam tolik prostoru, co zkazit.

Pokud člověk aspoň trochu rozumí angličtině, jakože předpokládám, že paní Barbora jí rozumí, tak z toho nevznikne práce dvanáctiletého studenta, co objevil internet a rozhodl se, že se stane slavným překladatelem.

Práce působí dojmem odfláklé a nežádané práce, která se udělala jen aby byla hotová.

Stejným dojmem působí i ona zpráva. Blok textu? Tfuj. Kdyby na tom autorce aspoň trochu záleželo, nepředstavuje se tímto dojmem. Už jsem totiž s pár profesionálními překladateli měl tu čest si korespondovat (resp. oni si stěžovali, že jsme použili jejich překlad bez uvedení autora, což se asi zjišťuje z hry těžko, když tam nejsou napsaní) a to byla úplně jiná úroveň.

Od čtvrté sezóny se to celkově mnohem zlepšilo, ale asi to nebylo jen čistou konzumací, nýbrž i nějakým feedbackem, že?

Melgarh: Kritika vždycky působí bolest, ale sám moc dobře víš, že bez ní to nejde. Ten odkaz je sice smutný, ale když pár lidí neumí žít v realitě, tak ať klidně odejdou. Rozhodl se pro to sám.

Desolator: Konstruktivní kritika je klíč. Správně jsi to popsal, že sluníčkářské pochlebování ničemu nepomůže.

Azuliana, Greytail: Plný souhlas.

Cwossie: Asi jako říkala Azu, manažeři v televizi to trochu nevychytali.

Iluzon: Totálně mimo mísu, jako obvykle.
“Where must we go… We who wander this Wasteland in search of our better selves?“ The First History Man
"Přátelství může trvat jen mezi dobrými lidmi." Cicero
Vir Ilustris

Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)